Jump to content



Αγορα gaming monitor


gns

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Είμαι στη φάση αγοράς νέου monitor για το νέο pc και θα ήθελα την γνώμη σας

 

Θα πάω σε 144hz IPS οπότε έχω 2 επιλογές:

 

GPU θα είναι μια 980ti οπότε λογικά θα πήγαινα για την πρώτη αλλά έχω διαβάσει στο net ότι πολλή είχαν προβλήματα με backlight bleed.

 

Οπότε θα ήθελα την γνώμη σας αν έχετε εμπειρία σε κάποιο από τα πιο πάνω monitors και γενικά τι θα κάνατε εσείς στην προκειμένη περίπτωση.

 

Αξίζει το ρίσκο να πάω σε gsync? 

 

Γενικά παίζω action rpg, fps.

 

 

κάτι άσχετο..σε games που μπορείς να κλειδώσεις τα fps από την κονσόλα λογικά αν η κάρτα σου μπορεί να δώσει 144fps δεν θα έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα με teering σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι μιας και δεν είμαι gamer. Τα 144hz πόσο χρήσιμα είναι στην πράξη; Υπάρχει περίπτωση μια κάρτα, όσο δυνατή κι αν είναι, να βγάζει 144fps και μάλιστα σε ανάλυση 1440p, αν υποθέσουμε ότι κάποιος παίζει σε high settings ; Τα 60 γενικά θεωρούνται λίγα; Το gsync κυρίως για τα κάτω από τα 60fps δεν είναι χρήσιμο; Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο το premium για τα 144hz, όταν συνδυάζεται με ips στην συγκεκριμένη ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι μιας και δεν είμαι gamer. Τα 144hz πόσο χρήσιμα είναι στην πράξη; Υπάρχει περίπτωση μια κάρτα, όσο δυνατή κι αν είναι, να βγάζει 144fps και μάλιστα σε ανάλυση 1440p, αν υποθέσουμε ότι κάποιος παίζει σε high settings ; Τα 60 γενικά θεωρούνται λίγα; Το gsync κυρίως για τα κάτω από τα 60fps δεν είναι χρήσιμο; Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο το premium για τα 144hz, όταν συνδυάζεται με ips στην συγκεκριμένη ανάλυση.

Έχει σημαντική διαφορά όταν παίζεις competitive FPS. Δε μπορώ να πω για άλλα είδη γιατί δε γνωρίζω. Για τις λεπτομέρειες τώρα, όταν παίζεις competitive, δε σε ενδιαφέρουν τα γραφικά τόσο, οπότε μπορείς να τα ρίξεις όλα σε medium/low, εκτός συνήθως από τα models που θέλεις υψηλή ευκρίνεια. Έτσι, δεν είναι απαραίτητο να έχεις τη κορυφαία κάρτα, αλλά σίγουρα δε μπορείς να παίξεις με μια low end. Εγώ στο bf4 με μια 970 είμαι σταθερά πάνω από τα 120 (το δικό μου monitor είναι 120Hz) με σχεδόν όλα στο medium-high στα 1080p.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει σημαντική διαφορά όταν παίζεις competitive FPS. Δε μπορώ να πω για άλλα είδη γιατί δε γνωρίζω. Για τις λεπτομέρειες τώρα, όταν παίζεις competitive, δε σε ενδιαφέρουν τα γραφικά τόσο, οπότε μπορείς να τα ρίξεις όλα σε medium/low, εκτός συνήθως από τα models που θέλεις υψηλή ευκρίνεια. Έτσι, δεν είναι απαραίτητο να έχεις τη κορυφαία κάρτα, αλλά σίγουρα δε μπορείς να παίξεις με μια low end. Εγώ στο bf4 με μια 970 είμαι σταθερά πάνω από τα 120 (το δικό μου monitor είναι 120Hz) με σχεδόν όλα στο medium-high στα 1080p.

Ωραία, σύμφωνοι. Αξίζει να δώσει κανείς 700-800€ για να έχει τα hz μαζί με ips panel για gaming; Μου φαίνονται πολλά ρε παιδιά, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Για την xB270hu αναφερόμουν η οποία είναι ips

 

Έχω κοιτάξει και τα 2 reviews από tftcentral.

