Jump to content




Wizard!

Recommended Posts

Τι να σου πω..

Με 4570 και 970 (παρόμοιο setup) και την ultrawide της υπογραφής, δεν είχα ποτέ θέμα. Εννοείται ότι είχα 100% cpu usage, εννοείται ότι έπαιζα με όλα low (πλην 2-3 φίλτρων), εννοείται ότι είχα vsync

on. 

Δεν είμαι κι ο πλέον παρατηρητικός άνθρωπος, αλλά τέτοια framedrops θα τα ένιωθα.. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε 3.2 base/3.6 boost. Τα ίδια, νομίζω, θα έχεις και συ πάνω-κάτω. Δεν έκανες streaming, έτσι;

Α, υπόψιν: με το τελευταίο update, πολλοί κάτοχοι 4/4 cpus παραπονέθηκαν για framedrops. Ίσως, φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

μεχρι και το τελευταιο update (που εγινε πριν λιγες μερες) δεν ειχα κανενα προβλημα με 100% cpu usage, stutter κλπ. Απο το τελευταιο update εχω 50% πιθανοτητα να συμβουν τα προαναφερόμενα και κλασσικα η μονη λυση ειναι κλεισιμο του παιχνιδιου και ανοιγμα παλι... Tο εαν παρουσιασει το προβλημα φαινεται κατα τη διαρκεια που ειμαι στο μενου του  πάιχνιδιου οπου δειχνει 35-50% cpu usage σε ολους τους πυρηνες ενω την ωρα που φορτωνει το χαρτη και πριν καν αρχισει η πιστα εχει χτυπησει ηδη το 100% παντου.
6700K @4.5, GTX1080, 144Ηz monitor.

 

κατι που μου ειπαν στο insomnia αλλα δε μπορεσαν να επαληθευσω γιατι ειναι αυτο

Κάπου πήρε το μάτι μου πάντως, ότι αν μπεις σε ουρά σε server και αποφασίσεις να ξαναπάς στο browser για να βρεις άλλον, κάτι-κάπου-κάπως κολλάει, και παραμένουν πόροι δεσμευμένοι χωρίς λόγο, με αρκετά μεγάλο αντίκτυπο.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, icy20 said:

και τοτε τι να φταιει ρε παιδια? η συχνοτητα μονο του επεξεργαστή αρκει να μποτιλιαρει τοσο πολυ την καρτα? 

 

...γιατί δε παίρνεις έναν μεταχειρισμένο 4770? Όχι Κ. Απλό.

Link to comment
Share on other sites

@icy20 για τσεκαρε μια εδω αν σηκωνει το συγκεκριμένο συστημα το παιχνιδι

 

Φυσιολογικα εστω κ σε medium to low settings δεν θα επρεπε να αντιμετωπιζεις τοσο μεγαλο προβλημα...ιδιαιτερα σε 1080p

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Εκανα bios reset, bios update, driver update και θα δω το βραδυ τι θα δείξει. Αν κανει τα ίδια θα φαει πωληση ολο και θα παρω κανενα ryzen λογικα.

Δε φταει το μηχανημα, το φαινομενο του 100% cpu γινεται εντονοτερο και πιο συχνο οσο πλησιαζαμε/πλησιαζουμε τη κυκλοφορια του V. Αφου πλεον πιστευω οτι κανουν beta testing κωδικα στο BF1 που εχει ηδη μεγαλη εγκατεστημενη βαση για να τα εχουν ετοιιμα στο V.

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Wtf 6600k θελει το bf1? Τοτε λογικο να μην παιζει... 1080 low σε ολα εκτος απο mesh quality ειμαι

καλα και εσυ το εδεσες, διπλα γραφει AMD FX-6350, δηλαδη η μερα με τη νυχτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα το κανει επιτηδες η dice? Ωραιοι...

5 minutes ago, Lazy Dog said:

GTX 970 and i5 4440 cpu under performing in Battlefield 1

 

Πριν ενα χρονο το συγκεκριμενο θεμα αλλα ισως βοηθησει

@icy20

Καταλαβες τι εννοει με το optimize nvidia lowest graphics?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Αρα το κανει επιτηδες η dice? Ωραιοι...

