Jump to content



i5 6600k Vs. i7 6700k για Gaming


Mitsos_The_Great

Recommended Posts

@gunsnrose123

Όσο πιο πίσω πηγαίνεις τόσο πιο άχρηστες θα σου φαίνονται οι τωρινές cpu γενικά. Δες τί ωραία που τα πάει ο 940.

 

Προσωπικά, δεν θέλω να ακούω πλέον για ακατέβατα 60άρια σε i5 αν δεν δω benchmark με τη σκηνή που το έτρεξαν για να έχω μέτρο σύγκρισης. Αν υπάρχει και βίντεο με ροή καρέ ακόμα καλύτερα. Τα ευπαρουσίαστα γραφήματα δεν λένε τίποτα. Μπορεί κάλλιστα να είναι προϊόν της φαντασίας. Το gamegpu και το pcgameshardware.de αποκαλύπτουν τη σκηνή του benchmark.

 

Μια διόρθωση για πιο πάνω. Το ram benchmark το έτρεξαν στο digital foundry.

 

@NTG

 

Διατύπωσα τη σκέψη μου για τον λόγο που η RAM κρατάει πίσω τον 4690Κ όταν τεζάρουν οι τέσσερις πυρήνες και πιστεύω ότι έχω έστω και κάποιο δίκιο γιατί δεν είμαι ειδικός σε αυτά.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading

 

A processor stalls when it is waiting for data it has sent for so it can finish processing the present thread.

When execution resources would not be used by the current task in a processor without hyper-threading, and especially when the processor is stalled, a hyper-threading equipped processor can use those execution resources to execute another scheduled task.

 

Όπως βλέπεις το πάγωμα ενός θρεντ που περιμένει στοιχεία από την συγκριτικά αργή RAM για να προχωρήσει το εκμεταλλεύεται το HT για να τρέξει κάτι άλλο. Δεν είναι μόνο αυτό το ΗΤ, αλλά καταλαβαίνεις. Ακόμα και με αργή μνήμη το ΗΤ βρίσκει τρόπο να τεζάρει τη cpu(εφόσον υπάρχουν ανεξάρτητα νέα θρεντ). Αυτό το πάγωμα των 4 απλών cores νικάς με ταχύτερη μνήμη, αλλά όχι ολοκληρωτικά. Όσοι λοιπόν μας λένε ότι βλέπουν τεράστια βελτίωση με ταχύτερες μνήμες, μας αποκαλύπτουν έμμεσα πόσο cpu bound είναι με τον i5 σε ορισμένα σενάρια.  

 

Όπως και να το δει κανείς δεν βλέπω ακλόνητο 60άρι στο σημείο αυτό. [Έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το game και δεν ξέρω καν που είναι για να δώσω feedback από το δικό μου.]

 

Οι ίδιοι reviewers δεν συνάντησαν πρόβλημα με τον 4790Κ, στο ίδιο μέρος με την ίδια κάρτα. Υπάρχει και το σχετικό βίντεο στο λινκ που δίνει το wccftech. Το λένε επίσης κραυγαλέα ότι με τον 4690Κ ήταν cpu bound. Μα πώς αφού το ίδιο ipc έχουν, ή μήπως παίζει ρόλο κάτι άλλο........;

 

υ.γ: Εγώ μεταφέρω απόψεις ανθρώπων της βιομηχανίας για το κατά πόσο μπορείς όλα τα παράλληλα task να τα πετάς στη gpu. Δεν κάνω τον ειδικό.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mεσα στις αποψεις των αλλων βαζεις και δικα σου συμπερασματα και κατι μου λεει οτι χανεις κατι απο το ολο νοημα.

Ολα τα threads περιμενουν καποια στιγμη περιμενουν δεδομενα απο τη μνημη οπου και αν βρισκονται αυτα ειτε εχεις HT ειτε οχι, ειτε εχεις 4 πυρηνες ειτε 20.

