Jump to content



Η καρτα κανει οτι γουσταρει


kpetros

Recommended Posts

Κατι επιπλεον που δοκιμασα αφου ρωτησε ο ατιμαν για τα ανεμιστηρακια 

Το εβαλα 100% , μου εσπασε τα κεφαλι αλλα κρατησε θερμοκρασια στους 62 βαθμους ..... τα Μhz παντα κολλημενα στα 1080!!!! 

 

@valantismp

Ναι ειναι η G1 gaming και στο site αυτο ο τπος εχει προβληματα πριν ακομα ανοιξει το παιχνιδι του , οποτε δεν βλεπω τον λογο να πειραξω την καρτα σε bios 

 

 

 

Απλα συνεχιζω να εχω την απορεια , πως σκα τα πριν εφτανε τους 80 και δεν την ενοιαζε τιποτα , ενω τωρα στους 70 μου κανει κονξες.

Υπαρχει πουθενα καμοια ρυθμηση για να βγαλεις off αυτην την λειτουργεια? 

Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι που δεν το ρωτησα μεχρι τωρα γιατι το θεωρω αυτονοητο.

 

Εισαι σιγουρος οτι εχεις κλειστο το ΑΒ (απο το taskbar) οταν κανεις απεγκαταστασεις και εγκαταστασεις drivers, ετσι ?

 

----

 

Αν η καρτα ηταν reference θα το καναμε, στην δικη σου δεν ξερω.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω το ερωτημα σου  

Και ετσι για το γαμωτο κανω και ενα βαλε-βγαλε  (cata15.11.1 + ΑΒ4.2)

Αποτελεσμα ? Αυτην την φορα το ρολοι παει μονο του και δεν ακολουθει τις υποψιες μου περι θερμοκρασιας οπως επανω .....

 

Ρε μπας και να βαλω τα προηγουμενα windows που ειχα? Παιζουν κανα ρολο ??? 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μπορει να ειναι θεμα drivers με τοσες βλακειες που του εχω κανει ..... που μακαρι να ειναι γιατι δεν εχω ορεξη να μπλεκω 

 

Και ενα SOSακι , πηγα να κανω boot απο το usb stick με τα windows , καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι !!! 

Λεει πως το UEFI θελει GPT drives 

Εχει κανεις μεθοδο για να μετατρεψω τον SSD απο MBR σε GPT ? 

post-62119-0-87643800-1449578993_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη , αλλα το να εχεις δοκιμασει 15 διαφορετικους οδηγους , φορματ η οχι , unistall η οχι και να  πιστευεις οτι ειναι θεμα ρυθμισεων η να συνεχιζεις το ψαξιμο δε το καταλαβαινω..
Για μαζοχισμο το βλεπω , οχι για λογικη :p

Link to comment
Share on other sites

@FrOsT

 

Για τον SSD μιλαμε , που εχω το OS μεσα . Εαν τον κανω DELETE απο το παραθυρο που διαλεγω δισκους και μετα πατησω δημιουργεια καινουργιο .... θα μου το φτιαξει ετσι ? (το τελευταιο που θελω ειναι να μεινω χωρις pc κιολας XD ) 

 

 

@GoMaR

 

Και αμα ειναι κατι τετοιο , και μετα φτιαξει ? Δεν θα ηταν μαζοχισμος να την στειλω χωρις λογο  ? :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@FrOsT,

Για τον SSD μιλαμε , που εχω το OS μεσα . Εαν τον κανω DELETE απο το παραθυρο που διαλεγω δισκους και μετα πατησω δημιουργεια καινουργιο .... θα μου το φτιαξει ετσι ? (το τελευταιο που θελω ειναι να μεινω χωρις pc κιολας XD )

Εγώ έτσι κάνω πάντα, σβήνω όλα τα partitions από την προηγούμενη εγκατάσταση και διαλέγω μετά τον δίσκο και τα φτιάχνει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....καθαρη εγκατασταση 

crimson drivers + AB 4.2 

Για να μην περιμενω 10 ωρες , εβαλα το firestrike που μπαινει τσακ μπαμ 

 

