Jump to content



Οθονη 1080p για all around χρηση - 150€ (+/- 20€ )


tommybertsen

Recommended Posts

Ενταξει , θα μεταβει απο ενα Lenovo Laptop σε: 

 

i5 6600k

cryorig h7

gigabyte z170 hd3p

16 gb g.skill ripjaws v 2666

phanteks enthoo pro

evga 750 g2

msi r9 390

evo 250gb

wd 2tb purple

και την οθονη που ειπαμε.  Της ειπα να κοψει κατι σε cpu/ραμ/mobo , αλλα ενδιαφερεται και για usb 3.1 αλλα και για πιθανοτητες oc (  :blink: ) . 

Seems like rolls royce to me :hehe:

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχε να διαθεσει καποια χρηματα για συστημα , της εμειναν 150 για οθονη , τα οποια με ζορια τα εκανε 170. Της ειπα οτι θα ηταν καλυτερα να επενδυσει σε μια καλη οθονη γιατι δεν αλλαζει καθε μερα... Παντως θα της φανει σουπερ μετα το λαπτοπ, δε το συζηταω... Εδω εμενα μου φανηκε σουπερ η lg 23mp55 , οταν ειχα διπλα την Samsung 206bw :p 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα , απο την μια εχει νοημα γιατι την οθονη την αλλαζεις οποτε γουσταρεις οποτε μπορει σε 3-4 μηνες να παρει αλλη . Παρολαυτα παραμενει κουλο το οτι εβαλε 16GB ram και overkill psu αντι για να τα διαθεσει μια και καλη σε οθονη 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο ειναι ποιοτητα... Νταξει , της ειπα να βαλει πιο φτηνο (ενα Thermaltake Smart Se630 ας πουμε, στα 75€ ) , αλλα απο την αλλη, το G2 650 δεν το εβρισκα (να γλιτωσει ενα 20ρικο απο εκει) , και εχει και τον πατερα της που ειναι fan corsair και γενικα επωνυμων προιοντων , δε θα ενεκρινε κατι λιγοτερο :p 

 

Ασε βλεπω τη συνθεση και με πιανουν κλαματα ηδη :p 

 

Τα 16GB ram ειναι οκ μιας και δουλευει browser (πολλες καρτελες ) ταυτοχρονα με virtual machines και με bluestacks , νομιζω της χρειαζονται! Το λαπτοπ δε τραβαει εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα! 

Φιλη στηνει μηχανηματακι ,σερφαρει αρκετα , παιζει κανα παιχνιδακι , και ψαχνεται για 24ρα οθονη μεχρι 150€ . 

 

Στο τσακιρ κεφι ανεβαινουμε ενα 20ρικο αλλα οχι παραπανω γιατι εχει βγει για το ολο pc ηδη εκτος προυπολογισμου. 

 

Απο οοολες οσες βλεπω, αυτη μου εκανε ενα κλικ περισσοτερο. 

 

https://www.skroutz.gr/s/6233495/LG-24MP57VQ.html

 

Εχουμε καμμια αλλη προταση σε αυτο το budget ? 

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων ! 

 

Η λύση στα προβλήματα σου ,την έχουν αρκετά άτομα που ξέρω και ήμουν και ένα από αυτά μέχρι να αλλάξω τελείως στήσιμο κτλ.

http://www.skroutz.gr/s/6138826/LG-23MP67VQ.html

Link to comment
Share on other sites

Η  LG 23MP67VQ ειναι καλη οθονη σε σχεση με την τιμη της...

με καλη εικονα, ωραια χρωματα και φωτεινοτητα, αλλα οταν καθεσε

αρκετη ωρα στο πισι ειναι κουραστικη στα ματια.... κι ας ειναι και fleker free (παραμυθια)

Τελικα για να παρει καποιος καλο μονιτορ πρεπει να πληρωση κακα τα ψεματα,

δεν εχει αδικο η παροιμια που λεει το φθηνο κρεας τα σκυλια το τρωνε....

Έγινε επεξεργασία από gsa-electronic
Link to comment
Share on other sites

Καμμια φορα το φθηνο κρεας ουτε τα σκυλια το τρωνε :p Αλλα το θεμα ειναι οτι θα αργησω πολυ να δω ο ιδιος πως ειναι αυτη η οθονη. Η φιλη μου νομιζω σημερα-αυριο παραλαμβανει. Εγω της ειπα να παει στην P2414h της Dell που την ξερω , και ξερω ποσο ξεκουραστη και "στα μετρα της" ειναι. Δε με ακουσε. 

Απο την αλλη εχω και την LG 23MP55, αρκετα παλιοτερο μονιτορ, το οποιο ειναι πολυ καλο , οποτε ποσο χειροτερο να ειναι το 24mp57vQ ?

Ειδωμεν :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως το ρουμ της φιλης ειναι σκοτεινο. Οποτε φανταζομαι ενα brightness 30/contrast 60-70 , θα ειναι ιδανικο. Το τι ρυθμισεις θα κανει θα το δει μονη της! Σημερα παρελαβε, φαινεται να ειναι κομπλε η οθονη , ουτε bleeding ουτε καμμενα πιξελς. :)

 

WHOOPS . Τελικα ειχε κανει λαθος η κοπελα... Δεν ειδε σωστα αν "αιμορραγει " η οθονη..

 

post-60900-0-65585300-1453386031_thumb.j

 

post-60900-0-96225500-1453386043_thumb.j

 

Ειναι LG , με φοβιζει....

Στις προηγουμενες φωτο ειχε 100% φωτεινοτητα. OMFG δλδ .. Και ηταν ετσι by default :p

 

New photos 30/60

 

 

post-60900-0-14417000-1453386615_thumb.j

 

post-60900-0-29920100-1453386653_thumb.j

 

 

Στο ματι φαινεται αρκετα διαφορετικα οπως λεει αλλα παρα πολυ μου φαινεται... Πρεπει να δικαιολογει αντικατασταση ετσι; Εκτος και αν ειναι glow... Δε μπορω να ξερω τι φαση... 

 

Enlighten @XMorsX

 

 

When an IPS screen is viewed from any angle that is not directly perpendicular, the pixels glow white. This is noticeable in the corners of most IPS monitors if you sit in front of the monitor and view a dark scene. If you move your head to look at these pixels perpendicular to the screen, the glow disappears. If this was back-light bleed, it would be visible from any angle.

 

In game

 

post-60900-0-42085100-1453387324_thumb.j με γυμνο ματι δε το βλεπει οπως λεει! 

 

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.