Jump to content




Wizard!

Recommended Posts

Το 4 σε εσπρωξε στο πιου πιου γιατι τα ελικοπτερα ηταν χαλασμένα κ τα αεροπλανα ετρωγαν πυραυλους αθορυβους απο τελειωμενους χειρηστες αα αυτοι εχουν το πεπονι και το μαχαιρι, αν ειναι φαν τα οχηματα θα τα υποστηρίξει ο κοσμος οπως εκανε στο τρία.μια χαρά ηταν το τρία.

 

Στο βφ4 το εσκισαν το θέμα το ελικοπτερο εσβηνε αμα έτρωγε μια καλη. Δεν εστριβε γρηγορα δεν ηθελες να μπεις μεσα ουτε για τσαρκα.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, dfk_7677 said:

Συμφωνώ, αλλά νομίζω τα τελευταία χρόνια πηγαίνουμε προς το πίου-πίου ολοταχώς. Δες για παράδειγμα πόσο δημοφιλείς είναι οι TDM server στο Battlefield 4, παρότι είναι το πιο πίου πίου mode (no vehicles, no squad spawn, no objective).

Συμφωνώ, αν και προσωπικά νομίζω παίζω περισσότερο CQ. Θεωρώ όμως, ότι με το νέο σύστημα πόντων, αν μείνει έτσι, δίνει μεγαλύτερο κίνητρο στο PT(F)O κι ελπίζω να είναι έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεια παντως δειχνουν οτι στους πρωτους 100 BF4 servers οι 90 ειναι Conquest, 5 TDM και 5 RUSH.

Το Battlefield ειναι παιχνιδι που θα το ευχαριστηθεις σε Conquest ολα τα αλλα modes ειναι για διαλειμμα.

Βεβαια το οτι γινεται ολο και ποιο απλο μπορει σε μερικους απο μας να μας χαλαει η συνταγη για X λογους

αλλα ειναι ενα παιχνδι και ολοι θελουν απλα να διασκεδασουν.

 

Νομιζω οτι αν επετρεπαν την χρηση mod tools (βλ. Battlefield 3: Venice Unleashed) τα πραγματα θα ηταν τελειως

διαφορετικα σε ολα τα επιπεδα. Με λιγα λογια δεν τους πιεζουμε εκει που πρεπει και σε αυτα που πρεπει να δωσουν

και το μεγαλυτερο κακο το κανουν "διασημοι" youtubers που κλαινε εκ των υστερων στα video τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Τα στοιχεια παντως δειχνουν οτι στους πρωτους 100 BF4 servers οι 90 ειναι Conquest, 5 TDM και 5 RUSH.

Πηγή;

 

Φαντάζομαι ότι κάθε παίκτης μπορεί να ευχαριστιέται διαφορετικά mode. Εγώ ξεκίνησα με BF2, που είχε μόνο Conquest, έτσι έμαθα, αυτό συνεχίζει να μου αρέσει ακόμα και σήμερα (κολλημένος :P)

 

Απλά μου φαίνεται περίεργο να βλέπω τουλάχιστον το 1/3 των ενεργών server (όχι παικτών), να παίζουν σε TDM. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

 

Mods δε νομίζω να ξαναδούμε σε αυτό το franchise, δυστυχώς. Ίσως φανώ αρκετά πεσιμιστής, αλλά με ένα σημαντικό άνοιγμα στην αγορά της Αμερικής (βλέπε event στην EA Play, celebrities και famous youtubers, όπως έγραψε και ο @Proteas) και την υπεροπλία που θα έχει το franchise φέτος έναντι του CoD, πρέπει να ετοιμαστούμε για ένα dumb down.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πηγη: http://www.gametracker.com/search/bf4/?searchipp=50#search

Δεν ειναι και τοσο δημοφιλεις οι TDM servers στο βαθμο που νομιζεις, αυτην την ωρα στην

Ευρωπη απο 1700 servers οι 35-40 ειναι σε TDM mode εκ των οποιων οι μισοι ειναι αδειοι.

