Jump to content



Αγορά Monitor για Game


Darap21

Recommended Posts

Ξέρω ότι έχω ανοίξει πολλές φορές αυτό το θέμα αλλά έφτασε η μεγάλη ώρα...

Έχω 600€ και θέλω να πάρω gaming monitor 2560x1440 1-2ms 

Επίσης να ενημερώσω ότι θα πάω κ σε αγορά GTX 970

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι έχω ανοίξει πολλές φορές αυτό το θέμα αλλά έφτασε η μεγάλη ώρα...

Έχω 600€ και θέλω να πάρω gaming monitor 2560x1440 1-2ms 

Επίσης να ενημερώσω ότι θα πάω κ σε αγορά GTX 970

 

να κρατηθείς να πέσει η τιμή της Asus ,ντάξει μιλάμε είναι αλλού!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις μια Asus MG279Q μαζι με μια R9 390. 

 

Η Asus ειναι 27" 1440p 144Ηz ΑΗVA με Freesync 35-90 fps range. Δε θα βρεις καποια φθηνοτερη που να συνδυαζει ολα τα παραπανω, και οι λιγο καλυτερες της με G-Sync ειναι αρκετα ακριβοτερες.

 

https://www.skroutz.gr/s/6957804/Asus-MG279Q.html?keyphrase=mg279q

 

Aπο την αλλη, ο επεξεργαστης σου σιγουρα θα δουλεψει καλυτερα με μια nVidia gpu λογω του μικροτερου overhead. Αν παρεις ομως μια gtx 970, τοτε η αντιστοιχη εναλλακτικη ειναι η παρακατω Asus, η οποια ξεφευγει οικονομικα.

 

https://www.skroutz.gr/s/7770825/Asus-PG279Q.html?keyphrase=pg279q

 

Υπαρχει και η φθηνοτερη εναλλακτικη της 1080p οθονης, οπου θα εχεις και περισσοτερα fps, αλλα με TN panel. Στα 500 ευρω απο e-shop.

 

https://www.skroutz.gr/s/5349061/AOC-G2460PG.html?keyphrase=aoc+g2460pg

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@XMorsX,

Δηλαδή μου προτείνεις να πάω σε freesync monitor και amd κάρτα γραφικών??

 

Aν ειχες εναν i5 επεξεργαστη θα στο προτεινα ξεκαθαρα ναι.

 

Αλλα επειδη οι drivers των Amd gpu για directX11 ειναι λιγο προβληματικοι, αποδιδουν σημαντικα χειροτερα απο τις καρτες της nVIdia σε καποια παιχνιδια οταν δεν συνδυαζονται με ενα δυνατο επεξεργαστη. Δε λεω οτι ο 8350 ειναι γενικα αδυναμος, αυτο δεν ισχυει ετσι κι αλλιως, αλλα οσον αφορα την αλληλεπιδραση του με τις amd καρτες αποδιδει χειροτερα. Ειναι ενα στοιχειο που καλο ειναι να το λαβεις υποψιν σου και περιπλεκει την κατασταση. 

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=398858

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2015-why-directx-12-is-a-gamechanger

http://www.overclock.net/t/1495236/amd-vs-nvidia-cpu-overhead

 

Tελικα βεβαια οι αναλογες οθονες με G-Sync ειναι αρκετα ακριβοτερες, οποτε αν δε διαθετεις τα παραπανω χρηματα, τοτε ο συνδυασμος MG279Q + AMD gpu (μια r9 390) ειναι η καλυτερη λυση σου, παρα τα παραπανω θεματα.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να παρει AMD VGA για την ASUS MG279Q ? Θα παρει την ASUS MG279Q και θα την εχει καρφωτα 144HZ και θα εχει οποια Nvidia GPU γουσταρει!

 

Για ποιο λογο καποιος που δεν εχει SLI να παρει GSYNC monitor εφόσον αυτό τρέχει 144Hz ? 

 

Τα έχετε απαντήσει αυτα ή βασίζεστε στο marketing της nvidia ? 

