Jump to content



Η καρτα κανει οτι γουσταρει


kpetros

Recommended Posts

Αυτο οφειλεται στην θερμοκρασια και στο ζορισμα των vrms.

 

Αυτο που μετρας εσυ ειναι η θερμοκρασια του πυρηνα.

 

Δεν ξερω τους σενσορες που εχει η gigabyte, αλλα δοκιμασε στο ΑΒ να δεις και τις θερμοκρασιες των vrms.

 

Αν δεν το βλεπεις απο εκει, δοκιμασε να τις δεις μεσω του aida64.

 

Ολα αυτα πληροφοριακα. Μετα θα δεις πως συμπεριφερεται με τις θερμοκρασιες ως συνολο.

Το μυστικο εκει βρισκεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απορω γιατι την εχεις ακομα πανω στο συστημα σου. Τι vrm και core θερμοκρασιες συζητατε τωρα; η καρτα σε στοκ ρολογια θα επρεπε να δουλευει τελεια. Με αυτα τα ρολογια κατασκευαστηκε αρα με αυτα θα πρεπει να δουλευει απροσκοπτα. Και 2 και 3 firestrike στα καπακια θα επρεπε να περναει. Σε ΣΤΟΚ λεω, ετσι; Μην παρεξηγηθω! Βγαλτην και πηγαινε δοκιμασε την στο καταστημα που την πηρες. Στο συστημα σου οτι μπορουσες να κανεις, το εκανες, μεχρι και ολικο φορματ εκανες. Τελος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο Τεστ 

990/1450 , power limit +20  , fan speed 35% (επιτηδες μπας και προλαβει να ανεβασει θερμοκρασια πρωτου τελειωσει το bench ) 

Μεχρι τους 80 βαθμους ειναι κολλημενο στα 990mhz  , κομπλε λεω , εφτιαξε η μακακια 

 

 

Κατα την γνωμη μου, συμφωνα με το παραπανω, η καρτα φαινεται να λειτουργει εργοστασιακα σωστα.

Πως τον βαζουμε να μπλεξει σε rma , ετσι απλα ?

 

Ενα mail στην gigabyte, θα ηταν χρησιμο παντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο AIDA δυστυχος δεν εχω ενδειξη για VRM temp .....οποτε μαλλον απλα δεν υπαρχει ο αισθητηρας

 

Εκανα ενα τεστ στα [990/1425 , 35% , +20% ] με το που γυρισα τωρα . 

Εφτασε 78 βαθμους χωρις να πεσει 

Καπακι ιδιο τεστ και με εριχνε απο τους 73 βαθμους 

 

 

Το αφησα να κρυωσει και ετρεξα το τεστ ..... εντελος "εργοστασιακα" . Δηλαδη 990/1425  FAN AUTO , power limit +0 

Εκει ειναι να τραβας τα βυζια σου , απο τους 55 βαθμους εβλεπα <900Mhz  

 

Θα στειλω πρωτα ενα μυνημα απο GΒ μερια 

RMA ετσι και αλλιως , ειτε κανω αυριο, μεθαυριο η τωρα , με τις γιορτες που ερχονται ...καρτα θα εχω απο το νεο ετος 

Link to comment
Share on other sites

@kpetros,

 

Εχω την απλη εκδοση (970) PC στην υπογραφη, ετρεξα far cry 4 (ultra) filter's off. (σταθερα 60 fps)

 

και δεν καθεται σταθερα 970 mhz αλλα δεν πεφτω και κατω απο 900.

 

ετσι οπως το βλεπω εγω ειναι θεμα bios, ειναι ετσι φτιαγμενο λογικα, τι να πω δεν ξερω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θεμα Bios θα ελεγα πως μου βρομαει και εμενα , αλλα δεν το πειραξα ΠΟΤΕ 

(για αυτο και καποια στιγμη νομιζω ρωτησα ΜΗΠΩΣ ο crimson πηρε καμια περιεργη "πρωτοβουλια" ) 

 

Εχω την εκδοση 015.049.000.002.000000

και στο site της GB δεν βλεπω να εχει βγει κατι καινουργιο 

 

 

 

 

Οταν στειλω το μυνημα προς αυτους , υπαρχει μηπως κατι που πρεπει να αποφυγω να πω ? Η να το περιγραψω ακριβος οτι εχω κανει-συμβει ?

 

 

 

 

@valantismp

Με το Vsync on , οταν ποιασεις τα FPS που εχεις ορισει τοτε κατεβαζει ταχυτητα , ειναι λογικο ..... 

Δεν κανεις μια καλη να δεις το bios ver εχεις εσυ ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Ο crimson δεν κανει τετοια πραγματα.