Eνα σετ ακομα απο registers ειναι στην ουσια ωστε να μπορουν εμμεσα ως αλλος επεξεργαστης να εχει προσβαση σε καποια κομματια του ιδιου core που δεν χρησιμοποιουνται. Δωσε βαση στο "δεν".

Σαφως καποιες φορες θα βοηθησει.

Δεν αναιρει τιποτα ομως απο οτι εχω γραψει μεχρι τωρα. Οτι σε 2-3 χρονια ο non-ht θα εχει ιδιες επιδοσεις...και δεν αφορα αν εχεις ht η οχι αλλα ποσο αποδοτικα δουλευει το cpu στην εκτελεση των εντολων (throughput ,latencies ).

Aπο κει και περα καλο θα ηταν να εβλεπα αντιστοιχη εικονα με αντιστοιχες ρυθμισεις απο τον ιδιο reviewer/χρηστη με 4790κ στα ιδια mhz...γιατι προβλημα με τον 4690κ ακομα και με 50frames με αργες μνημες δε το λες.

(βασικα δε μου κανει το "δεν συναντησαν προβλημα".)

Link to comment
Share on other sites

Ξανακοίταξα τις δοκιμές στο FO4. Με μπέρδεψε το stock που έλεγε στο screenshot δίπλα από τη λέξη gpu. Ο 4690Κ είναι στοκ ενώ ο 4790Κ στο βίντεο 4,6Ghz. Επίσης ο 4790Κ έχει κάποια στιγμιαία dips στο φόρτωμα της περιοχής. Παρόμοια υπάρχουν και με τον 4690Κ, τα οποία όμως στο screenshot κοιτάζοντας το διάγραμμα ροής φαίνονταν πιο παρατεταμένα.

 

Εντούτοις στην αρχή δίνουν μετρήσεις πάνω σε Τίταν και κάνουν το σχόλιο για τις αργές μνήμες μόνο για τους i5 και όχι για τους i7:

1920x1080, Ultra Settings, Titan X GPU Low/Avg FPS
Core i3 4130 [?] (3.4GHz, two cores, four threads) 25.0 / 48.1
Core i5 4690K [?] (Max 3.9GHz, four cores, four threads) 30.0 / 64.5
Core i7 4790K [?] (Max 4.4GHz, four cores, eight threads) 51.0 / 80.7
FX-6300 [?] (Max 4.1GHz, six cores, six threads) 23.0 / 48.4
FX-8350 [?] (Max 4.2GHz, eight cores, eight threads) 30.0 / 55.5

 

 

Ενώ τα average 4690K vs 4790K είναι κοντά αν συνυπολογίσεις διαφορές ρολόγια στα μιν υπάρχει τεράστια διαφορά 70%. Δεν ξέρουμε δυστυχώς πόσο στιγμιαία ή όχι είναι αυτά τα dips(κάτι μου λέει το δεύτερο). Ούτε τις μνήμες σε αυτήν τη δοκιμή. Αν και με βάση την επίγνωση του προβλήματος ίσως να είναι οι γρήγορες. Βλέπουμε επίσης παρόμοια dips και στις άλλες cpu, ανάλογα των επιδόσεών τους. Θα είχε ενδιαφέρον να βλέπαμε και 6πύρηνους ίντελ.Τέσπα δεν βγαίνει ξεκάθαρο συμπέρασμα. Είναι σίγουρο όμως ότι το ΗΤ βοηθάει στις δύσκολες καταστάσεις.

 

BTW, δοκίμασα από περιέργεια το game σε διάφορες περιοχές και είναι τρομακτικά απαιτητικό. Η cpu ασχολείται με πράγματα που γίνονται πολύ μακριά από τον παίκτη(πάντα στο ULTRA) και σε αρκετά σημεία έξω από πόλεις πέφτει στην περιοχή των 40. Δεν θα μου έκαναν εντύπωση και drops στην περιοχή των 30. Το τεστ του gamegpu.ru είναι πολύ λάιτ με τον 920 να κρατάει πάνω από 70 καρέ. Θα βλέπαμε σφαγή στους ι5 ειδικά τους παλιούς στα πιο heavy σημεία. Το πινακάκι που παρέθεσα είναι ενδεικτικό.

