Jump to content



Ευκαιρία να αλλάξω 27αρα... ή μήπως όχι?


Silender

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω μια LG M2732 TV/Monitor.

Τότε που το αγόρασα είχα έλλειψη χώρου και ήθελα να κάνει και τη δουλειά της τηλεόρασης.

Τώρα δε χρειάζομαι πλέον τη λειτουργία της τηλεόρασης και με τρώει... "το χέρι" μου για μια λιιιγο πιο gaming panel από πλευράς χρόνου απόκρισης(Νομίζω η τωρινή μου έχει 14ms).

Παίζω κυρίως Diablo 3, Witcher 2/3, και "2D Metroidvania" από games.

 

Εχθές μου ήρθε ένα newsletter από το Πλαίσιο με τη Samsung LS27D590CS στα 319€ χωρίς τα μεταφορικά.

 

Επειδή δεν παρακολουθώ την αγορά των monitor και ψάχνομαι για ένα καλύτερο 27άρι πιστεύετε ότι θα δω διαφορά στα παιχνίδια με τη Samsung? 

 

Αν όχι υπάρχει κάτι έως 300€ στις 27"(1080p) που μου διαφεύγει και θα δω διαφορά ή να κάτσω στ'αυγά μου?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

ΥΓ: Πριν λίγο ένας φίλος μου πρότεινε να κοιτάξω την LG29UM57-P(21:9) και την ASUS VX278Q. Any help???

Έγινε επεξεργασία από Silender
Link to comment
Share on other sites

Aρχικα οχι την samsung, χωρις να ειναι κακη, εχει πολυ overshoot ghosting και μεγαλο delay. 

 

H καλυτερη 27" VA ειναι αυτη η liyama: https://www.skroutz.gr/s/4046467/Iiyama-ProLite-XB2783HSU.html

 

Παρολα αυτα, θα σου προτεινω την νεα AH-IPS της HP, την 27CW. Σχεδον glossy coating, πολυ καλο panel και αριστο overdrive. 

https://www.skroutz.gr/s/7437054/HP-Pavilion-27cw.html?from=drop

 

Σχετικα με τις προτασεις του φιλου.

 

Οι 27αρες 1080p ειναι καλες αν καθεσαι σε αποσταση πανω του μετρου απο την οθονη. Σε αντιθετη περιπτωση, θα διακρινεις τα pixels οποτε δεν ειναι καλη λυση. 

Αν λοιπον εχεις μικρη αποσταση απο την οθονη σου, πας ειτε σε 29" 21:9 1080p, ειτε σε 24" 1200p. Oριστε οι δυο μαλλον καλυτερες επιλογες χωρις να ξεπερασεις τα 300 ευρω.

29", η προταση του φιλου: https://www.skroutz.gr/s/6683011/LG-29UM57-P.html?from=autocomplete&keyphrase=lg+29um57p

24": https://www.skroutz.gr/s/3908388/Asus-VS24AHL.html?cf=%CE%91sus+VS24AHL&keyphrase=asus+vs24ahl

 

Tην VX278Q δεν την σχολιαζω, δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις TN οθονη χωρις sync tech ή back-light strobbing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Οι 27αρες 1080p ειναι καλες αν καθεσαι σε αποσταση πανω του μετρου απο την οθονη. Σε αντιθετη περιπτωση, θα διακρινεις τα pixels οποτε δεν ειναι καλη λυση. 

Υπερβολες μια χαρα ειναι η 27 1080 και στους 60 ποντους, οτι οθονη και να παρεις θα υπαρχει πιξελιασμα σε μερικους τιτλους.

Παντως απο τη στιγμη που δεν παιζεις ονλινε μην δωσεις πολλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για την asus VX279Q ( ah-ips, displayPort, no glossy ) πως το βλέπετε?

http://www.skroutz.gr/s/3682506/Asus-VX279Q.html

Δεν υπάρχει καλύτερη 27αρα 1080p από την hp 27CW αυτή τη στιγμή.

Υπερβολες μια χαρα ειναι η 27 1080 και στους 60 ποντους, οτι οθονη και να παρεις θα υπαρχει πιξελιασμα σε μερικους τιτλους.

Παντως απο τη στιγμη που δεν παιζεις ονλινε μην δωσεις πολλα.

