Jump to content



Διαβαστε αυτο περι στρατου


ea6gka

Recommended Posts

Σε ποιόν κόσμο ζείς αλήθεια; Πώς γίνονται ετοιμοπόλεμοι; (Δεν λέω Ειδικές Δυνάμεις).

Με τις 3 βολές σε 12 μήνες; Με τις σκοπιές; Με το να κουβαλάνε πατάτες; Με το να καθαρίζουν κρεμμύδια; Με το να καθαρίζουν τουαλέτες και μαγειρία; Με το να κάνουν αγγαρίες; Κάτι σαν ετοιμοπόλεμες νοικοκυρές μου ακούγετε αυτό!

Ειλικρίνά δεν μπορώ να καταλάβω πώς το να κουβαλάς πατάτες μπορεί να σε προετοιμάσει για πόλεμο και να σε κάνει άντρα ετοιμοπόλεμο. Η Ελλάδα ναι δέν είχε ποτέ Επαγγελματικό στρατό, τη τελευταία φορά που πολεμήσαμε όμως (το 40) εκτός του ότι χάσαμε, οι συνθήκες πολέμου ήταν πολύ διαφορετικές. Ναι όντως δεν μασήσαμε, αλλά αν δεν μας "Απελευθέρωναν" οι σύμμαχοι και κέρδιζε ο Hitler σήμερα θα μιλούσαμε Γερμανικά κατα πάσα πιθανότητα. Ούτε οι Ιρακινοί μασήσανε πέρυσι αλλά σκοτώθηκαν τόσοι χιλιάδες άδικα υπερασπίζοντας έναν δικτάτορα λόγω της πλύσης εγκεφάλου που τους έχει κάνει αυτός και η θρησκεία τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 469
  • Created
  • Last Reply

@chris2004 δε καθαριζουν ολοι πατατες στο στρατο.

δε ξερω που πιγες εσυ στη θητεια σου αλλα ολες οι μοναδες πανω στον εβρο ειναι μαχημες.

στους μαυροσκουφιδες που ειμουνα εγω ηταν ολες μαχημες τουλαχιστον.

το να κανεις αγγαριες δε σημαινει οτι δεν εισαι μαχημος.

καποιος δε πρεπει να φτιαξει το φαι που θα φας? η να καθαρισει? δεν υπαρχουν εξωτερικα συνεργια στο στρατο. οτι γινεται μεσα στο στρατοπαιδο το κανουν οι στρατιωτες.

οσο για τον πολεμο που ειπες. δε πολεμας παντα για να κερδισεις. οταν πολεμας για την υπερασπιση της πατριδας σου απλα πολεμας μεχρι τελους.

ελευθερια ή θανατος που λεει και το τραγουδι.

"Μολων Λαβε" που ειπε και ο ποιητης και ειναι και το συνθημα στο Α σωμα στη κοζανη.

το 40 δε χασαμε. αν πεθανεις υπερασπιζομενος τι πατριδα σου δε χανεις. χαμενοι ειναι οι νεκροι μας το 40 ή ηρωες?

Link to comment
Share on other sites

ελα παιδες το μαμησαμε το θεμα . κρις το μαμησες το θεμα , πατατε πατατες μας ζαλισες. Δεν θα σου πω τιποτα αλλο παρα μονο κοιτα να εισαι μουτρωμενος οταν πας και θα σε μονταρουν με την κακη εννοια. Τελος.

Link to comment
Share on other sites

μιας και το εφερε η κουβεντα θυμηθικα τα συνθηματα των μοναδων που πηγα:

Αυλωνα: "οπου η δοξα και το καθηκον"

80 ΕΑΝΕΘ:"φτασε οπου δε μπορεις" και "γαιαν και υδωρ ου διδομεν"

Α σωμα κοζανη:"μολων λαβε"

(ασχετο)

Link to comment
Share on other sites

Απλά καταλαβαινω γιατι ο κοσμος δεν μπορει να παει μπροστά. Επειδή πάντα ο ΤΟυρκος θα λεει ουγκ παω φανταρος μη με σκοτωσει ο ελληνας! Ο ελληνας θα λεει ουγκ παω φανταρος μη με σκοτωσει ο ΤΟυρκος!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν "Μολών Λαβέ" είπε ο Λεωνίδας με τους 300. Δεύτερον το να μή πολεμάς για να κερδίσεις μεταφράζεται σε ήττοπάθεια.