 

Ολα τα threads περιμενουν καποια στιγμη περιμενουν δεδομενα απο τη μνημη οπου και αν βρισκονται αυτα ειτε εχεις HT ειτε οχι, ειτε εχεις 4 πυρηνες ειτε 20.

 

Αν διαβάσεις καλά το άρθρο ένας λόγος "παγώματος" κάποιου θρεντ είναι τα cache miss. Δηλαδή όταν δε βρίσκει αυτό που χρειάζεται στην cache και ανατρέχει στην αργή RAM ή σε άλλη cache. Σε αυτό το χρόνο το HT τρέχει κάτι άλλο, εάν φυσικά υπάρχει (και στα νέα games θα υπάρχει).

 

 

Οτι σε 2-3 χρονια ο non-ht θα εχει ιδιες επιδοσεις...και δεν αφορα αν εχεις ht η οχι αλλα ποσο αποδοτικα δουλευει το cpu στην εκτελεση των εντολων (throughput ,latencies ).

 

 

Κάντο τώρα 4-5 χρόνια και συμφωνούμε απόλυτα. Ξέρεις τώρα...χλιαρός kaby lake με βελτίωση κυρίως στην gpu, αργοπορημένος cannonlake που θα είναι απλά σμίκρυνση και φτάνουμε κοντά στο 2020 για κάτι αξιόλογο.

Επομένως με ~100€ plus τώρα αγοράζεις μοντέλο που θα κυκλοφορήσει 4 χρόνια μετά. Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ το θεωρώ deal.

 

ΕΔΙΤ: Πήγαινε στο 3:32. 40% διαφορά(69/49) ο 3570Κ με τον 6700Κ στα ίδια ρολόγια είναι η αρχιτεκτονική;

 

 

Για πρόχειρη σύγκριση με τον 3570Κ ο 920 στα 3,8 με αργή μνήμη πάντα. Η μπουκάλα φαίνεται προς το τέλος.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

που εχουμε φτασει:

 

full hd? check

ultra settings? check

avg fps >60? check

καινουργιο παιγνιο open world κλπ κπλ; check

 

και γκρινιαζουμε για τα μινιμουμ φπς  , σε εναν ~2.5 ετων επεξεργαστη  σε στοκ συχνοτητες -και χωρις προφανως να ξερουμε οτι φταιει ο επεξεργαστης 100% και οχι το παιχνιδι-.

 

για καποιον που δεν του περισσευει το 100ρικο, ο 6600κ ειναι μπομπα .

 

 

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2015/skylake/charts/oc/tw.png

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2015/skylake/charts/oc/sc2.png

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2015/skylake/charts/oc/fc4.png

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2015/skylake/charts/oc/c3_j.png

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2015/skylake/charts/oc/c3_r.png

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/radek/2015/skylake/charts/oc/b4.png

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/11/game_f4/charts4/f4_cpu_nv.png

 

μεγαλο κριμα που δεν εχουν κ εναν 5820 σε στοκ και στα 4500..

 

Link to comment
Share on other sites

@gunsnrose123

Όσο πιο πίσω πηγαίνεις τόσο πιο άχρηστες θα σου φαίνονται οι τωρινές cpu γενικά. Δες τί ωραία που τα πάει ο 940.

 

Προσωπικά, δεν θέλω να ακούω πλέον για ακατέβατα 60άρια σε i5 αν δεν δω benchmark με τη σκηνή που το έτρεξαν για να έχω μέτρο σύγκρισης. Αν υπάρχει και βίντεο με ροή καρέ ακόμα καλύτερα. Τα ευπαρουσίαστα γραφήματα δεν λένε τίποτα. Μπορεί κάλλιστα να είναι προϊόν της φαντασίας. Το gamegpu και το pcgameshardware.de αποκαλύπτουν τη σκηνή του benchmark.