 

Το GSYΝC σε 144HZ monitor με single gpu επειδη το εχω δουλεψει, απλα δεν προσφερει τιποτα! ...ελάχιστο lag στο mouse μονο! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να παρει AMD VGA για την ASUS MG279Q ? Θα παρει την ASUS MG279Q και θα την εχει καρφωτα 144HZ και θα εχει οποια Nvidia GPU γουσταρει!

 

Για ποιο λογο καποιος που δεν εχει SLI να παρει GSYNC monitor εφόσον αυτό τρέχει 144Hz ? 

 

Τα έχετε απαντήσει αυτα ή βασίζεστε στο marketing της nvidia ? 

 

Το GSYΝC σε 144HZ monitor με single gpu επειδη το εχω δουλεψει, απλα δεν προσφερει τιποτα! ...ελάχιστο lag στο mouse μονο! 

 

Τα 144Hz ΔΕΝ εχουν νοημα αν δεν βγαζει και το συστημα σου 144fps. Ποσα νεα παιχνιδια βγαζουν 144fps στα 1440p με κατι λιγοτερο απο 2x980ti + i7? Εφοσον λοιπον το νουμερο αυτο δεν ειναι εφικτο και τα fps θα παιζουν γυρω στα 60 με 970 / 390, σαφως και οι sync techs θα παιζουν τεραστιο ρολο στην εξαλειψη του tearing σε σχεση με το vsync off και του shuttering και lag σε σχεση με το V-Sync On.

 

Σχετικα με το προβλημα του lag, το οποιο θα εμφανιστει σε κανενα counter strike αφου μονο εκει ξεπερνας τον ρυθμο ανανεωσης της oθονης, πλεον μπορεις να ορισεις να απενεργοποιειται το G-Sync μολις ξεπερασεις το οριο. Ανοιγεις τον δρομο για tearing αλλα στα 144Hz δεν ειναι ευκολα αντιληπτο. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση αυτο που λες δεν εχει νοημα, διοτι το lag του G-Sync ειναι πολυ μικροτερο σε σχεση με του V-Sync (σχεδον αμελητεο) και αν παιζεις χωρις καθολου sync techs / v-sync εχεις tear-fest. Kαποιους ανθρωπους δεν τους ενοχλει το τελευταιο, αλλα ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

 

To e-shop φερνει την νεα freesync Acer που απο οτι φαινεται θα ειναι καλυτερη αγορα απο την αναλογη Asus, ειναι παντως φθηνοτερη: http://www.e-shop.gr/othoni-acer-xf270hubmijdprz-27-led-wide-quad-hd-p-PER.170700

Δεν εχουμε ακομη review.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα, τελος! Οποιος θελει ακολουθαει στην βάση όσων είπα....

 

Αλλιως το Gsync σας περιμενει....

 

Να μπω σε αναλυση δεν θα το κανω, θα σας αφήσω να το σκεφτείτε...

 

Οσο για την acer και τα 18 καμμένα pixel και το αθλιο service μονο καλη αγορα δεν φανταζει!

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Τα 144Hz ΔΕΝ εχουν νοημα αν δεν βγαζει και το συστημα σου 144fps. Ποσα νεα παιχνιδια βγαζουν 144fps στα 1440p με κατι λιγοτερο απο 2x980ti + i7? Εφοσον λοιπον το νουμερο αυτο δεν ειναι εφικτο και τα fps θα παιζουν γυρω στα 60 με 970 / 390, σαφως και οι sync techs θα παιζουν τεραστιο ρολο στην εξαλειψη του tearing σε σχεση με το vsync off και του shuttering και lag σε σχεση με το V-Sync On.

 

 

Ειναι προφανες οτι δεν εχεις παιξει ποτε σε 144hz μονιτορ, απλα υποθετεις-λανθασμενα- οτι χρειαζεται καποια "sync τεχνικη" για να σου εξαλειψει το stutter και το tearing(!) σε ενα 144hz monitor , , και συνεχιζεις με το επισης λανθασμενο συμπερασμα οτι τα 144hz δεν εχουνε κανενα νοημα αν το game δεν τρεχει με 144fps επισης.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Τα 144Hz ΔΕΝ εχουν νοημα αν δεν βγαζει και το συστημα σου 144fps. Ποσα νεα παιχνιδια βγαζουν 144fps στα 1440p με κατι λιγοτερο απο 2x980ti + i7? Εφοσον λοιπον το νουμερο αυτο δεν ειναι εφικτο και τα fps θα παιζουν γυρω στα 60 με 970 / 390, σαφως και οι sync techs θα παιζουν τεραστιο ρολο στην εξαλειψη του tearing σε σχεση με το vsync off και του shuttering και lag σε σχεση με το V-Sync On.

