Jump to content



Amazon.de Πρόβλημα με "εξαφανισμένη παραγγελία"


BasiliCeLew

Recommended Posts

Καλησπέρα πριν 1 μήνα αγόρασα σε μια προσφορά μια micro sd samsung pro plus 64gb από amazon.de και δεν μου έχει έρθει ακόμα. Η παραλαβή ήταν από 20/11 εώς 6/12. Πρώτη φορά αγοράζω από amazon, πως να κινηθώ για το χαμένο δέμα;

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω δεν σταλθηκε με ups/dhl κλπ ε;

Εαν ηταν απλο ταχυδρομειο,λογικα η χαθηκε/το αφησαν καπου στην πολυκατοικια/το εφαγαν.

 

Εχουν περασει 2 ημερες,η κινηση που μπορεις να κανεις ειναι να μιλησεις στο live chat τους και να τους αναφερεις το γεγονος.

Θεμα δεν θα εχεις,λογικα ειτε θα πιστωσουν το ποσο πισω η θα αποστειλουν καινουρια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι η αποστολή είναι untracked μιας και η επιλογή με ups διπλασίαζε το κόστος.

Το πιο πιθανόν να χάθηκε ή την έφαγαν πριν έρθει σε μένα μιας και υπάρχει έλεγχος και δεν μπορεί να την "κλέψει" ας πουμε κάποιος γείτονας.

 

Τους έστειλα τώρα μήνυμα και αναμένω, ελπίζω να βγάλω άκρη :)

Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλεις ακρη,δεν παιζει θεμα.Απλα ζητα τους αμα την ξαναστειλουν να την στειλουν με δικα τους εξοδα με καποιο tracking number.Συνηθως σε μικρα δεματα τα στελνουν με απλο ταχυδρομειο.Μου εχουν στειλει εναν 840 evo με απλο ελτα και τον παρελαβα μουσκεμα.Επισης εχω παραγγειλει 300 ευρω επεξεργαστη,φυσικα και αυτος με ελτα και ο ταχυδρομος τον πηγε σε αλλο σπιτι.

 

Edit Μπορεις να πας και στο κοντινοτερο ελτα στην περιοχη σου και να κανεις αναζητηση του πακετου με το ονομα που εχει σταλθει.

Έγινε επεξεργασία από eXhale
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω μιας και η καρτούλα στην τιμή που την τσίμπησα ήταν σκότωμα κρίμα είναι να πάρω Refund.

 

Για να δουμε ας μου απαντήσουν με το καλό και θα ενημερώσω.

Το κακό με  το άμαζον είναι ότι και δεν τα στέλνει με tracking number αλλά και με το που τους στείλεις mail ότι παραγγελία δεν έχει φτάσει, κατευθείαν σου στέλνουν αντικατάσταση χωρίς καν να σε ρωτήσουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κακό με  το άμαζον είναι ότι και δεν τα στέλνει με tracking number αλλά και με το που τους στείλεις mail ότι παραγγελία δεν έχει φτάσει, κατευθείαν σου στέλνουν αντικατάσταση χωρίς καν να σε ρωτήσουν!

 Μου είπαν ότι έστειλαν ήδη άλλο αλλά πάλι δεν έβαλαν tracking... 

 

Για να δούμε, μου είπαν πριν τα Χριστούγεννα θα το έχω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά κάνω ένα update για να μην ανοίγω νέο θέμα μιας και έχω μια απορία για αγορά από amazon.

 

Θέλω να κάνω αγορά από Αμερική, ενός επιτραπέζιου, στην τελική τιμή στο check out είναι και το τελωνείο; Δεν θα χρειαστεί να πληρώσω κάτι άλλο extra έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Αν το βαλεις με απλο ταχυδρομειο εχεις μεγαλες πιθανοτητες να μην πληρωσεις κατι εξτρα. Αν βαλεις κουριερ ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα φας τελωνειο...Το τελωνειο δεν μπορει να το υπολογισει κανενα site γιατι εξαρταται απο την χωρα ακομα και απο τον τελωνειακο που θα πεσεις...

 

Η καρτα τελικα ηρθε ? Τι εγινε ?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, από amazon US υπάρχει επιλογή να υπολογίζει μαζί και έξοδα τελωνείου.

Αυτο αν ισχυει δεν το γνωριζα. Απο οσα sites εχω παρει εκτος ευρωπης δεν γινεται κατι τετοιο. Δεν εχω παρει ομως απο αμαζον us ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Η καρτα τελικα ηρθε ? Τι εγινε ?

Ήρθε η κάρτα κανονικά κ μετά από μια βδομάδα ήρθε και η "χαμένη" αφού είχε περάσει κ εγώ δεν ξέρω πόσος καιρός.

Παιδιά μιλάω για αγορά από amazon.com όπου πριν από το check out στο shipping cost έχει και μια extra χρέωση. Για αυτό λέω μήπως πληρώνω και την αξία του τελωνείου ταυτόχρονα μιας και τα μεταφορικά μαζί με αυτόν τον "φόρο" βγαινει τόσο όσο κοστιζει κ το ίδιο το επιτραπέζιο :p

Αν ξέρει να μου πει κάποιος στα σίγουρα γιατί θέλω σε 1-2 μέρες να το παραγγειλω

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.