Jump to content



GTX 960 ή r9 380 - 4GB both


l2phile

Recommended Posts

Μεγια η καρτούλα,

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, να καταχραστώ λίγο με μια ερώτηση το παρόν.

Ένας φίλος είναι ανάμεσα σε GTX 960 4GB, R9 380 4GB (συγκεκριμένα την nitro ) αλλά παίζει και GTX 770 4GB μεταχειρισμένη στα 200€.

Τι να προτιμήσει ?

Πηγαίνεις στην φρέσκια R9 380 4GB για όλους τους λόγους που έχουν προαναφερθεί ήδη, όπως επίσης οτι η υποστήριξη (drivers etc..) του GK104 (Kepler) στην GTX770 aka GTX680 εδώ και κάποιο διάστημα είναι απλά "ανύπαρκτη"... φρόντισε η "καλή" Nvidia να στείλει το Kepler στο κάδο πρίν την ώρα του και έδωσε όλο το βάρος φυσικά στο Maxwell...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@TopCLR Ναι οκ αλλά και πάλι αδυνατώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα.. Απο οτι βλέπω εδώ μια χαρά κάνεις CF/SLI στο εν λόγω κουτί...  :huh:

Τέσπα... :D

 

Όσο για το CF 2X380 και με 750W PSU μια χαρά κάνεις CF.. εξάλου 2Χ380 έχουν γύρω στα 400W κατανάλωση.

400W μόνο η κάρτα ή όλο το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

400W μόνο η κάρτα ή όλο το σύστημα?

Νομίζω οτι είναι σαφές αυτό που είπα. :)

190W TDP έχει μία R9 380 άρα ένα σύστημα με ένα σωστό ποιοτικό PSU 750W δίνει "χοντρικά" 400W στις 2 κάρτες (under full load), και τα υπόλοιπα 350W επαρκούν μια χαρά για την τροφοδότηση του υπόλοιπου συστήματος CPU,Mobo etc..!

Link to comment
Share on other sites

Όχι για κάποιον άλλο λόγο, απλά για να ακριβολογούμε η SAPPHIRE NITRO R9 380 4G D5 λέει Power Consumption 225W.
Το αναφέρω μιας και όπως είπα το ψάχνω για φίλο και κάποιος από κάποιο κατάστημα του είπε ότι χρειάζεται 1000W τροφοδοτικό να την τρέξει. :D:whip: 
...και εγώ απλά του παρέθεσα το λινκ τις sapphire που λέει προτεινόμενο 500W ( Για CF προτείνει 850W )
http://www.sapphiretech.com/productdetial.asp?pid=421F760D-5247-4A25-BA5D-74A7A3139CD7〈=eng

Έγινε επεξεργασία από Peter Parker
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι τροφοδοτικο θα είναι αυτό .

Ένα ποιοτικό 750w δε έχει πρόβλημα .

Μπορεί και μικρότερο ,αλλά δεν υπάρχει λόγος να κυνηγάς το λοτο .

Edit χτες / προχτές κάπου είδα βιντεακι με κάποιο barebone με λαπτοπισιο cpu αλλα full desktop gtx 960 ,και είχε 450w τροφοδοτικο (εξωτερικό/τούβλο)

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

@Peter Parker Όπως και να χει ένα σωστό και ποιοτικό τροφοδοτικό στα 750W είναι μια χαρά για 380 CF.. και μιλάμε οτι στο σύστημα εκτός απο τις κάρτες θα έχεις και OCed CPU όλα κομπλέ χωρίς το παραμικρό πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ αλλά και πάλι αδυνατώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα.. Απο οτι βλέπω εδώ μια χαρά κάνεις CF/SLI στο εν λόγω κουτί...

Ναι βρε Alex και στην σελίδα της Corsair για το Carbide Air 240 έχει φωτογραφίες με 2 κάρτες γραφικών. Ο άλλος όμως σου λέει οτι λύγισε το καπάκι για να περάσει τα καλώδια. Εγώ τι περιμένεις να πω; Ένα σχόλιο έκανα στα λεγόμενα του συμφορουμίτη. Ούτε το Air 240 έχω (ούτε 2 κάρτες γραφικών :p ), και ούτε το έχω δει από κοντά.

 

@kpetros, @Dj_ALeX,

Η Saphire αναφέρει για την R9 380 nitro οτι έχει Power Consumption 225W όπως σωστά ανέφερε ο Spiderman.. εεε ο Peter Parker!

Τώρα αν μπορούν 2 κάρτες να δουλέψουν με 550W (kpetros) ή με 750W (Dj_Alex), εγώ νομίζω πως τα 750W είναι εφικτά με καλο τροφοδοτικό, τα 550W χλωμά τα κόβω!

 

@das,

Νομίζω πως για την GTX 960 προτείνουν 400W τροφοδοτικό.

