Jump to content



Διαβαστε αυτο περι στρατου


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 469
  • Created
  • Last Reply

πως δεν ειναι αμεση η σχεση κρατους πατριδας, ο ορος πατριδα εμπεριεχει την εννοια του κρατους (πατριδα ειναι τα παντα) . Δηλαδη αμα το κρατος εχει διαλυθει υπαρχει και πατριδα? μαλλον οχι και αν κανω λαθος διορθωσε με . Εστω το παιρνω το πισω και λεω οτι εχει υποχρεωση απεναντι στη πατριδα λες να αλλαξει κατι στην αντιληψη περι θητειας ?:)

Link to comment
Share on other sites

Το κράτος το ορίζουν δυστυχώς οι πολιτικοί που ακόμα πιο δυστυχώς τους ψηφίζουμε εμείς. Το κράτος δεν είναι οι πολίτες σε αυτήν την άμοιρη χώρα όπως θα θέλαμε όλοι.

Αδερφέ, αν φτάσουμε στο σημείο να χρειαστούμε στρατό, νομίζω κανείς δε θα πει όχι στο να βοηθήσει και σκοτωθεί για την πατρίδα, όπως έγινε και με τους προγόνους μας και δεν φοράμε φερετζέ τώρα. Μακάρι ποτέ να μη χρειαστεί αυτό όμως.

Η θητεία με την μορφή που έχει απέχει χιλιόμετρα με την υποχρέωση που έχω στην πατρίδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Αδερφέ, αν φτάσουμε στο σημείο να χρειαστούμε στρατό, νομίζω κανείς δε θα πει όχι στο να βοηθήσει και σκοτωθεί για την πατρίδα, όπως έγινε και με τους προγόνους μας και δεν φοράμε φερετζέ τώρα. Μακάρι ποτέ να μη χρειαστεί αυτό όμως.

εχω σοβαρες επιφυλαξεις για αυτο, ελπιζω να βγω ψευτης.

Link to comment
Share on other sites

H αντίληψη περί θητείας, είναι αυτή που είναι διότι η θητεία δεν προσφέρει τίποτα. Τίποτα, για τον χρόνο που αναγκάζεσαι να δαπανήσεις. Ότι εμπειρία είναι να αποκομίσεις, ότι είναι να μάθεις, μπορεί να γίνει σε ένα 6μηνο, δεν υπάρχει λόγος το 6μηνο να γίνει 12μηνο ή 18μηνο(παλαιότερα) προκειμένου αυτά που υποτίθεται ότι μαθαίνεις να εκφυλιστούν.

Δεν με ενοχλεί η διάρκεια της θητείας, όση και να είναι αυτή.. Με ενοχλεί το ότι αναγκάζεσαι να χάσεις τον χρόνο σου, διότι δεν μαθαίνεις τίποτε ουσιαστικό, τίποτε που σε "πραγματικές συνθήκες" να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις.....

Και μην μου πείτε ότι επειδή ρίξαμε 10 χειροβομβίδες και 100 σφαίρες (σε πλήρως ελεγχόμενο περιβάλλον), στήσαμε και τα σχοινάκια μας, φάγαμε και φασολάδα στην καραβάνα, είμαστε ετοιμοπόλεμοι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82

Εκεί ειναι το θεμα σταματας... Δεν καταλαβαινω γιατι εχω την υποχρεωση να παω. Εχω υποχρεωση να παω το πρωι στη σχολη μου για να παρω το πτυχιο μου και να μαθω κατι. Εχω υποχρεωση να βρω μια δουλεια για να θρεψω εμενα και την οικογενεια μου. Δεν εχω ομως υποχρεωση απεναντι στους εθνικιστες που εχουν κανει το στρατο παραδοση και δεν καταλαβαινουν οτι ισως να μη χρειαζονται τοσοι ξυσαρχιδιδες φανταροι αλλα λίγοι και καλοί, πραγματικά χρησιμοι και σε σωστες θεσεις!

να πας ρε φιλε στη σχολη σου και οικογενεια να κανεις και λεφτα να κανεις και απολα. δε σου το απαγορευει κανεις.

τη πατριδα σου , τα συνορα σου ποιος θα τα φυλαξει ? οι αλλοι? μ@λακες ειναι οι αλλοι να σε φυλανε και εσυ να μας κανεις τη παπια?

