Jump to content



i5 6600k Vs. i7 6700k για Gaming


Mitsos_The_Great

Recommended Posts

@Petrossortep
Ερώτηση.. Έχεις δοκιμάσει προσωπικά το παιχνίδι σε i5, i7 και i7 Extreme??
Δές τον παρακάτω πίνακα. Οι διαφορές που παρουσιάζεις στο παραπάνω πίνακα προσωπικά, έχοντας γνώση της (πραγματικής κατάστασης) είναι ανακριβείς. Ο παρακάτω πίνακας που σου παραθέτω σύμφωνα με αυτά που έχω μετρήσει εγώ είναι σχετικά κοντά με τα δικά μου αποτελέσματα αλλά -20% ο 4670K απο το 4770Κ.. αυτά ΔΕΝ υπάρχουν! ;)


CPU_01.png


Link

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep

Ερώτηση.. Έχεις δοκιμάσει προσωπικά το παιχνίδι σε i5, i7 και i7 Extreme??

Δές τον παρακάτω πίνακα. Οι διαφορές που παρουσιάζεις στο παραπάνω πίνακα προσωπικά, έχοντας γνώση της (πραγματικής κατάστασης) είναι ανακριβείς. Ο παρακάτω πίνακας που σου παραθέτω σύμφωνα με αυτά που έχω μετρήσει εγώ είναι σχετικά κοντά με τα δικά μου αποτελέσματα αλλά -20% ο 4670K απο το 4770Κ.. αυτά ΔΕΝ υπάρχουν! ;)

CPU_01.png

Link

Μαλλον κατι αλλο παιζει...αλλο witcher μηπως,??;p

The Witcher 3: Wild Hunt - Hearts of Stone

Release Date: 12 Oct, 2015

Επισης κατι δεν κανουν καλα στο site π εβαλες αν θελουν cpu bottleneck καταστασεις..

I cannot recall the last time we tested a video game that showed absolutely no performance difference between the Core i7 clocked at 2.5GHz and 4.5GHz.

edit.

Μπαμμ..κλασικη dice..loves i7's ht..

http://gamegpu.ru/action-/-fps-/-tps/star-wars-battlefront-beta-test-gpu.html

http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

@AKISSS Γενικά οι απόψεις διίστανται όσον αφορά το εν λόγω παιχνίδι διότι "τρέχει" όπως τρέχει :p αλλά anyway..!

Απο την άλλη 20% διαφορά στα frames απο i5 K σε i7 K απλά ΔΕΝ παίζει! Μιλάμε για διαφορά την οποία καλύπτεις με GPU upgrade είναι "αστείες" πραγματικά κάτι τέτοιες μετρήσεις!

Link to comment
Share on other sites

@AKISSS Γενικά οι απόψεις διίστανται όσον αφορά το εν λόγω παιχνίδι διότι "τρέχει" όπως τρέχει :p αλλά anyway..!

Απο την άλλη 20% διαφορά στα frames απο i5 K σε i7 K απλά ΔΕΝ παίζει! Μιλάμε για διαφορά την οποία καλύπτεις με GPU upgrade είναι "αστείες" πραγματικά κάτι τέτοιες μετρήσεις!

Για το witcher δεν ξερω..αλλα οι αποψεις δεν διιστανται καθολου οταν μιλαμε για frostbite engine-online game...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το witcher δεν ξερω..αλλα οι αποψεις δεν διιστανται καθολου οταν μιλαμε για frostbite engine-online game...

Όταν μιλάμε για κάτι καλό θα ήταν να επιχειρηματολογούμε για αυτό το κάτι και όχι για χίλια 2 άλλα πράγματα... άλλη ιστορία η FB 3 engine!

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάμε για κάτι καλό θα ήταν να επιχειρηματολογούμε για αυτό το κάτι και όχι για χίλια 2 άλλα πράγματα... άλλη ιστορία η FB 3 engine!

Το starwars το εβαλα για το thread..να δουμε διαφορες i5-i7..

