Jump to content



Στα ενδοτερα την μνημης


BeetleJuice

Recommended Posts

παιδια θα ζητησω κατι εξειδικευμενο , ελπιζω καποιος να ξερει

-θα ηθελα να μαθω τι σημαινουν τα pins στις μνημες sdram και ddr

δηλαδη καθε pin τι ελεγχει .Σιγουρα μερικα ειναι αχρηστο να ξερουμε τι κανουν , εμενα με ενδιαφερουν περισσοτερο αυτα που φερνουν το ρευμα .

-ηθελα να μαθω το εξης πολυπλοκο

η ταση απο την μητρικη εφαρμοζεται σε καποιο πιν ας πουμε και τροφοδοτει τη μνημη με ρευμα

αν εγω παω και δωσω σε εκεινο το πιν οση ταση θελω θεωρητικα θα γινει η δουλεια αλλα με προβληματιζει το εξης

αν το πινακι εχει 2,6 βολτ και εγω του δωσω 4 βολτ , η μνημη θεωρητικα θα τα παρει τα εχτρα βολτ αλλα με αυτη τη μεθοδο δεν "σπρωχνω" και ρευμα ΑΝΑΠΟΔΑ ΠΡΟΣ την γραμμη των 2,6 βολτ?

συμφωνα με την φυσικη λογω της διαφορας δυναμικου το ρευμα θελει να παει και προς τη μνημη αλλα και προς την γραμμη των 2,6 γιατι την βλεπει χαμηλοτερη σε δυναμικο

Θεωρητικα δηλαδη εγω δινω 4-2,6=1,3 βολτ ΑΝΑΠΟΔΑ στο πιν ΕΞΟΔΟΥ του μοσφετ (αντι να βγαινει ρευμα απο κει θα μπαινει κατι λιγο)

ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΖΗΜΙΑ?

υπαρχει και μια αλλη αποψη που λεει οτι το ρευμα θα παει στο χαμηλοτερο δυναμικο αρα μονο στη μνημη αλλα εμενα μου βρωμαει λαθος

δεν ειναι δυνατον να παιξω με τις καλες μνημες γιαυτο θα ασχοληθω πρωτα με τις sdram που ειναι περισσευουμενες απο παλια pc (εχω κατι 32ΜΒ κτλ)

-,ια ιδεα που ειχα ειναι με καποιο τροπο να αποκοψουμε το ενδογενες ρευμα απο τις μνημες , δηλαδη την τροφοδοσια απο ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ προς τις μνημες και να δωσουμε εξωτερικα την τροφοδοσια που θελουμε

δηλαδη οι μνημες να κουμπωνουν πανω στην υποδοχη κανονικα αλλα να μην ερχονται σε επαφη με το πιν της τροφοδοσιας. Θα τροφοδοτουνται απο καλωδιο εξωτερικο με τα βολτ που θελουμε.

(μονωνεις το πινακι του ρευματος για να μην εχει επαφη με το ρευμα την μητρικης και βρισκεις ενα σημειο πανω στο ντιμακι και κολας καλωδιο για να δωσεις την ταση που θες)

το βλεπω πολυ πρακτικο τροπο να κανεις μια βελτιωση και δεν εχω ακουσει να χρησιμοποποιειται πουθενα ,ισως και να μην γινεται καν.

ειχα μια ιδεα και ειπα να την πω πριν τιναξω μητρικες,μνημες και μοσφετ στον αερα

ηλεκτρονικος δεν ειμαι απλα ξερω μερικα πραγματα , οποτε μην περιμενετε να σας εντοπισω το προβλημα

σιγουρα εχει την απαντηση ο HIPRO5 αλλα δεν ξερω αν θα το δει και αν εχει χρονο να ασχοληθει με το ποστ

ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

παιδια μεσω θηβων δεν ειναι σιγουρα

δεν μιλαμε για μοντακια κτλ,αυτα ταχουμε κανει 500 φορες ,μιλαμε για xtreme πραγματα

αλλο το ενα αλλο το αλλο

εδω μιλαμε για ξεχωριστη τροφοδοσια , το υπαρχον συστημα με μοσφετ κτλ δεν λειτουργει καθολου ετσι.που λεει ο λογος βαζω ενα δευτερο τροφοδοτικο ξεχασμενο μονο για μνημες και δινω οσα αμπερ θελω και οσα βολτ θελω

ειναι αλλη νοοτροπια .

-αποφορτιζεις το κυριο τροφοδοτικο απο την βαρια 3 αρα γραμμη ,

-δεν κανεις καθολου μοντ στη μητρικη,δεν εξαρτασαι απο μπιος κτλ

-δε σε νοιαζει ποσα αμπερ τραβανε οι μνημες

η απευθειας 3.3 δεν με βολευει γιατι ηδη ειμαι στις ddr με 3,3 απο μπιος (λανπαρτυ)

εκανα ενα αλλο σχεδιο , πειτε τη γνωμη σας

εστω οτι θελω 3,6 βολτ και θελω να τα δωσω απο την 5αρα

χρειαζομαι μια αντισταση εν σειρα που θα δημιουργησει μια πτωση τασης 1,4 βολτ

αν τραβαω 12 αμπερ η αντισταση αυτη θα πρεπει να ειναι 1,4/10=0,14 ohm και 12^2 Χ0,14 =20watt

δεν ειναι κακη σκεψη γιατι η 5αρα σε δευτερευον τροφοδοτικο ειναι ουσιαστικα ελευθερη (μονο σκληροι) και ετσι και αλλιως απο την μανα της δινει παρα πολλα αμπερ

το θεμα ειναι οτι η αντισταση αυτη θα βγαζει πολυ θερμοτητα και θα θελει σιγουρα ψυκτρα

ενα αλλο θεμα ειναι οτι δεν ξερω ποσα αμπερ τραβανε 2 ddr1 στα 3,6 βολτ.

τα 12 που υπολογιζω ειναι πολλα ή λιγα?

Link to comment
Share on other sites

επισης να θυμισω οτι οι sdram ξεκινανε απο τα 3,3 βολτ και με καλη μητρικη φτανουν τα 3,6

οποτε με μοντ στην 3 αρα του τροφοδοτικου ακυρο,δεν παιρνεις τιποτα

αρα στην περιπτωση αυτη η σκεψη μου για το κολπο με την αντισταση ειναι καλη γιατι εχει εφαρμογη και σε παλιες πλατφορμες

απλα το αναφερω δεν ειναι ο σκοπος μας οι sdram

Link to comment
Share on other sites

τελικα τι γινεται με το θεμα των μοσφετ

τους κανει κακο να ερχεται μεγαλιτερη ταση αναποδα η οχι?

στην 3 αρα του τροφοδοτικου τι θα γινει αν ερθουν ουρανοκατεβατα 3,6 αναποδα

θα τα παρουμε ολα στα χερια αλλιως

HIPRO που εισαι help

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.