Jump to content



Αναβάθμιση σε pc


jamesbond

Recommended Posts

Το ξερω αλλα το Ταμείο ειναι μειον
Τα usb μπροστα δεν εχουν και καλές ταχυτητες με σύγκριση με της mobo

http://www.skroutz.gr/s/7073851/Gigabyte-Radeon-R7-360-2GB-Ultra-Durable-2-Series-GV-R736OC-2GD.html

Έγινε επεξεργασία από jamesbond
Link to comment
Share on other sites

Ένας λόγος παραπάνω για να το σκεφτείς για νέο κουτί. Αν το οικονομικό είναι θέμα τότε κάνε το εξής:

Μέτρησε στο κουτί σου την απόσταση από το σημείο στήριξης της κάρτας γραφικών (λαμάκι) εως το σημείο που την εμποδίζει κάτι. Αυτό το κάτι θα είναι λογικά η λαμαρίνα που βιδώνεται ο σκληρός, μην μετράς τον δίσκο, αυτόν είπαμε θα τον μετακινήσεις. Η Gigabyte έχει τις εξής διαστάσεις:

Card size H=35 L=168 W=110 mm

Δηλαδή 17cm μήκος. Έτσι και μετρήσεις κάτι πάνω από 18cm, λογικά θα μπαίνει. Εδώ άλλα "στενάχωρα" κουτιά έχουν πάνω από 20-22cm.

Έχε υπόψιν οτι αν βάλεις την Gigabyte θα ανέβουν οι θερμοκρασίες μέσα στο κουτί σου (δεν θα είναι σαν την 430) μιας και τέτοια κουτιά δεν είναι και τέλεια στην ψύξη.

Αν σκεφτείς να αλλάξεις κουτί πριν την κάρτα γραφικών, μην πάρεις μικρότερη (= πιο αδύναμη) κάρτα (μιας και θα "πέσει" to budget).

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Παρε καμια 7870 (γυρο στο 100αρικο ) μεταχειρισμενη, η ακομα και 760 αμα υπαρχει στα 120-140 +4 GB μνημη .

 

james δεν εχει αλλαξει τιποτα απο το προηγουμενο θεμα που ειχες φτιαξει προς αναζητηση GPU . .... δεδομενου οτι μεσα σε 3 μηνες δεν εγινε αυξηση στο ποσο που μπορεις να διαθεσεις ,μη ψαχνεις για καινουργια 

 

 

 

επισης αφου το κουτι παιρνει ΑΤΧ μητρικη , το μεγιστο μηκος ειναι απο 24εκατοστα +βαλε 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχει θεμα ο cpu με την καρτα για τυχον bottenect?

Όχι γιατί δεν παίρνεις και κανά θηρίο κάρτα η οποία είναι μικρή σε μήκος και θα την χωρά το κουτί σου. Σκέψου καλά όως αυτά που έγραψε ο TopCLR στο τελευταίο του post περί ψύξης.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Η καρτα ειναι 18εκ και μετα στα 26 βρίσκονται τα σιδερα τον σκληρό

Ως εδώ καλά, χωράει η κάρτα (αν δεν κατάλαβα λάθος).

και να ανεβασω το σκληρό θα εχω θεμα με τα καλωδια

Εδώ τι έγινε; Ποια καλώδια σε εμποδίζουν να αλλάξεις θέση στον σκληρό δίσκο;

Αν θέλεις βοήθεια μην μας τα λες (γράφεις) τηλεγραφικά!

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εννοείς οτι σε κάποια θέση του ο σκληρός δίσκος εμποδίζει τα καλωδια SATA (που συνδέουν σκληρό, DVD με την μητρική) να κουμπώσουν πάνω στην μητρική.

Άλλη θέση για σκληρό δίσκο δεν έχει αυτό το κουτί σου; Δυο θέσεις έχει μόνο; Μια να εμποδίζει την κάρτα γραφικών και μια να εμποδίζει τα καλώδια SATA;

Στο link που παρέθεσες πιο πάνω με το κουτί σου φαίνεται να χωράει μητρική πλήρους μεγέθους (ATX) και δεν έχει χώρο για δίσκους;

Συγνώμη αλλά αρχίζω να πιστεύω πως μια χαρά είναι όπως είναι το σύστημά σου μέχρι να βρεις λεφτά να πάρεις ένα καινούριο κουτί!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μαγική λέξη: cable managment!