Την ερώτησή μου ΔΕΝ μου την απάντησες όμως. Σύμφωνοι, πρέπει να γίνει το φαί και να καθαρίσει κτλ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΣΕ ΒΟΗΘΑΝΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΧΙΜΟΣ?

ΤΟ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙΣ ΚΡΕΜΜΥΔΙΑ ΠΩΣ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΜΑΧΙΜΟΣ?.

Στρατιώτες πάμε να γίνουμε ή Νοικοκυρές; Πές μου ρε φίλε κάτι που σε βοηθάει; Δεν μου είπες. Τί οι 3 βολές που θα ρίξει;Η το να κοιτάς πουλιά στη σκοπιά;

Σου είπα όχι Ειδικές Δυνάμεις, και οι Μαυροσκούφηδες είναι ένα είδος Ε.Δ.

Το 40 οι ήρωές μας πεθάνανε χάρη στον αυθορμητισμό ενός δικτάτορα, δηλαδή η Αυστρία που παραδόθηκε ’νευ Όρων έχασε τίποτα; Στείλαμε τόσες χιλιάδες παλικάρια στον σίγουρο θάνατο και για να καλύψουμε τα εγκλήματα των τότε κυβερνόντων, το βαφτίσαμε ηρωικό ΟΧΙ. Το ηρωικό που ήταν δηλαδή; Πήγε ο μεταξάς να πολεμήσει; Η μήπως είχαμε ικανή στρατιωτική δύναμη να αντιμετωπίσουμε τους Γερμανούς; Η ρώτησε κανένας τα παλικάρια που πήγαν να πολεμήσουν άν το ήθελαν. Έλεος δηλαδή.

Τι καταφέραμε; Σκοτώθηκαν χιλιάδες ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΜΕΡΙΕΣ, ήμασταν ύπο κατοχή ενώ π.χ στην Αυστρία ή τη Τσεχοσλοβακία οι συνθήκες ήταν πολύ καλύτερες. Και περιμέναμε να μας απελευθερώσουν οι σύμμαχοι.

ea6gka, οι πατάτες είναι ίσως η μόνη αλήθεια που αφορά τον στρατό. Όλα τα άλλα εκπαίδευση, να γίνεις άντρας κτλ είναι μπαρούφες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82

Απλά καταλαβαινω γιατι ο κοσμος δεν μπορει να παει μπροστά. Επειδή πάντα ο ΤΟυρκος θα λεει ουγκ παω φανταρος μη με σκοτωσει ο ελληνας! Ο ελληνας θα λεει ουγκ παω φανταρος μη με σκοτωσει ο ΤΟυρκος!

Συμφωνώ φίλε μου, όταν το Ελληνόπουλο/Τουρκαλόπουλο απο την ώρα που γενιέται του λέει η γιαγιά φάε το φαγητό σου γιατί θα φωνάξω τον Τούρκο/Έλληνα, όταν περνάει την απίστευτη πλύση εγκεφάλου στο σχολείο με αποκορύφωμα τη στιγμή που θα πάει στρατό, τί θέλεις να σκέφτεται;

Link to comment
Share on other sites

Ιστορία μας είναι η Ακρόπολη, τα γράμματα, οι τέχνες, ο πολιτισμός, η φιλοσοφία, οι επιστήμες, η θρησκεία.

Ιστορία μας δέν είναι ένας αιμοσταγής πόλεμος ο οποίος εξυπηρετούσε οικονομικά και ιμπεριαλιστικά συμφέροντα τρίτων.

Link to comment
Share on other sites

επισης ιστορια ειναι αυτος που υπερασπιστηκε μεχρι τελους την " Ακρόπολη, τα γράμματα, οι τέχνες, ο πολιτισμός, η φιλοσοφία, οι επιστήμες, η θρησκεία" νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

Ακουσα ότι σήμερα ένας φαντάρος 20 χρονών σκοτώθηκε από λάθος όταν βγήκε πίσω απο το πεδίο βολής.

ναι βγηκε την ωρα που βαρουσαν οι υπολοιποι. τι θες να πεις οτι ειναι επικυνδυνος ο στρατος?