 

Graphics Card Power (W) 120W

Minimum Recommended System Power (W) 400W

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

@TopCLR,

 

Αστους να λενε , τους αριθμους που αναφερουν του βαζουν απλα και μονο για να ειναι καλυμενοι 100%  

Η καρτα τραβαει γυρο στα 180-190 , και μπορει να φτασει μεχρι 225 με το overclock της 

 

Και στο κατω κατω  , το μονο που εχεις ειναι 2x200w για καρτες   + <100W cpu  plus μερικα ακομα αριστερα και δεξια 

Το 550 ειναι οντως οριακα αλλα δεδομενου οτι ειναι CM μου βγαζει αρκετη εμπιστοσυνη .... και επισης τα τροφοδοτικα μπορουν να βγαλουν παραπανω watts απο τα ονομαστηκα (φυσικα δεν ειναι για 24/7 , αλλα μια χαρα θα τραβηκουν αμα στιγμιαια χρειαστουν παραπανω ενεργεια) 

 

 

 

Παρε παραδειγμα εδω .,... σε μικρο βεβαια τροφοδοτικο αλλα εχω κρατησει το λινκ απο τοτε που εψαχνα 

http://www.eteknix.com/quiet-sfx-power-2-300w-power-supply-review/7/

 

+87w απο απλα ενα 300αρι , not bad!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε Alex και στην σελίδα της Corsair για το Carbide Air 240 έχει φωτογραφίες με 2 κάρτες γραφικών. Ο άλλος όμως σου λέει οτι λύγισε το καπάκι για να περάσει τα καλώδια. Εγώ τι περιμένεις να πω; Ένα σχόλιο έκανα στα λεγόμενα του συμφορουμίτη. Ούτε το Air 240 έχω (ούτε 2 κάρτες γραφικών :p ), και ούτε το έχω δει από κοντά.

 

@kpetros, @Dj_ALeX,

Η Saphire αναφέρει για την R9 380 nitro οτι έχει Power Consumption 225W όπως σωστά ανέφερε ο Spiderman.. εεε ο Peter Parker!

Τώρα αν μπορούν 2 κάρτες να δουλέψουν με 550W (kpetros) ή με 750W (Dj_Alex), εγώ νομίζω πως τα 750W είναι εφικτά με καλο τροφοδοτικό, τα 550W χλωμά τα κόβω!

1) Μιλάμε για ποιό καπάκι ακριβώς?? :hmm:  Αν μιλάμε για το πλαινό καπάκι (το αριστερό όπως κοιτάμε το case) τότε λογικά με ένα καλό cable management δεν νομίζω να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

2) Πίστεψέ με πάιζει κανονικότατα με 750W το 380 CF!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Πέτρο στο link που παραθέτεις πήρανε +85W. Δεν μπορείς να ξέρεις όμως τι θα συμβεί όταν ζορίσεις ένα τροφοδοτικό. Μπορεί και να σου καεί πριν να "δώσει" τα watt που λέει!

To PSU αρχικά αρνιώταν πεισματικά να δουλέψει με φορτίο άνω των 580W. Μετά από λίγο στρώσιμο με τον Fagana όμως, δούλεψε κανονικά μέχρι το μέγιστο φορτίο του (620W). Όταν φτάσαμε στο CL2 test, μετά από κανά 5λεπτο σε φορτίο 600W και με τις θερμοκρασίες που φαίνονται στον πίνακα το PSU έκλεισε. Στην αρχή νομίσαμε ότι επενέβη η θερμική προστασία (όχι η πυροσβεστική :D) και ότι μετά από λίγο θα επανερχόταν για τη συνέχιση των δοκιμών. Εντέλει αποδείχτηκε ότι το PSU τα έκαψε στην κυριολεξία!!

Βέβαια, δεν παίζεις "πάμε στοίχημα" με το τροφοδοτικό (εγω τουλάχιστον όχι)!

 

Edit: @ Dj_ALeX

Δίαβασε και τις 2 επόμενες φράσεις από το πρώτο bold που έκανες:

... Εγώ τι περιμένεις να πω; Ένα σχόλιο έκανα στα λεγόμενα του συμφορουμίτη. (Εννοώ του l2phile)

Για το δεύτερο bold, μαζί σου!

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρήγγειλα την R9 380 (Sapphire Nitro) - Είναι και ετοιμοπαράδοτη σε ένα κατάστημα στα 500 μέτρα από το σπίτι :D

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες.

ποιο psu έχεις?

Έγινε επεξεργασία από gunsnrose123
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω την gtx 960 της MSI με 2 GB και στο CoD  Black Ops 3 που παιζω,η gaming app της MSI δειχνει οτι χρησιμοποιω το 50% της VRAM σε high settings.Τωρα εγω παιζω μονο COD και Counter Strike οποτε δεν θα εχω θεμα με καμια απο τις 2.Αλλα αν θελεις να παιζεις πιο απαιτητικα παιχνιδια και σε 2K αναλυση καλυτερα να παρει καποιος την r9 380 με 4 gb.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.