Jump to content



Περασμα δικτυου μεσω utp καλωδιωσης σπιτιου


icy20

Recommended Posts

Εχει ενας φιλος στο σπιτι του απο οτι μου ειπε utp καλωδιο που χρησιμοποιει για τις τηλεφωνικες πριζες. Δοκιμασε μου ειπε τα 2 ζευγη να τα χρησιμοποιησει για να στειλει δικτυο απο τη μια πριζα στην αλλη αλλα ενω η γενητρια σηματος (tester) δειχνει οτι δουλευουν τα καλωδια οτι και να συνδεσει στην αλλη ακρη του καλωδιου (η μια παει στο ρουτερ) ειναι σαν να μην το εχεις συνδεσει πουθενα. Εχει κανεις καμμια ιδεα τι μπορει να παιζει? (1-2-3-6 εχει συνδεδεμενα)

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Λάθος συστοιχία ζευγών.

Για να περάσεις δίκτυο πρέπει να βάλεις την αντίστοιχη χρωματολογία στις θέσεις του RJ45

Όπως θα δείς πρέπει να βάλει τα ίδια ακριβώς άκρα στις θέσεις 1,2,3,6 για να παίξει σε 100mbit σύνδεση. Οτιδήποτε άλλο απλά δεν θα παίξει.

 

 

image004.gif.pagespeed.ce.KNnCzTjoVw.gif

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο να έχει βάλει τα ίδια, είναι να είναι και στις σωστές θέλεις, όπως στο σχεδιάγραμμα.

Ο τέστερ δείχνει απλά αν είναι σωστό το καλώδιο ή το πριζάκι, δε μπορεί να ελέγξει ζεύγη.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορεις να μου πεις ακριβως τι εννοεις γιατι δεν το πιανω...Στο σχεδιαγραμμα το βλεπω ιδιο. Απλα δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως ρολο παιζει το transmit & receive +-...

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι ηλεκτρολόγοι που βάζουν τα καλώδια, επειδή δεν έχουν ιδέα από δίκτυα, τα βάζουν στην τύχη αν και οι καλές πρίζες έχουν χρώματα για τις θέσεις. Βγάζει τις πρίζες από τον τοίχο κι ελέγχει τα καλώδια να είναι με τη συγκεκριμένη σειρά που δείχνει το σχεδιάγραμμα.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με το παιδι και μου ειπε οτι τα εχει πραγματι ετσι (1ασπροπρασινο 2 πρασινο 3 ασπροπορτοκαλι 6πορτοκαλι) και στις 2 μεριες. Απλα μου ειπε κατι το οποιο δεν εχω δοκιμασει ποτε. Οτι επειδη ειχε διακλαδωσεις το καλωδιο εχει ενωσει το χαλκο στο καθε καλωδιο ξεχωριστα. Still ομως το tester δειχνει οτι περναει το σημα. Λετε απλα να ειναι θεμα απωλειων απο τις ενωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι περνάει με το tester δεν λέει απολύτως τίποτα. Με τις ενώσεις εκεί μάλλον έχασε. Θα πρότεινα να ελεχθούν τα πατσαρίσματα στις μπρίζες για

να είσαι 100% σίγουρος. Οχι τα ζευγη αλλά ο τερματισμός. 

Στις ενώσεις πολυ πιθανόν να έχουν ενωθεί αλλα ντι αλλων και για αυτο σου έρχονται σωστά τα ζευγη αλλα δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενας φιλος στο σπιτι του απο οτι μου ειπε utp καλωδιο που χρησιμοποιει για τις τηλεφωνικες πριζες.

 

Αναφέρεσαι για τηλεφωνική γραμμή, το σχεδιάγραμμα παραπάνω είναι για rj45.

 

Στην τηλ. πρίζα βάζει τα καλώδια στις θέσεις 2 και 3 αν έχουν αρίθμηση αλλιώς στις 2 μεσαίες τρύπες

(συνήθως είναι  μπλε→2 και κόκκινο→3).

 

Τώρα που έχει utp  παίρνει ένα ζεύγος αντί για μπλε-κόκκινο χρησιμοποιεί τα χρώματα από το ζευγάρι και ακολουθεί το ίδιο μοτίβο.

https://www.google.gr/search?q=%CF%83%CF%8D%CE%BD%CE%B4%CE%B5%CF%83%CE%B7+%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%B6%CE%B1%CF%82+%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85&espv=2&biw=1494&bih=777&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CB0QsARqFQoTCM22jOzhtMgCFQG1FAodhWoAlw#imgrc=432-C4yGlIREdM%3A

 

Αν έχει σωστά τα παραπάνω να κοιτάξει πάλι τις ενώσεις στις διακλαδώσεις. 

Αν μπορεί να βρει αυτά εδώ απ'το να κάνει τις ενώσεις με το χερί.

 

http://www.thelab.gr/topic/112265-αλλαγή-πρίζας-τηλεφώνου-συνδεσμολογία/?p=1644370

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με το παιδι και μου ειπε οτι τα εχει πραγματι ετσι (1ασπροπρασινο 2 πρασινο 3 ασπροπορτοκαλι 6πορτοκαλι) και στις 2 μεριες. Απλα μου ειπε κατι το οποιο δεν εχω δοκιμασει ποτε. Οτι επειδη ειχε διακλαδωσεις το καλωδιο εχει ενωσει το χαλκο στο καθε καλωδιο ξεχωριστα. Still ομως το tester δειχνει οτι περναει το σημα. Λετε απλα να ειναι θεμα απωλειων απο τις ενωσεις?

 

Εάν δεν είναι συνεχόμενο το καλώδιο και τα έχει ματίσει, είναι προτιμότερο να βάλει powerlines, αντί να προσπαθεί να χρησιμοποιήσει αυτά τα UTP. Ας χρησιμοποιήσει μόνο τα μήκη που είναι συνεχόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.