τσεκαρες αυτο π σου ειπα..?ειναι το ιδιο game?

Δλδ ΕΣΥ ο ιδιος εκανες δοκιμες στο game με i5-i7 και δεν ειδες διαφορες?

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρείστε ότι στο witcher 3 ο Ρώσος χρησιμοποιεί άλλο benchmark για τις cpu καθόλου τυχαία. Εκεί εμφανίζονται δεκάδες npc και το HT κάνει τη διαφορά. Έχουν πει άνθρωποι σε συνεντεύξεις παλιότερα ότι το μέλλον του είδους αυτού είναι η προσομοίωση πολύπλοκων καταστάσεων.

Το να λες λοιπόν ότι δεν χριεάζονται HT ή έστω περισσότερους πυρήνες είναι σαν να λες ότι το supercomputing με τις χιλάδες cpu/gpu δεν μπορεί να έχει νόημα για προσομοιώσεις.

 

υγ.: Το techspot είναι εντελώς μούφα. Μόνο το ρώσικο και κάτι λίγα άλλα συμβαδίζουν με αυτά που βλέπω στο μηχάνημά μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρωτησω. Δηλαδη πιστευετε οτι ο i5 απο τον i7 εχουν σε παιχνιδια 20% διαφορα επιδοσεων? Τοτε μαλλον ειμαι τελειως ηλιθιος που τοσα χρονια αγοραζω i5... 20% δεν ξερω αν παιρνεις ουτε με νεα καρτα γραφικων...

Link to comment
Share on other sites

Δεν στεκει αυτο .... εγω παιζω witcher3 και ο cpu μου ειναι γυρο στο 30% ....αντι και εως 40% 

Πως ακριβος το παιχνιδι θα παρει ++++ απο τον i7 , την στιγμη που δεν "γεμιζει" ο ι5 ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ξαναρωτησω. Δηλαδη πιστευετε οτι ο i5 απο τον i7 εχουν σε παιχνιδια 20% διαφορα επιδοσεων? Τοτε μαλλον ειμαι τελειως ηλιθιος που τοσα χρονια αγοραζω i5... 20% δεν ξερω αν παιρνεις ουτε με νεα καρτα γραφικων...

20% είναι πολύ για να στο δώσει το CPU σε κανονικές συνθήκες gaming (1080p). Το είπα και πρίν το ξανά λέω και τώρα.. 20% είναι διαφορά για την οποία αλλάζει κάποιος GPU εάν ήταν τόσο τούμπανο ο Skylake θα είχα πάρει 1ος.. Προσωπικά απο τις μετρήσεις που συλλέγω σε διάφορα συστήματα με τις ίδιες κάρτες γραφικών/μνήμες κτλ.. έχω δεί διαφορές σε stock απο i5 K --> i7K το max 10-12% και αυτό σε ελάχιστα παιχνίδια όπου γίνεται χρήση του HT όπως στο Crysis 3 και BF4. Στα 100 παιχνίδια θα έχουμε προβάδισμα του αντίστοιχου i7 στα 5-6 για μερικά fps τα οποία μπορείς να τα δείς σε 1 πίστα και στο σύνολο του παιχνιδιού μπορεί και να μην καταλάβεις τπτ.. σε αρκετά απο την άλλη το HT δημιουργεί προβλήματα και stuttering στην ροή του παιχνιδιού πχ. FC4.. Πάντως κατά μέσο όρο ένας i5 4670Κ/4690Κ/6600Κ για παιχνίδια είναι στα ίδια επίπεδα επιδόσεων με έναν αντίστοιχο i7 με τις μικροδιαφορές να δίνουν και να παίρνουν, δώ και κεί. Τέλος για να το κάνω ποιό λιανά το πράμα για όσους δεν καταλαβαίνουν τι λέμε.. 20% παραπάνω fps είναι σαν να παίζει ένας i5 K στα 60fps ένα game σε αντίθεση με έναν i7 που το παίζει στα 72fps.. τέτοιο πράμα ΔΕΝ έχω δεί πουθενά προσωπικά, εκτός άμα αλλάξω GPU! Αυτό που έχω δεί ο ίδιος και μάλιστα πρόσφατα με μία 390 την οποία την δοκίμασα σε 4670Κ αλλά και σε έναν 4770Κ ενός φίλου εάν πήρα 3-4 fps στην καλύτερη σε 1-2 παιχνίδια είναι ζήτημα.. Ο Skylake απο αυτά που μου λένε άνθρωποι του κύκλου μου και τους οποίους ανέκαθεν εμπιστεύομαι είναι οτι είναι ελαφρώς καλύτερος απο έναν 4790Κ stock to stock απλά με καλύτερες θερμοκρασίες τπτ το ιδιαίτερο για να πείς WOW πάω να πάρω CPU. Επίσης ΠΑΝΤΑ υφίστανται και ο παράγοντας OC κάτι που σε αποθαρρύνει ακόμα περισσότερο για αγορά νέου CPU, δεν λέω οτι η όποια διαφορά εξανεμίζεται αλλά τουλάχιστον εάν υπήρχε "1" πιθανότητα να τρώει μπουκάλι μία GPU απο ένα i5 K και αυτή λέει αντίο..

