Jump to content



New gaming pc γνώμες!


chris2

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρόνια σε όλους τους συνφορουμητες

 

Λοιπόν ένα φιλαράκι θέλει να στήσει ένα τουμπανακι pc. Έχουμε είδη αγοράσει τα εξής απο τον ultraex2005:

Cpu:Intel Core i7-6700K

Mobo:Asus Z170 Pro Gaming

Ram: G.Skill RipjawsV 8GB DDR4-2800MHz

Πρώτα θα πάρουμε πράματα μόνο για το πύργο και αργότερα βλέπουμε για οθόνες και πληκτρολόγια/ποντίκια. Αγορά από οπουδήποτε είτε Ελλάδα ,είτε έξω , άμα συμφέρει φυσικά. Άρα μας λείπουν κουτί, κάρτα γραφικών  ,  ssd (λέμε για m2 άμα αξίζει  ταχύτητα/τιμή) , τροφοδοτικό και ίσως να προσθέσουμε άλλα 8gb ram. Για την ψύξη σίγουρα θέλουμε ενα fan controller  και μερικά ανεμιστηράκια .Για το cooling του επεξεργαστή σίγουρα σε νερό αλλά βλέπω ότι έτοιμη παίζει στα 100-150€ και  custom που έριξα μια πρόχειρη ματιά βγαίνει  200-300 κάτι απλό. Στο  έτοιμο  σε εκείνα τα λεφτά παίρνουμε το νομίζω κάτι από τα καλύτερα ενώ σε custom μπορεί να ανέβει όσο θέλουμε . Εσείς τι προτείνετε για το cooling ,αξίζουν τόσα λεφτα για custom ή θέλει παραπάνω?. Σύνολο θέλει να δώσει 900€ αντε+100€ .Άμα πάμε σε custom αναγκαστικά θα ανέβουμε λίγο παραπάνω. Το pc θα προοριστεί κατά κύριο λόγο για gaming και αφού θα βάλουμε υδρόψυξη  λογικά θα ανεβάσουμε και τον επεξεργαστή. Επίσης και ένα dvd-rom για τα παιχνίδια κάτι απλό πιστεύω χρειάζεται.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

     

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια! 

 

psu (100€)+ extra ram (80€) + case (100-120€)+ m.2 (200€)+ vga (500€) = 390x ή gtx970 δλδ. =1000€

Καπως ετσι υποθετω οτι εχετε σκεφτει να παιξετε. Τωρα σε αυτα να ριξεις και 300€ υδροψυξη θα ελεγα ναι μονο στην περιπτωση που γουσταρετε 

να το κανετε για να χαζευετε αλλιως αν το κανετε για να παρετε επιδοσεις στα games ουτε καν. Ο cpu που πηρες ειναι θαυμασιος απο αποψη θερμοκρασιων οποτε ακομη και να τον ανεβασετε δεν θα ζητησει κατι παραπανω απο μια καλη αεροψυκτρα η aio hydro εκτος και αν πατε για benchmarks. 

Επισης για m.2, την αποδοση του θα την δεις σε εγγραφες και μεταφορες μεγαλου ογκου. Μην περιμενεις να καταλαβετε διαφορα οπως hdd-->ssd

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια! 

 

psu (100€)+ extra ram (80€) + case (100-120€)+ m.2 (200€)+ vga (500€) = 390x ή gtx970 δλδ. =1000€

Καπως ετσι υποθετω οτι εχετε σκεφτει να παιξετε. Τωρα σε αυτα να ριξεις και 300€ υδροψυξη θα ελεγα ναι μονο στην περιπτωση που γουσταρετε 

να το κανετε για να χαζευετε αλλιως αν το κανετε για να παρετε επιδοσεις στα games ουτε καν. Ο cpu που πηρες ειναι θαυμασιος απο αποψη θερμοκρασιων οποτε ακομη και να τον ανεβασετε δεν θα ζητησει κατι παραπανω απο μια καλη αεροψυκτρα η aio hydro εκτος και αν πατε για benchmarks. 

Επισης για m.2, την αποδοση του θα την δεις σε εγγραφες και μεταφορες μεγαλου ογκου. Μην περιμενεις να καταλαβετε διαφορα οπως hdd-->ssd

Πρόσθεσε και 50+- fan controller+fans και κανα 100άρι σε ψύξη (όχι custom υδρόψηξη) πάμε στα 1150 περίπου. Οπότε κάπου πρέπει να κόψει. Αν αφήσει την επιπλέον μνήμη και πάει σε 2.5ρη ssd τότε φτιάχνει το πράγμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι custom είναι σαφώς καλύτερες από τις έτοιμες. Τις έτοιμες τις πατάνε κάτω αεροψύξεις...

