Jump to content



Διαβαστε αυτο περι στρατου


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 469
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 21:48]

ελα ρε ? Ειναι δυνατον με 3 παιδια και 19 χρονια υπηρεσια να περνεις 16 χιλιαδες ευρω? Καημενε δεν ηξερες οτι εξω θα επερνες τουλαχιστον 18 χιλιαδες ευρω βασικο το χρονο πριν πας καν φανταρος? Αχχχ... εσεις οι νεοι δεν ακουτε τους παλιους...

για πες τη δουλεία φίλε μου και μην ανησυχείς έχω δούλεψη πολύ στην ζωή μου......ξέρω απo δουλεία.

δωσε την συμβουλη σου εσυ που εισαι και παλιος

Link to comment
Share on other sites

Μάααλιστα... εσένα λοιπόν το πρόβλημα είναι η ''αντισυνταγματικότητα'' του ζητήματος ή η ακυρότητα του συντάγματος αν το προτιμάς έτσι. Το θέμα ειναι όμως ότι

η λεγόμενη σελίδα που είναι η μόνιμη αναφορά σου απο ποιούς στελεχωνεταί ???

Έτσι άρχισαν όλα

Το www.OMHROI.gr φτιάχτηκε από δύο άτομα που γνωρίστηκαν στο διαδίκτυο.

Ο ένας ήταν στην Ελλάδα και ο άλλος στο εξωτερικό

Ο ένας είναι ανυπότακτος, ο άλλος ήταν φαντάρος

Ο ένας πήρε απολυτήριο και ο άλλος περιμένει ένταλμα σύλληψης

Ο ένας την είδε ιδεολογικά, του άλλου του τη χώθηκαν στη πράξη

Ο ένας δηλώνει ψηφοφόρος του κεντρώου χώρου, ο άλλος αυτόνομος της αριστεράς

Τον έναν τον λένε Δημήτρη και τον άλλο ΔΕΝ τον λένε Λάμπρο, Αλέξανδρο, Αλέκο, Ντίνο, Αρη, Λουκά, Φώτη, Νικήτα Νο 1, Νικήτα Νο2, Λουκά, Σάββα, "στρατολόγο", Σαρδανάπαλο, Αποστόλη-Τούρκο κλπ

Κοινή τους φιλοδοξία είναι να ανοίξει ένας ουσιαστικός διάλογος για το θέμα των Ένοπλων Δυνάμεων, της θητείας και των εξοπλισμών.

--------------------------------------------------------------------------------

Το www.OMHROI.gr ανήκει στους χρήστες του.

Δεν τα παίρνουμε από κανένα - τα δίνουμε όλα για αυτούς.

ΟΜΗΡΟΙ είναι:

Ο υπόχρεος στράτευσης που χρωστά δυο χρόνια από τη ζωή του με το που γεννήθηκε άνδρας

Ο ανυπότακτος που δεν μπορεί να δει το σπίτι του και κινδυνεύει με σύλληψη

Ο φαντάρος, έρμαιο του βύσματος, της αυθαιρεσίας των «ανωτέρων» και της ανώφελης θητείας

Η κοπελιά που βλέπει τον αρραβωνιαστικό της να εξορίζεται στο πέρας της επικράτειας

Ο γονιός που βάζει το χέρι στη τσέπη για να υποστηρίξει οικονομικά τον στρατευμένο

Ο συνταξιούχος, θύμα των υπέρογκων και ασύστολα διαρκώς αυξανόμενων εξοπλισμών

Ο επιστήμονας και ο φοιτητής που αναγκάζεται να εγκαταλείψει τη χώρα του, μια που δεν υπάρχουν κονδύλια για την παιδεία και την έρευνα

ΟΛΟΙ είμαστε ΟΜΗΡΟΙ του παρελθόντος

με το συμπάθειο αλλά δεν είδα ανάμεσά τους κανένα συνταγματολόγο για να μπορεί να ερμηνεύσει το συνταγμα. Πιο πολύ μου φαίνεται σαν ερασιτεχνική προσπάθεια να δουνε γράμματα πίσω απο τα γράμματα παρά σαν σοβαρή ένσταση. Επιπλέων οσμίζομαι πολλά καντάρια ΦΟΒΟΥ και αγωνίας, απο τα λίγα ποστς που διάβασα. Είναι εντελώς απαλπισμένοι. αλλά ακόμα και έτσι αν το θέλεις με την ίδια λογική (αφαιρετική - επαγωγική) μπορώ ακόμα και χωρίς τις ιδιαίτερες γνώσεις νομικής να σου καταρρίψω σχεδόν οποιοδήποτε δικαίωμα απορρέει απο το σύνταγμα... τι θα έλεγες αν μπορούσα ας πουμε να σου πώ οτι τελικά οι νόμοι για το απαραβίαστο της οικογενειακής ασυλίας είναι αντισυνταγματικοί στηριζόμενος αποκλειστικά στην ίδια λογική ?? ακόμα χειρότερα τι θα μου έλεγες για το υποχρεωτικό δικαίωμα της ψήφου ?? καταλαβαίνεις βέβαια ότι σε περίπτωση που ειδικά το δευτερο καταρριπτώταν με τη λογική των κυρίων αυτών, αλλάζει άρδην όχι μόνο το σύνταγμα αλλά και το πολίτευμα. Καλό ε ?