Αν έχεις καλή όραση τα διακρίνεις. Σαφώς και σε παιχνίδια και ταινίες δεν είναι τόσο πρόβλημα, αλλά φαίνεται στο διάβασμα, στα γράμματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για gaming σου λεει το παιδι, πιο διαβασμα? Επειδη εχω περασει απο 22 24 και 27 ιντσες στα 1080p ολα αυτα που λεγονται ειναι υπερβολες, οκ ειναι καλυτερα τα 1440p που ειμαι τωρα οχι οτι δεν εχει πριονισμα αλλα μην λεμε οτι ναναι, ελεος.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποία και να είναι η χρήση, πάντα προκύπτει η αναγκη για διάβασμα. Τι κάνει όταν μπαίνει σε αυτό το φόρουμ για παράδειγμα?

Το θέμα δεν ειναι αν θα ειναι απαράδεκτη σε μικρότερες αποστάσεις, διότι δε θα ειναι και δεν υποστηριξα κάτι τέτοιο. Αυτό που λέω είναι ότι για μικρότερες αποστάσεις υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οποία και να είναι η χρήση, πάντα προκύπτει η αναγκη για διάβασμα. Τι κάνει όταν μπαίνει σε αυτό το φόρουμ για παράδειγμα?

Το θέμα δεν ειναι αν θα ειναι απαράδεκτη σε μικρότερες αποστάσεις, διότι δε θα ειναι και δεν υποστηριξα κάτι τέτοιο. Αυτό που λέω είναι ότι για μικρότερες αποστάσεις υπάρχουν καλύτερες εναλλακτικές.

Ο ανθρωπος ζητησε οθονη για να παιζει και να δει διαφορα στα παιχνιδια του οχι για να διαβαζει φορουμ. Με την 27αρα δεν το διαβαζει το φορουμ? Φιλε idonthave η οθονη που θα παρεις αν θες να δεις διαφορα στα παιχνιδια θα ειναι 27αρα στην αναλυση που σηκωνει η καρτα σου ανετα 1080 ισως 1440 με εκπτωση στα φιλτρα και απαραιτητα 120hz, οτιδοιποτε αλλο δεν θα σου κανει καμια διαφορα πλην απο ισως καλυτερα χρωματα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πάρει μια οθόνη μόνο για παιχνίδια? Αν είναι δυνατόν. Πολύ καλά κάνει ο XMorsX και αναφέρει τα υπέρ και τα κατά για την κάθε οθόνη σε ολο το φάσμα της.

 

Και ο φίλος Silender δεν ανέφερε μόνο για παιχνίδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

 

27" έχω και τώρα στο γραφείο που κάθομαι(main PC). Η απόσταση είναι μια χαρά με το τωρινό monitor.

Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι να κατέβω σε ίντσες μετά τη μετάβαση στις 27".

Όλα τα κάνω σε αυτή την οθόνη χωρίς πρόβλημα, και φόρουμ και games. Μόνο ταινίες δε βλέπω πια εδώ.

 

Τι είναι το glossy coating και το overdrive?

 

Μ'άρεσε αυτή η HP εμφανισιακά. Τις 21:9 τις φοβάμαι λίγο. Θα ζορίζεται περισσότερο το σύστημα λόγω παραπάνω pixels οπότε χαμηλότερα frames. Άσε που επίσημα δεν υποστηρίζεται από το Diablo 3 διότι ίσως θεωρείται exploit(κι όμως).

Για 24" μου φαίνεται λίγο πλέον.

 

επίσης: VA ή IPS ή PLS τι κερδίζω και τι χάνω στην κάθε περίπτωση.

 

Edit: Ακόμα 2 πράγματα.

Η HP 27cw έχει brightness 250cd/m² δεν είναι λίγο?

Επίσης βλέπω έχει response 8ms gtg αυτό πολύ δεν είναι?

Το 76Hz στο vertical scan frequency καλό μου φαίνεται.

 

Έχει κάτι άλλο καλό για games που μου διαφεύγει?

Έγινε επεξεργασία από Silender
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει, ο fatalara τις εντυπωσεις του λεει, αφηστε τον αν τις υπερασπιστει. Χαιρομαι που με υποστηριζετε παντως. :)

 

Και εγω ισως ακουστικα πολυ αυστηρος, δεν ειναι αναγκη να εχεις σονυ και ντε ενα μετρο αποσταση απο την 27αρα. 70-80  ποντοι ειναι καλα.

