Jump to content




Wizard!

Recommended Posts

38 minutes ago, icy20 said:

Πιο ευκολα νομιζω θα το δωσω ολο. Μνημες εχω ηδη 16gb περισσευουν.

Πιανει λετε 200 ευρω περιπου i5 4440 h87 mobo gigabyte κ 3Χ 4gb ddr3 1600 kingston?

Αν ναι θα παω σε αλλο. Αφου η διαφορα ειναι 30 ευρω μονο. Αλλιως θα ψαξω για i7 4ης γενιας.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Με εχεις κοψει για μη υπερβολικο? Lol... Αν μιλαμε για 30 ευρω αξιζει. Το εβαλα ηδη αγγελια και βλεπουμε. Αν φυγει το κανω. Αν οχι 4770 αλλα αντε να βρω να παρω καλη τιμη κ να βρω να δωσω σκετο τον 4440

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το τεστ πραγματοποιηθηκε...

Δοκιμασα προχτες και με το nv gfe performance setting τα frame drops περιοριστηκαν οταν γινοταν της τρελης, και οχι με το που εκανα ADS. Η καρτα συνεχιζε να ειναι κατω απο 40%.

 

Επισης εβαλα και μου εφεραν και το pc που εχω στην Πατρα και εκανα και εκει δοκιμη.

Τα αποτελεσματα ηταν σχεδον ιδια απλα λιγο λιγοτερα frame drops ακομα. Ηταν semi-playable. (για μενα. για αλλους σιγουρα θα ηταν playable λογικα)

Αρα συμπεραινουμε:

i5 4440 + 12GB DDR3 1600 + 970 : λιγα frame drops και η καρτα 30%

i5 6600 + 16GB DDR4 3000 + 970 : ακομα πιο λιγα frame drops και η καρτα 40% max.

 

Θα παρω και τα 2 pc Αθηνα και θα δοκιμασω σε αυτο με τον 6600 να βαλω εναν 7700K που εχω στη δουλεια. Αν τοτε δια μαγειας η καρτα δουλεψει σημαινει οτι η dice μαλλον μας κοροιδευει...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μόνη περίπτωση να μην έχω 100% στη κάρτα είναι να έχω το RenderDevice.RenderAheadLimit στο 1,  η από το Nvidia control panel το max pre render frames στο 1. 

 

Link to comment
Share on other sites

βρε σι να φανταστώ ότι έχεις σβήσει drivers της nvidia και τους έχεις κάνει install τους τελευταίους !

επίσης έχει απενεργοποιήσει τις βλακείες των windows περι DVR κλπ

(edit) και εδώ άλλοι με πρόβλημα

είπαμε οι 4 corres της intel δεν είναι future proof όλοι για σκουπίδια ?

Kαι γενικά με i7 4790k 4,5Ghz + 970 κάπου εκεί είναι

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Για μενα τι νουμερα πρεπει να εχω σε αυτα?

Δεν πρεπει να εχεις εαν θες maximum fps...

στο nvidia control panel, στα 3d settings (global και application specific bf1) βαλε το max pre render frames στο auto.

εαν εχεις καποιο user.cfg μεσα στο φακελο του παιχνιδιου σβησε το, αν δeν εχεις μπορεις να φταιξεις ενα με το notepad βαζοντας τα παρακατω (απλα σιγουρεψου οτι εχει καταληξη .cfg)

 

RenderDevice.RenderAheadLimit 1/2/3 (δοκιμασε ενα τη φορα).
Thread.ProcessorCount 4
Thread.MaxProcessorCount 4
Thread.MinFreeProcessorCount 0

 

Η πικρη αληθεια παντως ειναι οτι τα 3.1ghz του επεξεργαστη δε τα λες και αρκετα πια...

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoc said:

Δεν πρεπει να εχεις εαν θες maximum fps...

στο nvidia control panel, στα 3d settings (global και application specific bf1) βαλε το max pre render frames στο auto.

εαν εχεις καποιο user.cfg μεσα στο φακελο του παιχνιδιου σβησε το, αν δeν εχεις μπορεις να φταιξεις ενα με το notepad βαζοντας τα παρακατω (απλα σιγουρεψου οτι εχει καταληξη .cfg)

 

RenderDevice.RenderAheadLimit 1/2/3 (δοκιμασε ενα τη φορα).
Thread.ProcessorCount 4
Thread.MaxProcessorCount 4
Thread.MinFreeProcessorCount 0

 

Η πικρη αληθεια παντως ειναι οτι τα 3.1ghz του επεξεργαστη δε τα λες και αρκετα πια...

Ναι οκ αλλα το κανει κ στον 6600 που ειναι 3.9 turbo. Απλα εχει λιγο καλυτερη συμπεριφορα. Δηλαδη δεν ρίχνει τόσο συχνα τα fps. Θα δοκιμασω την τριτη με τον 7700Κ σε στοκ και underclocked στα 3.9 να δω τι θα κανει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι οκ αλλα το κανει κ στον 6600 που ειναι 3.9 turbo.

