Jump to content



Η καρτα κανει οτι γουσταρει


kpetros

Recommended Posts

Καθομαι ωρες και παιδευομαι με τα σκουπιδια τους , αυτην την στιγμη που μονο που θελω ειναι να τους παρει και να τους σηκωσει . 

 

Ισως καποιοι να θυμουνται 2-3 ποστ μου πανω στο θεμα οτι το witcher3 μου ειναι αρχισει να μου ριχνει το ρολοι του πυρηνα χωρις λογο , μετα την εγκατασταση του Crimson . 

 

Χθες εκανα format (με την μεθοδο reset) , σημερα βαζω catalyst 15.11.1 και msi afterburner .....

guess what .... 

Η καρτα δουλευει εργοστασιακα , 10 φορες χειροτερα απο οταν μου παρουσιαστηκε το προβλημα . Μια παιζει 400 , μια 600, μια 900 οτι του καβ@@σει . (ακομα και οταν ειναι μολις στους 60 βαθμους!!!!!)

 

Κανω system restore στο σημειο ΠΡΙΝ βαλω catalyst+AB , κανονικα πλεον εχω τα drivers που μου εχουν βαλει τα windows . Βαζω AB , παλι τα ιδια σκα τα . 

 

 

 

 

Οποιος μπορει να βοηθησει ας κανει καμοια προταση γιατι με βλεπω η να το σπαω ή να την βγαζω στο κλαρι και ειναι κριμα γιατι αξιζει η καρτα .

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες μήπως σε επηρεάζει κάπως το Afterburner? 

Η κάρτα φοράει το τελευταίο bios;

 

Σε bench/άλλα βαριά παιχνίδια πώς τα πάει;

 

 

*Υ.Γ είναι τίμια για την τιμή της η κάρτα. Ούτε για αστείο μη την πουλήσεις τώρα με τους "καρχαρίες" που κυκλοφορούν και τα παζάρια που κάνουν. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα και καλυτερα παρε την καρτα οπως ειναι και πηγαινε να τη δοκιμασεις σε ενα αλλο συστημα. Οι crimson ηταν καταστροφικοι, κυριολεκτικα, μεχρι και καρτες εκαψαν. Αν ειχαν κολλησει τιποτα φαν και δεν το πηρες αμεσως χαμπαρι μπορει να εχει τηγανιστει τιποτα σε κανα κυκλωματακι, πυκνωτακι, δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Αν τη δοκιμασεις αλλου και παιζει κανονικα τοτε χρησιμοποιησε καποιο tool να καθαρισεις ΕΝΤΕΛΩΣ ολα τα ιχνη drivers και ξαναπερνα απο την αρχη τους τελευταιους που σου δουλευαν σωστα. Αν παλι κανει κουλαμαρες τοτε ολικο φορματ, ολα απο την αρχη. Και ποτε μα ποτε μην ξαναπερασεις drivers και ειδικα amd αμεσως μολις κυκλοφορησουν...

Link to comment
Share on other sites

Μην ειστε υπερβολικοι.

 

Παλαιοτερες version reference καρτες παρουσιασαν φαινομενα με το fan control, οντως. Οσοι ειπαν οτι καηκαν εχουν αλλους σκοπους.

 

Καθε custom υλοποιηση και κυριως νεες καρτες ελεγχουν τα fans μεσω του δικου τους bios, οποτε ρυθμιζονται κανονικα αναλογα με την θερμοκρασια τους μονες τους.

 

Το μονο που θα μπορουσε να κανει ο crimson ειναι να δημιουργησει profiles κατωφλιου ανα band, εφοσον τα φτιαξεις εσυ.

 

Δεν τιθεται τετοιο θεμα στην καρτα του ανθρωπου εδω.

 

---

 

Ειναι ομως γνωστο (και γι αυτο ρωτω) οτι η τρεχουσα εκδοση του ΑΒ δεν ειναι συμβατη με τους crimson..

 

Αυτο που πρεπει να κανει πρωτα απ ολα ειναι να σκεφτει αργα τι εχει κανει, τι εχει δοκιμασει και να μας το πει κι εμας οσο μπορει πιο αναλυτικα.

Ο πανικος μας οδηγει σε μαζικα λαθη τα οποια και δεν γνωριζουμε ωστε να τα διορθωσουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ομως γνωστο (και γι αυτο ρωτω) οτι η τρεχουσα εκδοση του ΑΒ δεν ειναι συμβατη με τους crimson..

 

αυτό χωρίς να χω AMD, έχουμε κανά insight για το αν το δουλεύει κανείς για να γίνει συμβατό; γιατί φαντάζομαι, πάρα πολύς κόσμος χρησιμοποιεί το afterburner osd για να παρακολουθεί το σύστημα του όταν παίζει

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ομως γνωστο (και γι αυτο ρωτω) οτι η τρεχουσα εκδοση του ΑΒ δεν ειναι συμβατη με τους crimson..