 

Μια διόρθωση για πιο πάνω. Το ram benchmark το έτρεξαν στο digital foundry.

 

@NTG

 

Διατύπωσα τη σκέψη μου για τον λόγο που η RAM κρατάει πίσω τον 4690Κ όταν τεζάρουν οι τέσσερις πυρήνες και πιστεύω ότι έχω έστω και κάποιο δίκιο γιατί δεν είμαι ειδικός σε αυτά.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Hyper-threading

 

 

Όπως βλέπεις το πάγωμα ενός θρεντ που περιμένει στοιχεία από την συγκριτικά αργή RAM για να προχωρήσει το εκμεταλλεύεται το HT για να τρέξει κάτι άλλο. Δεν είναι μόνο αυτό το ΗΤ, αλλά καταλαβαίνεις. Ακόμα και με αργή μνήμη το ΗΤ βρίσκει τρόπο να τεζάρει τη cpu(εφόσον υπάρχουν ανεξάρτητα νέα θρεντ). Αυτό το πάγωμα των 4 απλών cores νικάς με ταχύτερη μνήμη, αλλά όχι ολοκληρωτικά. Όσοι λοιπόν μας λένε ότι βλέπουν τεράστια βελτίωση με ταχύτερες μνήμες, μας αποκαλύπτουν έμμεσα πόσο cpu bound είναι με τον i5 σε ορισμένα σενάρια.  

 

Όπως και να το δει κανείς δεν βλέπω ακλόνητο 60άρι στο σημείο αυτό. [Έχω ασχοληθεί ελάχιστα με το game και δεν ξέρω καν που είναι για να δώσω feedback από το δικό μου.]

 

Οι ίδιοι reviewers δεν συνάντησαν πρόβλημα με τον 4790Κ, στο ίδιο μέρος με την ίδια κάρτα. Υπάρχει και το σχετικό βίντεο στο λινκ που δίνει το wccftech. Το λένε επίσης κραυγαλέα ότι με τον 4690Κ ήταν cpu bound. Μα πώς αφού το ίδιο ipc έχουν, ή μήπως παίζει ρόλο κάτι άλλο........;

 

υ.γ: Εγώ μεταφέρω απόψεις ανθρώπων της βιομηχανίας για το κατά πόσο μπορείς όλα τα παράλληλα task να τα πετάς στη gpu. Δεν κάνω τον ειδικό.

δηλαδή εάν κατάλαβα πιστεύεις ότι τα συγκεκριμένα benchmark είναι λάθος? ότι είχαν δόλο 

Link to comment
Share on other sites

 Που φτάσαμε; Να περιμένουμε τον cannonlake τέλη του 2017(νέα αναβολή) διότι "όσο νυχτώνει το quantum tunnelling μεγαλώνει":
 

At 10nm, the dielectric layer acting as the insulator in the finFET is too thin to prevent quantum tunnelling.

 
και να συζητάμε για αλλαγή cpu(= 500-600€) στα 3 χρόνια. Και να το θεωρούμε value.

Δεν μπορείς να αυξήσεις ipc αν δεν έχεις νέα τρανζίστορ να προσθέσεις εντολές κτλ. Aκόμα και έτσι πέφτεις στη ζώνη της φθίνουσας απόδοσης. Μόνο αν πετάξεις την παλιά αρχιτεκτονική στα σκουπίδια. 

 

και χωρις προφανως να ξερουμε οτι φταιει ο επεξεργαστης 100% και οχι το παιχνιδι-.

 

Για την pc master race δεν υπάρχει κακογραμμένος κώδικας, μόνο hardware που δεν τον σηκώνει. Και κοιτάμε πάντα τα μιν και πόσο διαρκούν.