αυτό που κάνουν οι εν λόγω κύριοι στη σελίδα αυτή δεν είναι τίποτα παραπάνω απο την λεγόμενη ερμηνεία αλλά η τεχνοτροπία που εφαρμόζουν μπορεί να εφαρμοστεί και στα δικαιώματά μας οποτε αν και εγώ με άλλους 2 έφτιαχνα μια σελίδα που να δηλώνω ότι το δικαίωμα στην ιδιοκτησία είναι αντισυνταγματικό ποιός θα με έπαιρνε στα σοβαρά ?? και γιατί να πάρουμε αυτούς ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 22:03]

αδερφε πλακα κανω...

Υγ. απο ειμαι απο το στεφανοβικειο αλλα μενω θεσ/νικη :) Εσυ που υπηρετεις? βελεστινο?

Μην ανησυχείς το έχω πιάσει .......είμαι από Βόλο τώρα είμαι Κιλκίς κόκκινος μπερές

ξερής τη μεροκάματα έχω κάνη στο τσιμενταδικο στη αγριά ......:-))))))

ξέρεις τη ποδαρόδρομο έχω ρήξη στα τσιπουραδικα σαν σερβιτόρος...... αλλά έχει πολλά ευρωπουλακια αυτά όταν μιλάμε για δουλεία

Link to comment
Share on other sites

αυτοι οι κοκκινοι ποτε δε καταλαβα ποια ειναι ακριβως η δουλεια τους στο στρατο.

πολεμανε? γιατι εχω ακουσει οτι μονο κουβαλανε φαϊ με ελικοπτερα.

ξερω οτι εχουνε τα VBL.

Ειχαν ερθει μια φορα Αυλωνα για παρελαση και τα φερανε και αυτα μαζι.

το αγαπημενο μου οχημα ειναι αυτα τα VBL και ας μη τα οδηγησα ποτε.

η προπελα κανει τη διαφορα :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003

Ακριβώς έτσι ! ακόμα και 12 χρόνια πρίν (σειρά 226) πέρασα απο 4 μέρη και τη λέξη καψώνι δεν την άκουσα. Πρέπει να πηγαίνει κανείς γυρεύοντας. Βέβαια επειδή κάλοι πάντα υπάρχουν μερικοί όταν πήγα ΣΕΤΤΗΛ με 3 αρμαθιές λουκέτα (μαθημένος απο το κέντρο γαρ.) και μας είπαν να τα πετάξουμε επειδή είναι προσβολή στη σχολή, το πήραν πολύ βαρέως. Εκεί πάντως θα ξαναπήγαινα ακόμα και για διακοπές γιατί είναι άλλη κατάσταση. Μαθαίνεις αρκετά χρήσιμα, και ενώ υπήρχε πολιτικό προσωπικό για το φαγητό (εμάς η δουλειά μας εκεί ήταν πρώτα η μελέτη και μετα η σκοπιά) καθάρισα πατάτες επειδή πραγματικά γουσταρα χωρίς να με αγγαρέψει κανένας, καθαρά για το χαβαλέ. ’σε που προτιμούσα να μένω μέσα αφου οι Πυργιώτες (τότε τουλάχιστον) δεν μας βαζανε σε κανένα μαγαζί...

Το 1988 που ημουν και εγω στην Σ.Ε.Τ.ΤΗΛ (193 σειρα) ειχε ενα μηχανημα φυγοκεντρικο που εριχνες μεσα τις πατατες και τις ξεφλουδιζε μονο του

Εκει να δειτε τι αξια ειχαν οσοι ειχαν σχεση με υπολογιστες Τους ειχαν φερει απο το σπιτι τους παρακαλω και πηγαν ολοι σε γραφεια χωρις καμια αλλη υποχρεωση ουτε υπηρεσιες ουτε αγαρειες ουτε τιποτα καθε μερα εξω και τα ΣΚ αδειουλα Παραυτα ηταν απο τις πιο ευχαριστες στιγμες του στρατιωτικου μου αλλα απο τα οσα εμαθα εκει στους 7 μηνες που εκατσα (Τεχνιτης ασυρματων και εγω) δεν εφαρμοσα τιποτα στο υπολοιπο στρατιωτικο μου

Αλλος ενας ηλεκτρονικος :tomato: που εχασε το δρομο του

Υ.Γ τελικα καταλαβα γιατι παραλιγο θα χαναμε τον αγωνα το 1821 ..........δυστυχως τοτε δεν ειχε πατατες για καθαρισμα......

Link to comment
Share on other sites

7 μήνες ε ? τυχερέ...

