Jump to content



πάω για καινούρια οθόνη?


serpico75

Recommended Posts

Υπάρχει ένα desktop με δύο βαρβάτες κάρτες γραφικών GeForce ακριβώς ίδιες και δίπλα δίπλα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω φτιάξει ποτέ SLI/Crossfire, για να μπορέσω να καταλάβω εάν αυτές είναι σε τέτοια διάταξη. Αλλά, απ' ό,τι γνωρίζω, υπάρχει ένα μικρό εξαρτηματάκι που τις ενώνει (bridge), και φαίνεται ξεκάθαρα ότι ενώνει τις κάρτες. Κάτι που δεν είδα. Anyway, το εάν υπάρχει SLI στην περίπτωση αυτή, δεν είναι κάτι που ενδιαφέρει (τουλάχιστον έτσι νομίζω). Αλλού είναι το θέμα.

Οι κάρτες έχουν έξοδο DVI. Η οθόνη είναι VGA, οπότε καί χρειάζεται adapter για να συνδεθεί η οθόνη με την κάρτα γραφικών. Σε όποια απ' τις δύο κάρτες βάλεις το adapter, εικόνα έρχεται κανονικά στην οθόνη. Μέχρι πριν λίγο καιρό, τουλάχιστον.

Το πρόβλημα
O/S:Windows XP.
Εδώ και περίπου 10-15 ημέρες:

-μία έχει εικόνα η οθόνη,
-σβήνει για π.χ. 30 sec,
-εικόνα πάλι για π.χ. 4 min
-χωρίς εικόνα για 3 min
-εικόνα για 5 sec
-χωρίς εικόνα για 10 sec
-εικόνα για 15 sec
...
...
...
...
...
...
και γίνεται συνέχεια αυτό.

Το ίδιο γίνεται καί με τον υπολογιστή κλειστό. Όταν ο υπολογιστής είναι κλειστός, και η οθόνη αναμμένη, το μήνυμα
"No signal input", μία φαίνεται, μία εξαφανίζεται, μία φαίνεται για λίγα sec, μία εξαφανίζεται για λίγα sec, μία φαίνεται για λίγα sec, μία εξαφανίζεται για λίγα sec, μία φαίνεται για λίγα sec, μία εξαφανίζεται για λίγα sec, μία φαίνεται για λίγα sec, μία εξαφανίζεται για λίγα sec,.......
...
...
...
και γίνεται συνέχεια αυτό.

Αυτό το κάνει αν συνδέσεις την οθόνη καί στις δύο κάρτες γραφικών.
Από την οθόνη μέχρι την κάρτα γραφικών υπάρχουν:
-η ίδια η οθόνη
-καλώδιο VGA
-adapter
-κάρτα γραφικών

Πριν δοκιμάσω να αλλάξω adapter ή καλώδιο οθόνης, αποσύνδεσα απ' την οθόνη το καλώδιο VGA, και την άφησα μόνο με το καλώδιο ρεύματος. Την άναψα και είχα πάλι τα ίδια. Το μήνυμα
"Check signal cable"
-μία έρχεται
-μία εξαφανίζεται
-μία έρχεται
-μία εξαφανίζεται
-μία έρχεται
-μία εξαφανίζεται

Αυτό που συμπέρανα εγώ απ' όλ' αυτά, είναι ότι η οθόνη συμπεριφέρεται όπως θέλει. Ανάβει και σβήνει όποτε θέλει εκείνη.

Δοκιμάζω καί το εξής σημαντικό:
Με το καλώδιο του ρεύματος και μόνο επάνω στην οθόνη, πατάω το power να σβήσει. Σβήνει, και μετά από λίγα δευτερόλεπτα, τσουπ, νάτη και πάλι ανοιχτή με το μήνυμα "Check signal cable".
Πατάω πάλι το power να σβήσει, σβήνει, και μετά από λίγα δευτερόλεπτα, τσουπ, νάτη και πάλι ανοιχτή με το μήνυμα "Check signal cable". Και γίνεται αυτό συνέχεια.

