Jump to content



Αγορά Monitor για Game


Darap21

Recommended Posts

Έχω βρει την Asus ROG Swift PG278Q μεταχειρισμένη 500€ να την πάρω???

 

Οχι, εχει πολυ grainy coating, παρα πολλα quality control issues και συνηθως ερχεται με πολυ χαμηλο gamma.

 

Δεν υπαρχει αντιστοιχη οθονη με 500 ευρω, αλλα εχεις επιλογες. Η Acer XF270HU απο e-shop στα 600 ευρω ειναι πολυ καλυτερη και σιγουρα αξιζει τα 100 παραπανω ευρω που ζηταει καινουρια (στα 600 ευρω την φερνει). Και η MG279Q το ιδιο αν και πωλειται ακριβοτερα συνηθως και εχει μικροτερο freesync range.

 

Αν το κοστος ειναι το προβλημα, η LG 24gm77 ερχεται απο ενα καταστημα στο best price σε καλη τιμη (~330 ευρω) και εχει καλη εικονα για TN οθονη με back-light strobbing. Αλλιως μπορεις να τολμησεις και να αγορασεις μια Crossover 2795QHD απο ebay Ιταλιας στα 430 ευρω με εγγυηση perfect pixel, αλλα και παλι η υποστηριξη που εχεις ειναι περιορισμενη και το overclocking της οθονης θα πρεπει να το κανεις μονος σου. Τελος υπαρχει και η LG 29UM67-P στα ~340, η οποια ειναι IPS 75Ηz με Freesync, χανει σε Hz αλλα κερδιζει σε IPS panel και το Freesync αντικαθιστα μεχρι ενα βαθμο τα πολλα Hz, σε σχεση με την 144Hz LG.  

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως προτείνεις μόνο FreeSync...Είναι ποιο καλά απο τα G-Sync???

Επίσης πιστεύω ειναι βλακεία να πάρω monitor 1920x1080...

To Acer XF270HU ειναι ενδιαφέρον περίπτωση..Όπως και το LG 29UM67-P.....Τα ultrawide ειναι καλα για fps games???

Link to comment
Share on other sites

Eχεις AMD gpu και ειναι φθηνοτερα, τα αντιστοιχα μοντελα με G-Sync αρχιζουν απο τα ~700 ευρω περιπου.

 

Kαλη ειναι η LG που λες, αλλα σαφως και η Acer ειναι καλυτερη. Και οι δυο ειναι καλες επιλογες για το κοστος τους.

 

Αν δινεις 600 ευρω ναι, δε λεει να πας σε μικροτερη αναλυση. Αν δε τα δινεις ομως τα 1080p των 16:9 και 21:9 ιδιο density εχουν περιπου.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Για μενα ορματε στην ASUS ειναι απλα εκπληκτικη οθονη.... διπλα διπλα τα μωρα!

 

http://postimg.org/image/gthsva3ox/full/

20151204_195736_1.jpg

Μια ερωτηση μιας και την εχεις ευκαιρη:

Το ελαχιστο υψος της οθονης με το stand ποιο ειναι;

 

Γιατι παντου διαβαζω για 56cm ενω εγω εχω χωρο μεχρι 51cm. :(

Έγινε επεξεργασία από raven84
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα μια βοήθεια στην επιλογή οθόνης σε 144hz επειδή μπερδεύτηκα με όλα αυτά που διάβασα, προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει gsyng ή freesyng..

 

Το σύστημα μου είναι το εξής: GTX970G1-fx8350-sabertooth 990fx, και έχω ένα Monitor 24in ips lg 60hz.

 

1. Μπορώ με την κάρτα μου να τρέξω 2550χ1440..?? 

 

2. Αν τελικά καταλήξω σε 1920χ1080 έχω στο νου μου τα παρακάτω monitor για το 27in αξίζει να δωσω τα 200 ευρώ παραπάνω...?? (δεν έχω παίξει σε 27αρι γι'αυτό ρωτάω)

 

http://www.skroutz.gr/s/4814929/BenQ-XL2411Z.html#sku-info

 

http://www.skroutz.gr/s/2885556/Asus-VG248QE.html#sku-info

 

--  http://www.skroutz.gr/s/4983419/BenQ-XL2720Z.html

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SPARTIAN έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα μια βοήθεια στην επιλογή οθόνης σε 144hz επειδή μπερδεύτηκα με όλα αυτά που διάβασα, προς το παρόν δεν με ενδιαφέρει gsyng ή freesyng..

 

Το σύστημα μου είναι το εξής: GTX970G1-fx8350-sabertooth 990fx, και έχω ένα Monitor 24in ips lg 60hz.

 

1. Μπορώ με την κάρτα μου να τρέξω 2550χ1440..?? 