 

idonthave, η οθονη δεν εχει παραδοσιακο glossy coating. Εχει 1% haze coating, το οποιο συμφωνα με την εταιρια "The reflectiveness typical with glossy screen surface is appreciably reduced with the Low Haze Screen enhancement, without losing clarity and contrast of screen imagery."

http://www8.hp.com/my/en/products/monitors/product-detail.html?oid=7263969

 

Ειναι ανωτερο coating απο το κλασικο matte και για αυτο η ΗP το βαζει μονο στις νεες ακριβες οθονες τις (οι 23CW και 24CW δεν το εχουν), αν συνεχιζεις να εχεις αμφιβολιες δες την απο κοντα για να πειστεις. 

 

Περα απο το coating, ειναι και ανωτερη σαν οθονη απο τις αλλες ανταγωνιστικες. Οταν λεω οτι εχει πολυ καλο overdrive για παραδειγμα, εννοω οτι χειριζεται πολυ καλα την κινηση, εχοντας ελαχιστο trailing, overshoot ghosting και motion blur. Πραγματικα η αισθηση που γαινεται να αφηνει ειναι αναλογη οθονων με μεγαλυτερο refresh rate. Οριστε η εικονα αναφορας.

https://www.flickr.com/photos/97364704@N08/21342131738/

 

Γιατι κολλας στο DP? Αν δεν εχει 144Hz οθονη, την ιδια δουλεια κανει με τα DVI και HDMI.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.howtogeek.com/181727/glossy-vs.-matte-lcds-which-should-you-choose-when-buying-a-display/

η δεξιά οθόνη είναι glossy, αν έχεις παράθυρο από πίσω θα αντανακλά το φως πάνω της.

overdrive αναφέρεται στο response time (αν δεν κάνω λάθος).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

 

27" έχω και τώρα στο γραφείο που κάθομαι(main PC). Η απόσταση είναι μια χαρά με το τωρινό monitor.

Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι να κατέβω σε ίντσες μετά τη μετάβαση στις 27".

Όλα τα κάνω σε αυτή την οθόνη χωρίς πρόβλημα, και φόρουμ και games. Μόνο ταινίες δε βλέπω πια εδώ.

 

Τι είναι το glossy coating και το overdrive?

 

https://pcmonitors.info/articles/matte-vs-glossy-monitors/

http://www.blurbusters.com/faq/lcd-overdrive-artifacts/

 

Μ'άρεσε αυτή η HP εμφανισιακά. Τις 21:9 τις φοβάμαι λίγο. Θα ζορίζεται περισσότερο το σύστημα λόγω παραπάνω pixels οπότε χαμηλότερα frames. Άσε που επίσημα δεν υποστηρίζεται από το Diablo 3 διότι ίσως θεωρείται exploit(κι όμως).

Για 24" μου φαίνεται λίγο πλέον.

 

επίσης: VA ή IPS ή PLS τι κερδίζω και τι χάνω στην κάθε περίπτωση.

 

Tα IPS και PLS ειναι περιπου το ιδιο (IPS ->LG, PLS->Samsung). Τα VA εχουν καλυτερο contrast και βαθυτερο μαυρο, ομως επισης εχουν μεγαλυτερους χρονους αποκρισης (περισσοτερο ghosting) και gamma shift. Καλο ειναι να βλεπεις reviews καθε οθονης ξεχωριστα για να βγαλεις τελικο συμπερασμα. Στην συγκεκριμενη περιπτωση, η ΗP 27CW (IPS) ειναι η καλυτερη οθονη.

 

Edit: Ακόμα 2 πράγματα.

Η HP 27cw έχει brightness 250cd/m² δεν είναι λίγο?

Οχι, τις οθονες δεν τις εχεις κατω απο τον ηλιο. Ισα ισα που συνηθως τις μειωνεις στο 120-180 cd/m² για να ειναι πιο ξεκουραστες στην χρηση.

 

Επίσης βλέπω έχει response 8ms gtg αυτό πολύ δεν είναι?

Οχι, δες την πανω εικονα για να καταλαβεις ποσο καλο overdrive εχει.

 

Αναφερομαι στο Input-lag, το οποιο ειναι πολυ μικρο.

(Οχι, πρακτικα θεωρειται delay-free. Μονο ενας επαγγελματιας fpser μπορει να εβλεπε διαφορα σε σχεση με μια καλη 144Hz οθονη, και αυτο περισσοτερο θεωρητικο ειναι)

 

Το 76Hz στο vertical scan frequency καλό μου φαίνεται.