 

Δεν είναι συμβατή ως προς το osd ή ως προς το κλοκάρισμα;

ρωτάω διότι σ'εμένα μια χαρά γίνονται και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Το minitoring λειτουργει, αλλα οτι εχει να κανει με την διαχειρηση oc, και fan profile εχει προβληματα.

Δεν ειναι ομως πληρως γνωστο πως συμπεριφερεται ανα καρτα, μοντελο, version, bios.

 

 

Υπαρχει η υποσχεση οτι η εκδοση 4.2.0 μπορει να λυσει αυτα τα θεματα.​

 

edit

 

kpetros​ , πες μας αν θες αναλυτικα και αργα τι εχεις κανει μεχρι τωρα και τις συμπεριφορες της καρτας. 

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 

Το προβλημα ειναι στα παντα, ακομα και το 3dmark-firestrike  , αλλο "βαρυ" παιχνιδι δεν εχω  :S

Για BIOS της καρτας δεν εχω ιδεα που το βλεπω και αμα ειναι up to date αλλα υποθετω δεν εχει και πολυ σημασια μιας και πριν ολα δουλευαν ρολοι

 

Το AB το αναφερω πολυ γιατι ειναι η μονη μου μεθοδος για OC και με το rivatuner του για να βλεπω τι μου γινεται .... μακαρι να εβγαζε κατι αξιολογο η AMD και να ειμασταν κομπλε απλα και μονο με το catalyst 

 

Δυστυχος δεν γινεται να παρω την καρτα και να την παω σε καποιο φιλαρακι να την δοκιμασω , εχουν ειτε λαπτοπ ειτε κανα desktop με P4 που θα φαω μπουκαλι πριν ακομα φτιασω τα 600Mhz  xD 

 

Με βλεπω να βαλω τοτε καθαρο install των windows και παλι απο την αρχη ...... 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ειναι official δεν θα το εβαζα, οποτε δεν φερω καμια ευθυνη.

 

Αφου φαινεται οτι το χρειαζεστε, μπορειτε να παρετε την beta εκδοση του ΑΒ 4.0.2 απο τον server μου > εδω .

 

-----

 

kpetros

 

Η AMD δεν θα εβγαζε ποτε ενα utility που να σου επιτρεπει να πειραζεις τασεις, ειδικα οταν υπαρχουν τοσες custom υλοποιησεις καρτων.

Αυτο που εχει εναι καλο, μεχρι εκει που η default ταση το επιτρεπει...

 

-

 

Θα σου ελεγα να κανεις μια πληρη απεγκατασταση το ΑΒ - πληρη ομως.

Restart και ελεγχο ολων χωρις oc.

 

Επισης, πες μου κατι ακομα.

Το προβλημα σου ξεκινησε μετα τους crimson ετσι απλα, η εγινε κατι αλλο στο μεταξυ ?

 

Επειδη καπου διαβασα οτι γυρισες πισω με restore στους drivers που εβαλε η Microsoft.

Εχε υπ' οψιν σου οτι η microsoft περναει drivers 'καβαλα' σ αυτους της AMD και το αναποδο.

Για σωστη εγκατασταση των drivers (εφοσον αφησες την microsoft να βαλει δικους της) ειναι απεγκατασταση οτι υπαρχει με το Atiman Uninstaller 9.0.4 , κλεισιμο του δικτυου σου και εγκατασταση των AMD της αρεσκειας σου..

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@atiman

 

Το βραδακι θα μπορεσω να κανω βαλε-βγαλε με το ΑΒ που ειπες απο πανω , για αυτο δεν εχω (ειχα τουλαχιστον) απαντησει ακομα

 

 

Η σειρα των γεγονοτων παει καπως ετσι 

 

 

Ολα μελι γαλα 

Βαζω crimson 

Χαλαει το witcher3 συγκεκριμενα που μου επεφταν τα fps λογο πυρινα

Μετα κανω αρκετα βαλε-βγαλε δοκιμαζοντας catalyst 15.11 + 15.7

Το προβλημα μετα επεκτεινεται και στο syndicate  

Κανω Reset το pc 

Εγκαταστω τα παιχνιδια και κανω Create restore point (εκει ειναι το σημειο που θεωρω πως ειμαι με τα drivers των windows) 

 

Στο σημειο αυτο ειναι που κανω παλι πειραματισμους με crimson /15.11/ 15.7 αλλα παντα καταλληγω να πεφτω σε fps 

 

 

 

Και ολο αυτο επειδη δεν επαιζε καλα το witcher3 ..... αμα το ηξερα θα το εκανα delete και δεν θα ασχολομουν με ολα αυτα

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Χωρις το ΑΒ παλι το ιδιο εκανε , οπτικα τουλαχιστον 

 