Εχω ομως πει (χρονια τωρα) οτι το AB κανει real time bios hacking... Ετσι λειτουργει.

Το bios θα μπορουσε να ειναι ενα θεμα, αλλα ετσι λειτουργει εργοστασιακα.

Οποτε αν αυτο εχει προβλημα σχεδιασης τοτε θα ηταν απο την αρχη ετσι.

Να ξαναπερασεις το ιδιο, ειναι μια ενδιαφερουσα ιδεα.

Να περασεις αλλο, (οπως αυτο της msi) πιθανον και να δινει λυση.

Επιλογες ναι, αφου ομως γινουν οι διαπιστωσεις.

Το νημα ειχε εξαιρετικο ενδιαφερον (ενας παραπανω λογος που σταθηκα κι εγω πολυ πανω του), διοτι μας βοηθα μεσω αναφορων χρηστων, να δουμε συμπεριφορες κατω απο συνθηκες που δεν μπορεις να φανταστεις.

Εγω στην θεση του kpetros θα 'επαιζα' λιγο με το bios. Προσοχη και λιγο διαβασμα χρειαζεται.

Νεωτερα bios της gigabyte απο το δικο σου θα βρεις εδω. (υπαρχει μεχρι την εκδοση 4)

Εαν αποφασισεις να το αλλαξεις, (εφοσον το κανεις απο περιβαλλον dos παραβλεπεις το 2*) :

1) Πριν βαλεις το νεο να εχεις κανει uninstall τον driver.

2) Περνας το bios.

2*) Uninstall drivers.

3) Τρεχεις το NonPresent devices tool μου.

4) Κανεις εγκατασταση τους νεους drivers.

Ολα αυτα βεβαια με τα σχετικα restart ενδιαμεσα.

Εαν το κανεις με windows tool, τοτε ακολουθεις μονο τα σταδια 2, 2*, 3, 4

Σημ:

Η αναβαθμιση bios της ιδιας εταιριας δεν επηρεαζει την εγγυηση.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@atiman

Εφοσον δεν επηρεαζει το δικο τους , ας το κανω ! 

Αυτο το NonPresent devices tool δεν το βλεπω μεσα στο site σου , μηπως μπορεις να δωσεις κανα λινκ ?

 

Για flashαρισμα βρηκα το VGA utility @Bios , οπου ειναι της gigabyte , επισης εχει και την λειτυοργεια να παρω backup το παλιο (αν και δεν εχω ιδεα πως θα το επαναφερω αν κατι παει στραβα  :p

Link to comment
Share on other sites

Το NonPresent devices tool , βρισκεται στο folder Atiman Utilities στο desktop σου, εφοσον εχεις εγκατεστημενο τον Atiman Uninstaller 9.0.4

 

Backup του τωρινου σου μπορεις να παρεις μεσω του GPU-Z.

 

Εαν ειναι official windows tool, τοτε δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να παει κατι στραβα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Flash Bios failed ! Bios version not match 

 

Απο τα 4 bios μεσα στο λινκ σου , στα 3 μου βγαζει το προβλημα ενω στο 4ο (που ειναι και το πιο παλιο) βγαζει πως ειναι ιδιο με αυτο που χρησημοποιει 

 

Υπαρχει μηπως κανα αλλο tool για να το κανω ? 

 

 

 

 

Πηγε 4.20 και στις 5 εχω μαθημα :p 

Link to comment
Share on other sites

ας πω και εγώ την λαμακία μου ...

 

κάτι παρόμοιο παρατήρησα στην G1 390 μου (πως το παρατήρησα είχα μπει για bf4 και είχα χαμηλά frames λέω κάποια λαμακία γίνεται) άνοιξα το Gpuz και έβλεπα χαμηλότερα ρολόγια λέω κάτσε αδερφέ κάτι γίνεται.... 

σε φυσιολογικές συνθήκες είναι 1025 core clock και που και πουυυ τρεμοπαίζει ~= 5 ~ 15 Mhz ( έχει τύχει να γράψει το gpuz και 980mhz και να επανέρχεται ακαριαία)

 

πάω κλείνω ότι δεν χρειαζόμουν (μtorrent , skype , κάτι άλλες βλακείες σαν το steam ) και ξαναδοκίμασα είχε επανέλθει στα κανονικά του !

 

αν έχεις οτιδήποτε άλλο όπως Skype από πίσω κλείστα όλα !!!

και ξαναδοκίμασε και πες μας !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

τι μένει τότεεεεε ....

R M A

 

να σου πω δεν το ελένχεις με το Gpuz (βάλτο να είναι πάνω (on top always)) μπες σε ένα game windowed mode και έχε το δίπλα να βλέπεις απο αυτό ...

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.