Jump to content



Πρόγραμμα για να τεστάρω την κάρτα γραφικών


djtaz13

Recommended Posts

Καλησπερα.
Γνωριζει καποιος καποιο προγραμμα που τεσταρει αν η

καρτα γραφικων δουλευει σωστα κ δεν εχει καποιο θεμα?
Βρηκα το FurMark και το PerformanceTest αλλα κανουν αρκετη
ωρα κ δεν ξερω αν οντως κανουν δουλεια..
Ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

Το furmark(και συναφη, Kombustor κτλ) ειναι για τα σκουπιδια...το πιο πιθανο ειναι να  παρεις κανα vrm στο χερι...

 

Unigine Heaven

Unigine Valley

3DMark Firestrike

 

ειναι τα πρωτα που μου ηρθαν στο μυαλο

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

μην χρησιμοποιείς furmark, kombustor κλπ. Στρεσσάρουν την κάρτα σε βαθμό που δεν θα συναντήσει ποτέ σε gaming και σε πολύ συγκεκριμένο σενάριο λειτουργίας.

 

Για μένα το καλύτερο stress test είναι τελευταίος βαρύς τίτλος. Witcher 3, AC: Syndicate κλπ. H 970 μου πέρναγε benchmarks unigine κανονικά, αλλά στο Unity χτύπαγε στο μισάωρο/3 τέταρτα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με kavadias και lazydog

Εγω παλια με μια 670 με προβλήματα στα παιχνίδια δε το πολυκαταλαβαινες αλλά στο heaven στο σημείο με το δράκο κ σε κάποιες αλλες στιγμές κρασερνε κ ειχε περίεργη συμπεριφορά

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Το furmark(και συναφη, Kombustor κτλ) ειναι για τα σκουπιδια...το πιο πιθανο ειναι να  παρεις κανα vrm στο χερι...

 

Unigine Heaven

Unigine Valley

3DMark Firestrike

 

ειναι τα πρωτα που μου ηρθαν στο μυαλο

Παθών με καμένα vrm σε 8800gtx και 480gtx πάνω σε χρήση furmark αρκετά χρόνια πίσω. Μετά την κηδεία της 480 δεν το έχω εγκαταστήσει ούτε για πλάκα. Το καλύτερο bench για την σταθερότητα της κάρτας, είναι τα ίδια τα games που παίζουμε με vsync off.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen, ναι εννοειται. Δεν θα το προτεινα σε αλλη περιπτωση :)

Φτου γμτ , ειπα μηπως μου καψει κανα VRM και παρω καμμια 980 :p Πλακιζω! Θα το τρεξω να δω τι ψαρια πιανω , αν και η αληθεια ειπωθηκε παραπανω 

 

Το καλύτερο bench για την σταθερότητα της κάρτας, είναι τα ίδια τα games που παίζουμε με vsync off.
 
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Unigine Valley ειναι το καλυτερο και δειχνει καθαρα αν δουλευει η καρτα ομαλα....Εγω σε αλλαγη bios της καρτας γραφικων που ειχα κανει, το futumark καθως και τα υπολοιπα μου την περναγαν κανονικα... Οταν εβαζα το witcher 3 και το Fallout4 για να παιξω τα games κολλουσαν μετα απο κανα 30-20λεπτο. Οταν ετρεξα το Unigine Valley εδειξε καθαρα οτι ειχε προβλημα το bios κι ετσι γυρισα παλι στο παλιο και ολα τωρα δουλευουν ρολοι.

Έγινε επεξεργασία από johnk10
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.