Link to comment
Share on other sites

Η ηρωικότητα αυτών που πολέμησαν είναι αναμφισβήτητη. Ο λόγος για τον οποίο έγινε ο πόλεμος όμως, ενώ υπήρχαν και άλλοι τρόποι ώστε μη χαθούν τόσες ζωές, κάθε άλλο παρά ηρωικός ήταν. Η Ιταλία ήταν σύμμαχος, Η Αυστρία και η Τσεχοσλοβακία παραδόθηκαν, Η Ελβετία παρέμεινε ουδέτερη, και σε ρωτώ εγώ, Ποιά η σημερινή κατάσταση αυτών των χωρών σε σχέση με την Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ναι βγηκε την ωρα που βαρουσαν οι υπολοιποι. τι θες να πεις οτι ειναι επικυνδυνος ο στρατος?

Την άλλη φορά τα παιδιά που πήγαν να σηκώσουν τη σημαία και σκοτώθηκαν απο ηλεκτροπληξία τους λέει ο Στρατηγός η τί στο καλό ήταν αυτός.

"Μη Λυπάστε, σκοτώθηκαν υπηρετώντας τη Πατρίδα"

ΕΕΕΕΕΕΕΕΛΛΛΕΕΕΕΕΕΟΟΟΟΟΟΟΣ

ΧΕΣΤΗΚΕ Η ΜΑΝΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΑΥΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΤΡΙΔΑ.

Η πατρίδα τί τους προσέφερε; Τους πήρε το σημαντικότερο πράγμα στη ζωή τους.

Τα παιδιά χαράμισαν τη ζωή τους και καταστράφηκε η ζωή των συγγενών τους επειδή εκτέλεσαν τις εντολές ενός Μπουτζόβλαχου, Στρατόκαβλου, Καραβανά.

Link to comment
Share on other sites

βρε Κρις ελεος πια με τις πατατες και τα κρεμυδια............ ειναι και αργα και δεν εχω φαει ακομα ακομα

Καταρχήν "Μολών Λαβέ" είπε ο Λεωνίδας με τους 300. Ειχε μαζι του και 700 Θεσπιεις ας μην τους ξεχναμε ..

Και μια που εχεις κολλησει στις πατατες και στην εκπαιδευση που κανεις με αυτες

θα ηθελα να σε ρωτησω

Το 40-41 που πολεμουσαν με τους ιταλους οι παπουδες μας δεν καθαριζαν πατατες και κρεμυδια ,δεν καναν αγγαρειες δεν καναν οτι κανουμε και σημερα?

Τι ηταν αυτο που τους εκανε να νικησουν τους υπεραριθμους και υπερεξοπλισμενους Ιταλους Μηπως η καλυτερη τους εκπαιδευση η το καλυτερο φαι που τρωγαν

Και για πες μου σε παρακαλω ποτε και σε ποιο αγωνα ειχαμε την ικανη στρατιωτικη δυναμη να αντιμετωπισουμε αριθμητικα να υλικα ανωτερο στρατο? και τελικα πως ρε γμτ τα καταφερναμε παντα λιγοτεροι να κερδιζουμε αλλα και οταν χανουμε να κερδιζουμε το σεβασμο και το θαυμασμο του αντιπαλου?

Η γραμμη Μαζινο στην Γαλλια επεσε σε 3 μερες ( και θεωρουταν απορθητη )

οποτε η μια βδομαδα περιπου που κρατησαν τα οχυρα στην γραμμη Μεταξα πρεπει να θεωρηθει θαυμα?

οσο για το αν ρωτησε κανεις αυτους που πηγαν να πολεμησουν .τι αν πω απο αυτα που βλεπω αλλα και εχω ακουσει ( απο καποιους που πολεμησαν αναποδα μου τα ειπαν ) Οχι μονο δεν πηγαν με το ζορι αλλα με τετοιο ενθουσιασμο που προξενει θαυμασμο

Τελικα ισως τοτε ειχαν αλλες πατατες διαφορετικες.........