 

Το Conquest ειναι και θα ειναι το καλυτερο mode αλλα το λαθος που γινεται ειναι αυτο που λεει ο @gousias1979

εχουν προβλημα στο να βρουν την λυση στο balance των οχηματων ενω ταυτοχρονα ακουνε το κλαμα ορισμενων

παικτων. Με αποτελεσμα καθε patch και αλλα οχηματα....

Αστε που το CTE  ενω υπηρχε ηδη απο BFBC2 (beta servers για καθε patch) δεν το εβαλαν στο 3 και στο 4 ηρθε αργα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Λίγο άδικο από στατιστικής άποψης να συγκρίνεις server με cap 64 players με τους TDM που έχουν 24-32 συνήθως ;) 

 

Για παράδειγμα τώρα στο Battlelog, υπάρχουν περίπου 55 server conquest  με λιγότερα από 6 slots (σχεδόν γεμάτοι) ενώ οι αντίστοιχοι TDM είναι 25 (Rush περίπου 10, λοιπά modes περίπου 10). Σαφώς οι παίκτες που παίζουν conquest είναι αρκετά περισσότεροι, αλλά το TDM είναι μακράν το 2ο πιο δημοφιλές mode, ενώ είναι μακράν το πιο dumb downed.

 

Το balance των οχημάτων είναι όντως δύσκολη υπόθεση. Αλλά είναι και αυτό που δίνει στο franchise μια μοναδικότητα ανάμεσα στα FPS.

 

Η CTE νομίζω ότι είχε καλά αποτελέσματα στο BF4, πάντως.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dfk_7677 said:

Το balance των οχημάτων είναι όντως δύσκολη υπόθεση. Αλλά είναι και αυτό που δίνει στο franchise μια μοναδικότητα ανάμεσα στα FPS.

Νομίζω, αν θέλουν καλό balance στα οχήματα, θα έπρεπε να είναι πιό κοντά στην πραγματικότητα.

(ιδέες λέω, αν δε δοκιμαστούν, δεν ξέρουμε πως θα λειτουργήσουν στην πράξη)

Τα ελικόπτερα και τα αεροπλάνα, θα έπρεπε να επιστρέφουν στη βάση για ανεφοδιασμό.

Τα πυροβόλα στα άρματα να ζεσταίνονται μετά από συνεχόμενες βολές, όπως τα πολυβόλα τους.

Να μην έχουν "ασπίδα"

Όμως, να κάνουν περισσότερη ζημιά. Δε γίνεται να σκάει οβίδα στο 1 μέτρο κι ο άλλος να φεύγει με ελαφρά...

Ούτε το 50ρι στο AH-64 να θέλει 4-5 βολές να ρίξει κάποιον

Όπως δε γίνεται, να μην κλειδώνει ο stinger στα 501 μέτρα... ¨Η να μην παθαίνουν ζημιά όταν τους ρίχνεις με sniper πχ. Στο Hardline οχήματα και ελικόπτερα, εκτός ενός θωρακισμένου, παθαίνουν κανονικά ζημιά με sniper.

 

Γενικά δεν είναι εύκολο να βρεις τη χρυσή τομή και ότι και να κάνεις, σε κάποιους θα αρέσει, σε κάποιους όχι. Όμως στο 4, είχε χαθεί εντελώς η "γραμμή" του παιχνιδιού, δηλαδή κατά πόσο θα είναι sim ή arcade και έκαναν ότι αλλαγή τους πρότειναν οι χρήστες και ιδιαίτερα οι δημοφιλείς youtubάδες, με αποτέλεσμα να είναι αχταρμάς και ανισόρροπο σε πολλά σημεία. 