Είναι δυνατό αυτο?Μου φαίνεται πολύ περίεργο .Π.χ Μια ακριβη αεροψυκτρα δηλαδή 70 -100€ μπορεί να βαλέι κάτω πχ μια corsair (νομιζω ειναι καλες aio υδροψύξεις) με διπλό ψυγείο που παιζει και σε τιμη σχεδον τα διπλά.Μιλάμε για 3-5 βαθμους ή για 10-15?Γιατι αμα ειναι να εχω (λογικα) φασαρια με την αεροψυκτρα για 5 βαθμους ποιο κατω απο οτι με μια υδροψυξη ,προτειμώ την υδρόψυξη αλλά δεν πιστεύω να κερδιζει πανω απο 10 βαθμους ο σκετος αερας.Με custom τι γινεται ? θα πετυχουμαι καλυτερες απο την καλύτερη αεροψυκτρα.

 

 

Καλη χρονια! 

 

psu (100€)+ extra ram (80€) + case (100-120€)+ m.2 (200€)+ vga (500€) = 390x ή gtx970 δλδ. =1000€

Καπως ετσι υποθετω οτι εχετε σκεφτει να παιξετε. Τωρα σε αυτα να ριξεις και 300€ υδροψυξη θα ελεγα ναι μονο στην περιπτωση που γουσταρετε 

να το κανετε για να χαζευετε αλλιως αν το κανετε για να παρετε επιδοσεις στα games ουτε καν. Ο cpu που πηρες ειναι θαυμασιος απο αποψη θερμοκρασιων οποτε ακομη και να τον ανεβασετε δεν θα ζητησει κατι παραπανω απο μια καλη αεροψυκτρα η aio hydro εκτος και αν πατε για benchmarks. 

Επισης για m.2, την αποδοση του θα την δεις σε εγγραφες και μεταφορες μεγαλου ογκου. Μην περιμενεις να καταλαβετε διαφορα οπως hdd-->ssd

E ναι λογικά περίπου καπως ετσι .Όμως εχω απορίες :p

1.Ram αξίζει παραπάνω απο τα 8 gb ακόμα μιας και βλέπω οτι και εσυ έχεις ίδιο cpu και ram και περιμένουμε να πέσουν κιάλο οι ddr4?

2.Αξιζει ενας m2.δηλαδη θα εχει διαφορα στο boot up ,loading ,στα games για τα διπλα λεφτα που ζητανε οι περισσοτεροι απο εναν 2.5ρη ssd.Λογικα 250-500gb καπου εκει θα ειναι η χωρητικότητα και φυσικα στον ssd θα μπουνε και τα παιχνιδια ,οσο χωρανε :unsure:

3.Raid 0 Αξιζει σε 2.5ριδες ssd?

4.Αμα πάμε σε αερόψυκτρα σε χαλαρο mode θα επικρατει ησυχια? γιατι το παιδι θελει οταν δεν παιζει να ειναι ησυχο το pc.Με την υδροψυξη νομιζω οτι και σε full load δεν θα χρειαζεται να παίζουν τα fanακια full αρα δεν θα εχει και πολύ φασαρία.

 

Επισης δεν προκειτε να παμε για benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

@chris2

Μια ακριβη αεροψυκτρα τυπου noctua 100€ παιζει στα επιπεδα των corsair οπου και σε καποιες περιπτωσεις εχει προβαδισμα. 

Τα aio εχουν περιορισμους ως προς την αποδοση της αντλιας καθως και των μεγεθων των σωληνων που παιζει μεγαλο ρολο κ.α. 

Οι custom ειναι σε αλλο επιπεδο γι αυτο και η διαφορα στα χρηματα. Για διαφορες στου βαθμους θα πρεπει να δουμε σε τι κουτι θα μπουν,

να υπαρχει σωστο cable management για να δωθει μια προσεγγιση.  

 

 

1. Ram:  Oταν παιζω casual ειμαι με 10καρτελες ανοικτες chrome, ξεχασμενο vlc απο σειρες και διαφορα αλλα και φτανω 80%. Δεν εχω καποιο 

ψυχολογικο περιορισμο για να χω μονιμα κατω απο 60% πχ που θελουν καποιοι. 

2. Με ssd το boot παιζει στα 7-8sec. Με m.2 ισως πεφτει στα 5. αξιζει? 

