Jump to content



Διαβαστε αυτο περι στρατου


ea6gka

Recommended Posts

  • Replies 469
  • Created
  • Last Reply

Αν ο εργάτης τον οποιό περιγράφεις απαντούσε στην παραπάνω ερώτηση με όχι, τοτε ναί είναι κακός πολίτης γιατί αγνοεί βασικές παράμετρους της κοινωνικής ζωής, και δεν πληρεί των βασικών προυποθέσεων ενός πολίτη, μια απο τις οποίες είναι η γνώση πάνω στα κοινά. Δεν σημαίνει οτι ο μορφωμένος μεγαλοβιομήχανος που κλέβει το κράτος σε κάθε ευκαιρία ειναι καλύτερος πολίτης. Απλά είναι διαφορετικό είδος κακού πολίτη.

Όπως και να έχει δεν έχω όρεξη να ανοίξουμε συζητήσεις κοινωνιολογίας εδω πέρα. Αλλά δεν παύω να επιμένω οτι η μόρφωση αποτελεί μέτρο αξίας (σίγουρα όχι το μόνο) ενός ανθρώπου.

Btw, μην κολάς στο θέμα της μόρφωσης καθώς είναι διαφορετική συζήτηση. Αυτό το ανέφερα ως σύγκριση υποχρεωτικών θεσμών. Για το στρατό μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

σωστα αυτα που λες αλλα επισης εγω υποστηριζω οτι το σχολειο μορφωνει τον ανθρωπο , δεν κανει τον ανθρωπο

αυτό που λέω απλώς είναι ότι η ''μόρφωση'' βοηθά καθοριστικά στο να ''γίνει'' ο άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

αυτό που λέω απλώς είναι ότι η ''μόρφωση'' βοηθά καθοριστικά στο να ''γίνει'' ο άνθρωπος...

παραδειγμα:

Καλος γιατρος: παπανικολαου

κακος γιατρος: Μενγκελε

και οι 2 εξαιρετοι γιατροι(φοβερη μορφωση). Ο ενας ομως σκοτωνε ο αλλος θεραπευε. Γιατι? γιατι ο δευτερος δεν μεγαλωσε και δεν ειχε παρει σωστα ιδανικα απο το περιβαλλον του δεν ειχε δηλαδη "παιδεια".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka

παραδειγμα:

Καλος γιατρος: παπανικολαου

κακος γιατρος: Μενγκελε

και οι 2 εξαιρετοι γιατροι(φοβερη μορφωση). Ο ενας ομως σκοτωνε ο αλλος θεραπευε. Γιατι? γιατι ο δευτερος δεν μεγαλωσε και δεν ειχε παρει σωστα ιδανικα απο το περιβαλλον του δεν ειχε δηλαδη "παιδεια".

Δεν διαφωνούμε:

Αρχική απάντηση από spc

αυτό που λέω απλώς είναι ότι η ''μόρφωση'' βοηθά καθοριστικά - ΟΧΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ - στο να ''γίνει'' ο άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, από ένα σημείο και πάνω το χάνεις και λίγο, και αλλάζεις χαρακτήρα στόχους πολλές φορές,

χωρίς απαραίτητα να φταίει η παιδία σου, μπορεί να φταίνε οι καταστάσεις γύρω σου.

και είναι ακραία περίπτωση προπαγάνδας η χιτλερική γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Spc ωραίος. Αυτά ακριβώς ήθελα να περάσω αν και η ορθογραφία μου δεν ήταν και η καλύτερη. Γνωρίζω οτι η απόψεις μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα είναι σαφέστατα ελιτίστικες και ακροβατούν επικύνδυνα με τον όρο ρατσιστικές. Για αυτό και ενώ τις κατανοώ δεν τις υοθετώ γιατί είναι ενα πολύ σύνθετο κοινωνικό θέμα. Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σου περί σχολείου. Και όπως είπε και ο Σωτήρης η ναζιστική Γερμανία είναι ακραίο παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

η φυση του ανθρωπου δεν αλλαζει

και οσο υπαρχουν ανθρωποι θα διαφωνουν.

οτι και να λεμε τωρα...ειναι μια ακομα διαφωνια ετσι απλα :)

ας συμφωνισουμε τουλαχιστον στο οτι διαφωνουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από No Quarter

.... Απο εκεί και πέρα δεν καταλαβαίνω γιατι θα πρέπει ένας άνθρωπος για να γίνεται 'πολίτης' στην Ελλάδα θα πρέπει να πηγαίνει στρατό υποχρεωτικά αλλά δεν θα πρέπει υποχρεωτικά να λαμβάνει ανώτερη μόρφωση (πανεπιστήμιο)...

χαχα ευγε νεε μου.

αν διαβασεις "ο αγωνας μου" του χιτλερ το εχει μεσα σαν must να γινει στην χιτλερικη γερμανια.

τοτε που θα φτιαχνανε την αρεια φυλη το ειχαν στο μυαλο τους αυτο.