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Δεν στεκει αυτο .... εγω παιζω witcher3 και ο cpu μου ειναι γυρο στο 30% ....αντι και εως 40% 

Πως ακριβος το παιχνιδι θα παρει ++++ απο τον i7 , την στιγμη που δεν "γεμιζει" ο ι5 ?

 

Αν δεις το benchmark τους για την πρώτη έκδοση του witcher 3 μέχρι και οι phenom δεν έχουν πρόβλημα. Μέχρι που κατάλαβαν σε ποιά τοποθεσία του παιχνιδιού ακριβώς έπρεπε να το τρέξουν. Μέσα σε πόλη με NPCs. Εδώ το dx12 δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Και μην περιμένει κανείς σε αυτή τη γενιά να τα πετάνε ΟΛΑ σε έναν πυρήνα όπως με το Skyrim και τις "κατάμεστες" πόλεις του.

 

Δες και εδώ: http://gamegpu.ru/rpg/rollevye/the-witcher-3-wild-hunt-v-1-04-test-gpu.html

http--www.gamegpu.ru-images-stories-Test

 

Τώρα σε σένα icy που ρωτάς τί να σου πω; Δοκίμασε στο ίδιο σημείο, παίξε με συχνότητες-πυρήνες και δες ποιός πουλάει φούμαρα. Εγώ δεν το προχώρησα πολύ το game και τώρα είμαι σε φάση μετά από clean install. Δεν υπάρχει τίποτα από games στο σκληρό.

 

 

Υ.Γ: Το techspot βγάζει νούμερα από το μυαλό του ή τρέχει δοκιμές της πλάκας. Δείχνουν τον 920 σε μικρή απόσταση από τους τωρινούς σε ipc intensive games όπως το absolution, το far cry και αλλού. Και στις gpu παρόμοιες καταστάσεις. Π.χ. το splinter cell conviction το έδειχναν να τρέχει απροβλημάτιστα στις τότε νέες gpu της AMD ωθώντας με να αναβαθμίσω σε 5850. Μέχρι και σήμερα με όλα τα patches αυτό το πράμα δεν λέει να τρέξει χωρίς frame drops.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αρα κατα βαση παιδια ενας καλος ι5 πχ 6600κ με εναν ι7 θα εχει μικρη διαφορα στα fps προφανως θα εχεις βαλει μια αξιολογη gpu σαν την 970 px....και επισης ο 4790κ με τον ι7 6700κ μικρες διαφορες......αρα αμα μπορεσω και βρω ενα συστημα σε 4790κ που ισως μου βγει πιο φθηνα καλα θα ειναι να παω εκει ετσι ??? και οσο αναφορα τις μνημες αν θυμαμαι καλα 6700κ ddr4 δεν βοηθανε στο να δεις παραπανω frames σε συγκριση με τις ddr3 στον 4790κ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μετά από 3 μέρες δοκιμών με τον επεξεργαστή  ι7 6700Κ έχω να πω μερικά πραγματάκια και να κάνω μερικές ερωτήσεις.