Η οθόνη όποτε θέλει ανάβει, όποτε θέλει σβήνει. Έρχεται εικόνα για λίγα sec, χάνεται η εικόνα για λίγα sec, κλπ κλπ.
(σε κάποιες περιπτώσεις τα sec μπορεί να είναι και λίγα min. Αν και, αν τελικά είναι στα τελευταία της η οθόνη, αυτά τα min θα γίνουν μόνο sec, και κάποια στιγμή αυτά τα sec θα γίνουν μονίμως μηδέν sec ).

Η γνώμη μου είναι ότι η οθόνη τα 'παιξε. Εσείς τί λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Το pc δεν είναι δικό μου. Μπορεί να παίζει ρόλο το τροφοδοτικό; Ως προς τί; Εφόσον αυτό το άνοιξε-κλείσε που κάνει η οθόνη όποτε θέλει, το κάνει καί μόνο με το καλώδιο του ρεύματος επάνω της.

 

Να δώσω ένα στοιχείο που δεν έχω αναφέρει. Ίσως βοηθήσει σε κάτι:pc + οθόνη είναι συνδεδεμένα σε UPS.

Link to comment
Share on other sites

Ε φυσικά παίζει ρόλο. Αν το τροφοδοτιό είναι της πλάκας ή παλιό και έχει χάσει αποδοτκότητα ή είναι έχει λίγα watt, τότε μπορεί να μην σηκώνει τις 2 κάρτες.

 

Άσε μόνο την μία πάνω  για μερικές ώρες και δες αν είναι οκ. Τη βγάζεις και βάζεις την άλλη και κάνε τα ίδια. Μία θα υπάρχει κάθε φορά.

 

Γράψε ποιο είναι το σύστημα αναλυτικά.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Το pc δεν το έχω αυτή τη στιγμή για να δώσω χαρακτηριστικά.

 

Ok. Συμφωνώ με όλ' αυτά που λες. Αλλά, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω κάτι, θα επιμείνω σε ένα σχόλιό σου στο εξής:πώς και συμπεριφέρεται η οθόνη έτσι, όταν δεν είναι συνδεδεμένη σε καμία απ' τις δύο κάρτες; Πώς αναβοσβήνει όποτε θέλει με το καλώδιο ρεύματος και μόνο επάνω;

 

Τί λες γι' αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ποια οθόνη είναι και πόσο καιρό την έχεις? 

(Μπορεί να θέλει αλλαγή κάποιος πυκνωτής)

 

*αν το έχεις με τις κολλήσεις είναι ''εύκολο''

http://www.thelab.gr/topic/106596-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8C%CF%81%CE%B8%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%82-samsung-tft-%CE%BF%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%82/page-1

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να απαντήσω ξεκάθαρα ότι φταίει το τάδε, γιατί οι αιτίες αυτών των προβλημάτων είναι πολλές. Πρέπει να κάνεις κάποια βασικά πράγματα στην αρχή όπως αυτά που έγραψαποιο πάνω και να έχω μια σαφή εικόνα για το τι αποτελείται το σύστημα.


 Πώς αναβοσβήνει όποτε θέλει με το καλώδιο ρεύματος και μόνο επάνω;

 

Τί λες γι' αυτό;

Το πρώτο που σκέφτομαι είναι το τροφοδοτικό. Αλλά μπορεί να είναι και η μητρική.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αυτή τη στιγμή το σύστημα στα χέρια μου. Οπότε δεν γνωρίζω καί το μοντέλο της οθόνης.

Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι πρόκειται για μία Phillips, και ότι πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 5 ετών.

Ακόμα καί πυκνωτές απλά να είναι, δεν γνωρίζω καθόλου από αντικαταστάσεις.

 

Αλλά, για να πούμε ότι τελικά είναι σίγουρα η οθόνη, θα πρέπει να την δοκιμάσω σε άλλο pc. Σχετικά με τη σύνθεση του υπολογιστή, θα πρέπει να τον έχω στα χέρια μου.

Θα μπορούσα να τον έχω σε 2-3 ημέρες.

 

Σχετικά με αυτό που λες εδώ:

 

 

Άσε μόνο την μία πάνω για μερικές ώρες και δες αν είναι οκ. Τη βγάζεις και βάζεις την άλλη και κάνε τα ίδια. Μία θα υπάρχει κάθε φορά.