αλλη μια φορα μπραβο για τις ιδεες που κατεβαζεις. πρεπει να εισαι πολυ εξυπνο παλικαρι.

με λιγα λογια μας λες οτι οι χαζοι που δε τα περνουν τα γραμματα δε θα μπορουν να ειναι Ελληνες.

μηπως να βαλουμε και σαν κριτηριο να ειναι ψηλοι και ξανθοι οι ελληνες πολιτες? μπορουμε...αν μας το επιτρεπεις φυσικα, να βαλουμε και σαν κριτιριο να μιλανε πανω απο 2 ξενες γλωσσες.

ε ρε σα δε ντρεπομαστε λεω εγω!

αλλα αν σας πιπιλανε το μυαλο απο πιτσιρικια οτι ο καλος ανθρωπος ειναι αυτος που παει πανεπιστημιο να τα αποτελεσματα τωρα. χιτλερακια βγαλαμε

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια μας λες οτι οι χαζοι που δε τα περνουν τα γραμματα δε θα μπορουν να ειναι Ελληνες.

Νομιζω οτι καταλαβαινεις οτι δεν εννοει αυτό. Εννοει οτι ο καθε ανθρωπος που αντιμετωπιζει τις εκλογες σαν "στοιχημα" ή προσωπικη του υποθεση χωρις στην πραγματικοτητα να εχει συνειδηση του τι συμβαινει γυρω του δεν θα πρεπει να συμμετεχει σε αυτες για να μην επηρρεαζει το αποτελεσμα. Ποσες φορες εχετε δει σε χωριο, κομματοσκυλα να λενε "ελα γιαγια παρε αυτο το χαρτακι και ριχτο"?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 08:17]

χαχα ευγε νεε μου.

αν διαβασεις "ο αγωνας μου" του χιτλερ το εχει μεσα σαν must να γινει στην χιτλερικη γερμανια.

τοτε που θα φτιαχνανε την αρεια φυλη το ειχαν στο μυαλο τους αυτο.

αλλη μια φορα μπραβο για τις ιδεες που κατεβαζεις. πρεπει να εισαι πολυ εξυπνο παλικαρι.

με λιγα λογια μας λες οτι οι χαζοι που δε τα περνουν τα γραμματα δε θα μπορουν να ειναι Ελληνες.

μηπως να βαλουμε και σαν κριτηριο να ειναι ψηλοι και ξανθοι οι ελληνες πολιτες? μπορουμε...αν μας το επιτρεπεις φυσικα, να βαλουμε και σαν κριτιριο να μιλανε πανω απο 2 ξενες γλωσσες.

ε ρε σα δε ντρεπομαστε λεω εγω!

αλλα αν σας πιπιλανε το μυαλο απο πιτσιρικια οτι ο καλος ανθρωπος ειναι αυτος που παει πανεπιστημιο να τα αποτελεσματα τωρα. χιτλερακια βγαλαμε

Κοίτα, είναι δικαιωμά σου να λές ότιδήποτε σου κατεβαίνει στο κεφάλι. Απο την άλλη είναι και δικό μου δικαίωμα οταν βλέπω απαντήσεις τέτοιου επιπέδου να σε θεωρώ τουλάχιστον ηλίθιο (ή τουλάχιστον κάποιον που παριστάνει τον ηλίθιο). Λοιπόν συμβουλή μου προς εσένα: Πήγαινε διάβασε τις τελευταίες 2 σελίδες και ότι έχει λεχθεί, προσπάθησε να κατανοήσεις τα νοήματα και μετά αν θέλεις επέστρεψε με επιχειρήματα και τότε θα κάνουμε διάλογο.

Πριν κάνεις αυτά τα απλά πράγματα λυπάμαι αλλά δεν είσαι αξιος να σου αφιερώσω παραπάνω χρόνο απο όσο σου εδωσα ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από No Quarter

Κοίτα, είναι δικαιωμά σου να λές ότιδήποτε σου κατεβαίνει στο κεφάλι. Απο την άλλη είναι και δικό μου δικαίωμα οταν βλέπω απαντήσεις τέτοιου επιπέδου να σε θεωρώ τουλάχιστον ηλίθιο (ή τουλάχιστον κάποιον που παριστάνει τον ηλίθιο). Λοιπόν συμβουλή μου προς εσένα: Πήγαινε διάβασε τις τελευταίες 2 σελίδες και ότι έχει λεχθεί, προσπάθησε να κατανοήσεις τα νοήματα και μετά αν θέλεις επέστρεψε με επιχειρήματα και τότε θα κάνουμε διάλογο.

Πριν κάνεις αυτά τα απλά πράγματα λυπάμαι αλλά δεν είσαι αξιος να σου αφιερώσω παραπάνω χρόνο απο όσο σου εδωσα ήδη.