 

Πριν τον 8320 που με τον οποιο είχα θέματα σε αρκετά παιχνίδια (τον είχα στα 4.5) .Όταν λέω θέματα εννοώ drops χωρίς λόγο (περισσότερο σε open world games) . Στα παιχνίδια που δεν είχα drops έτρωγα μπουκάλι όσο δεν πάει (ακόμα και στο need 4 speed most wanted 2) με αποτέλεσμα η R9 390 μου να κάθεται (και εγώ νόμιζα πως φταίει η κάρτα μέχρι να την δοκιμάσω σε άλλο pc).

Με τον 6700K υπάρχουν μεγάλες διαφορές στα παιχνίδια. Δεν έχω τα drops και η κάρτα παίζει στο 100% πάντα. Ακόμα και στα κακογραμμένα watch dogs & batman.

Απλά πιστεύω ότι άξιζε τα λεφτά του ο επεξεργαστής (μιας και θα κατασκηνώσει αρκετά χρόνια στο pc μου).

 

Το μόνο αρνητικό του είναι ότι δεν μπορώ να τον πάω πάνω από 4.6Ghz. Στα 4.5 είμαι stable με 1.27vcore και στα 4.6stable με 1.39vcore . Δεν ξέρω αν χρειάζεται να αυξήσω τάσεις από άλλα υποσυστήματα για να ανέβω παραπάνω (παρ'όλα αυτά μου κάνει εντύπωση που στα 4.5 παίζει πιο κάτω και από το stock vcore (1.30 ήταν η stock τάση στο bios) και στα 4.6 θέλει 1.39)

αλλά νομίζω για gaming τα 4.5 (που αντιστοιχούν σε 4.9Ghz~ του 4790Κ) είναι υπερ αρκετά για gaming, τι λέτε;

 

Επίσης άφησα το cpu uncore ratio στα 4Ghz γιατί θέλει περισσότερο ρεύμα για 4.5 για παράδειγμα . Έχω απώλεια σε επιδόσεις;

Έγινε επεξεργασία από Mitsos_The_Great
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα οι τάσεις αυτές που βλέπω μου φαίνονται τερατώδεις .

Εγω έχω 1.24 v στο sandy @4.3 .

Οι ivy ακόμα πιο λίγο ...

θέλουν τέτοια ρεύματα οι καινούργιοι ;

Nαι καμια σχεση με τους αλλους..Αλλα δεν εχουν θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Με τους skylake μέχρι 1.45v είναι safe αρκεί να υπάρχουν καλές θερμοκρασίες (κάτω από 90 βαθμούς συνήθως)

 

Πάντως πολύ κρύος επεξεργαστής. Με 1.39v δεν πάει πάνω από 84 η θερμοκρασία σε prime95/aida . Με έναν  4790πχ και αυτές τις τάσεις θα έφτανα άνετα τους 100 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Το datasheet των επεξεργαστών λέει ποιό είναι το safe range για τάσεις. 

http://www.intel.com/content/www/us/en/processors/core/desktop-6th-gen-core-family-datasheet-vol-1.html

 

Λέει στη σελίδα 114 ότι η μέγιστη τάση φτάνει τα 1,52 βολτ. Σημασία έχει αν αυτή είναι η maximum safe τάση ή η absolute maximum τάση. Για να το εξηγήσω. Στους i7 920 η μέγιστη ασφαλής τάση ήταν τα 1,375 βολτ ενώ η απόλυτη μέγιστη τάση ήταν τα 1,55v. Μετά τα 1,55 βολτ υπήρχε κίνδυνος άμεσης βλάβης. Από τα 1,375 βολτ μέχρι τα 1,55 βολτ ήταν η ζώνη φθοράς. Η ζώνη μείωσης της προγραμματισμένης ζωής του τσιπ.