Σχετικα με το προβλημα του lag, το οποιο θα εμφανιστει σε κανενα counter strike αφου μονο εκει ξεπερνας τον ρυθμο ανανεωσης της oθονης, πλεον μπορεις να ορισεις να απενεργοποιειται το G-Sync μολις ξεπερασεις το οριο. Ανοιγεις τον δρομο για tearing αλλα στα 144Hz δεν ειναι ευκολα αντιληπτο. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση αυτο που λες δεν εχει νοημα, διοτι το lag του G-Sync ειναι πολυ μικροτερο σε σχεση με του V-Sync (σχεδον αμελητεο) και αν παιζεις χωρις καθολου sync techs / v-sync εχεις tear-fest. Kαποιους ανθρωπους δεν τους ενοχλει το τελευταιο, αλλα ειναι η εξαιρεση και οχι ο κανονας.

To e-shop φερνει την νεα freesync Acer που απο οτι φαινεται θα ειναι καλυτερη αγορα απο την αναλογη Asus, ειναι παντως φθηνοτερη: http://www.e-shop.gr/othoni-acer-xf270hubmijdprz-27-led-wide-quad-hd-p-PER.170700

Δεν εχουμε ακομη review.

Έχεις χιλομπερδευτει.

Back to school.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι προφανες οτι δεν εχεις παιξει ποτε σε 144hz μονιτορ, απλα υποθετεις-λανθασμενα- οτι χρειαζεται καποια "sync τεχνικη" για να σου εξαλειψει το stutter και το tearing(!) (δεκτο αυτο, σαφως και δε θα εχεις εντονο tearing) σε ενα 144hz monitor , , και συνεχιζεις με το επισης λανθασμενο συμπερασμα οτι τα 144hz δεν εχουνε κανενα νοημα αν το game δεν τρεχει με 144fps επισης.

 

Με δουλευετε. Σε ενα παιχνιδι οπου βγαζεις 60fps, αν η οθονη σου εχει 144Hz το αποτελεσμα ειναι ιδιο ή χειροτερο (εφοσον επιτρεπεις μεγαλυτερα ανεβοκατεβασματα στα fps EDIT: Eδω κανω λαθος το παραδεχομαι, ειναι καλυτερα να εχεις μεγαλο ρυθμο ανανεωσης) απο το αν η οθονη σου φτανει μεχρι τα 60Hz. Μην αρχισετε να μου λετε οτι η διαφορα φαινεται στην κινηση του ποντικιου στα windows κλπ. Σαφως και φαινεται εκει η διαφορα, αλλα τωρα μιλαμε για περιβαλλον παιχνιδιου, οχι τι γινεται στην επιφανεια εργασιας.

 

Αν δεν βγαζεις πολλα fps, και 1000Hz οθονη να ειχες το ιδιο θα εκανε στα παιχνιδια οσον αφορα το shuttering. Eκει ειναι που μπαινουν τα sync tech και κανουν την εμπειρια αναλογη με αυτην οταν εχεις πολλα fps. Πριν αρχισετε να πουλατε την αυθεντια σας ριχτε εσεις πρωτα λιγο διαβασμα.

