Jump to content



Αγορά gtx970 3.5gb or amd 390 8gb


Kyriakos Gkikas

Recommended Posts

παιδιά λεω να παρω μια καρτα σε αυτα τα χρήματα (300-380) τι να επιλέξω ?
η gtx 970 έχει λίγο μνήμη  3,5gb... 1080p εχω βεβαια αλλα τοσο λιγο μνήμη δεν ειναι λιγο για την εποχή? σε κανα χρονο μπορεί να εχω πρόβλημα...??? 
με την 390 8gb τι παίζει? αξιζει? τι μειονέκτημα έχω με τόσο μνήμη που έβαλαν την κάναν πιο αργή ? 

μήπως να περιμένω λίγο τι να κανω?  
  :)

Link to comment
Share on other sites

Τι τροφοδοτικό έχεις; Πλέον η 970 θεωρώ ότι αξίζει μόνο αν σε περιορίζει το τροφοδοτικό. Αν δεν σε απασχολεί το θέμα της κατανάλωσης, καλύτερα η 390.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

390 8gb = δηλαδή 8GB RAM στην κάρτα γραφικών???

Εε ναί..!

 

@, Έχεις φύγει για 390. MSI & Sapphire όπως είπαν και τα παιδιά απο πάνω. Σύντομα θα έχω ολοκληρωμένη εικόνα της Sapphire Nitro R9 390 (under testing). Όποια βρείς φτηνότερα πάρε απο τις 2.

 

EDIT:@virus777 Δές λίγο εδώ! (Η 390 είναι καλύτερη αγορά πλέον απο την GTX970)

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Η 390 εχει διαγραψει την 970 απο τον χαρτη 

 

Από που προκύπτει αυτό?

 

Στα 1080p που θα παίζει ο OP αλλιώς τα βλέπω εγώ τα παράγματα...

 

(review 17ης Σεπτεμβρίου)

perfrel_1920.gif

https://www.techpowerup.com/reviews/AMD/R9_Nano/30.html

 

Έχει τη διπλάσια μνήμη βέβαια, αλλά και το διπλάσιο -σχεδόν- TDP επίσης...

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

επίσης κατι ακομα εχω μητρική p6t  https://www.asus.com/Motherboards/P6T/ θα εχω κανένα πρόβλημα με το pci 2?

 

Άρα έχεις cpu εποχής i7 920. Να ξέρεις ότι στα τωρινά games οι κάρτες της AMD είναι ό,τι χειρότερο για παλιούς επεξεργαστές.

Αν τη θες όμως για τα dx12 games περισσότερο(υπολόγιζε ένα εξάμηνο από τώρα για να παγιωθεί το πρότυπο) πήγαινε σε 390.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει αυτό?
Μετά και από τα DX12 benchmarks του Fable Legents, πλέον οι Radeon δείχνουν να είναι πιο future proof από τις κάρτες που βασίζονται στο GM204. Οπότε αν δεν αγοράζεις κάρτα για 6 μήνες, οι Radeon είναι καλύτερη επιλογή. Πας σε GTX αν δεν έχεις καλό τροφοδοτικό, αν έρχεσαι σχετικά σε οριακό σημείο με μια Radeon, οπότε αυτομάτως προστίθεται ένα επιπλέον έξοδο.
Link to comment
Share on other sites

Μετά και από τα DX12 benchmarks του Fable Legents, πλέον οι Radeon δείχνουν να είναι πιο future proof από τις κάρτες που βασίζονται στο GM204. Οπότε αν δεν αγοράζεις κάρτα για 6 μήνες, οι Radeon είναι καλύτερη επιλογή. Πας σε GTX αν δεν έχεις καλό τροφοδοτικό, αν έρχεσαι σχετικά σε οριακό σημείο με μια Radeon, οπότε αυτομάτως προστίθεται ένα επιπλέον έξοδο.

 

Τα έχω δει τα benchmarks, αλλά θα έλεγα να περιμένουμε να βγουν (όταν βγουν με το καλό) τα πρώτα νέα παιχνίδια με dx12 για να κρίνουμε. Είναι λίγο νωρίς ακόμα.