Εντάξει υπερβάλλουμε. Κάποιο πατς θα κυκλοφορήσει η zenimax για το FO4. Πάντα τα θαλάσσωνε. Ακόμα και στο Skyrim τα ίδια είχαμε.

Το FO4 το ανέφερα γιατί παρά την αδιαφορία της Zenimax για τεχνολογική καινοτομία αποφάσισε να αξιοποιήσει πολλούς πυρήνες. Αν το τόλμησαν αυτοί σίγουρα θα το τολμήσουν και άλλοι.

 

 

δηλαδή εάν κατάλαβα πιστεύεις ότι τα συγκεκριμένα benchmark είναι λάθος? ότι είχαν δόλο

 
Αν σου έδειχνα μόνο τα πρώτα 2 λεπτά από το βίντεο με τον 920 πιο πάνω και όχι τις ντρόπες θα υπήρχε δόλος;

 

Αν σου έδειχνα τον 6600Κ να τρώει βουτιές κάτω από τα 50 καρέ με avg κάτω από 60 στη "welcome του the jungle" ενώ στου Komm τα λινκ φάινονται όλα μέλι γάλα με 90άρια θα υπήρχε δόλος;

 

Παίζει ρόλο η σκηνή που τρέχεις.

Link to comment
Share on other sites

 Που φτάσαμε; Να περιμένουμε τον cannonlake τέλη του 2017(νέα αναβολή) διότι "όσο νυχτώνει το quantum tunnelling μεγαλώνει":

 

 

και να συζητάμε για αλλαγή cpu(= 500-600€) στα 3 χρόνια. Και να το θεωρούμε value.

Δεν μπορείς να αυξήσεις ipc αν δεν έχεις νέα τρανζίστορ να προσθέσεις εντολές κτλ. Aκόμα και έτσι πέφτεις στη ζώνη της φθίνουσας απόδοσης. Μόνο αν πετάξεις την παλιά αρχιτεκτονική στα σκουπίδια. 

 

 

Για την pc master race δεν υπάρχει κακογραμμένος κώδικας, μόνο hardware που δεν τον σηκώνει. Και κοιτάμε πάντα τα μιν και πόσο διαρκούν.

Εντάξει υπερβάλλουμε. Κάποιο πατς θα κυκλοφορήσει η zenimax για το FO4. Πάντα τα θαλάσσωνε. Ακόμα και στο Skyrim τα ίδια είχαμε.

Το FO4 το ανέφερα γιατί παρά την αδιαφορία της Zenimax για τεχνολογική καινοτομία αποφάσισε να αξιοποιήσει πολλούς πυρήνες. Αν το τόλμησαν αυτοί σίγουρα θα το τολμήσουν και άλλοι.

 

 

 

Αν σου έδειχνα μόνο τα πρώτα 2 λεπτά από το βίντεο με τον 920 πιο πάνω και όχι τις ντρόπες θα υπήρχε δόλος;

 

Αν σου έδειχνα τον 6600Κ να τρώει βουτιές κάτω από τα 50 καρέ με avg κάτω από 60 στη "welcome του the jungle" ενώ στου Komm τα λινκ φάινονται όλα μέλι γάλα με 90άρια θα υπήρχε δόλος;

 

Παίζει ρόλο η σκηνή που τρέχεις.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει το βίντεο. Το πόσταρε πριν και ο Ντελιτζόν και δεν υπάρχει λόγος για repost.

Εμένα για ποιό λόγο μου κάνεις παράθεση; Αφού αγνοείς τα όσα λέω;

μου κάνει εντυπώσει ότι έχεις αμφισβήτηση και τις δυο μετρήσεις που σου έκανα παράθεση το ένα το ποσταρε ο Ντελιτζόν το άλλο μας βρωμάει δεν είμαι ειδικός άλλα δεν νομίζω ότι με core i7 να μπορείς να δεις τόση μεγάλη διάφορα στα παιχνίδια σε σχέση με τον core i5 με καλύτερη gpu σίγουρα τέλος πάντων ότι θέλει παίρνει ο καθένας άλλα να μην τους βγάλουμε όλους μλ....  