 

Στη σημείωση 7 του πίνακα σελίδα 115, η  οποία αφορά την τάση της cpu, διαβάζουμε:

Long term reliability cannot be assured in conditions above or below  max/min functional limits.

 

Άρα τα 1,52 βολτ είναι η μέγιστη ασφαλής τάση για σχετική μακροζωία αν έχουμε κατάλληλη ψύξη. Ο ίδιος πίνακας για τον i7 920 έδειχνε τα 1,375 που είναι απολύτως ασφαλή.

 

ΕΔΙΤ: Κάθε τσιπ βέβαια έχει τις δικές του ανοχές. Όπως λέει η παρατήρηση 1, τα δεδομένα του πίνακα προέκυψαν από προσομοιώσεις και θα αναβαθμιστούν μετά από μετρήσεις σε τεμάχια. Δλδ γενικά κοντά στα 1,5 βολτ δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

 

Τελευταία παρατήρηση. Η υπερβολική τάση σκοτώνει τον επεξεργαστή άσχετα από θερμοκρασίες. Μην ακούτε τους κάγκουρες.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://forums.anandtech.com/showthread.php?t=2434787

 

Is my i5 2500k finally becoming a bottleneck?
I've been testing it out a lot in different games lately and seeing CPU usage getting hammered.

I'll start with The Witcher 3 where I have 98-99 GPU usage until I enter a city like Novigrad and then my i5 is hitting 100% on 3 out of 4 cores.

 

 

Try to overclock to 4.5 or even 5 Ghz with water cooler. that's the only way to make them still usable.

 

Καθένας με τον πόνο του και τον εξοπλισμό του.

 

 

 

Overclocking your i5 further won't help in terms of CPU usage. You need more cores.

 

 

Despite conclusive evidence that HT helps gaming significantly now, people are still recommending others to save $100 for a 4690K with no HT and lower stock clocks for some unfathomable reason, for a long lived part that can survive 2 or even 3 GPU cycles.

 

 

Τουτέστιν, η φτήνια τρώει τον παρά.

 

Δεν μπορεί πια να βλέπουν όλοι φαντάσματα. Ούτε το software να μείνει στην εποχή του πρώτου counterstrike.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα και οι τρεις εχουν δικιο.

(ο δευτερος οχι τοσο ...αν και η προταση του σε γενικες γραμμες δεν ειναι λαθος..για το witcher δεν στεκει).

 

Αν εννοει οτι "you need more cores" το HT ..τοτε ανετα μπορει να κανει oc τον 2500k..

Δεν ειναι πυρηνας το HT. 

 

 

Αν τα cores μετρουσαν με την εννοια του core οπως θα θελαμε ολοι, η διαφορα μεταξυ fx8150 και ι3-4330 θα ηταν μεγαλυτερη. 

Και ναι προφανως ξερω οτι δεν εχουν καμμια σχεση ο ενας επεξεργαστης απο τον αλλον.

 

 

Απλα δεν εχει αδικο και ο πρωτος που ειπε για το oc.

Ενα 20% παραπανω απο τις συχνοτητες του ht χρειαζεσαι. Προφανως για oc μοντελα ειναι κομματακι δυσκολο..Αλλα οταν ειναι μεταξυ non-k ΗΤ και Κ non-HT το αποτελεσμα ειναι αμφιροπο αναλογα ποσο θελει να ασχοληθει ο χρηστης (και ποσο ψηλα ειναι σε συχνοτητες ο non-K ΗΤ).

Πχ non-K HT @4ghz ειναι καλη λυση. Non-k HT @3.6ghz ειναι ψιλοdebatable για ενα ocer με Κ non-HT @4.4ghz. 

Οτι επεξεργαστη και να εχει θα παρει frames απο το oc στο witcher.

Το αν θα ξεπερασει τον i7 εξαρταται απο τις συχνοτητες που συγκρινουμε ...(και σε δευτερη φαση την ευκολια ή μη να το κανει ο καθε χρηστης αυτο το oc).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.