Jump to content



Aθορυβο τροφοδοτικο 650/750/850?


KoMM

Recommended Posts

Γεια χαρα!

Ψαχνω να αλλαξω το hx750 -το παλιο- γιατι ειναι πλεον το μονο που ακουγεται στο συστημα -αν και μετα θα ακουγεται η αντλια :hehe: -

Ο λογος που κοιταω τα πολλα watt ειναι για να μην παιρνει μπρος το φουρφουρι που εχουν.

Δε θα κανω ποτε σλι/κροσφαιερ, ο η/υ ειναι ενας 6700k ,με μια 290 η οποια θα αλλαχτει με κατι αντιστοιχο απο πασκαλ μερια καποτε, και επιπλεον ειναι 3-4 φανακια και μια αντλια.

 

Θα τσιμπαγα ανετα καποιο p2 της evga αλλα δε μ αρεσει που δεν εχουν το FDB ανεμιστηρι που βαζει η superflower , και αντιστοιχα θα προτιμουσα να μη δωσω 175€ που ζηταει το eshop για το 750 platinum της superflower    -της εβγα το βρισκω ~145€ μαζι με 10χρονακια εγγυησης -.

Σκεφτομουνα και το 520fanless απο seasonic αλλα δεν ξερω αν θα την παλεψει, ειδικα καλοκαιρι.

 

Ενδεικτικα, η d5 ειναι στο 2, οι gentle typhoon στις ~700 στροφες, και ακουγεται το τροφοδοτικο -μαζι με μετασχηματιστες λαμπες κλπ :hehe:, ακομα και το nexus7 το ακουω οταν βαζω κανα παιχνιδι...ανωμαλια ;-

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αμφοτερα τα τροφοδοτικα της EVGA φορανε super flower νομιζω. Και για το G2 διαβασα σιγουρα οτι ακουγεται μονο σε πολυ heavy loads, ακομη και με το eco off. Φανταζομαι κατι παρομοιο και στο p2. 130 εχει το p2 650 , τα εψαχνα γιατι ημουν να αλλαξω για τον ιδιο λογο.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δε βρίσκεις διαθέσιμο το G2, μπορείς να πάρεις ένα Corsair RMi που είναι εξίσου αθόρυβο. Εγώ πήρα το 750 για να έχω αρκετό headroom μέχρι να ενεργοποιηθεί ο ανεμιστήρας.

 

Με o/ced 4670k + 7870XT ακόμα δεν κατάφερα να κάνω τον ανεμιστήρα να ενεργοποιηθεί!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οχι και corsair ρε παιδιά, thelab ειμεθα, η χειρότερη "επώνυμη" μάρκα .

Αν έχεις λεφτά seasonic platinum ,εντελώς αθόρυβο.

Και εγώ όταν το λέω το εννοώ ,ΑΘΟΡΥΒΟ ,στο 1cm μακριά με τον ανεμιστήρα να δουλεύει .

Γιατί αν θες έχει και hybrid που δουλεύει fanless μέχρι ένα φορτίο .

Αν δε σε παίρνει για εκεί το συζητάμε, και βάζουμε και corsair στην εξίσωση .

Πρώτο δεύτερο από το τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και το EVGA ετσι ειναι @das, :) Για τα RMi αποψη δεν εχω.

 

Εσυ θυμαμαι εχεις ευαισθητο αυτι, επρεπε να εχεις το XFX που εχω εγω :hehe: Θα το ξηλωνες και θα το πετουσες χαλαρα απο το μπαλκονι :p

Link to comment
Share on other sites

Οχι και corsair ρε παιδιά, thelab ειμεθα, η χειρότερη "επώνυμη" μάρκα .

Αν έχεις λεφτά seasonic platinum ,εντελώς αθόρυβο.

Και εγώ όταν το λέω το εννοώ ,ΑΘΟΡΥΒΟ ,στο 1cm μακριά με τον ανεμιστήρα να δουλεύει .