Link to comment
Share on other sites

 Που φτάσαμε; Να περιμένουμε τον cannonlake τέλη του 2017(νέα αναβολή) διότι "όσο νυχτώνει το quantum tunnelling μεγαλώνει":

 

 

και να συζητάμε για αλλαγή cpu(= 500-600€) στα 3 χρόνια. Και να το θεωρούμε value.

Δεν μπορείς να αυξήσεις ipc αν δεν έχεις νέα τρανζίστορ να προσθέσεις εντολές κτλ. Aκόμα και έτσι πέφτεις στη ζώνη της φθίνουσας απόδοσης. Μόνο αν πετάξεις την παλιά αρχιτεκτονική στα σκουπίδια. 

 

 

Για την pc master race δεν υπάρχει κακογραμμένος κώδικας, μόνο hardware που δεν τον σηκώνει. Και κοιτάμε πάντα τα μιν και πόσο διαρκούν.

Εντάξει υπερβάλλουμε. Κάποιο πατς θα κυκλοφορήσει η zenimax για το FO4. Πάντα τα θαλάσσωνε. Ακόμα και στο Skyrim τα ίδια είχαμε.

Το FO4 το ανέφερα γιατί παρά την αδιαφορία της Zenimax για τεχνολογική καινοτομία αποφάσισε να αξιοποιήσει πολλούς πυρήνες. Αν το τόλμησαν αυτοί σίγουρα θα το τολμήσουν και άλλοι.

 

 

 

Αν σου έδειχνα μόνο τα πρώτα 2 λεπτά από το βίντεο με τον 920 πιο πάνω και όχι τις ντρόπες θα υπήρχε δόλος;

 

Αν σου έδειχνα τον 6600Κ να τρώει βουτιές κάτω από τα 50 καρέ με avg κάτω από 60 στη "welcome του the jungle" ενώ στου Komm τα λινκ φάινονται όλα μέλι γάλα με 90άρια θα υπήρχε δόλος;

 

Παίζει ρόλο η σκηνή που τρέχεις.

 

δεν αντιλαμβανομαι τι θες να πεις για να ειμαι ειλικρινης.

 

οσο τα νμ μικραινουν τα προβληματα θα μεγαλωνουν, αμα η ιντελα ζοριζεται σκεψου οι αλλοι τι θα γινουν,και τι κασερι θα ζητανε για τα προιοντα τους. 

 

αν μη τι αλλο οι τιμες ειναι αρκετα σταθερες παντως, εκτος αν το 500ρικο για high end cpu και αλλαγη πλατφορμας ειναι ξαφνικα πολυ -ενδεικτικα ο ε6600 εκανε 320€ πριν 10 χρονια, οι πεντιουμ προ ~200.000δρχ πριν 20(?) χρονια-, και πλεον τσιμπας και low end gpu μαζι, που μπορει ακομα να ειναι ψιλοσαπακια για desktop αλλα σε λιγο θα μπορεις να παιζεις κατι cs/dota/lol χωρις discrete καρτα. αμα δε σε νοιαζει η gpu και θες μονο powaaaaah τσιμπας τον 5820κ και εισαι αρχοντας .

 

τωρα περι nm/ipc/αποδοσης κλπ μια χαρα πολλα μπορουν να κανουν, απλα οταν 10 χρονια ανταγωνιζεσαι το δικο σου lineup τι να κανεις; :p

 

περι ριβιους κλπ,υπαρχουν και παρα πολλα βιντεα που δειχνουν ολους τους απλους 4πυρηνους μεταξυ τους και βλεπεις μεγαλες διαφορες μεταξυ 2500/3570 με 6600, δε κανουμε κοντρα, ακρη προσπαθουμε να βγαλουμε. 

