Jump to content



Εντυπώσεις απο GTX 980 και το hype για 4Κ gaming


looproll

Recommended Posts

Aποφάσισα να ανοίξω νέο θέμα για να γράψω τις εντυπώσεις μου απο την GTX 980 μετά την αντικατάσταση των δύο ρ9 270 που είχα σε xfire

To σύστημα μου το υπόλοιπο αποτελείται απο core i7 5820K@4.6 Ghz, 16GB ram@3Ghz, και 850 evo hdd

Αυτό το γράφω για να μην γίνει κάποια παρανόηση περι cpu bottleneck, Kαι αρχίζω, κατ' αρχάς ναι τα διάφορα νούμερα στα benchmarks ανέβηκαν πολύ, ΑΠΟ εκεί και πέρα έχοντας δώσει 700€ για κάρτα γραφικών περίμενα κάτι που να δικαιολογεί σε ενα μικρό βαθμό αυτά τα λ7. Ενω και με τις r9 270 είχα ικανοποιητικό βαθμό framerate, με τα ίδια settings με την 980 κέρδισα απο 20-40 fps μέχρι εδώ ολα καλά......

Οταν απο διάφορα site και reviews πλασάρεται ως μια high end gpu για 4Κ gaming περιμένεις μετά απο τόσα φράγκα κάτι πραγματικά γρήγορο, που όμως η 980 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Το μόνιτορ μου 'εχει την ταπεινή 1920*1080 ανάλυση και είναι ο μόνος αδύναμος κρίκος στο σεταπ μου και θα αργήσει να αντικατασταθεί όπως δείχνει, έχοντας ενα tower που κάνει σχεδόν 3 χιλιάρικα περιμένεις οτι στα 1080p τουλάχιστον θα μαξάρεις τα πάντα, αλλά δεν είναι έτσι

Αρχισα με το αγαπημένο μου Crysis 3, στα 1080 very high και με 8χ anialising το παιχνίδι είναι unplayable με τα frames ανάμεσα σε 35-50 μαξ, αν το βάλεις τα 4χ πετάει αμέσως στα 50-80

ΤΟ παιχνίδι που είναι και το μόνο που ασχολούμαι PROJECT CARS ενω αρχικά πάτησα μέσα απο το geforce experience βελτιστοποιήση και άρχισα να παίζω με μεγάλη μου χαρά απο 90-130 fps, φαινόταν κάτι να μην είναι σωστό και τελικά απο τα settings του παιχνιδιού είχαν απενεργοποιηθεί ένα σωρό φίλτρα, μόλις τα ενεργοποίησα όλα στο τέρμα και antialising στο high τα frames προσγειώθηκαν απο 38-70 περίπου

Αν και το βαριέμαι απίστευτα το δοκίμασα το gta v με όλα του τα φίλτρα ενεργοποιημένα για δοκιμή εδώ τα 4γιγα μνήμης της 980 με άφησαν να επιλέξω textures very high σε σχέση με τις ρ9 270 που απλά δεν με άφηνε να επιλέξω, τα frames ήταν απο 35-60.

Τώρα προφανώς και δεν παραπονιέμαι απο την απόδωση ΑΛΛΑ είναι απλώς επαρκής για 1080p, 4κ δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσει μια 980 τουλάχιστον στους τίτλους που ανέφερα, ουτε 2Κ, εννοόντας τα πάντα στο μέγιστο των ρυθμίσεων τους και όχι να παίζεις με settings fxxa, medium textures,shadows etc

Mε SLI μπορεί ίσως ΑΛΛΑ είδη το κόστος μιας 980 είναι τεράστιο να πάρεις και δευτερή είναι πεταμένα λ7 κατα την γνώμη μου και ΑΞΙΖΕΙ μόνο για benching π.χ. 3d mark

Eυτυχώς και δεν πήγα σε 970 γιατί βλέπω οτι θα την είχα πετάξει απο το παράθυρο

Συνοψίζοντας πληρώνεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ με σχετικά (τηρουμένων των αναλογιών) μικρό κέρδος, ενδεικτικά δυο ρ9 270 κοστίζουν κανα 400αρι το πολύ, απο την άλλη κατ εμέ η GTX 980 είναι καταπληκτική γρήγορη κάρτα γραφικών για να μαξάρεις όμως στα 1080p

Έγινε επεξεργασία από looproll
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για μενα... τετοιες καρτες πρεπει (και τελικα ετσι καταληγει να ειναι στατιστικα πιστευω) να αγοραζονται απο ατομα που τους αρεσει να benchαρουν σα χομπι. ναι το βλεπω σαν χομπι. καμια φορα και μενα τυχαινει αντι να παιξω κανα παιχνιδι να ασχολουμαι μια ωρα με σκορ και ρυθμισεις.

στην πραγματικοτητα, παιζεις για το παιχνιδι οχι για τα γραφικα. οταν σε τραβηξει το παιχνιδι παυουν να σε νοιαζουν.

εγω πχ παιζω μονο ασσετο κορσα, και κανα cs go αραια και που. παιχνιδια που αν δεν εχω καθαρα 60fps με vsync ΔΕΝ ΘΕΛΩ να παιζω. δε με ενδιαφερει αν θα φαινονται αληθοφανη τα ανθρωπακια η ο δρομος μπροστα στο να κανω καλο χρονο.

οποτε αν σου φυγει η τρελα και προσπερασεις το μαρκετινκ, κανεις τη δουλεια σου με λιγα λεφτα.

οταν εφτιαξα pc πριν καιρο πηρα 2 μεταχειρισμενες 7970 απο ebay γιατι επεσε το litecoin σε αξια και τις ξεπουλαγαν κατι 140ευρα. με 280 ευρω λοιπον παιζω ακομα σε 4580χ1080 οτιδηποτε ρυθμιζοντας τα γραφικα αναλογα για να πιασω min 60fps.