Γιατί αν θες έχει και hybrid που δουλεύει fanless μέχρι ένα φορτίο .

Αν δε σε παίρνει για εκεί το συζητάμε, και βάζουμε και corsair στην εξίσωση .

Πρώτο δεύτερο από το τέλος.

Τα παρα λές νομίζω. Είσαι πολύ υπερβολικός και προσωπικά μιλάω για τη σειρά RMi που φαίνεται να έχουν βελτιώσει αρκετά πράγματα. Αυτό βέβαια θα το δείξει στο μελλον.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι και corsair ρε παιδιά, thelab ειμεθα, η χειρότερη "επώνυμη" μάρκα .

Αν έχεις λεφτά seasonic platinum ,εντελώς αθόρυβο.

Και εγώ όταν το λέω το εννοώ ,ΑΘΟΡΥΒΟ ,στο 1cm μακριά με τον ανεμιστήρα να δουλεύει .

Γιατί αν θες έχει και hybrid που δουλεύει fanless μέχρι ένα φορτίο .

Αν δε σε παίρνει για εκεί το συζητάμε, και βάζουμε και corsair στην εξίσωση .

Πρώτο δεύτερο από το τέλος.

ειχα seasonic και θα τα τσιμπαγα με κλειστα ματια, αλλα το 760αρι περα απο ενα μαγαζι παιζει στα ~230€ wtf δλδ..

περα απ αυτο τα ΑΧ της κορσαιρ ειναι seasonic, και οτι review εχω δει του rmi/hxi -και γενικοτερα επωνυμων τροφοδοτικων- ειναι μπομπα και το βασικοτερο, το rmi το βγαζουν το πιο ησυχο απ ολα....αλλα κ εγω εχω μικροαμφιβολιες μιας και ειναι ολοφρεσκα, εξου και το θρεντ ;)

Link to comment
Share on other sites

Seasonic έχω Χ-series(750Watt). Στο Hybrid το fan είναι εκτός λειτουργίας. Θα ξεκινήσει μόνο όταν ξεπεράσει το 20% της ισχύος. Μετά μπαίνει σε silent κατάσταση σύμφωνα με την Seasonic. Αν το βάλεις στο normal τότε έχεις Silent+Cooling. Έλα που όμως το Silent δεν είναι silent. Ακούγεται μεν αλλά σε καμμία περίπτωση δεν σου παίρνει τα αυτιά. Όμως εμένα που είμαι ψίρας(και το εννοώ) δεν το γουστάρω. Το ψάχνω το θέμα, αν όντως είναι έτσι ή έπεσα σε περίεργο κομμάτι.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, λοιπον εχω το evga 750 g2. και το rm750. Να ενημερώσω οτι και τα 2 είναι εντελώς μα εντελώς αθόρυβα σε συστήματα με gtx780 sli και γτχ 970 sli αντίστοιχα. οταν λέω αθόρυβα εννοώ οτι στο corsair o ανεμιστήρας δεν ανοίγε ποτε και στο άλλο που έχω τις 780 ανοίγει σπανίως. προσωπικά προτιμω το evga που εχει 10!!!!! χρονια εγγύηση!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος Corsair ΑΧ860, άψογο και αθόρυβο. Δε νομίζω ότι το έχω ακούσει ποτέ (εμένα οι gentle typhoon είναι στις 900rpm και είναι η μεγαλύτερη πηγή θορύβου στο PC).

Έγινε επεξεργασία από daospi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος Corsair HX750W και νυν κάτοχος Corsair HX750i, με το σύστημα της υπογραφής σε βαρύ gaming το τροφοδοτικό δεν ακούγεται καθόλου.

 

Ο ανεμιστήρας του παίζει να έχει ανάψει 2 φορές καλοκαίρι....

 

Τώρα όσον αφορά την corsair, η εταιρία είναι απλά εξαιρετική, γιατί πέρα από τα καλά προϊόντα που έχει, παρέχει και πραγματική εγγύηση/aftermarket support. Είμαι παθών και μαθών....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.