σου το ειπαμε οτι ησουν σε ενα δρομο(με αυτα που ελεγες) που απο δεξια του ειχε τα χωραφια του ρατσισμου....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπάρχει προφανές πρόβλημα επιλεκτκής ανάγνωσης παραθέτω απόσπασμα απο post μου λιγο πιο πάνω την ίδια σελίδα. Μην κουραστείτε κιολας...

Γνωρίζω οτι η απόψεις μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα είναι σαφέστατα ελιτίστικες και ακροβατούν επικύνδυνα με τον όρο ρατσιστικές. Για αυτό και ενώ τις κατανοώ δεν τις υοθετώ γιατί είναι ενα πολύ σύνθετο κοινωνικό θέμα.
Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε @no quarter... προτηνες ή οχι να ειναι υποχρεωτικη η φοιτηση σε πανεπιστημιο για να παιρνεις Ελληνικη υπικοοτητα?

το προβλημα σου ποιο ειναι δε καταλαβα και με βριζεις. δικα σου λογια σχολιασα.

"Γνωρίζω οτι η απόψεις μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα... μπλα μπλα...Για αυτό και ενώ τις κατανοώ δεν τις υοθετώ γιατί είναι ενα πολύ σύνθετο κοινωνικό θέμα.."

παλι καλα δηλαδη που τις κατανοεις. φανταζεσαι να μη κατανοουσες τις αποψεις σου?

και μετα μας λες οτι δεν τις "υιοθετεις". τι ενωεις οτι δε τις υιοθετεις? ειναι η αποψη σου ή οχι? εδω αποψεις ανταλασουμε. τι κανει ο καθενας απο αυτα που λεει εδω μεσα ειναι αλλο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stamatas [Σήμερα, στις 13:42]

κατσε ρε @no quarter... προτηνες ή οχι να ειναι υποχρεωτικη η φοιτηση σε πανεπιστημιο για να παιρνεις Ελληνικη υπικοοτητα?

το προβλημα σου ποιο ειναι δε καταλαβα και με βριζεις. δικα σου λογια σχολιασα.

"Γνωρίζω οτι η απόψεις μου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα... μπλα μπλα...Για αυτό και ενώ τις κατανοώ δεν τις υοθετώ γιατί είναι ενα πολύ σύνθετο κοινωνικό θέμα.."

παλι καλα δηλαδη που τις κατανοεις. φανταζεσαι να μη κατανοουσες τις αποψεις σου?

και μετα μας λες οτι δεν τις "υιοθετεις". τι ενωεις οτι δε τις υιοθετεις? ειναι η αποψη σου ή οχι? εδω αποψεις ανταλασουμε. τι κανει ο καθενας απο αυτα που λεει εδω μεσα ειναι αλλο θεμα.

Λοιπόν επειδή δεν κατάλαβες κάτσε να σου τα εξηγήσω.

1) Δεν πρότεινα να είναι υποχρεωτκή η φοίτηση σε πανεπιστήμιο ως προϋπόθεση ελληνικής υπικοότητας. Αυτό που είπα είναι οτι θεωρώ τραγικό να είναι προϋπόθεση υπηκοότητας η υποχρεωτική στράτευση τι στιγμή που άλλοι θεσμοί (και ανέφερα το παράδειγμα τις μόρφωσης) δεν είναι. Τι να τον κάνω εναν άνθρωπο που δεν ξέρει να σκέφτεται αλλά ξέρει να πολεμάει (αν και είναι τουλάχιστον αμφιλεγόμενο αν και αυτό το μαθαίνει απο την υποχρεωτική στράτευση)?

2) Σε αποκάλεσα ηλίθιο γιατί μου απευθύνεις χαρακτηρισμούς τύπου ναζιστή χωρίς να εχεις καταλάβει το νόημα όσων έχω πει. Δεν ξεκίνησα εγώ τις προσωπικές επιθέσεις και τα ειρωνικά σχόλια οπότε μην παριστάνεις τον θιγμένο και μην ξεκινάς κάτι αν δεν μπορείς να το τελειώσεις.

3) Κατανοώ αλλά δεν υοθετώ: Μια άποψη η οποία έχει μια βάσιμη λογική αλλά ακριβώς επειδή δεν είμαι τόσο αλλαζόνας ωστε να πιστεύω οτι γνωρίζω όλες τις παραμέτρους του θέματος (καθότι είναι ενα πολυ ευαίσθητο και σύνθετο θέμα) δεν την υποστηρίζω ως τελειωτική λύση.

4) Συνήθως όταν λέω κάτι αυτό προσπαθώ και κάνω στη ζωή μου. Αλλά έτσι είμαι εγώ. Αν για εσένα δουλεύει το να λές κάτι (σε ένα forum) και να κάνεις άλλο τοτε μαγκιά σου.

5) Δεν άλλαξα κάτι απο αυτά που έλεγα. Εσύ δεν κατάλαβες ΤΙ έλεγα. Οτι είπα πάνω στο θέμα το είπα πριν εσύ κάνεις post οπότε πρόβλημά σου αν δεν διάβασες όλα οσα είχα γράψει πριν με αποκαλέσεις ναζιστή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.