στην Ελλαδα ετσι το εχουμε ρε συ. θα πας στρατο θα δωσεις αυτο που χρωστας και μετα θα πανε οι επομενοι μετα απο εσενα. μην εισαι τσαμπατζης εντελως. φτωχη χωρα ειμαστε, μεταξυ μας θα φυλαγομαστε δεν εχουμε λεφτα για επαγγελματιες.

γιαυτο σας λεω μη βλεπετε πολυ τηλεοραση. Μπορει να μη ξερετε τι γινετε γυρω σας αλλα τα πλακακια του μπανιου στο fame story αν σας ρωτησω ποσα ειναι τα ξερετε απεξω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 10:07]

πως δεν ειναι αμεση η σχεση κρατους πατριδας, ο ορος πατριδα εμπεριεχει την εννοια του κρατους (πατριδα ειναι τα παντα) . Δηλαδη αμα το κρατος εχει διαλυθει υπαρχει και πατριδα?

φίλε μου εδώ είσαι 100% λάθος κατά την ταπεινή μου γνώμη. τα παραδείγματα είναι πάμπολλα π.χ. κατά την διάρκεια της γερμανικής κατοχής το πολίτευμα (και κατ' επέκταση το ελληνικό κράτος) καταλύθηκε και αντικαταστάθηκε από κυβέρνηση-μαριονέτα, η έννοια του έθνους (σωστότερο από την πατρίδα νομίζω) δεν καταλύθηκε επ' ουδενί. να το πάω σε ακόμα γενικότερη περίπτωση : οι παλαιστίνιοι απέκτησαν "κράτος" έστω και υποτελές τα τελευταία χρόνια αλλά σαν έθνος-πατρίδα υφίστανται εδώ και αιώνες. το ίδιο ισχύει και με αρμένιους-πόντιους-κούρδους και διάφορους άλλους λαούς που δεν έκαναν ποτέ δικό τους κράτος.

Link to comment
Share on other sites

"Δηλαδη αμα το κρατος εχει διαλυθει υπαρχει και πατριδα?"

"ναι αλλα εχουν αισθηση της πατριδας και αγωνιζονται να εγκαταστησουν το κρατος τους που παλι σημαινει οτι κρατος και πατριδα πανε μαζι"

δεν το καταλαβαίνεις ότι αυτά τα 2 πράγματα που λες είναι αντιφατικά μεταξύ τους? την πρώτη φορά λες ότι αν το κράτος διαλυθεί δεν υπάρχει πατρίδα, ενώ την δεύτερη συμφωνείς μαζί μου και λες ότι η πατρίδα είναι προαπαιτούμενη και προϋπάρχουσα του κράτους, και ενώ υπάρχει η πατρίδα το κράτος αγωνίζεται να σχηματιστει!! :D:cool::innocent:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

ναι αλλα εχουν αισθηση της πατριδας και αγωνιζονται να εγκαταστησουν το κρατος τους που παλι σημαινει οτι κρατος και πατριδα πανε μαζι

σύμφωνοι, αλλά δεν είναι το ίδιο -συμβαδίζουν, δεν ταυτίζονται- κι όταν υπηρετείς υπηρετείς το κράτος (δηλαδή πολιτικούς φορείς κλπ) και όχι την πατρίδα. σου λένε ότι υπηρετείς την πατρίδα για να νομίζεις ότι κάτι κάνεις. στο κάτω κάτω η έννοια της πατρίδας και του ελληνισμού και το χρέος απέναντι σε έναν τρόπο σκέψης (τον αρχαίο ελληνικό) και τόσα άλλα δεν νομίζω να το εξαργυρώσεις με 1-2 χρόνια θητεία. το χρέος απέναντι στο κράτος ας μην το σχολιάσουμε καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

οκ ισως να εχεις δικιο και να λανθανω , νομιζω οτι η πατριδα ειναι η φιλοσοφικη εννοια του κρατους που ειναι η οντοτητα του. δηλαδη η ψυχη ειναι η πατριδα και το κρατος το σωμα. νομιζω αν χαθει το σωμα χανεται και η ψυχη?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, Κράτος είναι το προιόν της κοινωνίας, άρα των ανθρώπων, που ζουν μόνιμα σε μια περιοχή και έχουν συνενωθεί για να πραγματοποιήσουν γενικούς σκοπούς για το καλό όλων.. Για αυτό το λόγο το Κράτος είναι και ένομη τάξη η οποία έχει εξουσιαστικούς μηχανισμούς επιβολής πάνω στους πολίτες. .

