Jump to content



SSD κλωνοποίηση


Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Σε ένα desktop, υπάρχουν Windows 7 64-bit σε έναν SSD 120GB. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να αγοράσω έναν SSD 250GB, και να κάνω αντιγραφή-κλωνοποίηση με ένα boot cd τον 120GB στον 250GB. Το έχω κάνει με επιτυχία σε μαγνητικούς δίσκους με το HDClone 4. Επειδή δεν έχω δοκιμάσει ακόμη κλωνοποίηση σε SSD, θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις...

 

α. μπορεί να γίνει κλωνοποίηση καί σε SSD;

 

β. αν ναι, η διαδικασία είναι το ίδιο απλή με τους μαγνητικούς, ή χρειάζεται κάτι άλλο; Όταν λέω απλή, εννοώ κάνεις boot με ένα cd με κατάλληλο πρόγραμμα, και κάνεις την αντιγραφή.

 

γ. αν τελικά γίνεται η κλωνοποίηση με τον ίδιο απλό τρόπο με τους μαγνητικούς δίσκους, με το HDClone 4 είμαι καλυμμένος;

 

δ. εκτός του HDClone, ποιό boot cd θα μού συστήνατε να έχω σαν εναλλακτική λύση;

 

Για να μην ανοίγω καί extra θέμα, ποιούς 1-2 SSDs 250GB θα μου συστήνατε (€100-€140);

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως κρατάω το image με το AcronisTrueImage και κάνω recovery στον δίσκο που θέλω.

Clone disk με το acronis νομίζω δεν γίνετε αν είναι διαφορετικό μέγεθος οι δίσκοι.

 

Το hdclone δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

 

Για ssd πας

ή samsung 850 evo από 97€+μεταφορικά

ή sandisk extreme pro  121€

Link to comment
Share on other sites

Τις περισσοτερες φορές το acronis χρησιμοποιώ. Δεν παίζει ρόλο αν είναι διαφορετικού μεγέθους οι δίσκοι. Τα data είναι το ζητούμενο, να είναι δηλαδή λιγότερα από ότι το μέγεθος του δίσκου/SSD που θα αντιγραφεί.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Τις περισσοτερες φορές το acronis χρησιμοποιώ. Δεν παίζει ρόλο αν είναι διαφορετικού μεγέθους οι δίσκοι. Τα data είναι το ζητούμενο, να είναι δηλαδή λιγότερα από ότι το μέγεθος του δίσκου/SSD που θα αντιγραφεί.

Για το clone disk αναφέρεσαι? Επειδή δεν μπορώ να το πω με σιγουριά. 

 

Έχω το acronis 2013. Φτιάχνεις κάποιο boot cd με αυτό, για να ξεκινήσεις την κόπια στους δίσκους;

Ναι, με boot cd κάνω την δουλειά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.