Jump to content



Αγορα laptop υψηλων επιδοσεων


Recommended Posts

^^ Σε τηλεφωνική επικοινωνία με Dell πάντως, με διαβεβαίωσαν πως δεν χάνεται η εγγύηση όλου του λαπτοπ. Δεν θα δεχτούν βέβαια ζημιά στο σημείο που κουμπώνει ο δίσκος, και φυσικά στον δίσκο που αντικαταστάθηκε.

 

Όλα αυτά σε μοντέλο που έχει καπάκι για -γρήγορη- αλλαγή δίσκου (και ραμ) και όχι για παλαιότερα που έπρεπε να λύσεις όλο το λαπτοπ (αφαίρεση πληκτρολογίου κλπ) για να αλλάξεις τον δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

^^ Σε τηλεφωνική επικοινωνία με Dell πάντως, με διαβεβαίωσαν πως δεν χάνεται η εγγύηση όλου του λαπτοπ. Δεν θα δεχτούν βέβαια ζημιά στο σημείο που κουμπώνει ο δίσκος, και φυσικά στον δίσκο που αντικαταστάθηκε.

Όλα αυτά σε μοντέλο που έχει καπάκι για -γρήγορη- αλλαγή δίσκου (και ραμ) και όχι για παλαιότερα που έπρεπε να λύσεις όλο το λαπτοπ (αφαίρεση πληκτρολογίου κλπ) για να αλλάξεις τον δίσκο.

Αυτό που σου είπανε στο τηλέφωνο το έχεις και εγγραφως από το τεχνικό τμήμα??? Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

@mad_dog, Μιας και έχω πολλά dell στα χέρια μου. Σε αφήνουν να αλλάξεις δίσκο χωρίς να χάσεις εγγύηση.

Αν έχεις σταθερό σε αφήνουν να αλλάξεις ψύκτρα χωρίς να χάσεις την εγγυήση όπως και κάρτα γραφικών.

Σου λένε κιόλας να τον ανοίγεις και να τον καθαρίζεις απο σκόνες.

Γενικά καλύπτουν τα εναπομείναντα εξαρτήματα στην εγγύησή τους. 4 φορές τους χρειάστηκα συνολικά και ποτέ δεν ειχα θέμα επειδή έβγαλα τον Hdd και έβαλα ssd ή επειδή έβγαλα τη μαμα ψύκτρα και έβαλα άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλήρωσα 400€ για ένα χαλασμένο κουμπί στο πληκτρολόγιο του Laptop εν έτη 1999. Είχα κάνει το λάθος να ανοίξω κουτί

Αν δεν έχετε έγγραφο επίσημο από την εταιρία και κάτι πάει στραβά η εγγύηση δεν ισχύει

Πριν κάνετε οτιδήποτε εγγράφου από το τεχνικό τμήμα

Όλα τα υπόλοιπα από τα τηλέφωνα δεν έχουν καμία νομική ισχύ και δεν είσαι κατοχυρωμενος

Link to comment
Share on other sites

Όλο, όχι δίσκο

Παλιά είχανε ταινία

Όταν ανοίγεις κουτί η ταινία σχιζεται

Όταν σχιζεται η ταινία δεν έχεις ισχύ στην εγγύηση

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέμε παραπάνω. Πλέον μνήμες και δίσκοι στα laptop είναι άμεσα προσβάσιμα χωρίς να ανοιχτεί όλο το λαπτοπ :)

Και σε όσα Dell άνοιξα τα 2 αυτά σημεία δεν υπήρχε καμία ταινία προστασίας ή κόλλα σπειρωμάτων.

Αν το ανοίξεις όλο και βγάλεις ταινίες παραβιάζεις την εγγύηση και Sorry που στο λέω αλλά καλά κάνανε και σου είπαν εγγύηση γιοκ. Οταν επεμβαίνεις σε τέτοιες ταινίες το κάνεις εις γνώση σου

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιώνω και εγώ για Dell πέραν από laptop και για Inspiron AIO με touch screen αλλάχθηκε ο δίσκος σε SSD και η εγγύηση ίσχυε κανονικά.

 

Βέβαια υπήρξε πρότερη συνενόηση με Dell, προφορική αλλά όταν χρειάστηκε εγγύηση για πρόβλημα του touch δεν μας δημιουργήσαν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο ούτε στην Dell

Άνοιξες κουτί τέλος.

 

Αυτό που σου είπανε στο τηλέφωνο το έχεις και εγγραφως από το τεχνικό τμήμα???

Ρε συ? Τόσος κόσμος και κοσμάκις έχει προσθέσει μνήμες και ssd γιατί δεν έχει χάσει εγγύηση? Θα μας ζουρλάνεις τελείως. Όταν θα πιάνω λάπτοπ πλέον θα τρέμουν τα χέρια μου  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναρωτω προς αποφυγή παρεξηγησεων

Υπάρχει κάποιο έγγραφο που σε διαβεβαιώνει ότι η εγγύηση δεν χάνεται αν ανοίξεις κουτί ή αλλάξεις μόνο μνήμη για παράδειγμα ???

Τι γίνεται στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά ???

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ? Τόσος κόσμος και κοσμάκις έχει προσθέσει μνήμες και ssd γιατί δεν έχει χάσει εγγύηση? Θα μας ζουρλάνεις τελείως. Όταν θα πιάνω λάπτοπ πλέον θα τρέμουν τα χέρια μου [emoji14]

Ή δεν τον νοιάζει η εγγύηση ή έχει λήξει η εγγύηση ή έχει άγνοια και όταν έρθει η στιγμή να την χρησιμοποιήσει τρώει την ήττα του. Δεν είναι επιχείρημα το τόσος κόσμος. Το θέμα είναι εσύ τι θα κάνεις. Έγινε επεξεργασία από Savio
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ή δεν θέλετε να καταλάβετε ή δεν καταλαβαίνετε.

Υπάρχει επίσημο έγγραφο από το τεχνικό τμήμα που διαβεβαιώνει ότι επιτρέπεται η αλλαγή από σένα ναι ή όχι ?

Και δεν εννοώ την απάντηση τηλεφωνικώς

Έγινε επεξεργασία από mad_dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.