Από την άλλη το Έθνος προυποθέτει πρόσωπα, τα οποία έχουν συνείδηση της κοινής του καταγωγής, μιλούν την ίδια γλώσσα και έχουν τα ίδια έθιμα.

Κατ΄αυτό το τρόπο το Έθνος διαφέρει από το κράτος γιατί το τελευταίο έχει γεωγραφικά όρια ενώ το Έθνος εξαπλώνεται πέρα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

Αδερφέ, αν φτάσουμε στο σημείο να χρειαστούμε στρατό, νομίζω κανείς δε θα πει όχι στο να βοηθήσει και σκοτωθεί για την πατρίδα, όπως έγινε και με τους προγόνους μας και δεν φοράμε φερετζέ τώρα. Μακάρι ποτέ να μη χρειαστεί αυτό όμως.

Μακαρι να γινει ετσι αλλα....οι ενδειξεις αλλα δειχνουν.

Οι περισσοτεροι απο αυτους που λενε "ελα μωρε,στρατος κ παπαριες" θα συκωθουν κ θα φυγουν απο την Ελλαδα.Το ακουσα με τα ιδια μου τα αυτια σε ενα κιοσκι με ~30 ατομα,οι 20 ειπαν αυτο ακριβως.Κ γιατι?

"Σιγα μη πολεμισω για τους μ@λακες τους καραβαναδες","Να πα να γ@μ. το μπουρδελο το κρατος,δε θα πεθανω για αυτους"

Λες κ θα πανε να πολεμισουν για τον Καραμαλη κ τον Παπαντρεου.....τοσα ξερουν τοσα λεν....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 12:02]

οκ ισως να εχεις δικιο και να λανθανω , νομιζω οτι η πατριδα ειναι η φιλοσοφικη εννοια του κρατους που ειναι η οντοτητα του. δηλαδη η ψυχη ειναι η πατριδα και το κρατος το σωμα. νομιζω αν χαθει το σωμα χανεται και η ψυχη?

δεν προσπαθώ να σου αποδείξω ότι είσαι λάθος και είμαι σωστός, άλλωστε στο πόστ μου ξεκαθαρίζω ότι έτσι το βλέπω εγώ. απλά επισημαίνω ότι τα δύο που γράφεις αντιφάσκουν. νομίζω ότι το παληκάρι που γράφει 2 πόστ παραπάνω θέτει το θέμα πολύ σωστά. :innocent:

Link to comment
Share on other sites

τα συνορα σου ποιος θα τα φυλαξει ?

στην Ελλαδα ετσι το εχουμε ρε συ

Εχω μάθει να μην δεχομαι τιποτε απολυτως επειδη "ετσι το εχουμε ρε συ". Και στην Ελλαδα ολοι χριστιανοι ορθοδοξοι ειναι και αν ρωτησεις το γιατι θα οου πουν "γιατι ετσι το εχουμε". Δεν ειναι κακο το μυαλό να δουλευει περα από το πως είναι τα πραγματα, προς την κατευθυνση του γιατι να ειναι ετσι και πως μπορουν να γινουν καλυτερα.

Οσο για το φτωχη χώρα αστο καλυτερα. Κατι να δωσει η εκκλησια, κατι αυτοι που τα παιρνουν απο την εφορια να δεις που ξαφνικα δεν θα ειμαστε και τοσο φτωχη χωρα. Χωρια τις μαλακιες! Ολυμπιακοι αγώνες, εργα του στυλ Γεφυρα Καλατραβα (κλειστη εδω και 2 μηνες, τα λεφτα παντως τα πηρανε).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dpresv

δεν προσπαθώ να σου αποδείξω ότι είσαι λάθος και είμαι σωστός, άλλωστε στο πόστ μου ξεκαθαρίζω ότι έτσι το βλέπω εγώ. απλά επισημαίνω ότι τα δύο που γράφεις αντιφάσκουν. νομίζω ότι το παληκάρι που γράφει 2 πόστ παραπάνω θέτει το θέμα πολύ σωστά. :innocent:

μιλαει για εθνος , οχι πατριδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas

να πας ρε φιλε στη σχολη σου και οικογενεια να κανεις και λεφτα να κανεις και απολα. δε σου το απαγορευει κανεις.