 

Ίδιο panel και οι 2 με την acer να έχει +ULMB.

 

Από άποψη κατασκευής η Asus φαίνεται να είναι καλύτερη συν το γεγονός ότι δεν αναφέρθηκαν γενικά προβλήματα.

 

Οπότε καταλήγουμε στο αν η καλύτερη κατασκευή και αξιοπιστία της Asus υπερτερεί ή όχι του Gsync και των πιθανόν προβλημάτων που προσφέρει η Acer.

 

Σε αυτό θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας σαν καταναλωτές και πιο ψαγμένοι  :T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, σύμφωνοι. Αξίζει να δώσει κανείς 700-800€ για να έχει τα hz μαζί με ips panel για gaming; Μου φαίνονται πολλά ρε παιδιά, δεν ξέρω.

Δανειζομαι τη φραση '' competitive fps'' του wizard μιας και είναι ο λόγος για την αγορά διαφόρων περιφερειακων. Το αν αξίζει τα 700-800 μόνο εσύ θα το απαντήσεις. Είσαι hardcore gamer σε clan που παίζει competitive και γουστάρεις την απόλυτη αίσθηση και έλεγχο ingame? Τότε πρέπει να πάρεις ένα τέτοιο monitor. Ολα βέβαια σχετίζονται. Θέλει και το ανάλογο ποντίκι - πληκτρολόγιο κλπ κλπ.

Όπως πολύ σωστά είπε ο wizard σε competitive Mode κανένας pro δεν παίζει στα ultra. Το ζητούμενο είναι τα πολλά fps ώστε να παίρνεις το avantage των 144hz έναντι των 60hz users.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@pnick, αυτό που λέει ο @Dr_Nikiforos. Όταν κάποιοι δίνουμε 100€ για ποντίκι και mouspad, νομίζω τα 700€ για οθόνη είναι λογικά. Προσωπικά έδωσα 300€ και πήρα μια μεταχειρισμένη Eizo με υπόλοιπο 4 χρόνια εγγύησης, αλλά άλλοι δίνουν 700€. Όμως, δεν είναι καθαρά τα 700€, πρέπει να υπολογίσεις τα πόσα παραπάνω θα δώσεις από μια άλλη οθόνη που θα έκανε τη δουλειά σου. Πχ, είχα πάντα ποντίκια των 50-100€, οπότε δεν έδωσα παραπάνω για gaming, απλά επέλεξα κάτι διαφορετικό. Για οθόνη, δεν είμαι κατάλληλο παράδειγμα, αφού η βασική μου έχει >1000€...

Όπως, αν διαθέτεις 400€ για μια σχετικά καλή οθόνη και καταλήξεις να δώσεις 700€, 300€ σου κόστισε το gaming (και άλλα τόσα η κάρτα γραφικών :hehe: )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι αν πάρεις μια 144hz χωρίς ips στα 400-500€ τί χάνεις από την εμπειρία; Αυτό λέω. Τέλος πάντων. Στην ψυχολογία του gamer δεν μπορώ να μπω, οπότε τί θέλω και ανακατεύομαι... :p  :D

 

Προσωπικά η λογική του να πάω σε 144hz ips είναι ότι θα είναι η κύρια οθόνη στο pc μου.

Οπότε η λύση του να πάω σε κάποια 144hz tn με μικρότερο budget και να χρειαστώ άλλη οθόνη για τις υπόλοιπες εργασίες δεν μου άρεσε και στη τελική θα έδινα τα ίδια αν όχι περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Κι αν πάρεις μια 144hz χωρίς ips στα 400-500€ τί χάνεις από την εμπειρία; Αυτό λέω. Τέλος πάντων. Στην ψυχολογία του gamer δεν μπορώ να μπω, οπότε τί θέλω και ανακατεύομαι... :p  :D

 

Τα πολλα Hz κανουν την κινηση ομαλοτερη και μειωνουν το motion blur. Ειναι μεγαλη βελτιωση εναντι των 60Hz για gaming. Με την 980ti μπορεις να τα φτασεις στους μη απαιτητικους τιτλους, στους ΑΑΑ σαφως και δε τα φτανεις αλλα και παλι εχεις αξιοπρεπη fps + G-Sync + AHVA.