Μετα πηρα πρεφα οτι εχει βγει η εκδοση 4.2 οποτε της εδωσα και αυτης μια ευκαιρια (με crimson/cata 15.11 + 15.7)

Ομολογω πως για καποιο λογο μου εφτιαξαν τα τυχαια FPS drops  , αλλα με το που φτασω τους 72βαθμους , game over , αρχιζει και κατεβαζει παλι 

 

 

 

 

 

Εγω την κατα την ειχα παρει τον αυγουστο , απο μαμα μου εριχνε ρολογια οπως κανουν ολες . Οταν τοτε ειχα βαλει το ΑΒ και ειχα ορισει το power limit +20% , δε πα να χτυπαγε 80 βαθμους καλοκαιριατικα , τα Mhz ηταν κολλημενα .

 

Υπαρχει περιπτωση με καποιον τροπο να μου εγινε update κανα bios απο μονο του ? Γιατι εγω ετσι οπως το βλεπω πλεον λειτουργω εργοστασιακα 

 

 

 

post-62119-0-05553100-1449507139.png

post-62119-0-67761100-1449507144.png

post-62119-0-91649200-1449507147.png

post-62119-0-96028800-1449507151.png

Link to comment
Share on other sites

Χωρις το ΑΒ παλι το ιδιο εκανε , οπτικα τουλαχιστον 

 

Μετα πηρα πρεφα οτι εχει βγει η εκδοση 4.2 οποτε της εδωσα και αυτης μια ευκαιρια (με crimson/cata 15.11 + 15.7)

Ομολογω πως για καποιο λογο μου εφτιαξαν τα τυχαια FPS drops  , αλλα με το που φτασω τους 72βαθμους , game over , αρχιζει και κατεβαζει παλι 

 

Εγω την κατα την ειχα παρει τον αυγουστο , απο μαμα μου εριχνε ρολογια οπως κανουν ολες . Οταν τοτε ειχα βαλει το ΑΒ και ειχα ορισει το power limit +20% , δε πα να χτυπαγε 80 βαθμους καλοκαιριατικα , τα Mhz ηταν κολλημενα .

 

Υπαρχει περιπτωση με καποιον τροπο να μου εγινε update κανα bios απο μονο του ? Γιατι εγω ετσι οπως το βλεπω πλεον λειτουργω εργοστασιακα 

 

Η 4.0.2 που ανεβασα ειναι beta, δεν ξερω πως συμπεριφερεται..

Δεν καταλαβα κατι, ειχες βαλει λες το ΑΒ και το power limit +20. Ειχες και τα δυο μαζι ?

Απο το AB ειχες μονο monitoring η και τιποτα αλλο ? - σιγουρα.

Με τι κανεις απεγκατασταση και παιζεις μεταξυ των driver ? - παλι με ddu ?

 

Τι εννοεις οταν λες οτι η καρτα δουλευει εργοστασιακα ?

Που βρισκεται το fan στους 72 βαθμους ?

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

@atiman

 

Στο guru3d το AΒ 4.2 εχει βγει πλεον ως stable/final version

Την καρτα την εχω παντα κλειδωμενη στους 1300rpm /45%  κατα το gaming . Πιο πανω την ακουω επειδη ειμαι μερικα εκατοστα απο το pc 

Απεγκατασταση με το δικο σου εκανα , την πιο τελευταια που εχεις ανεβασει

 

 

 

Στο ΑΒ φτιαχνω 2 profiles ,το πρωτο με τις μαμα ρυθμησεις 990/1450 και βαζω power +20 για να μην μου πεφτει, και το δευτερο με 1080/1550 , power +20 

Δεν κανω κατι που δεν εκανα τοσο καιρο ...... 

 

 

 

Σε καμια ωρα θα εχω και τα windows 10 στην πιο τελευταια εκδοση (μην κανω μετα update) οποτε θα δοκιμασω με φρεσκο φρεσκο συστημα

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι την ανεβασαν κιολας, σημερα βγηκε, οκ.

 

Το οτι δεν εκανες κατι που δεν το κανεις τοσο καιρο δεν σημαινει οτι :

1) ειναι σωστο.

2) θα δουλεψει σωστα σε ολα τα driver packages.

 

Απο την μερια μου, δεν βλεπω καποιο προβλημα που να ειναι παραλογο.

 

Προχωρα και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

@kpetros

 

Εχεις την OC version της 380? στα 990?

καπου ειχα διαβασει πριν λιγο καιρο οτι εχει καποιο ''θεματακι'', οχι κατι σοβαρο με το bios, και σε ελληνικο και σε ξενο φορουμ,

καποιος μαλιστα ειχε βαλει το βιος της msi και δουλευε μια χαρα. 

 

 

http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/763297-R9-380-clocks-fluctuating   (ιδιο προβλημα)

Έγινε επεξεργασία από valantismp
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.