3.9Ghz ειναι οταν δουλευει 1 πυρηνας στο 100% οχι και οι 4, με τους 4 στο 100% εαν θυμαμαι καλα πανε στα 3.6. o 7700Κ σε στοκ all turbo cores θα ειναι τουλαχιστο 4.2 οποτε θα ειναι 35% πιο γρηγορος απο τον 4440 και 17% πιο γρηγορος απο τον 6600. Underclocked στα 3.9 θα ειναι παλι πιο γρηγορος απο τον 6600 αφου οπως ειπα ο 6600 εχει all core turbo 3.6, αρα θα πρεπει να ριξεις τον 7700Κ στα 3.6 για να κανεις τη συγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,

Εχουμε και λεμε.

 

Ειχα ξεχασει καταρχας να πω οτι ολα τα τεστ που ειχα κανει ηταν με vsync on.

Εβαλα τον 7700Κ στο μηχανημα που ειχε τον 6600 πανω και καπως ενιωσε. 60 κολλημενα (ελεω vsync) και η καρτα δουλευε απο 35-80 % περιπου. Λογικα αν εβγαζα το vsync θα εμπαινε στα 90αρια. Εγω τωρα εχοντας τον 7700Κ στα χερια μου, σκεφτομαι μηπως το πουλησω οπως ειναι board+cpu και παρω κανενα 1700X η κατι αναλογο για future proof, και δινοντας τον 4440 + τη μητρικη να παω σε τιποτα 2600Χ η κατι αναλογο. Πως σας φαινεται σαν κινηση?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα pc θες να κανεις?!

 

Στη δουλειά αν χρειάζεσαι καλό υπολογιστή άλλαξε τον 4440 με 1600/2600. Αν όχι, κράτησε τον.

Στη Πάτρα πήγαινε τον 7700Κ, αν και είναι τραγικό να έχεις τέτοιο cpu μόνο για όταν πηγαίνεις εκεί. Δε νομίζω ότι αξίζει η αλλαγή του σε 1700/1800Χ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Λοιπον,

Εχουμε και λεμε.

 

Ειχα ξεχασει καταρχας να πω οτι ολα τα τεστ που ειχα κανει ηταν με vsync on.

Εβαλα τον 7700Κ στο μηχανημα που ειχε τον 6600 πανω και καπως ενιωσε. 60 κολλημενα (ελεω vsync) και η καρτα δουλευε απο 35-80 % περιπου. Λογικα αν εβγαζα το vsync θα εμπαινε στα 90αρια. Εγω τωρα εχοντας τον 7700Κ στα χερια μου, σκεφτομαι μηπως το πουλησω οπως ειναι board+cpu και παρω κανενα 1700X η κατι αναλογο για future proof, και δινοντας τον 4440 + τη μητρικη να παω σε τιποτα 2600Χ η κατι αναλογο. Πως σας φαινεται σαν κινηση?

Σ' έχω χάσει λίγο. Έχεις και πολλά πισιά. 7700k για μία στο τόσο είναι άστοχη κίνηση. Να τον έχεις και να κάθεται;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τον εχω ετσι κ αλλιως δεν πληρωσα κατι. Τον φορτωσα τον 6600 στον αλλο κ κρατησα τον 7700Κ. Απλα μαλλον με συμφερει να τα διωξω ολα κ να παρω τπτ ryzen με 30 ευρω εξτρα στο καθενα. Το 4440 θα φυγει οπως κ να εχει. Ειναι σαπιο... Απλα για τον 7700Κ δεν ξερω.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Ωραία και μεγάλη παρέα μαζεύτηκε χθες...

παλεύω, παω πανω κάτω, κανω ράνω , βοήθειες όπου και όπως μπορώ..τίποτα...στο ίδιο μέτριο προς χαμηλό επίπεδο

Spoiler

Η οθόνη φταίει....αν ειχα μια ultrawide σαν του @icy20 θα ήμουν καλύτερος παίχτης ----probably not....

 

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Ωραία και μεγάλη παρέα μαζεύτηκε χθες...

παλεύω, παω πανω κάτω, κανω ράνω , βοήθειες όπου και όπως μπορώ..τίποτα...στο ίδιο μέτριο προς χαμηλό επίπεδο

  Hide contents

Η οθόνη φταίει....αν ειχα μια ultrawide σαν του @icy20 θα ήμουν καλύτερος παίχτης ----probably not....

 

Ένα θα πω: ήσουν 4ος (δεν θυμάμαι την πίστα), με σκορ 15-11.

Είχα σκορ 21-14 και ήμουν χαμηλά στον πίνακα. Ποιος πρόσφερε περισσότερα στην ομάδα;

Μην κοιτάς το k/d ratio, κοίτα να βοηθάς την ομάδα. Καλύτερα να παίζεις το objective πάρα να ξαπλώνεις για να πεις ότι έφαγες 10 άτομα. 

Εξάλλου, ο Μάριος, ο Ηλίας κι ο Rigo είναι μια κατηγορία μόνοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που εχω καταλαβει τωρα τελευταια που παιζω uber-aggressively. Επειδη κηνυγαω τα kills (εννοειται οτι παιζω objectives οπως και να εχει) κανω αναγκαστικα και καλυτερα σκορ γιατι τα kills προσθετουν στο σκορ σου, ποσο μαλλον αν ειναι kills defending η taking objective. Λαβετε και αυτο υποψιν...

 

Επισης ο sstav ειναι απο τους πιο χρησιμους medic, παντα αυτον φωναζω οταν ψοφαω ?

Αρα μην το βλεπετε μονοδιαστατα σε σχεση με το σκορ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.