3. Αν αξιζει για να κερδισεις τι? χωρο? ειναι καλη αναβαθμιση αν εχεις ηδη εναν και τσιμπησεις αλλον εναν μετα απο καιρο φθηνα και κανεις το raid σου. Θα παρεις και χωρο και επιδοσεις. 

4. Εγω με αερα των 40€ και idle δεν ακουω τπτ απολυτως. Κοιμαμαι ανετα με ανοικτο το pc σε  σπιτι που δεν υπαρχει ψυχη. Μην νομιζεις οτι οι aio hydro ειναι τοσο ισχυρες που σε φουλ δεν θα ειναι ψηλα τα fanακια. Αλλα σε αυτη την περιπτωση ειτε παιζεις οποτε θα γινεται χαμος και δεν θα ακους τπτ αλλο ειτε μεσω fan controller θετεις εσυ τις ρυθμισεις που θες αναλογα με τι βαθμους εχεις οπου και αυτο αναλογα με το oc  κλπ κλπ κλπ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα σωστά που λέει ο Dr_Nikiforos πως οι αερόψυκτρες έχουν χρόνια εξέλιξης στην πλάτη τους με αποτέλεσμα οι καλές (και ακριβές) να προσφέρουν και πάρα πολύ καλές επιδόσεις (ίδιες και καλύτερες από τις έτοιμες υδροψύξεις - στο lab υπάρχουν ένα σωρό reviews που το αποδεικνύουν) αλλά και πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου (ειδικά αν πιάσουμε τις noctua). Το μόνο κακό που έχουν είναι το μεγάλο βάρος που εφαρμόζεται στην πλακέτα της μητρικής αλλά αυτό νομίζω πως μας ενδιαφέρει περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους και όχι ότι δύναται να προκληθεί κάποιο πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Οι έτοιμες υδροψυξεις ειναι λίγο γτπ.

Πολύς θόρυβος, πολλά λεφτά, και τις πατάνε και οι μισές ναυαρχιδες αεροψυχτρες.

Για πουλ μουρ ειναι μονο ,η αν χωροταξικά δεν σε παίρνει με τίποτα αεροψυχτρα.

Link to comment
Share on other sites

Η αερόψυκτες όμως που συναγωνίζονται τις ΑΙΟ είναι γομάρια και πιάνουν το μισό κουτί. Κρύβουν πολλά από την μητρική που δεν λέει στις μέρες μας γιατί οι πιο πολλές είνια στολίδια επίσης  άντε να καθαρίζεις και την σκόνη που μαζεύουν.

Έγινε επεξεργασία από env0y
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι ρε φίλε, χαχαχα, να πάρω aio υδροψυξη, να μου παίρνει τα αυτιά για να μη μου κρύβει τη μητρική,δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί.

Εγώ έχω κουτάκι xigmatek Aquila, δεν το λες μεγάλο, απεναντίας ,έχω megahalems, και μια χαρα φαίνεται η μητρική, και τα λαμπάκια της και ολα,απλά τα έχω σβήσει ,γιατί πέρναγε το τσίρκο απ'εξω και παραλίγο η μητρική να πάει μαζί τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι ρε φίλε, χαχαχα, να πάρω aio υδροψυξη, να μου παίρνει τα αυτιά για να μη μου κρύβει τη μητρική,δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί.

Εγώ έχω κουτάκι xigmatek Aquila, δεν το λες μεγάλο, απεναντίας ,έχω megahalems, και μια χαρα φαίνεται η μητρική, και τα λαμπάκια της και ολα,απλά τα έχω σβήσει ,γιατί πέρναγε το τσίρκο απ'εξω και παραλίγο η μητρική να πάει μαζί τους.

 

Να σου παίρνει τα αυτιά? Στο 100% την δουλεύεις πάντα? 

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι μια aio υδροψυξη με χαμηλομενες στροφές, κάνει την ίδια δουλειά με αεροψυχτρα και έχει την ίδια ήσυχη λειτουργια ,έχουμε διαφορετικές απόψεις και για τον ορο "απόδοση" και για τον ορο "ησυχία "

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ επειδη η ψυξη ειναι μεγαλο θεμα και νομιζω θελει καλο ψαξιμο,μπουρουμε να βρουμε τα υπολοιπα parts ,τροφοδοτικα,ssd, καρτα γραφικων κλπ.Ram θα παρουμε αργοτερα αλλα 8 gb.

Πάλι στα 900-1000? Και τι ψύξη? Μια απλή π.χ.?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...καλοριζικο αλλα ρε παιδες , μηπως το ποιανετε αναποδα?

