Jump to content



Random hangs- Windows 10 + Event log


XMorsX

Recommended Posts

Καλησπερα. Ο υπολογιστης τρωει random hangs οπου μετα χρειαζεται hard reset. Τα warnings στο eventlog πριν τα errors.


 


Error: Audit events have been dropped by the transport.  0


 


Source: Eventlog        Event ID: 1101        Task category: Event Processing


 


Warning:


 


The driver \Driver\WudfRd failed to load for the device SWD\WPDBUSENUM\_??_USBSTOR#Disk&Ven_Generic&Prod_Ultra_HS-SD#MMC&Rev_1.82#F120C6026F08&0#{53f56307-b6bf-11d0-94f2-00a0c91efb8b}.


 


The driver \Driver\WudfRd failed to load for the device SWD\WPDBUSENUM\{bc0fa291-822f-11e5-8d6b-806e6f6e6963}#0000000000100000.


 


The driver \Driver\WudfRd failed to load for the device SWD\WPDBUSENUM\_??_USBSTOR#Disk&Ven_Generic&Prod_STORAGE_DEVICE&Rev_9451#7&2f00fd05&0#{53f56307-b6bf-11d0-94f2-00a0c91efb8b}.


 


The driver \Driver\WudfRd failed to load for the device SWD\WPDBUSENUM\{bc0fa292-822f-11e5-8d6b-806e6f6e6963}#0000000008100000.


 


Source: Kernel PnP


 


Event ID: 219


 


Task Category: (212)


 


Δε μπορω να επισυναψω αρχειο event-log.


 


Eυχαριστω για τη βοηθεια.


Link to comment
Share on other sites

Κάποια κάρτα SD στην κάνει. Έχεις απάνω με adapter, σε φωτογραφική, ή σε κινητό; 

 

Oχι. Εχω logitech καμερα, ποντικι razer deathadder, microsoft sidewinter x4 keyboard, μια Dell U2410 οθονη και ενιοτε βαζω και ενα belkin wireless adapter.

Link to comment
Share on other sites

Είχες βάλει παλαιότερα ή κάποιου φίλου και έχει αφήσει σκουπίδια;

Ξέρεις να καθαρίσεις drivers που είναι αχρείαστοι;

 

Δεν εχω βαλει, και εχουν φυγει και ενα καρο format την τελευταια εβδομαδα. 

 

Μολις βρηκα αυτο ομως με βαση την προτροπή σου. Για τσεκαρε και εσυ μια και ασχολεισαι.

 

http://devicehappy.info/solved-generic-ultra-hs-sdmmc-usb-device-driver-update-download/usb-drivers/usb-driver-update-172/

 

Eπισης αυτος φαινεται αν τον απενεργοποιησε με το Malwarebytes anti malware.

 

http://www.windowsbbs.com/malware-virus-removal-archive/99238-resolved-need-help-deleting-viruses.html

 

EDIT: Το κινητο μου εχει micro sd και βρηκα τον driver στο device manager. Ο ιδιος λεει οτι ο driver ειναι up-to-date, λες απλως να τον σβησω και να μην ξανασυνδεσω το κινητο στον υπολογιστη (με την sd τουλαχιστον)?

 

Συγεκριμενα εχω: 

Generic STORAGE DEVICE USB Device

Generic Ultra HD-SD/MMC USB Device

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

EDIT: Το κινητο μου εχει micro sd και βρηκα τον driver στο device manager. Ο ιδιος λεει οτι ο driver ειναι up-to-date, λες απλως να τον σβησω και να μην ξανασυνδεσω το κινητο στον υπολογιστη (με την sd τουλαχιστον)?

Αν μη τι άλλο, σβήσε τον και άφησε 3-4 μέρες να δεις πως θα πάει. Μετά αν θέλεις να πειραματιστείς, δες τις ρυθμίσεις του κινητού, μήπως είναι θέμα ασφάλειας, πρόσβασης, ή (μάλλον απίθανο) προβληματικής κάρτας/καλωδίου

Link to comment
Share on other sites

Toν εκανα disable, να φυγει και uninstall? 

 

Η sd αυτη ειναι και 10 χρονων, μαλλον παιζει το ρολο του και αυτο, τι λες?

 

ΤΙ θα μπορουσα να τσεκαρω στις ρυθμισεις του κινητου μου?

 

Το Generic STORAGE DEVICE USB Device  το κραταω ετσι? Η οθονη εχει USB hub και εχω εγκαταστησει εναν usb 3.0 controller στην μητρικη, θα εχει να κανει με κατι τετοιο λογικα. EDIT: Βλεπω και αυτον στο event viewer, τον κανω disable και βλεπουμε.

 

Φυσικα σε ευχαριστω πολυ για την συνδρομη σου, δεν τους ειχα δωσει τη δεουσα σημασια.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα φλασακια μου λειτουργουν κανονικα χωρις τις generic devices, οποτε τις εκανα uninstall και τις δυο. Η παραπανω sd δεν ξαναμπαινει στο pc, αν και πλεον εχω την εντυπωση οτι δεν ηταν τοσο θεμα της sd αλλα των drivers που για καποιο λογο ειχε το συστημα (και επέμεναν να εγκαθιστανται μετα απο καθε φορματ). Μακαρι αυτα να δημιουργουσαν τα προβληματα και να ηρεμησω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aπο εχθες που αλλαξα οθονη δεν εχω ξανακολλησει, αν και ειναι νωρις για συμπερασματα. Μαζι με την οθονη εφυγε και ο ενσωματωμενος sd card reader, οποτε και οι generic drivers του. Τα windows 10 επιμενουν να κατεβαζουν το generic usb storage device driver οποτε τον παρακολουθω, αν μου ξαναπεταξει προβλημα τον κανω disable.

Link to comment
Share on other sites

Τα warnings και errors δεν φυγαν κανοντας το Generic STORAGE DEVICE USB Device disabled.

 

Μoλις ειχα τα παρακατω warnings και μετα errors.

 

The driver \Driver\WudfRd failed to load for the device SWD\WPDBUSENUM\{bc0fa292-822f-11e5-8d6b-806e6f6e6963}#0000000008100000.

 

The driver \Driver\WudfRd failed to load for the device SWD\WPDBUSENUM\_??_USBSTOR#Disk&Ven_Generic&Prod_STORAGE_DEVICE&Rev_9451#7&2f00fd05&0#{53f56307-b6bf-11d0-94f2-00a0c91efb8b}.

 

The driver \Driver\WudfRd failed to load for the device SWD\WPDBUSENUM\{bc0fa291-822f-11e5-8d6b-806e6f6e6963}#0000000000100000.

 

Display driver nvlddmkm stopped responding and has successfully recovered. (αυτο λογω OC μαλλον, αν και αναρωτιεμαι αν δεν ειχαν προηγηθει τα προηγουμενα αν θα γινοτανε).


Bρηκα αυτο: https://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/48fb7856-feb0-4732-819f-245f7efba053/event-id-219-the-driver-driverwudfrd-failed-to-load-for-the-device?forum=win10itprogeneral

Link to comment
Share on other sites

Kι αλλο freeze, περα απο τα παραπανω, οριστε και αλλο ενα error, event ID 69.

 

Failed with 0x490 modifying AppModel Runtime status for package Microsoft.ZuneMusic_3.6.13831.0_x64__8wekyb3d8bbwe for user DESKTOP-5B9T1IR\stavr (current status = 0x0, desired status = 0x20).

 

Tα προηγουμενα ειναι event id 212, πλην των nV drivers.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.