ή

μια χαρά είναι όπως είναι το σύστημά σου μέχρι να βρεις λεφτά να πάρεις ένα καινούριο κουτί!

 

Δική σου η απόφαση!

 

Υ.Γ. Εκτός αν υπάρχει κι άλλη θέση που είναι (ακόμα) κρυφή!

Με το τσιγκέλι σου τα βγάζουμε ή ντρέπεσε να πεις...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα καλωδια τα εχω μαζέψει και τα εχω πανω απο το σκληρο η μονη λυση ειναι να παω το σκληρο στη θεση τον dvd

Και μετα εχουμε τα σιδερα που στηρίζεται ο σκληρός

 

αμα θές στείλε 1-2 φωτογραφίες απο το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλωδια τα εχω μαζέψει και τα εχω πανω απο το σκληρο η μονη λυση ειναι να παω το σκληρο στη θεση τον dvd

Και μετα εχουμε τα σιδερα που στηρίζεται ο σκληρός

Πίστεψέ με θέλει πολλή προσπάθεια για να καταλάβει κάποιος τι θέλεις να πεις από τα γραφόμενά σου.

"Ο σκληρός στην θέση του DVD" γίνεται μόνο με αντάπτορα. Αν δεν το έχεις προσέξει ο σκληρός είναι πιο στενός από το DVD.

"Και μετα εχουμε τα σιδερα που στηρίζεται ο σκληρός", εδώ σε έχασα. Τι θέλει να πει ο ποιητής;

Στο κάτω-κάτω γιατί δεν βάζεις τα καλωδια σε θέση από DVD; Να μπει και ο σκληρός σε θέση που δεν εμποδίζει, να τελειώσει αυτή η σπαζοκεφαλιά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απέναντι απο την καρτα ειναι τα σιδερενια ραφια που στηρίζεται ο σκληρος και το dvd

Τη να κανω;να παρω τροχο και να τα κοψω;

Για αυτο πρέπει να περνουμε modular psu

Ενα κουτι που εχει το skroytz και μου αρεσε ειναι το coolermaster force 500

Υπάρχει κανενα θεμα εδω;

Link to comment
Share on other sites

Απέναντι απο την καρτα ειναι τα σιδερενια ραφια που στηρίζεται ο σκληρος και το dvd Τη να κανω;να παρω τροχο και να τα κοψω;

Όταν σου λέμε:

Παίρνεις μέτρο και μετράς απόσταση μέχρι τον σκληρό και μας λες.
Μέτρησε στο κουτί σου την απόσταση από το σημείο στήριξης της κάρτας γραφικών (λαμάκι) εως το σημείο που την εμποδίζει κάτι. Αυτό το κάτι θα είναι λογικά η λαμαρίνα που βιδώνεται ο σκληρός, μην μετράς τον δίσκο, αυτόν είπαμε θα τον μετακινήσεις.

Κι εσύ απαντας:

Η καρτα ειναι 18εκ και μετα στα 26 βρίσκονται τα σιδερα τον σκληρό και να ανεβασω το σκληρό θα εχω θεμα με τα καλωδια

ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ; Να πάρουμε ξυράφι και να κόψουμε τις φλέβες μας;

Όταν λες 26cm μέχρι τα σίδερα, το μόνο που μένει είναι να μετακινήσεις τον σκληρό! Τώρα μας εμποδίζουν και τα σίδερα; Να μας τρελάνεις θέλεις;

 

Για αυτο πρέπει να περνουμε modular psu

Εδώ είσαι πολύ λάθος. Και τα non modular τροφοδοτικά μια χαρά (και πιο φθηνά) είναι άμα τακτοποιείς τα καλώδια.

 

Ενα κουτι που εχει το skroytz και μου αρεσε ειναι το coolermaster force 500 Υπάρχει κανενα θεμα εδω;

Μια χαρά είναι:

VGA card length: 320mm / 12.6 inch (with HDD cage)

Πάρτο να τελειώνουμε! Μια σελίδα πριν σου είπαμε "πάρε καινούριο κουτί".

Εγώ εδώ τελείωσα. Φτάνει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.