Jump to content



Mini-ITX gaming pc


8anos8888

Recommended Posts

Θέλω ένα μικρό pc για λόγους ευκολότερης μεταφοράς, καθώς μετακινούμε συχνά, κάποιες ερωτησούλες:


 


Για το κουτί, χωράει το παρακάτω τροφοδοτικό που είναι ΑΤΧ; Άσχετα που λέει ότι δεν δέχεται ATX, το μήκος είναι εντάξει. Μήπως δεν ταιριάζουν οι βίδες;


 


Κουτί - Sharkoon Shark Zone C10


Max. Length Graphics Cards 31.5 cm


Max. Length Power Supply 14.5 cm


Power Supply SFX/ATX (not compatible with modular ATX power supplies)


 


Τροφοδοτικό - XFX ProSeries 450W Core Edition Full Wired  Length Power Supply=14cm χωράει ακριβώς... Όσο για τα καλώδια θα είναι πέρα δώθε; Δηλαδή έχει καθόλου cable management;


 


Κάρτα γραφικών - MSI GeForce GTX960 2GB OC  Έχει μήκος 27.3cm που χωράει άνετα


 


Επεξεργαστής - Intel Core i5-4570 Κάποιο θέμα που θα τον κουμπώσω σε H81 express ; (τι είναι το express) ;


 


Μητρική - Gigabyte H81N-D2H (rev. 1.0)


 


Μνήμη- Kingston HyperX Fury White 8GB DDR3-1866MHz  Η μητρική φτάνει μόνο μέχρι τα 1600, θα πέσει αυτόματα στα 1600ΜΗz η Fyru;


 


Σκληρός και ssd υπάρχουν, θα μπεί και DVD-ROM καθώς υπάρχει.


 


Όλα αυτά είναι γύρω στα 660 ευρώ,  που ξεπερνάει ήδη το budget μου... Θα παίζω σε 1080p, σε οθόνη που υπάρχει ήδη.Χωράνε όλα αυτά σε αυτό το κουτί;


 


Όποιος γνωρίζει μπορεί να απαντήσει.


 


Ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

Οι βίδες στο psu θα είναι κομπλέ δηλαδή; Και από μήκος είμαι κομπλέ, πως ξέρω ότι είμαι καλά στο ύψος-πλάτος;

Όπως έγραψες:

Power Supply SFX/ATX (not compatible with modular ATX power supplies)

Και όπως τα λέει η Sharkoon:

Thanks to the clever arrangement of the controls and ports, the case can be used both horizontally and vertically. In addition, conventional ATX power supplies can be installed, in which the use of SFX power supplies provide even more space.

Προφανώς μπορείς να βάλεις ένα "κλασικό" (= non modular) τροφοδοτικό εως 14,5cm μήκος. Μάλλον επειδή είναι στριμωγμένα τα εξαρτήματα μέσα στο κουτί.

Το πρόβλημα είναι με τα modular τροφοδοτικά που χρειάζονται "προσβάσιμη" ολόκληρη την μια πλευρά (του τροφοδοτικού) για τα βύσματα των καλωδίων. Αντίθετα τα non modular βγάζουν την πλεξούδα με τα καλώδια από μια γωνία μόνο.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επισης για τροφοδοτικο , επελεξε καποιο αλλο , αν θελεις τα αυτια σου να μεινουν στη θεση τους. Δε ξερω ποιο να προτεινω σε αυτα τα λεφτα, αλλα το XFX αυτο κανει φασαρια , να το ξερεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επισης για τροφοδοτικο , επελεξε καποιο αλλο , αν θελεις τα αυτια σου να μεινουν στη θεση τους. Δε ξερω ποιο να προτεινω σε αυτα τα λεφτα, αλλα το XFX αυτο κανει φασαρια , να το ξερεις.

Παράξενο αυτό που λες για το θόρυβο, στα reviews του newegg όλοι λένε ότι είναι σιωπηλό...

Έγινε επεξεργασία από 8anos8888
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά παράξενο, καθώς 2 units (ένα δικό μου και ένα φίλου ), 650 και 550 watt αντίστοιχα είναι καπετάν φασαρίες! Πιθανό να έχει διαφορετικό ανεμιστηρι το 450 (; ; )

Είναι αρκετά πιθανό θα έλεγα, καθώς είναι και μεγαλύτερης ισχύς. Πάντως ο κολλητός μου έχει και αυτός το 550 watt και μου λέει ότι είναι γενικά ήσυχο. 

Τέλος πάντων μικρό πρόβλημα ο θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δύσκολα θα προτείνω τη συγκεκριμένη σειρά πάντως! Σίγουρα το αντίστοιχο από ts series είναι λιγότερο θορυβωδες. Εξαρτάται επίσης και αν το έχεις ψηλά η κάτω το κουτάκι (χαμηλά δε θα το ακούς το ίδιο εύκολα) :)

Αλλά μπορεί λόγω wattage και λόγω μεγέθους να έχει μικρότερο ανεμιστηρι οπότε πάω πάσο [emoji14]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αξίζει να πάω σε skylake με i5 6500 και Asus H110I-Plus D3 (έτσι και αλλιώς δεν θα αλλάξω cpu για πολύ καιρό), να πάρω κάτι πιο φρέσκο; Και κάτι επιπλέον, σε κανά 3-4 χρόνια λογικά θα κάνω αναβάθμιση gpu, με την μελλοντική mid-range gpu. Αυτό το τροφοδοτικό θα κάνει στο μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.