και σορυ για το ελαφρως :OT:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004 [Σήμερα, στις 23:32]

Η ηρωικότητα αυτών που πολέμησαν είναι αναμφισβήτητη. Ο λόγος για τον οποίο έγινε ο πόλεμος όμως, ενώ υπήρχαν και άλλοι τρόποι ώστε μη χαθούν τόσες ζωές, κάθε άλλο παρά ηρωικός ήταν. Η Ιταλία ήταν σύμμαχος, Η Αυστρία και η Τσεχοσλοβακία παραδόθηκαν, Η Ελβετία παρέμεινε ουδέτερη, και σε ρωτώ εγώ, Ποιά η σημερινή κατάσταση αυτών των χωρών σε σχέση με την Ελλάδα;

Δηλαδή προτιμάς να είχαμε παραδοθεί;Γιατί να μέναμε ουδέτεροι ήταν αδύνατον...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Το 40 οι ήρωές μας πεθάνανε χάρη στον αυθορμητισμό ενός δικτάτορα, δηλαδή η Αυστρία που παραδόθηκε ’νευ Όρων έχασε τίποτα; Στείλαμε τόσες χιλιάδες παλικάρια στον σίγουρο θάνατο και για να καλύψουμε τα εγκλήματα των τότε κυβερνόντων, το βαφτίσαμε ηρωικό ΟΧΙ. Το ηρωικό που ήταν δηλαδή; Πήγε ο μεταξάς να πολεμήσει; Η μήπως είχαμε ικανή στρατιωτική δύναμη να αντιμετωπίσουμε τους Γερμανούς; Η ρώτησε κανένας τα παλικάρια που πήγαν να πολεμήσουν άν το ήθελαν. Έλεος δηλαδή.

Τι καταφέραμε; Σκοτώθηκαν χιλιάδες ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΜΕΡΙΕΣ, ήμασταν ύπο κατοχή ενώ π.χ στην Αυστρία ή τη Τσεχοσλοβακία οι συνθήκες ήταν πολύ καλύτερες. Και περιμέναμε να μας απελευθερώσουν οι σύμμαχοι.

ea6gka, οι πατάτες είναι ίσως η μόνη αλήθεια που αφορά τον στρατό. Όλα τα άλλα εκπαίδευση, να γίνεις άντρας κτλ είναι μπαρούφες.

σε αυτό δεν συμφωνώ. η αντίσταση του 40 ήταν κρίσιμη για την έκβαση του πολέμου.

φυσικά η γερμανία τον πόλεμο δεν τον έχασε στην ελλάδα, αλλά στη ρωσία.

όμως είναι τελείως διαφορετικό να παραδοθείς άνευ όρων και τελείως διαφορετικό να πολεμήσεις.

αν δεις λίγο τα ιστορικά, θα δεις ότι καθυστέρησε η απόβαση στην αφρική εξαιτίας και της ελληνικής αντίστασης

(και φυσικά πολλών άλλων παραγόντων, πιο σημαντικών). εκείνη την περίοδο ο πόλεμος και η αντίσταση ήταν κάτι πολύ σημαντικό στην τελική έκβαση του πολέμου στο ευρωπαικό μέτωπο.

μην ξεχνάμε ότι ο χίτλερ δεν σκόπευε να εφαρμόσει κάποια διπλωματία, ειδικά σε χώρες όπως η ελλάδα. εδώ προσπαθούσε να κατακτήσει τον κόσμο.

ΟΜΩΣ άλλες οι εποχές τότε, άλλο σήμερα. μετά την ανακάλυψη των πυρηνικών όπλων, ο όποιος πόλεμος δεν έχει σημασία, γι' αυτό και όλα λύνονται διπλωματικά στις μέρες μας. αλλιώς δε θα μείνει κανείς.

τώρα αυτά τα τσαλιμάκια που προσπαθούν να κάνουν κάποιοι από τους τούρκους στρατηγούς έχουν καταρχάς αντίθετο τον τουρκικό λαό και κατά δεύτερον το προοδευτικό μέτωπο στην τουρκία. γιατί δεν νομίζω ότι τους βολεύει να μείνουν έξω από τα φράγκα της Ε.Ε. για μ@λακίες με σύνορα και τέτοια.

Τώρα σε όλα αυτά τα γεω-κοινωνικοπολιτικά που ισχύουν σήμερα, η θητεία δεν έχει να προσφέρει τίποτα, ούτε στο κράτος ούτε στον πολίτη. εξυπηρετεί σαφώς κάποια συμφέροντα και γι' αυτό θα παραμείνει για πολύ καιρό, όλοι το ξέρουμε ότι θα πάμε. απλά είναι καλό να βλέπουμε πίσω από αυτά που φαίνονται με την πρώτη εύκολη ματιά, γιατί ως γνωστόν τα φαινόμενα απατούν:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.