τη πατριδα σου , τα συνορα σου ποιος θα τα φυλαξει ? οι αλλοι? μ@λακες ειναι οι αλλοι να σε φυλανε και εσυ να μας κανεις τη παπια?

Τα σύνορα θα τα φυλάξει ο Επαγγελματίας που εκπαιδεύεται γι'αυτό το σκοπό. Όπως ο φούρναρης προσφέρει στη κοινωνία και πληρώνεται, όπως ο γιατρός, όπως οι καταστηματάρχες, έτσι και ο Επαγγελματίας Στρατιώτης θα πληρώνετια για να παίξει αυτόν το ρόλο. Να είσαι σίγουρος ότι αν όλοι οι έλληνες δίνανε 3000 για να εξαγόραζαν τη θητεία τους θα είχαμε λεφτά και με το παραπάνω. Τα έξοδα να συντηρείς όλους αυτούς τους φαντάρους είναι πολύ περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

Chris2004 κατι αλλο που ξεχασα, πριν κατι μηνες ειχες εξαγριωθει με τους αλβανους και υποστηριζες μεθοδευσεις οπως ξυλο , απελασεις επιθεσεις κλπ. Τωρα μας λες οτι δεν θες να πας στρατο ομως οι αλβανοι βαζουν στο τραπεζι θεμα τσαμουριων στην ελλαδα με πιθανες βλεψεις (εστω και γελοιες) εναντιον της ελλαδος.

Βλεπεις καποια ασυμβατοτητα μεταξυ αυτων των 2 σιατυπωσεων σου ή κανω λαθος?

Πράγματι τις υποστήριζα και τις υποστηρίζω, εγώ δεν είπα ποτέ ότι δεν χρειάζετιαι ο στρατός, όμως. Χρειάζεται στρατός αλλά Καλά και συνεχώς εκπαιδευμένος. Ένας τέτοιος στρατός είναι μόνο ο επαγγελματικός. Τα παιδάκια που στέλνουν τώρα φαντάρους έτσι και τα στείλουν σε ένα χρόνο να υπερασπίσουν τα σύνορο νομίζεις ότι έχουν ελπίδες ενάντια σε έναν επαγγελματικό στρατό ή σε έναν ΣΟΒΑΡΑ εκπαιδευμένο στρατό έστω με θητεία, όπως π.χ του Ισραήλ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82

Εχω μάθει να μην δεχομαι τιποτε απολυτως επειδη "ετσι το εχουμε ρε συ".

αν εχεις μια τεκμιριωμενη λυση στο προβλημα πες τη μας να την ακουσουμε.

εγω σου ειπα οτι δεν εχουμε πλυθησμο ουτε λεφτα πολλα να πληρωνουμε επαγγελματιες στρατους. οποτε θα πας στο στρατο να συμβαλεις και εσυ στη φυλαξη της χωρας.

απο την αλλη δε μπορει να καταργηθει ο στρατος. δε θα στησουμε και κ@λο στους τουρκους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

...Τα παιδάκια που στέλνουν τώρα φαντάρους έτσι και τα στείλουν σε ένα χρόνο να υπερασπίσουν τα σύνορο νομίζεις ότι έχουν ελπίδες ενάντια σε έναν επαγγελματικό στρατό ή σε έναν ΣΟΒΑΡΑ εκπαιδευμένο στρατό έστω με θητεία, όπως π.χ του Ισραήλ;

τα παιδακια που λες στο στρατο γινονται αντρες ετοιμοπολεμοι.

και ειτε το πιστευεις ειτε οχι ο καθενας στο ποστο του ειναι αποτελεσματικος.

σκεψου οτι ποτε η Ελλαδα δεν ειχε επαγγελματικο στρατο και ομως εχουμε αποδειξει οτι δε μασαμε τιποτα. και αν χρειαστει θα το ξαναποδειξουμε σε οποιον δε το πιστευει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.