 

Η εταιρία πρέπει να αποφασίσει μια γραμμή, πχ 50% sim, 50% arcade και να διορθώνει μόνο εμφανή προβλήματα, όχι ότι του καπνίσει του καθενός. Προσωπικά, ενώ αρχικά το είχα απορρίψει, μου άρεσε το Hardline σε πολλά σημεία από πλευράς ρεαλισμού και ισορροποίας. Πχ, αν παίζεις με το M98B, κάνεις 10 dmg σε ελικόπτερο, που σημαίνει 6-7 βολές και πέφτει, ή είναι 1-shot-kill στα <150 μέτρα. Λογικό, αν σκεφτείς ότι ρίχνει 338 magnum. Όμως, για να το ισορροπήσουν, δεν έχει straight-pull-bolt, κάνοντάς το έτσι, αρκετά πιό αργό σε βολή-κατά-βολή. Θεωρώ πιό σωστό αυτό το σύστημα, χώρια που κάνει κάθε όπλο ξεχωριστό.

 

Φαίνεται πάντως, ότι έτσι θα παίξουν στο 1 και μέχρι στιγμής, χωρίς να έχω παίξει, φαίνεται μια κίνηση προς τη σωστή κατεύθυνση.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

To αρχικο παραδειγμα αφορουσε τους πρωτους 100 οπου ολοι ειναι 64 slot servers δεν διαφωνω οτι

το TDM ειναι δημοφιλες mode αλλα η ζημια εγινε απο το 3 και στο 4 οταν δεν εδωσαν βαση στο RUSH

ενω οι παικτες το ειχαν αγαπησει στο Bad Company 2 για λογους οικονομικους πιστευω εδωσαν βαση

σε modes που θα τραβουσαν κοσμο απο αλλα παιχνιδια.

 

Συμφωνω απολυτα για τα αεροπλανα και τα ελικοπτερα επρεπε να φευγουν απο το πεδιο μαχης για καποιο διαστημα οπως

στο BF2 οσο για τα οχηματα εδαφους λιγο ποιο αργο reload στο main gun θα αναγκαζε τον οδηγο-παικτη να παιζει ποιο

προσεκτικα με οτι αυτο συνεπαγεται. Γενικα δεν ειναι οτι δεν γινεται να φτιαξουν η να βρουν την χρυση τομη το θεμα ειναι

καθαρα οικονομικο πλεον θελουν ενα παιχνδι να παει 1-2 χρονια και μετα να πας και να παρεις το επομενο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επαιξα ενα Conquest64 το απογευματακι.Απ τα λιγα που ειδα το παιχνιδι ειναι σχετικα πιο δυσκολο απ τα BF3,BF4.Ομιχλη sun glare κλωτσημα οπλων απο μακρυα κλπ.Επαιξα infantry,Τanks και Gunner σε plane.

Μ αρεσε ο σχεδιασμος της πιστας αν και δε ειδα και πολυ Damage System σε κτιρια κλπ ισως ειναι η Alpha.

Το Gameplay ομως με αφησε παντελως αδιαφορο.Να πω δηλαδη την αληθεια ειχε δικιο ο κοσμος που προτιμουσε να ταν καλυτερα σε WW2 period.To ολο σκηνικο ειναι πολυ σουρεαλιστικο και γενικα δε κολανε τα οπλα και το στυλ μαχης με το time period.Χιλιες φορες να χε μονο πολεμο σε χαρακωματα και rifle weapons.Γενικα δε μ αρεσε καθολου και σε σχεση με ολα τα dice games το βρηκα σαν gameplay ακομα πιο βαρετο κι απ το BF Hardline,με ισως μονο χειροτερο το Battlefront

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AKISSS said:

Απόψε έχει άρμα-αερομαχιες 

https://www.twitch.tv/shootergr

Σε έβλεπα λίγο εχθές (βρε μουρλοκομείο, σε εμένα ήταν 12 και ήμουν κομμάτια, εσύ ξεκίνησες να παίζεις 2 παρά...;;; ).

Δεν ξέρω αν φταίει το twitch, αλλά η εικόνα δε μου άρεσε... Κάποια σημεία στα γραφικά ήταν λες και βλέπω BF2. Ειδικά τα χέρια, όταν άλλαζαν γεμιστήρα, ήταν σα καρτούν.