 

προσωπικα επειδη το f4 θα το τσιμπησω οταν βγει καποιο goty και 1000 patches και mods δεν μπορω να εχω αποψη....αν μου βαζες μαχαιρι στο λαιμο θα διαλεγα οτι φταιει το παιχνιδι παντως :p

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντυπώσει ότι έχεις αμφισβήτηση και τις δυο μετρήσεις που σου έκανα παράθεση το ένα το ποσταρε ο Ντελιτζόν το άλλο μας βρωμάει δεν είμαι ειδικός άλλα δεν νομίζω ότι με core i7 να μπορείς να δεις τόση μεγάλη διάφορα στα παιχνίδια σε σχέση με τον core i5 με καλύτερη gpu σίγουρα τέλος πάντων ότι θέλει παίρνει ο καθένας άλλα να μην τους βγάλουμε όλους μλ....  

 

Παίζει ρόλο η σκηνή που τρέχεις.

 

Το βλέπεις τώρα;

Το τί μπορεί να κάνει το ΗΤ το βλέπω στο μηχάνημά μου και έδειξα μια σκηνή όπου μπορεί κάποιος να το δοκιμάσει. Δεν χρειάζομαι πίνακες.

 

 

δεν αντιλαμβανομαι τι θες να πεις για να ειμαι ειλικρινης.

 

 

Κανένας προγραμματιστής δεν μπορεί να βασίζεται πλέον σε βελτιώσεις του ipc για να πάμε μπροστά. Όλα αυτό δείχνουν.

 

Με διπλάσιο αριθμό τρανζίστορ έχεις διπλάσιες επιδόσεις σε παράλληλο κώδικα. Αν αξιοποιήσεις αυτά τα επιπλέον τραζνίστορ σε νέες εντολές για αύξηση του ipc το κέρδος γίνεται ολοένα και μικρότερο. 

 

Τα μονοπώλια ανταγωνίζονται τον εαυτό τους για να κρατήσουν ψηλά τις πωλήσεις. Αν μπορούσε η ίντελ να βγάζει ταχύτερα νέα μοντέλα, όπως στα 90s, θα το έκανε.

 

Θα σου πω όμως ότι με προβληματίζουν αυτά που βλέπω με τους 6600Κ. Σε κάποια review sites δείχνουν μικρές διαφορές στα διάφορα games από τους haswell, αλλού τις βγάζουν τεράστιες(ιδίως στα βίντεο).

Δεν έχω καταλάβει τέλος αν η όποια αύξηση επιδόσεων είναι χάρη στον πυρήνα ή στις ταχύτερες μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

το hardware είναι ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ και φθηνό, που δεν αξίζει.. ούτε καν σαν "επένδυση".. φτιάχνεις μηχάνημα δυνατότερο από κονσόλα, με τα ίδια ή λιγότερα λεφτά..  απλά οι προγραμματιστές, δίνοντας βάση στο hardware των κονσολών, γράφουν κώδικα για εκείνες.. χωρίς βελτιστοποίηση.. 

είναι σαν το android που γράφεται για 1000 συσκευές ενώ το ios για 4-5 max με 99% τον ίδιο επεξεργαστή ή δύο διαφορετικούς;

η φετινή 980ti, σε 1-1,5 χρόνο θα'ναι για τα παλιοσίδερα... 

 

ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ το bottleneck όταν και οι 2 επεξεργαστές είναι στο 50-70%;; Να'ταν ο ένας 100% κολλημένος και λαχανιασμένος να τρέχει κ να μην προλαβαίνει κι ο άλλος στο ρελαντί να το καταλάβω... μιλάμε για άλλες αρχιτεκτονικές... ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ. Μιλάμε για μιλιουνια transistors κι εσείς μου λέτε σαν θετικό το HT; Συγκρίνετε επεξεργαστές 3 και 4 ετών πίσω;; Χρησιμοποιούμε σαν bench παιχνίδια με hairworks και crapworks γενικότερα; Συνέλθετε.. 