Το εχεις απιθανο ? τι πιο ευκολο να δοκιμασουν 8+ threads να δουν πως παει ; Ιδια μηχανη ειναι, ετοιμοι μερικες χιλιαδες beta testers, αστερια. Εαν γυρισεις πισω τετοια φαινομενα δεν υπηρχαν πριν 2 χρονια, αρχνισαν να εμφανιζονεται πριν 1 και το τελευταιο 6μηνο γινονται ολο και εντονοτερα.

Εγω χωρις καμια αλλαγη, ουτε καν σε drivers, επαιζα με τη 1803 πριν λιγους μηνες με 75-80-60-κλπ cpu usage ανα πυρηνα, και απο το τελευταιο update το ελαχιστο ειναι 90... Δηλαδη ενας 6700Κ @ 4.5 απαξιωθηκε χωρις κανενα λογο, χωρις να αλλαξει τιποτα ουτε οπτικα ουτε λειτουργικα στο παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Καποιες αποριες για εσας που παιζεται BF1 αν μπορειτε να μου πειτε.

Υπαρχουν servers τους οποιους τους εχουν νοικιασει παικτες η ομαδες ?

Αν υπαρχουν μπορει ο admin του server να ριξει kick/ban σε παικτη ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Καποιες αποριες για εσας που παιζεται BF1 αν μπορειτε να μου πειτε.

Υπαρχουν servers τους οποιους τους εχουν νοικιασει παικτες η ομαδες ?

Αν υπαρχουν μπορει ο admin του server να ριξει kick/ban σε παικτη ?

Ναι υπάρχουν, και από όσο ξέρω μπορούν να σε διώξουν γιατί μου έχει τύχει 2 φορές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

...γιατί δε παίρνεις έναν μεταχειρισμένο 4770? Όχι Κ. Απλό.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος icy20 έγραψε:

Εκανα bios reset, bios update, driver update και θα δω το βραδυ τι θα δείξει. Αν κανει τα ίδια θα φαει πωληση ολο και θα παρω κανενα ryzen λογικα.

Golden διάλογος, αν μιλάγαμε για τον 8700k. Να κάνουμε και λίγη πλάκα..

Link to comment
Share on other sites

Μετα τις δοκιμες σημερα ειναι χειροτερα. Μολις κανεις ADS τα fps πανε 23-32. Δηλαδη δεν μπορεις καν να πυροβολησεις τον αλλο πανε οι σφαιρες οπου ναναι. Πωληση ολο και ryzen 5. Λετε 1600Χ η 2600?

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Μετα τις δοκιμες σημερα ειναι χειροτερα. Μολις κανεις ADS τα fps πανε 23-32. Δηλαδη δεν μπορεις καν να πυροβολησεις τον αλλο πανε οι σφαιρες οπου ναναι. Πωληση ολο και ryzen 5. Λετε 1600Χ η 2600?

κατι τετοιες ρυθμισεις που βαζουν στο user.cfg

RenderDevice.RenderAheadLimit 1/2/3/4
Thread.ProcessorCount 4
Thread.MaxProcessorCount 4
Thread.MinFreeProcessorCount 0

τις δοκιμασες ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, icy20 said:

Μετα τις δοκιμες σημερα ειναι χειροτερα. Μολις κανεις ADS τα fps πανε 23-32. Δηλαδη δεν μπορεις καν να πυροβολησεις τον αλλο πανε οι σφαιρες οπου ναναι. Πωληση ολο και ryzen 5. Λετε 1600Χ η 2600?

 

Γιατί (ρε) να το πουλήσεις όλο? Πάρε ένα σκοτωμένο 4770 και λίγο μνήμη παραπάνω, αν έχει 8GB, και είναι οκ.

Για ένα ΣΚ που πας εκεί, θα αλλάξεις cpu-mobo-ram?? Η 970 είναι υπεραρκετή για BF1/BFV σε 1080p.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.