 

2. Αν τελικά καταλήξω σε 1920χ1080 έχω στο νου μου τα παρακάτω monitor για το 27in αξίζει να δωσω τα 200 ευρώ παραπάνω...?? (δεν έχω παίξει σε 27αρι γι'αυτό ρωτάω)

 

BenQ XL2411Z | Skroutz.gr

 

Asus VG248QE | Skroutz.gr

 

--  BenQ XL2720Z | Skroutz.gr

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)

Kαλησπερα. Ξεχνα την VG248QE, ειναι παλια οθονη με PWM και πολυ μετρια εικονα, ενω γινεται αυτοματως αθλια αν ενεργοποιησεις το lightboost.

 

Οι αλλες ειναι flicker free, αλλα η xl2411Z εχει μετρια εικονα ακομη και στο καλυτερο preset της, ενω η xl2720z αν και αρκετα καλη για TN ειναι πανακριβη.

 

Δες την LG 24GM77. Eχει καλη εικονα για TN και αποτελεσματικο back-light strobbing χωρις να ξεφευγει οικονομικα. Αυτη τη στιγμη δεν την βλεπω σε ελληνικο καταστημα, ανα περιοδους ομως την φερνει ενα μαγαζι στο bestprice.gr.

 

https://geizhals.eu/lg-electronics-24gm77-b-a1162929.html

 

Yπαρχουν και καποιες καλες 144Hz TN με G-Sync, αλλα εχουν τσουχτερή τιμη. Αν θες ομως 27", με τα χρηματα που αγοραζεις την BenQ αγοραζεις καλυτερη philips 144Hz με Gsync.

 

https://geizhals.eu/philips-g-line-272g5dyeb-a1140441.html

 

Μπορεις να παιξεις 1440p με την 970, αλλα σιγουρα αποδιδει καλυτερα σε 1080p. Αν ο σκοπος ειναι το gaming, μην ανεβεις αναλυση.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την βοήθεια, δεν θα είχα πρόβλημα να πάρω 27 απλά δεν ξέρω αν αξίζει να χαλάσω 200 ευρώ επιπλέον για 3in, δηλαδή θεωρείται η lg καλύτερη από benq ανάμεσα σε αυτά τα δύο monitor 24gm77-b vs 2411z...? 

 

γιατί όλοι λένε για τις ρυθμίσεις της benq και που είναι πολύ ξεκούραστες στα μάτια. Πάντως την lg Την έχει το eshope σε προσφορά 329 ευρώ..

 

Για την 27in 2720z στην Ελλάδα την βρήκα 510 ευρώ και στο amazon 90 ευρώ κάτω βγαίνει,αλλά δεν συμφέρει....

 

και κάτι άλλο για να τρέξει 144hz πρέπει να την βάλω μόνο με dvi και όχι με hdmi και αν ναι ισχύει  για όλα τα monitor 144Hz...?

Έγινε επεξεργασία από SPARTIAN
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος SPARTIAN έγραψε:

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την βοήθεια, δεν θα είχα πρόβλημα να πάρω 27 απλά δεν ξέρω αν αξίζει να χαλάσω 200 ευρώ επιπλέον για 3in, δηλαδή θεωρείται η lg καλύτερη από benq ανάμεσα σε αυτά τα δύο monitor 24gm77-b vs 2411z...? 

 

γιατί όλοι λένε για τις ρυθμίσεις της benq και που είναι πολύ ξεκούραστες στα μάτια. Πάντως την lg Την έχει το eshope σε προσφορά 329 ευρώ..

 

Για την 27in 2720z στην Ελλάδα την βρήκα 510 ευρώ και στο amazon 90 ευρώ κάτω βγαίνει,αλλά δεν συμφέρει....

 

και κάτι άλλο για να τρέξει 144hz πρέπει να την βάλω μόνο με dvi και όχι με hdmi και αν ναι ισχύει  για όλα τα monitor 144Hz...?

Σιγουρα δεν αξιζει +200 ευρω. Η Lg ειναι πολυ ανωτερη απο την xl2411z.

 

Η benq ειναι η πρωτη που διαφημισε τις οθονες της ως flicker-free, δηλαδη δεν χρησιμοποιουν pwm dimming. Ολες οι οθονες που αναφερθηκαν πλην της asus ειναι flicker-free ομως. Το αλλο feature που λανσαρε, το low-blue light, ειναι βασικα gimmick, καθως δεν κανει τιποτα παραπανω απο το να κατεβαζει το μπλε απο τα color controls. Ειναι πιο βολικο να το ενεργοποιεις με ενα κλικ, αλλα μεχρι εκει. Το αν σε ξεκουραζει περισσοτερο ειναι σχετικο, αλλα σιγουρα υπαρχουν αλλα βηματα που μπορεις να κανεις ωστε η οθονη να ειναι πιο ξεκουραστη χωρις να χαλασεις την ποιοτητα εικονας (διοτι οταν κατεβαζεις το μπλε απο τα color controls υπερβολικα αυτο ακριβως κανεις).