 

 

για να δω αν είναι το σύστημα ok, θα πρέπει να συνδέσω μία άλλη οθόνη σίγουρα εντάξει στο pc, και να δω αν σε αυτή τη δεύτερη οθόνη, χάνεται η εικόνα ή όχι. Κατάλαβα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Για να δω αν είναι το σύστημα ok, θα πρέπει να συνδέσω μία άλλη οθόνη σίγουρα εντάξει στο pc, και να δω αν σε αυτή τη δεύτερη οθόνη, χάνεται η εικόνα ή όχι. Κατάλαβα σωστά?

Όχι αναφέρομαι στις κάρτες γραφικών.

 

Αλλά και αυτό που λες μπορείς να κάνεις. Αν το κάνει και με αυτή την οθόνη, τότε δεν είναι θέμα οθόνης.

 

ΥΓ: Διέγραψα μια πρόταση παραπάνω, γιατί άλλο είχα καταλάβει 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καί κάτι άλλο που μπορώ να κάνω, και νομίζω είναι το πιό απλό, και θα λύσει πολλά ερωτιματικά.

 

Μπορώ να βρω μία οθόνη που είναι ok, και να τη βάλω στη θέση αυτής που κάνει τώρα αυτά τα ανοιγοκλεισίματα. Έτσι βλέπουμε καί αν η παρούσα οθόνη έχει πρόβλημα, καί αν οι κάρτες γραφικών είναι εντάξει. Απόψεις?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καί κάτι άλλο που μπορώ να κάνω, και νομίζω είναι το πιό απλό, και θα λύσει πολλά ερωτιματικά.

 

Μπορώ να βρω μία οθόνη που είναι ok, και να τη βάλω στη θέση αυτής που κάνει τώρα αυτά τα ανοιγοκλεισίματα. Έτσι βλέπουμε καί αν η παρούσα οθόνη έχει πρόβλημα, καί αν οι κάρτες γραφικών είναι εντάξει. Απόψεις?

Και πολύ καλά θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Λέω να το προχωρήσω έτσι. Εάν η οθόνη που θα συνδέσω, δεν παρουσιάζει προβλήματα, θα την δοκιμάσω καμιά 10-ριά ημέρες, να βεβαιωθώ ότι όλα είναι καλά.

 

Εάν πάλι κάνει καί η δεύτερη τα ίδια, πάμε για εξέταση pc.

 

Θα ανεβάσω σε λίγες ημέρες (max 11-12) αποτελέσματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, νεώτερα από την ημέρα της τελευταίας απάντησης...

 

Αυτό που σύστησα στον φίλο μου είναι να ανοιγοκλείνει το UPS, όποτε κλείνει τον υπολογιστή, καί, φυσικά, να το ανοίγει, όταν θέλει να τον ξεκινήσει καί πάλι. Από τότε, και αυτές τις 15 ημέρες, η οθόνη λειτουργεί κανονικά. Δεν χρειάστηκε να πάω κάποια άλλη για δοκιμή.

 

Δεν ξέρω αν αυτό με το UPS είναι η λύση. Και το λέω αυτό διότι, πριν περίπου ένα χρόνο, καί μία δική μου οθόνη έκανε κάτι παρόμοιο. Η δική μου οθόνη είναι μία SAMSUNG 710N (D-SUB βίσμα), που έχω εγώ από Οκτ. 2005. Στα 9 χρόνια, δηλαδή, κάτι παρουσίασε καί η δική μου. Δεν έχει σχέση με αυτό της Phillips, αλλά κάτι έκανε σχετικό. Άνοιγα τον υπολογιστή, ο υπολογιστής ξεκίναγε κανονικά, αλλά έβγαζε συνέχεια μήνυμα "Check signal cable". Το έκανε αυτό 3-4 ημέρες, και έφτιαξε μόνη της. Σημείωση, εδώ, ότι έχω UPS, και, φυσικά, το κλείνω σε κάθε shutdown.

 

Γι' αυτό είπα καί στον φίλο μου να περιμένουμε λίγες ημέρες, συν να ανοιγοκλείνει το UPS, κάτι που δεν έκανε. Μέχρι στιγμής, όλα πάνε καλά.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.