Προσωπικα θα επαιρνα μια 980ti η μια fury x και τα ρεστα θα τα δινα για τα υπολοιπα.

Οσον αφορα τις Aio εχω ανοιξει μια και τετοιο πραμα δε θα το εβαζα σε pc. Αν θες υδροψυξη βαλε στο προγραμμα να φτιαξεις μια κανονικη υδροψυξη, (μπορει να γινει κι αργοτερα) οχι aio. Αποψη μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...καλοριζικο αλλα ρε παιδες , μηπως το ποιανετε αναποδα?

Προσωπικα θα επαιρνα μια 980ti η μια fury x και τα ρεστα θα τα δινα για τα υπολοιπα.

Οσον αφορα τις Aio εχω ανοιξει μια και τετοιο πραμα δε θα το εβαζα σε pc. Αν θες υδροψυξη βαλε στο προγραμμα να φτιαξεις μια κανονικη υδροψυξη, (μπορει να γινει κι αργοτερα) οχι aio. Αποψη μου

για ποιο λογο να παρουμε τοσο ακριβη καρτα γραφικων ενω μπορουμε να παρουμε μια με τα μισα λεφτα και ας παιζει με 10fps λιγοτερα.Ειδα benchmark και fps σε παιχνιδια και δεν βλεπω λογο για να διαλεψουμε κατι τετοιο.Πχ μια καλη περιπτωση ειναι η r9 390 και σαν σκετη καρτα και απο review που ειδα παιζει 10-15 fps λιγοτερα απο 980 αλλα ειναι και τα μισα λεφτα.Επισης αμα θελουμε παραπνω fps δεν μπορουμε να βαλουμε 2 τετοιες ή και κατωτερες καρτες.Αλλα νομιζω με δυο r9 390 θα εχουμε παραπανω fps απο την 980 και συν το overkill 16gb που θα αντεχουν το οποιοδηποτε παιχνιδι των επομενων ετων.Προτειμουμε να δωσουμε κατι καλυτερο πχ για τροφοδοτικο γιατι αυτο δεν προκειτε να αλαχθει εκτος αμα χαλασει ,ενω μια καρτα γραφικων πολυ ποιο πιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Σε budget 1000€ γίνεται πρόταση κάρτας των 700€ με πιο σκεπτικό? 980ti + i3 πχ?

Επίσης σε περίπτωση cf η sli δεν σημαίνει ότι θα πάρεις απολυτη διπλάσια δύναμη και σίγουρα η vram δεν διπλασιαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε budget 1000€ γίνεται πρόταση κάρτας των 700€ με πιο σκεπτικό? 980ti + i3 πχ?

Επίσης σε περίπτωση cf η sli δεν σημαίνει ότι θα πάρεις απολυτη διπλάσια δύναμη και σίγουρα η vram δεν διπλασιαζεται.

Cpu mobo ram υπαρχουν ηδη και δεν ειναι μεσα στην τιμη του 1000αρικου. Σε περιβαλλον dx12 η vram διπλασιαζετα (επιτελους). Δικιο εχει ο nick παντως. Σε θεμα που φτιαχεται pc για gaming δεν εχει γινει καμια συζητηση για gpu. Οταν σου λειπει η gpu νομιζω δεν μιλας για ανεμιστηρακια και fan controllers αλλα για gpu. Το να υπαρχει διαθεσιμο 1 χιλιαρικο και πανω στο συστημα να καταληξει μια 970 η 390 το θεωρω λιγακι εγκληματικο εγω προσωπικα.

Edit: Ξαναδιαβαζοντας το θεμα θυμηθηκα οτι ουτε και πλανα για οθονη υπαρχουν. Τι οθονη υπαρχει; Και τι σκοπευει ο φιλος να κανει με αυτο το θεμα;

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δικο μου λαθος ζητω συγνωμη. Ειχα ξεχασει οτι cpu-mobo-ram υπαρχουν ηδη. 

1000€ για ssd-hdd-κουτι-τροφοδοτικο-vga-cpu ψυξη. 

Οθονη οντως δεν αναφερεται καπου η αναλυση το μοντελο και αν θα πρεπει να μπει μεσα στα 1000€ σε περιπτωση που δεν υπαρχει. 

Οταν ξεκαθαρισει, ακομη και να μην ειναι μεσα θα ειναι δυσκολο να μπει η 980ti χωρις να ξεφυγει λιγο to budget. 

Ισως μια 980 ειναι ιδανικη για να μπουν εξισου αξιολογα parts. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.