 

Gns, εφοσον θα παρεις 980ti θα πας με την Acer XB270HU. Ναι εχει αρκετα θεματα qc, αλλα γενικα οι προβληματικες αντικαθιστανται και εφοσον πετυχεις καλο κομματι ειναι πραγματικα κορυφαιο μοντελο. Σαν οθονη ειναι και λιγο καλυτερη απο την Asus, εχει μεγαλυτερο G-Sync range και η Asus εχει σχετικα μεγαλο delay οταν την θετεις σε 60Hz mode. Η Asus εχει πιο σωστα bezels, αλλα αυτο δε φτανει. ΕΙναι βεβαια φθηνοτερη οποτε δεν τις προσαπτω κατι.

 

Αν παρεις την Asus, τοτε να την συνδυασεις με μια Fury / FuryX. Οι sync techs αποτελουν το σημαντικοτερο gaming feature των οθονων, μη το χασεις για πιο ασημαντες λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Για τα hz το κατάλαβα. Το ips ανεβάζει πολύ το κόστος στην συγκεκριμένη περίπτωση και αφού η βασική χρήση είναι το gaming δεν θα μπορούσε κανείς να ζήσει χωρίς αυτό; Μιλάμε για περίπου τα μισά χρήματα σαν κόστος. Εντάξει, αν κανείς είναι μερακλής τα δίνει και τα 800€ για οθόνη. Εγώ προσωπικά μόνο για επαγγελματική χρήση θα έδινα τόσα (και παραπάνω αν έβγαζα χρήματα από αυτό).

Link to comment
Share on other sites

Mypoint of view για αναβάθμιση οθόνης  (ίσως λανθασμένη)  αλλά με βάση τα εως τώρα δεδομένα

α) ΙPS >> TN

β) 16:10 >> 16:9 (τουλάχιστον για τα δικά μου μέτρα και σταθμά, όταν είμαι ακόμα με την dell2407 νομίζω ότι δεν κερδίζω σημαντικά  αν αναβαθμίσω σε 27αρα 16:9)

γ) Για απόστααση 60 πόντους νομίζω ότι η 27αρα δεν καλύπτει αυτό που θέλω - το οπτικό μου πεδίο. 61 vs 68 εκ διαγώνιος μου φαίνεται "μικρή" αναβάθμιση. Και ίσως θα έπρέπε να πάω σε μεγαλύτερη ...αλλά σε ποιά 30αρα  16:10; και δεν ξέρω αν έχουν βγει 30αρες IPS gsynch/freesynch....

δ) 2560x1440 >> 4Κ από πλευρας ιπποδύναμης κάρτας γραφικών που καλείται να υποστηρίξει την κάθε ανάλυση

Ακόμα και στην 2560χ1440 ανάλυση σε premium παιχνίδια (τελευταίας εσοδείας) εκτιμω ότι δεν θα μπορώ να βλέπω πάνω από 60hz με highest settings. Ομαλότερη κίνηση = high HZ values , ναι αλλά αν δεν παίζεις online fps ανταγωνιστικά σου αρκούν και τα 60hz για ομαλή κίνηση...Τι κάρτα χρειάζεσαι για να παίξεις το withcer 3 se ultra setting στα 60hz σε 2560x1440; Γιατί να πάρεις τότε οθόνη freesynhc/gsynch στα 144Ηz; Για την ομαλότερη κίνηση (stutter free, no input lag) θα μου πειτε...δεκτό.

ε) Για τa gsynch vs freesynch δεν μπορώ να αποφασίσω αφού την οθόονη θα την έχω τόσα χρόνια που θα έχω αλλάξει πέντε κάρτες και απο τα δύο στρατόπεδα...μου φαίνεται πιο εύκολο να παίξει τελικά η οθόνη freesynch με nvidia GPU παρά το gsynch με ΑΤΙ GPU.