 

Σε 4-5 χρόνια από τώρα, το rasberry pi 9 θα έχει τη δύναμη του 6600Κ κ θα κοστίζει 50€. Κι ακόμα τα ίδια χάλια games θα παίζουμε. 

 

http://unboxholics.com/news/tech/11812-galaxy-s7-premium-me-4k-othoni-kai-16-pirinon-gpu

 

να πάρτε πυρήνες να παίζετε GTA V, Witcher 3 και Fallout 4 :sarcastic:

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Με το FO πολύ ασχοληθήκαμε. Είπα γιατί το ανέφερα. Μιλάμε για το πιο παρακμιακό στούντιο(το new vegas που μ'αρεσε δεν ήταν δικό τους) το οποίο πήρε πρωτοβουλία να γράψει παράλληλο κώδικα(ασχέτως των αδικαιολόγητων drops που ευελπιστώ να διορθωθούν). Αυτό δεν αχρηστεύει τους ισχυρούς ι5. Απλά αφήνει χώρο και σε λιγότερο ισχυρά τσιπ με περισσότερα cores.

 

Το ίδιο και το witcher 3. Είναι δε το witcher gpu και όχι cpu heavy. Άνετα το χειρίζονται 4 πύρηνοι της τελευταίας πενταετίας. Αλλά όχι και να μας χαλάει που κάνει scale σε περισσότερους πυρήνες.

 

Τέλος για τα gameworks. Αν ανεβάσεις το tessellation στο ταβάνι για τα μαλλιά του Geralt λογικό είναι να σακατέψεις την απόδοση σε AMD ακόμα και nvidia. Στις μεταγενέστερες εκδόσεις φιλοτιμήθηκαν να προσφέρουν και μια Low επιλογή για ανθρώπινα frame rate. Τέτοιες καταστάσεις με κάνουν να σκέφτομαι αν υπάρχει δόλος από την πλευρά της nvidia, αλλά μπορεί να είναι και αδιαφορία των devs.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστά αυτά τα βίντεο της digital foundry. Το GTAV είναι ipc bound(βλέπε φόλα dx11) με τέρμα το draw distance και γι'αυτό η διαφορά δεν ξεπερνά το 10%.

 

Οι μεγάλες διαφορές φαίνονται στο witcher 3 όπου δεν υπάρχει ipc τοίχος( aka "κακογραμμένο" :lol: ). Ο 3770Κ στοκ βγαίνει λίγο πάνω από τον 6600Κ στοκ. 92 vs 89 καρέ average αφήνοντας πίσω 26% τον 3570Κ(73 καρέ average στο δεύτερο βίντεο). Μέχρι και ο 8350 περνάει μπροστά.

 

Για όσους θέλουν ζωντανή δράση και όχι stills.

 

 

 

 

 

Στο 0:44 είναι η σκηνή από την οποία ανέβασα screenshots.

Link to comment
Share on other sites

Οι i5 τελειώνουν οριστικά ως high end gaming επεξεργαστές. Δηλαδή το όριο πάνω από το οποίο δεν έβλεπες κέρδος αν πλήρωνες περισσότερο. Ειδικά για όσους στράφηκαν στα 144Hz.

 

Αρκεί να ρίξει κανείς μια ματιά σε όλες τις τελευταίες κυκλοφορίες στο έγκυρο gamegpu.ru . Από τα ελάχιστα σάιτ με σωστή μεθοδολογία.

Call of Duty BO3, Fallout 4, Starwars Battlefront και το τελευταίο Assasins.

 

http://gamegpu.ru/action-/-fps-/-tps/assassins-creed-syndicate-test-gpu.html

 

 

http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test

 

 

http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test

 

Σχεδόν 30% πάνω. 2600Κ>4670Κ.

Το θέμα έκλεισε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.