 

ΕDIT2: Οκ failara με αυτο το ποστ, μαλλον οντως ξεχασα πως λειτουργουν οι οθονες με υψηλο ρυθμο ανανεωσης. Αυτη η παρανοηση ομως ας μην γινει αφορμη να θαψετε και τα sync techs, μπορει να μην ειναι game-brakers αλλα κανουν διαφορα, οσο μικροτερο το refresh rate και οσο πιο χαμηλα και πιο εντονα τα ανεβοκατεβασματα στα fps, τοσο μεγαλυτερη η διαφορα που κανουν.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Με δουλευετε. Σε ενα παιχνιδι οπου βγαζεις 60fps, αν η οθονη σου εχει 144Hz το αποτελεσμα ειναι ιδιο ή χειροτερο απο το αν η οθονη σου βγαζει 60fps. Μην αρχισετε να μου λετε οτι η διαφορα φαινεται στην κινηση του ποντικιου στα windows κλπ. Σαφως και φαινεται εκει η διαφορα, αλλα τωρα μιλαμε για περιβαλλον παιχνιδιου, οχι τι γινεται στην επιφανεια εργασιας.

 

Αν δεν βγαζεις πολλα fps, και 1000Hz οθονη να ειχες το ιδιο θα εκανε στα παιχνιδια οσον αφορα το shuttering. Eκει ειναι που μπαινουν τα sync tech και κανουν την εμπειρια αναλογη με αυτην οταν εχεις πολλα fps. Πριν αρχισετε να πουλατε την αυθεντια σας ριχτε εσεις πρωτα λιγο διαβασμα.

 

Eχεις δουλέψει το GSYNC

 

Ποιος σου ειπε οτι οταν το monitor τρεχει στα 144HZ και τα fps στο παιχνιδι ειναι 50,  εχεις θεμα με stutter ? 

 

Εαν νομιζεις οτι το GSYNC στα 50 fps με 50Ηz εχεις καλυτερη εμπειρια απο την απο πανω περιπτωση που περιεγραψα, θα σου πω να αλλαξεις πλευρο! Γιατι βλεπεις ονειρα....

 

Το FREESYNC ειναι παντελώς άχρηστο σε 144Hz monitor, για τον απλουστατο λογο οτι δεν δουλευει και σε διαταξη CF. Το GSYNC εχει μια χρησιμοτητα εκει...

 

Το GSYNC αποκτα ουσια σε ενα 4K 60HZ monitor, που θα θες το SYNC για το tearing και stuttering του SLI για να παιξεις με ενα normal fps.

Εκτος εαν θες να παιζεις 1440p με χ8MSAA που εκει παλι θες SLI και το  GSYNC θα σε βοηθησει στον τομεα του stutter αλλα και να σου βγαζει σωστα στο δρομο την δυναμη των δυο πυρηνων. 

 

Σε 1440p monitor με 144HZ σε single vga setup το GSYNC ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΆΧΡΗΣΤΟ! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπερέβαλα οταν ειπα οτι τα 144Hz μονιτορ δεν κανουν διαφορα αν δεν βγαζεις αναλογα fps, το αναγνωριζω, εκει εσφαλα. Σαφως και μειωνουν tearing και shuttering (για vsync off και on αντιστοιχα, θα μου πεις ποιος εχει vsync on σε τετοιες οθονες).

 

Δε ξερω σιγουρα να σου πω αν ειναι καλυτερα 50fps με G-Sync ή 144Hz, δεν τα εχω δει απο κοντα. Οπως και να εχει ομως, το να εχεις μια τετοια τεχνολογια ειναι καλυτερα απο το να μην την εχεις, δε συμφωνω οτι δεν υπαρχει απολυτως καμια διαφορα περα απο το SLI, ακομη και με 144Hz monitor, εχω δει εικονες απο tearing σε μεγαλα refresh rates, μπορει το tearing να μην ειναι πολυ εμφανες αλλα υπαρχει.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω σιγουρα να σου πω αν ειναι καλυτερα 50fps με G-Sync ή 144Hz, δεν τα εχω δει απο κοντα. Οπως και να εχει ομως, το να εχεις μια τετοια τεχνολογια ειναι καλυτερα απο το να μην την εχεις, δε συμφωνω οτι δεν υπαρχει απολυτως καμια διαφορα περα απο το SLI, ακομη και με 144Hz monitor, εχω δει εικονες απο tearing σε μεγαλα refresh rates, μπορει το tearing να μην ειναι πολυ εμφανες αλλα υπαρχει.

 

Εχω παιξει με το GSYNC και δεν ειναι καλυτερο για παραδειγμα στα 50 fps.....