Σγχωρνάτε με αν δεν τα λέω καλά ... ίσως τα έχω μπερδεμένα στο μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Για τα hz το κατάλαβα. Το ips ανεβάζει πολύ το κόστος στην συγκεκριμένη περίπτωση και αφού η βασική χρήση είναι το gaming δεν θα μπορούσε κανείς να ζήσει χωρίς αυτό; Μιλάμε για περίπου τα μισά χρήματα σαν κόστος. Εντάξει, αν κανείς είναι μερακλής τα δίνει και τα 800€ για οθόνη. Εγώ προσωπικά μόνο για επαγγελματική χρήση θα έδινα τόσα (και παραπάνω αν έβγαζα χρήματα από αυτό).

 

Συμφωνω οτι ειναι πολλα τα λεφτα. Αλλα δεν ειναι υπερβολικα πολλα. Σκεψου οτι για να παρεις TN 1080p με G-Sync (ΑΟC G2460PG) θελεις 450 ευρω + 200 ευρω μια 24" IPS (Dell P2414H) = συνολο 650 ευρω. Θα μου πεις οτι μια οθονη ειναι λιγοτερο real estate απο δυο και κοστιζει παλι παραπανω, αλλα απο την αλλη με μια οθονη χαιρεσαι και τα παιχνιδια με τα χρωματα ενός IPS panel.

 

Περα απο το παραπανω, αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουν καλες 1440p TN με G-Sync, ολες οσες κυκλοφορουν ειναι κατω του μετριου. ΕΠισης δεν υαπρχουν γενικοτερα IPS 144Ηz 1080p με G-Sync.

Link to comment
Share on other sites

Mypoint of view για αναβάθμιση οθόνης  (ίσως λανθασμένη)  αλλά με βάση τα εως τώρα δεδομένα

α) ΙPS >> TN

β) 16:10 >> 16:9 (τουλάχιστον για τα δικά μου μέτρα και σταθμά, όταν είμαι ακόμα με την dell2407 νομίζω ότι δεν κερδίζω σημαντικά  αν αναβαθμίσω σε 27αρα 16:9)

γ) Για απόστααση 60 πόντους νομίζω ότι η 27αρα δεν καλύπτει αυτό που θέλω - το οπτικό μου πεδίο. 61 vs 68 εκ διαγώνιος μου φαίνεται "μικρή" αναβάθμιση. Και ίσως θα έπρέπε να πάω σε μεγαλύτερη ...αλλά σε ποιά 30αρα  16:10; και δεν ξέρω αν έχουν βγει 30αρες IPS gsynch/freesynch....

δ) 2560x1440 >> 4Κ από πλευρας ιπποδύναμης κάρτας γραφικών που καλείται να υποστηρίξει την κάθε ανάλυση

Ακόμα και στην 2560χ1440 ανάλυση σε premium παιχνίδια (τελευταίας εσοδείας) εκτιμω ότι δεν θα μπορώ να βλέπω πάνω από 60hz με highest settings. Ομαλότερη κίνηση = high HZ values , ναι αλλά αν δεν παίζεις online fps ανταγωνιστικά σου αρκούν και τα 60hz για ομαλή κίνηση...Τι κάρτα χρειάζεσαι για να παίξεις το withcer 3 se ultra setting στα 60hz σε 2560x1440; Γιατί να πάρεις τότε οθόνη freesynhc/gsynch στα 144Ηz; Για την ομαλότερη κίνηση (stutter free, no input lag) θα μου πειτε...δεκτό.

ε) Για τa gsynch vs freesynch δεν μπορώ να αποφασίσω αφού την οθόονη θα την έχω τόσα χρόνια που θα έχω αλλάξει πέντε κάρτες και απο τα δύο στρατόπεδα...μου φαίνεται πιο εύκολο να παίξει τελικά η οθόνη freesynch με nvidia GPU παρά το gsynch με ΑΤΙ GPU.