 

Έχει κάτι άλλο καλό για games που μου διαφεύγει?

http://www.howtogeek.com/181727/glossy-vs.-matte-lcds-which-should-you-choose-when-buying-a-display/

η δεξιά οθόνη είναι glossy, αν έχεις παράθυρο από πίσω θα αντανακλά το φως πάνω της.

overdrive αναφέρεται στο response time (αν δεν κάνω λάθος).

 

Η δεξια οθονη ειναι μια παλια apple με edge-to-edge glass, το οποιο ειναι εξαιρετικα αντανακλαστικο και δημιουργει και εσωτερικες αντανακλασεις. Οι οθονες της HP δεν εχουν γυαλι και επιπλεον εχουν αντιανακλαστικη επεξεργασια.

 

Και οι Dell S2415H και S2715H το ιδιο, αν και αυτες εχουν πιο glossy coating απο τις HP.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πάλι και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

 

27" έχω και τώρα στο γραφείο που κάθομαι(main PC). Η απόσταση είναι μια χαρά με το τωρινό monitor.

Η αλήθεια είναι πως φοβάμαι να κατέβω σε ίντσες μετά τη μετάβαση στις 27".

Όλα τα κάνω σε αυτή την οθόνη χωρίς πρόβλημα, και φόρουμ και games. Μόνο ταινίες δε βλέπω πια εδώ.

 

Τι είναι το glossy coating και το overdrive?

 

Μ'άρεσε αυτή η HP εμφανισιακά. Τις 21:9 τις φοβάμαι λίγο. Θα ζορίζεται περισσότερο το σύστημα λόγω παραπάνω pixels οπότε χαμηλότερα frames. Άσε που επίσημα δεν υποστηρίζεται από το Diablo 3 διότι ίσως θεωρείται exploit(κι όμως).

Για 24" μου φαίνεται λίγο πλέον.

 

επίσης: VA ή IPS ή PLS τι κερδίζω και τι χάνω στην κάθε περίπτωση.

 

Edit: Ακόμα 2 πράγματα.

Η HP 27cw έχει brightness 250cd/m² δεν είναι λίγο?

Επίσης βλέπω έχει response 8ms gtg αυτό πολύ δεν είναι?

Το 76Hz στο vertical scan frequency καλό μου φαίνεται.

 

Έχει κάτι άλλο καλό για games που μου διαφεύγει?

Παμε απο την αρχη γτ εχει μπερδευτει το θεμα. Απο τι βλεπω εχεις ηδη 27'' οθονη στα 1080 και οπως λες θες κατι καλυτερο για τα παιχνιδια σου σωστα? Η οθονη που πρεπει να κοιταξεις αν θες να δεις διαφορα ειναι μια ips-pls η μια καλη TN ( το pls ειναι το ips της samsung απλα το λενε pls γτ μπορουν) στα 120hz η παραπανω χωρις G-Sync. Μην πιστευεις αυτα που λενε οτι πρεπει να πιανεις ντε και καλα 120 fps για να δεις διαφορα υπαρχει μεγαλη διαφορα και στα χαμηλοτερα γτ τα πανελ αυτα ειναι γρηγορα. 

 

Αν δεν την θες για αυτο μεινε οπως εισαι δεν θα δεις διαφορα, ισως καλυτερο χρωμα και λιγο καλυτερη αποκριση επειδη το πανελ θα ειναι πιο καινουργιο αλλα κατι που θα πεις ουαου οχι. 

 

Το glossy coating σημαινει οτι η επιφανια της οθονης ειναι γυαλιστερη, αυτο εχει ως αποτελεσμα οταν βρισκεται πισω σου μια πηγη φωτος να βλεπεις το ειδωλο σου στην οθονη. 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλη ιδεα η  hp 27 cw
αλλα περα απο το gaming κ τις ταινειες

εχει δικιο ειναι και το σερφαρισμα θεμα

να μη σε πειραζει στα ματια

εγω που εχω γυρω σοτυς 70 ποντους

αποσταση? να την κοιταξω? 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν θα σε πειραξει τπτ στα ματια απλα δεν ειναι τοσο καλη οσο μια 27αρα μεγαλυτερης αναλυσης, μια χαρα θα την κανεις τη δουλεια σου και στο σερφαρισμα και στα παιχνιδια και παντου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.