Jump to content



Προβλημα καρτας γραφικων σε Acer Laptop


NikosGr

Recommended Posts

 
  • Members
  • 1.124 μηνύματα
  • LocationΘεσσαλονίκη

Δημοσίευση Χθες, 20:01

 

Εχω στα χερια μου ενα laptop Αcer μια καλης φιλης το οποιο οταν το αναβω δεν δειχνει τιποτα στην οθονη αλλα ο δισκος αναβοσβηνει που σημαινει οτι φορτωνει το λειτουργικο.

 

Δοκιμασω πριν λιγο να το συνδεσω μεσω dsub σε μια εξωτερικη οθονη Samsung. Ουτε και εκει δειχνει.

 

Τον σκληρο τον εβαγλα και παιρνω backup αυτην την στιγμη που γραφω.

 

Η φιλη μου μου ζητησε αν μπορω να καταλαβαω αν εχει καει η καρτα γραφικων που απο οτι φαινεται αυτο -ειναι γιατι αλλιως θα εδδιεχνε στην δευτερη οθονη σωστα?

 

Επισης δοκιμασα να βαλω βγαλω μνηεμς παλι το ιδιο.

 

Μπορει να φταιει κατι αλλο?

Να φταιει η μητρικη?

 

 

Πως θα το ψαξω περισσοτερο? Αcer FL92 ειναι το ακριβες μοντελο.

 

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή απάντηση ρε das, μπράβο πάντα τέτοια.

 

Φϊλε μου η κάρτα μάλλον είναι, γύρω στα 100 θα σου βγεί από διάφορα μαγαζιά που κάνουν reflow/reballing αλλά σου δίνουν λίγους μήνες εγγύση συνήθως γιατί η επισκευασμένη κάρτα μετά από μερικούς μήνες συνήθως τα παίζει εντελώς, ανάλογα την τύχη σου. Έχω κάνει μπακαλίστικο ψήσιμο και έχει κρατήσει 9 μήνες αλλά και 2 μήνες. Με 150-200 ευρώ παίρνεις παρόμοιο laptop refurbished με 1 χρόνο εγγύηση οπότε δεν αξίζει το reflow/reballing. Αν ήξερες να ανοίγεις το laptop και να κάνεις μόνος σου μπακαλίστικο reflow/ψήσιμο απλά θα γλίτωνες τα 100 ευρώ και μπορεί να σου κρατούσε για μερικούς μήνες ακόμα το laptop, κάποια στιγμή όμως θα παρέδιδε πνεύμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πετάτεταααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα !

 

δεν είναι μηχανικά για να επισκευάζονται ! (αυτοκίνητο το οποίο η μόνη δουλειά είναι να τσουλάει)

 

Τα ηλεκτρονικά πλέον που είναι ολοκληρωμένα κυκλώματα και τα κολλάνε με μηχανήματα (όχι ανθρώπινο χέρι) επισκευάζονται αρκετά δύσκολα !

Ξεχάστε τον παλιό ηλεκτρονικό που πήγαινες την TV το ράδιο και τα έφτιαχνε , χάλασε εν 2015++++ πέταμα ...  γιατί να πας σε μια προσωρινή λύση που είναι η επισκευή !

(όποιος έχει άλλη άποψη ας κάτσει να τα επισκευάσει μόνος του να δει τι και πως και πόση ώρα θέλουν τα νέα) ,

 

άλλο reflow και άλλο reballing

reflow - το ψήνω , ζεστένω με πιστολάκι , φούρνο κλπ αν δουλέψει δούλεψε , αν δουλέψει για κανένα 6μηνο

 

reballing ειδική διαδικασία που ξεκολάμε το chip από την πλακέτα και το ξανατοποθετούμε με νέες μπιλίτσες απο κάτω (αυτό παίζεται τώρα ποιος θα το κάνεις κλπ) αλλά επειδεί θέλει 100 ευρώ και βάλε δεν το συνιστώ (το θεωρώ κλέψιμο και σε αυτόν που το πάει και σε αυτόν που το επισκευάζει δηλαδή ότι και οι δύο ξέρουν ότι θα ξαναχαλάσει μετά από καιρό)

 

καλύτερα να σφηκτήτε και να βάλετε ένα 300ευρω η λιγότερο και να πάρετε ένα καινούργιο το οποίο θα έχει και εγγύηση

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop.html

 

το acer το βγάζετε στο σφυρί για ανταλακτίκα και έτσι θα μαζευτεί και η χασούρα !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.