 

144Hz απο display port ή dual-link dvi μονο.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια, και ιδιαίτερα τον XMorsX. Απ'οτι είδα λενε καλά λόγια και άλλοι χρήστες της συγκεκριμένης lg άρα παω και εγω καρφί για Lg.... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η Dell 2717D τι διαφορά έχει απ'την γνωστότερη 2715Η? Απ'οτι φαντάζομαι το 27 είναι οι ίντσες, το 15-17 έτος(?) και το D ή H? Δεν βρήκα και πολλά reviews για την 2717 αλλά φαίνονται το ίδιο πράμα, είναι και στα ίδια λεφτά...

 

Κάποια άλλη επιλογή στο συγκεκριμένο budget εκτός απ την προαναφερθήσα Lg? Ειδικά με πιο glossy φινιρισμα...

Link to comment
Share on other sites

H 2717d ειναι πιο νεο μοντελο, φετινο, μαλλον καλυτερο. Δεν εχω στο νου μου καλο review της ακομη παντως,

 

Για την LG 24MB77 λες? H Viewsonic XG2401, ειναι καλυτερη επιλογη απο την LG αν εκμεταλλευεσαι το Freesync, και την φερνει ενα ελληνικο καταστημα. 

 

Το glossy φινιρισμα παντως δεν ειναι καλο, το glossy μαυρο bezel μειωνει το αντιλαμβανομενο βαθος του μαυρου και δημιουργει ενδεχομενως και αντανακλασεις.

Link to comment
Share on other sites

All right, thanks. Για freesync δε το βλέπω μιας και μετά από αρκετά χρόνια μετακομίζω στο πράσινο στρατόπεδο πια ! Τώρα πιο συγκεκριμένα επειδή το μονιτορ θα το χρησιμοποιεί και μια γραφίστρια που θα βγάλει κάλους αν ακούσει για tn είμαστε σε 27" 2560Χ1440 ips με budget 550 ταβάνι. Είχα καταλήξει στο 2715Η αλλά βλέπω το 2717 έχει και μαύρη βάση  !

 

(Lg εννούσα την 27MB85R)

Έγινε επεξεργασία από Κωνσταντίνος Σ.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω. Σε αυτη την περιπτωση, η 27MB85R ειναι η καλυτερη δοκιμασμενη λυση. Η U2717H ειναι πολυ καινουρια και δεν εχουμε ακομη αναλυτικο review. Μαλλον θα ειναι χειροτερη απο την LG στα σημεια ομως, καθως η τελευταια δινει την δυνατοτητα hardware calibration που δε νομιζω οτι η Dell την εχει. H LG εχει και colorimeter στην συσκευασια.

Link to comment
Share on other sites

Την έχεις δηλαδή που την αναφέρεις σαν δοκιμασμένη λύση? Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά έχω την δυνατότητα να δώσω τόσο χρήμα και για monitor οπότε θέλω να ελαχιστοποιήσω τις πιθανότητες να είναι πατάτα! Και όλως περιέργως βρίσκω ελάχιστα πράματα για την 27MB85R  στο νετ σε αντίθεση με την 2715Η με τα πχ 4.5/5 1400+ reviews στο amazon. Σε αντίθεση για την lg πέτυχα σε τουλάχιστον 2 forum όπως αυτό http://www.overclock.net/t/1561687/lg-27mb85r-owners να αναφέρουν ένα buzzing noise ακόμα και μετά από rma λόγω ευρωπαϊκού ρεύματος...

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν την εχω, αλλα υπαρχουν μετρησεις απο reviewers και κατοχους στο ιντερνετ.

 

Ειναι γεγονος πως η Dell ειναι πιο προβεβλημενη, αλλα το γεγονος οτι παιρνει καλες κριτικες απο κοσμο στο amazon δεν λεει κατι. Τo 90% των κριτικων χρηστων δεν ειναι καταλληλο για κανενα συμπερασμα περα απο το αν παραλαβανε ελλατωματικο προιον η οχι.

 

Αν τσεκαρες τα λινκς στο forum που ποσταρες θα ειδες οτι γενικα τα πηγαινει πολυ καλα στα διαφορα τεστς, καλυτερα απο καθε αλλη 1440p IPS.

 

https://hardforum.com/threads/lg-27mb85r-b-new-wqhd-ah-ips.1811482/

http://playwares.com/dpreview/45089719

 

Eχω δει για τον θορυβο και θα ηταν κριμα να ισχυει και μαλιστα μονο για την Ευρωπη, αλλα σε owners threads διαβαζεις για πολλα και διαφορα προβληματα, που δεν ειναι αντιπροσωπευτικα συνηθως για την μεση οθονη. Ισως μια καλη πορεια δρασης θα ηταν να αγορασεις την LG απο καταστημα που προσφερει και εναλλακτικη (την Asus PB278QR για παραδειγμα) και αν αποδειχτει οτι η LG εχει ενοχλητικο θορυβο να την αντικαταστησεις. Αν και θεωρητικα τις πρωτες μερες αγορας δικαιουσαι να επιστρεψεις το προιον σε περιπτωση που δεν εισαι ικανοποιημενος χωρις να χρειαζεται να δικαιολογησεις προβλημα, δεν ειμαι σιγουρος ομως οτι ακολουθειται αυτη η πολιτικη απο τα περισσοτερα ελληνικα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.