έκατσα μόνο 100 μέρες αφου ήμου εκ πεζικού (τ/τηλ) αλλά ήταν όντως απόλαυση. το μηχάνημα το πρόλαβα και εγώ απλά είχε χαλάσει για 2 -3 μέρες οπότε απλά οι ανθρωποι ζητήσανε αν μπορούσαμε να βάλουμε ένα χεράκι, αφού ήδη είχαν οριστεί κάποιοι για αυτό.... Σε χρόνο dt είχαμε μαζευτεί μια ντουζίνα άνθρωποι και βγήκε η δουλειά τελείως άκοπα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blacK_iCe

Μην ανησυχείς το έχω πιάσει .......είμαι από Βόλο τώρα είμαι Κιλκίς κόκκινος μπερές

Χε,χε...Σε ποιο απο τα 2 ταγματα? 595 ή 601? ή το 601 το κλεισανε και ειναι μονο η Ταξιαρχεια μεσα?

6 μηνες εφαγα μεσα στο 595. Ζορικα, με πολλες υπηρεσιες και πολλα σχοινακια, παρελαση με κοκκινο μπερε εκανε η σειρα μου πρωτη, αλλα δεν τον πηραμε τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι πεζικαριοι ρε παιδια κανενας Πυροβολικο δεν πηγε.....???

95 Τ.Ε. Ροδος....272 σειρα ...απο τις πιο ερωτικες :p:P:P:P

Επισης σας ΠΑΡΑΠΕΜΠΩ στην υπογραφη μου...........και οσοι καταλαβουν καταλαβαν.....

ΥΓ: ea6gka .....ΑΣΕ ΚΑΤΩ ΤΑ ΟΥΖΑ .....(χεχεχεχ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen

απιστευτος! Δεν μπορω να σου απαντησω πλεον σε τιποτα! Νομιζα εκανες ψιλοπλακα αλλα τωρα διαπιστωνω οτι οντως εχεις προβλημα και μαλιστα σοβαρο. Κριμα για το χρονο που αφιερωσα για να απαντησω. Τελος και για μενα αυτο το Thread.

Αργησες Bro.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από colt3003

...το μηχάνημα το πρόλαβα και εγώ απλά είχε χαλάσει για 2 -3 μέρες οπότε απλά οι ανθρωποι ζητήσανε αν μπορούσαμε να βάλουμε ένα χεράκι, αφού ήδη είχαν οριστεί κάποιοι για αυτό.... Σε χρόνο dt είχαμε μαζευτεί μια ντουζίνα άνθρωποι και βγήκε η δουλειά τελείως άκοπα.

στη μοναδα μου δεν ειχε τετοιο μηχανημα και καθαριζες με το χερι.

εφαρμοζα οτι ειχα μαθει στη γεωμετρια....ολες οι πατατες κυβισμενες....καθαρισμα με 4 κινησεις.

50 κιλα οι ακαθαριστες πατατες...25 κιλα οι φλουδες στο τελος :hehe::rofl:

για να μη σου πω για το αλανθαστο συστημα μαγειρεματος του κρεμμυδιου...ολοκληρου και πολλες φορες με τα φλουδια. γινετε πιο νοστιμο το φαι ετσι και δε κουραζεσαι στο καθαρισμα και κοψιμο.

:D και για να μη σου πω και για το συστημα λατζας οπου τα πραγματα ειναι πολυ απλα...το απορυπαντικο ειναι αχρηστο...το νερο κανει ολη τη δουλεια και γλιτωνεις και χρονο.(απλα καθε μηνα πρεπει να ξυνει καποιος τη βρωμα με σπατουλα,να φυγει...λεμε τωρα):rofl:

Link to comment
Share on other sites

Οι Τουρκοι ξερω οτι αυτη τη στιγμη εχουν

Απιστευτα οργανωμενη παιδεια και ειδικοτερα Πανεπιστημια κλασεις ανωτερα απο τα μπουρδ... μας

Τουλαχιστον 22 χρονων αυτο μπορω να το γνωριζω... Με την αδεια σου ea6gka...

Αλλο αν εχω παει και 40 φορες στην Τουρκια στη ζωη μου και βλεπω οτι η καθημερινη ζωη τους ειναι πιο πανω απο τη δικη μας...

Link to comment
Share on other sites

@feanorian82 και τι με αυτο ρε φιλε.

και οταν κανανε ντου στη Κυπρο παραπανω απο μας ηταν η καθημερινη τους ζωη.

και οι αμερικανοι που γ@μανε το Ιρακ παραπανω ειναι.

και καλα κανεις και γνωριζεις οτι η παιδεια στη τουρκια ειναι καλυτερα οργανωμενη απο τη δικη μας.

που θελεις να καταληξεις ομως?

Link to comment
Share on other sites

Αλλο αν εχω παει και 40 φορες στην Τουρκια στη ζωη μου και βλεπω οτι η καθημερινη ζωη τους ειναι πιο πανω απο τη δικη μας...

εγω δεν εχω παει καμια αντιθετως (αν και θα θελα..) , αλλα απο οσα οδοιπορικά έχω διαβάσει οσο προχωρας προς ανατολας... θα μετανιωσεις που ειπες οτι η καθημερινη ζωη τος ειναι πιο πανω απο τη δικη μας..σαν ο πολιτισμος να εχει σταματησει καποια χιλιομετρα απο τις ακτες της Μικρας ασιας (στις οποιες μαλλον πηγες)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.