 

To θεμα ειναι εαν θα χρειαστείς αυτη την τεχνολογια. Γιατι δεν ειναι τσαμπα! Πλερώνεις!

Προσωπικά εκρινα οτι δεν μου χρειαζεται σε 1440p μιας και η 980Ti τα καταφερνει μια χαρα και δεν εχω σκοπο να την ζευγαρώσω. Θα προτιμησω οταν ερθει η ωρα να τσοντάρω και να παω στο νεο Pascal.

 

Επειδη δουλεψα το GSYNC (αλλα και χωρις αυτο) σε ASUS ROG 144Ηz 1440p σε single 980Ti και SLI 980Ti, εκανα την επιλογη που εκανα και μπορεις να την δεις στην υπογραφη μου. 

 

Ας κανουμε την σουμα, τα GSYNC και FREESYNC σε 144hz monitor σε ατομα που δεν παιζουν με 2 καρτες γραφικων ειναι άχρηστο. (το freesync δεν παιζει ετσι και αλλιως με 2 καρτες). Σε monitor 60/75Hz χρειάζονται και τα δυο, ειναι απαραίτητα...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Με δουλευετε. Σε ενα παιχνιδι οπου βγαζεις 60fps, αν η οθονη σου εχει 144Hz το αποτελεσμα ειναι ιδιο ή χειροτερο (εφοσον επιτρεπεις μεγαλυτερα ανεβοκατεβασματα στα fps EDIT: Eδω κανω λαθος το παραδεχομαι, ειναι καλυτερα να εχεις μεγαλο ρυθμο ανανεωσης) απο το αν η οθονη σου φτανει μεχρι τα 60Hz. Μην αρχισετε να μου λετε οτι η διαφορα φαινεται στην κινηση του ποντικιου στα windows κλπ. Σαφως και φαινεται εκει η διαφορα, αλλα τωρα μιλαμε για περιβαλλον παιχνιδιου, οχι τι γινεται στην επιφανεια εργασιας.

 

Αν δεν βγαζεις πολλα fps, και 1000Hz οθονη να ειχες το ιδιο θα εκανε στα παιχνιδια οσον αφορα το shuttering. Eκει ειναι που μπαινουν τα sync tech και κανουν την εμπειρια αναλογη με αυτην οταν εχεις πολλα fps. Πριν αρχισετε να πουλατε την αυθεντια σας ριχτε εσεις πρωτα λιγο διαβασμα.

 

ΕDIT2: Οκ failara με αυτο το ποστ, μαλλον οντως ξεχασα πως λειτουργουν οι οθονες με υψηλο ρυθμο ανανεωσης. Αυτη η παρανοηση ομως ας μην γινει αφορμη να θαψετε και τα sync techs, μπορει να μην ειναι game-brakers αλλα κανουν διαφορα, οσο μικροτερο το refresh rate και οσο πιο χαμηλα και πιο εντονα τα ανεβοκατεβασματα στα fps, τοσο μεγαλυτερη η διαφορα που κανουν.

 

Οι πεντε πρωτες σειρες, τις οποιες εν τελη "εσβησες" επιβεβαιωνει εντελως αυτο που εγραψα:

 

Ειναι προφανες οτι δεν εχεις παιξει ποτε σε 144hz μονιτορ, απλα υποθετεις-λανθασμενα- οτι χρειαζεται καποια "sync τεχνικη" για να σου εξαλειψει το stutter και το tearing(!) σε ενα 144hz monitor , , και συνεχιζεις με το επισης λανθασμενο συμπερασμα οτι τα 144hz δεν εχουνε κανενα νοημα αν το game δεν τρεχει με 144fps επισης.

 

Οταν δεν γνωριζουμε κατι καλο ειναι να μην παραπληροφορουμε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει γενικά παραπληροφόρηση με τα Hz και τα frames στα games. Η πραγματικότητα είναι οτι δεν χρειάζεται καν να ανοίξεις game για να δεις την διαφορά, απλά κουνάς τον κέρσορα του ποντικιού και κάνα παράθυρο στα windows και το έχεις καταλάβει ήδη.

Έγινε επεξεργασία από diam0ndKinG
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.