Jump to content



ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ..


nickthegreek

Recommended Posts

Παιδιά έχω εναν υπολογιστή που παρόλο που παρόλο σβήνω temporary internet files(αν παίζει ρόλο), διάφορα μη χρήσιμα προγράμματα και δεν έχει κάποιο spyware η τίποτα παρόμοιο νομίζω ότι καθυστερεί αρκετα να ανοίξει και αργάει σε καποιοες εφαρμογές πράγμα που δεν θυμάμαι να έκανε πριν από καιρό. Θα μου προτείνατε κάτι να κάνω (όχι εξηζητημενα πράγματα ,αρχαριος είμαι) και πια γενικώς προγράμματα κάνουν το υπολογιστή να καθυστερεί?

Μπορεί να φταίει ότι έχω το spyBlaster και το panda internet security μαζί ή γενικότερα τέτοιοι συνδιασμοί?

ευχαριστώ για τον χρόνο σας...:)

p4 3.00 GHz, 1GB RAM WINDOWS XP, SP 2 (αν βοηθάνε τα στοιχεία)

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστης σου ειναι καλος και η μνημη σου επαρκει για το λειτουγικο σου.

Το spywareblaster δεν νομιζω να προκαλει κανενα προβλημα αφου δεν χρειαζεται να το τρεχεις απο πισω για να λειτουργει.

Μηπως εχεις πολλα προγραμματα να τρεχουν οταν ξεκιναει ο υπολογιστης και γενικα εχεις πολλα ανοιχτα προγραμματα που δεν τα χρησιμοποιεις και καθυστερουν τον υπολογιστη σου?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για τη συμβουλή σου όμως πόσα προγράμματα θα πρέπει να τρέχουν σε έναν υπολογιστή γενικής χρησης? (περίπου) σε εμένα πάντως τρέχουν 49 processes

Link to comment
Share on other sites

Παντος 49 processes δεν ειναι λιγα, εγω αυτη τη στιγμη τρεχω firewall, antivirus, browser, winamp, netlimiter και bitcomet και εχω 24 processes συνολο χωρις να παρατηρω καμια καθηστερηση στηνη αποκριση του υπολογιστη.

Δεν υπαρχει καποιος μεγιστος αριθμος προγραμματων που μπορουν να τρεχουν ταυτοχρονα.Ο περιορισμος ειναι στη μνημη και στον επεξεργαστη σε συνδιασμο με το ποσο απαιτητικα ειναι τα προγραμματα που τρεχεις.

Απενεργοποιησε οσα δεν χρειαζεσαι και θα λυθει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Defragment αν θές να πάει πιο γρηγορα. Ο σκληρός δίσκος είναι αυτός που δημιουργεί το bottleneck στο εκαστοτε σύστημα, άρα όσο πιο γρήγορα μπορεί να διαβάσει, τόσο πιο γρήγορα θα πάει το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos

Defragment αν θές να πάει πιο γρηγορα. Ο σκληρός δίσκος είναι αυτός που δημιουργεί το bottleneck στο εκαστοτε σύστημα, άρα όσο πιο γρήγορα μπορεί να διαβάσει, τόσο πιο γρήγορα θα πάει το σύστημα.

Για εμένα αυτό πρέπει να το κάνουμε 1 φορά την εβδομάδα, μεγάλος παράγοντας, όπως επίσης καλό θα είναι το page file να είναι σε άλλο σκληρό, όχι στον ίδιο με το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Τα "σκουπιδάκια" του Internet επιβάρυναν τον σκληρό σου η κάνεις πολλά φορμάτ.Πάντως είναι θέμα σκληρού δίσκου.Kαι defragment να κάνεις δεν θα γίνει τίποτα(αυτό συμβαίνει τούλάχιστον σ εμένα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aligator21

Για εμένα αυτό πρέπει να το κάνουμε 1 φορά την εβδομάδα, μεγάλος παράγοντας, όπως επίσης καλό θα είναι το page file να είναι σε άλλο σκληρό, όχι στον ίδιο με το λειτουργικό.

Και να είναι και σταθερό σε μέγεθος, γιατί αν το έχεις να πέρνει μια περιοχή τιμών (απο 512-768 Mb πχ) αυξάνει τον κατακερματισμο των αρχείων

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια στις συμβουλές για το pagefile: έχω κάνει ένα partition 5Gb ( D: ) και εκεί μέσα βρίσκετε το σταθερό σε μέγεθος pagefile, ο φάκελος με τα Temp Internet files, οι φάκελοι Temp & TMP, το temp folder του Nero, το temp folder από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα μου ζητάει προσωρινό χώρο εργασίας, καθώς και τα "χύμα" downloads μου. Θέλει το σχετικό defrag του κάθε τόσο, αλλά με μέγεθος 5Gb, διαρκεί ~1 λεπτό και ξέρω ότι και να ξεχάσω να το κάνω, δεν επηρρεάζει καμιά άλλη λειτουργεία του συστήματος μου.

Περιττό να σας πώ ότι το "C:" είναι μια μονοκόμματη μπλε μπάρα στο Disk Defragmenter...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.