Αυτός ήταν και ο κύριος λόγος για τον οποίο δεν πρότεινα κάποια κάρτα από τις δύο στον ΟΡ.

Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει αυτό?

 

Στα 1080p που θα παίζει ο OP αλλιώς τα βλέπω εγώ τα παράγματα...

 

Έχει τη διπλάσια μνήμη βέβαια, αλλά και το διπλάσιο -σχεδόν- TDP επίσης...

 

 

Βρες μου σημερα ενα παιχνιδι που δεν καταναλωνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3GB VRAM  , (στο farcry 4 οταν στιγμες που εποιανε μεχρι και 3.3) .... 

Ετοιμασου του χρονου -παραχρονου να πεφτει τρελο κλαμα για τις 970 , που θα εχουν frame drops απο το πουθενα λογο των 3.5 VRAM 

 

μονο τροφοδοτικο ειναι παραγοντας για να παριε καποιος την NV

 

 

 

Ε καλα οπως και να χει, τωρα 970 καινουρια δεν παιρνεις.. Αν σκεφτεται για μτχ αξιζει πολυ η τουλαχιστον περισσοτερο απο μεταχειρισμενες amd.

 

 

 

Αν αξιζει η 970 μεταχειρισμενη , ας πουμε γυρο στο 300αρι ..... τι να πει η 290 που την βρισκεις με 200  :p 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Βρες μου σημερα ενα παιχνιδι που δεν καταναλωνει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 3GB VRAM  , (στο farcry 4 οταν στιγμες που εποιανε μεχρι και 3.3) .... 

Ετοιμασου του χρονου -παραχρονου να πεφτει τρελο κλαμα για τις 970 , που θα εχουν frame drops απο το πουθενα λογο των 3.5 VRAM 

 

 

Καταρχάς να σε ενημερώσω οτί η κάρτα έχει 4 GB Vram. Frame drops τις ελάχιστες φορές που πέρασα τα 3,5 GB σε real life gaming (1440p) προσωπικα δεν παρατήρησα.

 

Σου δείχνω τι κάνει η κάρτα σήμερα σε 1080p και σε στοκ καταστάσεις, και εσύ μου λες οτί σε 2 χρόνια θα πέσει κλάμα... :D

Το στοκ καταστάσεις το τονίζω, γιατί με o/c η ψαλίδα στα 1080p ανεβαίνει και άλλο, όταν η πλειοψηφία των καρτών παίζει στα 1500 πυρήνα άνετα, και εκεί φτάνει και ξεπερνάει μια στοκ 980.

Από την άλλη οι 390 δεν σηκώνουν τόσο τα ρολόγια, είναι γεγονός.

 

Ποιος ξέρει, μπορεί και σε 2 χρόνια να φανούν χρήσιμα και τα 8 GB της 390 ...αν δεν έχει τεζάρει από πυρήνα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως οταν καποιος σκαει 300-400-500ε , θελει τα λεφτα του να ποιασουν τοπο .... ειτε αμα αυτος εχει σκοπο να αλλαξει σε 1 χρονο , ειτε σε 3 κτλ κτλ κτλ 

 

Παροτι στις αρχες του χρονου η 970 φανταζε οτι καλυτερο ειχε να προσφαιρει η αγορα απο VFM αποψη  , τα επομενα γεγονοτα απλα της εκαναν μια οχι και τοσο δελεαστικη αγορα . Σε καμοια περιπτωση δεν λεω πως δεν ειναι καλη καρτα , αμα μου καθοταν μεταχειρισμενη σε καλη τιμη θα την επερνα με κλειστα τα ματια.

ΟΜΩΣ για αγορα καινουργιου , δεν αξιζει  

 

Οσο για το OC ειναι σχετικο .... κατι παει καλυτερα , κατι παει χειροτερα . ομως σε γενικες γραμμες ειτε σε NV ειτε σε AMD θα κυμανθεις περιπου 10-20% επιπλεον ρολογια/μνημες 

 

(ακομα και εγω με την voltage locked amd μπορεσα να δωσω ενα 10% παραπανω ....) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.