Επίσης, με το άρμα, καταλάβαινα ότι δεν ήταν σαφές το που ρίχνεις, σα να ρίχνει βόλια, αντί για ένα βλήμα.

Κάποια animations είναι πολύ buggy, δεν ξέρω αν θυμάσαι εκεί που βρέθηκε ένα όχημα από πάνω σου...

Το destruction ήταν καλό σε γενικές γραμμές, αλλά αναπόφευκτα προβληματικό. Δε γίνεται να ρίχνεις μία στον τοίχα, να πέφτει, να μένει λίγο και αυτό το λίγο να είναι φτιαγμένο από τιτάνιο... Φαντάζομαι ότι είναι έτσι από επιλογή για να μη διαλύονται τα πάντα.

Το αεροπλάνο καλό ήταν, αρκετά ρεαλιστικό από την άποψη ότι πρέπει να ζεσταινόταν το πολυβόλο, stallαρε εύκολα και δεν έπαιρνε μεγάλο ύψος. Ο χειρισμός είναι όπως πριν ή τον έχουν κάνει όπως τα WorldOfWarplanes όπου η μούρη ακολουθεί το ποντίκι;

 

Σε γενικές γραμμές μου φάνηκε καλό, χωρίς να με ενθουσιάσει. Φυσικά είναι διαφορετικά να το βλέπεις, από το να παίζεις. Θα δούμε όταν βγει η Beta. Έχουν μείνει λιγότερο από 4 μήνες για το release, οπότε λογικά δε θα αργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πολύ πιθανό να είμαι ο μόνος που έχω κάνει pre-order (την Deluxe) και δεν συμμετέχω στην Alpha... :( :( :( 

 

βέβαια από την άλλη εμένα μ' έχουν σίγουρο...  :angry:

Έγινε επεξεργασία από ckbond
Link to comment
Share on other sites

Περίπου τα ίδια...

Έχω όλα τα BF, εκτός του 2142.

BF3 prem preorder,

BF4 prem preorder

BFH prem

Φαίνεται ότι έστειλαν σε αυτούς που δεν είναι "πιστοί" σε πρώτη φάση, για να το διαφημίσουν.

Μετά, είδαν ότι έπαιξαν λίγο από περιέργεια και βαρέθηκαν και έφυγε 2ο κύμα S/N

Δεν πειράζει. Θα περιμένω τις προσφορές τα Χριστούγεννα και αυτή τη φορά, Vanilla μόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wolves said:

Μηπως ειναι αργα μεχρι τοτε? 

Δεν κατάλαβα αν κάνεις χιούμορ, οπότε απαντάω λογικά:

2 μήνες μετά, δεν είναι αργά. Άλλωστε στο 4, πέρασαν 5-6 μήνες μέχρι να στρώσει κάπως το παιχνίδι.

Επίσης, με το παιδί πλέον, μένουν 5-6 ώρες την εβδομάδα για παιχνίδι alone, οπότε, δεν καίγομαι ούτε να το έχω day1, ούτε θα λιώσω όπως παλιά. Απλά είναι το στυλ που μου αρέσει να παίζω, τα προηγούμενα τα βαρέθηκα, κι θα ήθελα μια ανανέωση. Ίσως μέχρι τότε να έχω πάει και σε 27" @144Ηz,, οπότε θα είναι γενικότερα μια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Gameplay/guide από όλες τις κλάσεις και οχήματα, με ελληνική περιγραφή για τα βασικά του παιχνιδιού - όχι ότι βετεράνοι Battlefield όπως εσείς χρειάζεστε guide smile.png

 

 

 

 

Από αυτούς που παίζουν την closed alpha, σας άρεσε το γενικό movement και aiming;

 

Εμένα μου φάνηκε πολύ arcade, πιο πολύ σαν το Star Wars Battlefront παρά τα προηγούμενα BF...  unsure.png

Έγινε επεξεργασία από cgd
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.