Πρωτο Τεστ 

990/1450 , power limit +20  , fan speed 35% (επιτηδες μπας και προλαβει να ανεβασει θερμοκρασια πρωτου τελειωσει το bench ) 

Μεχρι τους 80 βαθμους ειναι κολλημενο στα 990mhz  , κομπλε λεω , εφτιαξε η μακακια 

 

Δευτερο Τεστ 

1080/1550 , power limit +20 , fan speed 35% (για τον ιδιο λογο) 

Στους 70+ αρχιζει και με κατεβαζει στα 930Mhz και μετα παιζει εως 1000Mhz 

 

Τριτο Τεστ 

990/1450 , power limit +20  , fan speed 35%

Καιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι, οχι , την πρωτη φορα γουσταρε να ειναι σταθερο .... τωρα επαιζε και αυτο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα VRMs βλεπω υπαρχει ενα μικρο heatsing , οχι ομως μερος της ψυχτρας - απλα το χτυπαει ο αερας 

Οσο για το θεμα "να κρυωσει"  , σε λιγοτερο απο λεπτο παω στους 50C 

Link to comment
Share on other sites

Και παλι ,.....μια τυχαια μερα θυμηθηκαν πως ψυχοντε πιο δυσκολα απο τον πυρηνα ?  :S 

Εχω κλεισει ολοκληρες μερες στο να λιωνω το Witcher χωρις το παραμικρο 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα.

Και γω δεν το βλεπω πιθανο, αλλα εδω ψαχνουμε να βρουμε τι συμβαινει.

Σε μια τετοια περιπτωση πρεπει σε καθε δοκιμη να δημιουργουμε ακριβως τις ιδιες συνθηκες.

Αλλιως τα συμπερασματα οδηγουν λαθος.

 

Δηλαδη εσυ τι θα σκεφτοσουν για την συμπεριφορα της τριτης δοκιμης?

Τυχη ? - δεν υπαρχει αυτο.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει εξω , pc κλειστο και δωματιο παγακι 

 

Γυρναω και τρεχω καπακι τεστ . 

 

990/1425  ,(35% fan)  κλασσικα . Ειχα ξεχασει να βαλω power limit +20 οποτε με το καλυτερα μου εριχνε 

Ακυρωνω το firestrike και βαζω το power limit . Ξαναρχιζει κανονικα .... και με το που πατησει τους 75 βαθμους αρχιζει να ριχνει ....... 

 

Θα το αφησω λιγακι και θα ξαναδοκιμασω , αν και δεν νομιζω να εχει νοημα γιατι πιο κρυος ο υπολογιστης δεν παει 

 

@atiman 

Εγω ετσι οπως το βλεπω , μαλλον η μπαλα της 2ης δοκιμης πηρε και την 3η . Αλλα και παλι δεν βγαζει νοημα ..... 

Γενικα αδυνατω να διακρινω ενα μοτιβο στην συμπεριφορα της 

@juno12

Δεν βγαζω πανω απο 60fps για να γινει κατι τετοιο , αλλα και να γινοταν θα ηταν εμφανες

 

 

Λετε να επικοινωνισω με το μαγαζι που την πηρα? (mg manager) ή μηπως καλυτερα να στειλω ενα μυνημα προς gigabyte μερια 

 

 

 

 

 

Ακομα ενα εντιτ , μετα απο αρκετη ωρα

Εβγαλα την καρτα απο το κουτι και την ξαναβαλα (μπας και δω κατι με το ματι .... ισως κανα στρωμα σκονης στα VRms) 

 

Εκανα το ιδιο Τεστ το οποιο απετυχε 

Εβαλα τα fans στο 100% για 10 λεπτα , η καρτα εφτασε τους 33 βαθμους 

Μετα κανονικα ετρεξα παλι το firestrike .... και λιγο πριν το τελος της σκηνης ημουν στους 75c και χωρις να μου πεσουν τα ρολογια 

Καπακι το ξαναετρεξα , και στους 72c αρχισαν παλι να πεφτουν 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.