Σγχωρνάτε με αν δεν τα λέω καλά ... ίσως τα έχω μπερδεμένα στο μυαλό μου.

 

Δεν συγκρινονται οι oθονες του 07 με τις σημερινες. Οι οθονες τοτε ειχαν PWM dimming, χειροτερη αντιθεση και χρωματα, περισσοτερο ghosting και μεγαλυτερο input lag καθως και πολυ πιο grainy coatings. Μια ΑΗ-IPS LG των 150 ευρω ειναι πολυ καλυτερη απο την dell σου η την δικια μου U2410.

 

Σχετικα με τα HZ, σαφως και δε θα φτανεις τριψηφια νουμερα με το witcher 3. Aλλα ουτε ολα ultra θα τα εχεις, υπαρχουν πολλα settings που το ultra απο το high εχουν πολυ μικρη διαφορα αλλα γλιτωνουν αρκετα fps (x4 antializing στα "φυσικα μαλλια" αντι για x8, high το foliage visibility αντι για ultra και τα σχετικα). Αντιστοιχα και στα αλλα παιχνιδια. Και οταν τα fps δεν ειναι υψηλα, τοτε τα sync techs κανουν την μεγαλυτερη διαφορα και εξαφανιζουν shuttering και lag.

 

Tελος, σαφως και στα multiplayer παιχνιδια τα πολλα fps και το μηδενικο delay ειναι σημαντικοτερα απο τα single player, αλλα η διαφορα των 60 απο τα 120+ Hz ειναι ορατη σε ολα τα παιχνιδια, το motion blur reduction ειδικα δεν συγκρινεται. Αν εχεις και strobbed backlights, φτανεις την καθαροτητα κινησης μιας CRT.

Δες εδω διαφορα αναμεσα σε 40 και 60 Hz, καπ[ου ειχα βρει και με τα 144Ηz πως ειναι αλλα τωρα δεν το εχω ευκαιρο.

http://www.testufo.com/#test=framerates

ΕDIT: Οριστε: http://www.blurbusters.com/faq/60vs120vslb/

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά βάζοντας στην εξίσωση τις πολλές ίντσες και  τα 4κ, που προωθούνται στις μέρες, μας τα 60 Mhz απομακρύνονται...

Aπ' την άλλη θα μου πείτε : έχει νόημα το ΑΑ στα 4Κ; Βγάλτο off τελείως...

Στα 2 χρόνια από τώρα θα τρέχουν άνετα με τις τότε GPU...

 

Για gaming monitor oi ερωτήσεις είναι  

Διαστάσεις 27αρα ή 30άρα;  Εγω θα ήθελα 30αρα (να γεμίσει το οπτικό πεδίο μου)

Λόγος 16:10 ή 16:9 ή 21:9; Εγώ θα ήθελα 16:10

ΙPS vs TN : σίγουρα IPS

Ρυθμός Ανανέωσης 60Hz ή παραπάνω; Να συμβιβαστώ ή αυτό είναι λάθος;

Αναλυση 2,5Κ ή 4Κ; Εγώ εκτιμώ πιο εύκολο στα επόμενα χρόνια να τρέχουν καλυτερα σε 2,5Κ

Freesynch ή Gsynch; Εγώ εκτιμώ Freesynch επειδή είναι "softwarικό" και νιώθω πως "ξεκλειδώνει" πιο εύκολα και για nvidia (λέω μπαρούφες)

 

 Σε όλα τα παραπάνω  υπάρχει κάτι ?

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν ισοτιμες επιλογες σε καθε κατηγορια. Αυτη τη στιγμη οι κορυφαιες gaming οθονες ειναι οι Acer XB270HU και Asus MG279Q, οι οποιες ειναι 27" 16:9 1440p 144Hz AHVA με sync tech. Μετα ανεβαινοντας στο κοστος παμε στην 34" 4Κ 21:9 Acer X34 αν κανει OC στα 100Hz, το οποιο ομως δεν ειναι σιγουρο οτι θα το πετυχεις, οποτε δε μπορω να την προτεινω πανω απο τις παραπανω 27αρες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.