τωρα αμα παιζει καποιος assetto με --980ti-- των 800+ € σε 3 οθονες και 20 αντιπαλους και βαζει τερμα γραφικα ε απλα δεν θα ειναι ανταγωνιστικος. θα του κολλαει σε 100 σημεια. αρα ριχνει γραφικα. αρα δε χρειαζεται να χεις 980ti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για βαλε μπαρτσελονα και 20+ αντιπαλους η μπες σε κανενα ονλαιν με 20 ατομα και ξαναδες. ειδικα αμα πατησουν 2-3 εξω :D

να κρατησει τα 60 καθαρα δε το κοβω. παω να δοκιμασω και γω σε 1080 :p

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ανέφερες το asseto corsa h 980 μαξαρισμένα τα πάντα στα 1080 έχει απο 60-72 fps

μπορεις να ποσταρεις σε παρακαλω τα settings σου ;

Και την καρτελα με το reflection.μου φαινονται λιγα τα frames.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λιγα?????

λοιπον. μολις εβαλα τα εξης:

24ος εκκινηση barcelona gp nissan gtr gt3 ολα.

με 5-6 hud 25 fps, βουτια στην πρωτη στροφη στους μπροστα απο το χωραφι βουτια και τα fps στα 8

χωρις hud καθολου, 45fps με βουτια παλι στα 8.

με καθαρο αγωνα για μισο γυρο πεφτει σε σημεια αντιστοιχα μεχρι 19 και 24 fps.

αμα βγαζει πανω απο 60 σε ολες τις παραπανω περιπτωσεις η 980, αναιρω ολο το ποσταρισμα μου πριν :D

Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω οτι εκανα απο την 980 να δω αν κραταει τα 60

που δε νομιζω γιατι κι απο τα benchmark στο κυριως θεμα του ασσετο δεν ειδα πουθενα minimum frames 60

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

 

Eυτυχώς και δεν πήγα σε 970 γιατί βλέπω οτι θα την είχα πετάξει απο το παράθυρο

 

 

Καλα αυτό μην το λες, θα ειχες κανει αλλη επενδυση λεφτων για το ιδιο αποτελεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτό μην το λες, θα ειχες κανει αλλη επενδυση λεφτων για το ιδιο αποτελεσμα..

 

Εαν όντως έδωσε 700 ευρώ για την 980gtx απορώ πως δεν πήδηξε ο ιδιος απο το παραθυρο! Οσο για το υπόλοιπο του ποστ, απλά ασχολίαστο.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Trollαρισμα !!!! 

 

Με το setup της υπογραφης μου ..... σε 24" 1080p παιζω Far Cry 4 .... Full options εντελως απροβληματιστα και ΑΘΟΡΥΒΑ ;)

Έγινε επεξεργασία από stratos1978
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Settings asseto corsa

Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicr

Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicr

Sigmatauiotagammamuiotatauupsilonpiomicr


@Sebastian, εκανα αυτό το θέμα Μονο και μόνο γράφοντας τις εντυπώσεις μου από μια αγορά που έκανα , δεν εκανα το θέμα αυτό ΟΥΤΕ για να πώ τον πόνο μου ούτε για να γράφει μαλακίες ό κάθε ηλίθιος εδω μεσα με τέτοιους χαρακτηρισμούς, Τα 700 που έδωσα δεν νομίζψ ουτε να σου χρωστάω τιποτα ούτε να ζητήσω και την άδεια σου οπότε λοιπόν αιντε.....

Link to comment
Share on other sites

Το asseto ειναι σεταρισμενο λαθος. Το fast approximate anti aliasing το κλεινουμε και το rendering frequency το βαζουμε 1-2 κλικ απο την αρχη γτ παραπανω το μονο που δινει ειναι frame drops. Γενικα το ολα τερμα δεν μου λεει ακριβως τπτ, απο ενα σημειο και μετα τα παιχνιδια σταματουν να αποκρινονται στο τι ρυθμισεις βαζεις και χωρις να βλεπεις διαφορα στο ματι σου απλα πεφτουν τα frames, πρεπει λοιπον μαθεις πως να σεταρεις σωστα τα παιχνιδια γτ εγω π.χ με μια καρτα ειχα 90 fps στη βαρκελονη σε αγωνα με 20 αυτοκινητα για sli δεν το συζηταω εχω χτυπησει και 200+ Και μιλαω για 2560x1440p αναλυση οποτε οταν λες εσυ για 60-72 fps στα 1080 κατι κανεις λαθος. Στα 1080 ειχα 110 fps με sli off σε αγωνα και στο practice επιανα 160, με sli on 300+ σε practise 240 σε αγωνα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω περιμενω οτι εκανα απο την 980 να δω αν κραταει τα 60

που δε νομιζω γιατι κι απο τα benchmark στο κυριως θεμα του ασσετο δεν ειδα πουθενα minimum frames 60

δε λέει κάτι αυτό γιατί το μινιμουμ 1 fps που έδειχνε σε μένα ήταν μόνο στην αρχή Όταν άνοιξε η εικόνα με την πίστα.Από εκεί και πέρα σίγουρα κάτι κάνει λάθος γιατί δε μπορεί με την 660τι να τρέχει άψογα και με την 980 να "ζορίζεται"

το ασετο θεωρείται κακογραμμενο παιχνίδι και συμφωνώ απόλυτα με τον fatalara.μείωσε ενα κλικ στο reflection quality και δύο στο frequency και θα δεις διπλάσια frames χωρίς καμία αλλαγή στο οπτικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.