Jump to content



AMD 64bit VS INTEL 64bit


thanaseas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από vdeseris

Βασικά είναι και τι γουστάρει η τσέπη μας και τι απαιτήσεις έχουμε. Μου ζήτησε η αδερφή μου pc για office και της πήρα celeron. Δεν έχω κόλλημα με καμμιά εταιρεία όπως έχω ξαναπεί. Και ΑTi είχα και Nvidia, και Maxtor και Seagate και WD.... Τα δοκιμάζεις όλα και κρίνεις...

Τι κρινεις...με δουλευεις τωρα??Ολα ιδια..εγω τουλαχιστον διαφορα δεν καταλαβαινω.Δηλαδη αν αντι για αυτα που εχω τωρα ειχα Abit AA8 925xe-P4 640-1gb DDr2..θα ειχα διαφορα???υπηρχε περιπτωση να μου κολισει το doom 3 πχ στις ιδιες ρυθμισεις??Δεν νομιζω!Απλα ειναι θεμα τι γουσταρεις και αμα σε νοιαζουν τα μετρητικα...ο AMD πχ παει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

.....αμαν...ρε σεις ...παλι τα ιδια και τα ιδια κολλημενα ατομα επιμενουν ...για πραγματα... που ισως να μην εχουν δοκιμασει κιολας....ημαρτον.......και ολοι πιστευω ξερουμε οτι ...οι περισσοτεροι απο εμας....μιλαμε τεκμηριωμενα και οχι κολλημενα....σαν τα 2-3 ατομα σε αυτο το thread (ονοματα δεν λεω ολοι ξερουμε).....απλα πλεον δεν συμμετεχω σε τετοιες συζητησεις...γιατι κρανιονομαι απιστευτα....και μονο καντηλια θελω να ριξω...

P.S

Home : A64 3500(0.13)@2750 on w/c / 1gb VX(UTT) / Raid0 (nf4)

Work: P43.2E(E0)@4160 on w/c / 1gb PDP(TCCD) / Raid0 (875P)

......AYTA ...........:flower: :flower:

....KSEKOLATEEEEEEEEEEEEEEEEE REEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 13:06]

Απο τιμες μην συζηταμε...τωρα πια ολα ιδια ειναι δυστυχως!

Troop ποσα fps εχεις στο fraps???Το οτι το παιχνιδι θελει SLI για να παιξει τελεια μου την εχει βιδωσει παντως...και αναθεμα το εγω 900 ευρω δεν δινω για τα γραφικα...τιποτα μεσα στον υπολογιστη μα τιποτα δεν αξιζει τοσο.Αφου λοιπον δεν μου το παιζει οπως θελω...το πουλαω και παιρνω Ιντελ:p(αυτο παιζει....μπορει και να με δειτε με καμια Fatal1ty :D )

1600χ1200 vsync on, ολα φουλ, εχω 60 FPS σταθερά στο FRAPS. Πέφτει λίγο οταν έχει πολύ κόσμο, και γίνονται πολλές μάχες, 50 FPS , ή καμια φορά και 45. Πιο κάτω ποτέ δεν έχω δεί, ούτε οταν πετάω με τα πτηνά, ή οπουδήποτε αλλού. Πάντως δε μασάει οτι και να γίνει. Χωρίς το VSYNC φτάνει μεχρι και 100 FPS...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι χρειαζεται να μιλαμε για τις επιδοσεις που θα εχει η καθε μια εταρεια στο μελλον(φυσικα δεν αναφερομαι στα σχεδια της καθε μιας) για τον απλουστατο λογο οτι η καθε μια εχει αποδειξει πως ανα περιοδους παιρνει τα ηνια.Αυτο φαινεται μονο οταν εχουν ηδη κυκλοφορησει το καθε κομματι και μπορουν να γινουν συγκρισεις.Να μιλαμε με λογια δεν εχει ουσια,σε λιγο καιρο θα μιλαμε και με σοβαρα κριτηρια(benchmarks,pi,κλπ).Σαφως και οι δυο εχουν τα υπερ και τα κατα τους,ο καθενας κρινει αυτο που του ταιριαζει.Μην λεμε τη μιση αληθεια,ομως και αερολογιες.Παρ'οτι εχω Α64 ζηλευω το ΗΤ του Preshot,οπως και καποιος αλλος πχ. τις χαμηλες θερμοκρασιες του Winnie Α64,ολα σχετικα ειναι. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper

1600χ1200 vsync on, ολα φουλ, εχω 60 FPS σταθερά στο FRAPS. Πέφτει λίγο οταν έχει πολύ κόσμο, και γίνονται πολλές μάχες, 50 FPS , ή καμια φορά και 45. Πιο κάτω ποτέ δεν έχω δεί, ούτε οταν πετάω με τα πτηνά, ή οπουδήποτε αλλού. Πάντως δε μασάει οτι και να γίνει. Χωρίς το VSYNC φτάνει μεχρι και 100 FPS...

ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΧΧΑΑΑΑΑ....σορυ Κωστα δεν ειναι ειρωνικο το γελιο αλλα το SLI δεν το χρισημοποιεις αδερφε....τοσα εχει και ενας φιλος μου με ΑΜΔ 3500+@2400-MSI 6800 gt@Ultra-1gb ram,αυτος παιζει στην ιδια αναλυση με σενα γιατι εχει την DELL 20" wide που εχει ο ΣΟΚΙ..

Εγω παιζω σε 1280χ1024 και εχω γυρω στα 85 fps..στα 2600 mhz με GT καρτα.

Πως ειναι δυνατον ομως να μην σου κανει αυτα τα κολληματα στην αρχη...και σε εμενα και στον φιλο μου στην αρχη το παιχνιδι φορτωνει και κολλαει για 2-3 δευτερολεπτα μετα ειναι ενταξει σε αυτον.Εγω στο μηχανημα μου βλεπω καπου καπου καποια σπασιματα και με ενοχλουν(τα fps δεν πεφτουν),μηπως τα βλεπω μονο εγω τελικα??Τοσο περιεργος και ευαισθητος εγινα???,θα δοκιμασω το vsync που λες!THX για τις πληροφοριες!

ΥΓ:Δεν ειναι τοσο off-topic,εγω ειλικρινα εχω την απορια να δω πως θα πηγαινε το παιχνιδι στον καινουργιο ιντελ....:/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Suedehead [Σήμερα, στις 13:17]

Ελληνικά Ελληνικά Ελληνικά αντε τώρα........:p

stay on topic παιδες που ειναι τα 64bit, ανοιχτε αλλο thread για ΗΤ κτλ

...ουπς....μου ξεφυγε απο την τσαντηλα μου....:o:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio [Σήμερα, στις 13:29]

ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΧΧΑΑΑΑΑ....σορυ Κωστα δεν ειναι ειρωνικο το γελιο αλλα το SLI δεν το χρισημοποιεις αδερφε....τοσα εχει και ενας φιλος μου με ΑΜΔ 3500+@2400-MSI 6800 gt@Ultra-1gb ram,αυτος παιζει στην ιδια αναλυση με σενα γιατι εχει την DELL 20" wide που εχει ο ΣΟΚΙ..

Εγω παιζω σε 1280χ1024 και εχω γυρω στα 85 fps..στα 2600 mhz με GT καρτα.

Πως ειναι δυνατον ομως να μην σου κανει αυτα τα κολληματα στην αρχη...και σε εμενα και στον φιλο μου στην αρχη το παιχνιδι φορτωνει και κολλαει για 2-3 δευτερολεπτα μετα ειναι ενταξει σε αυτον.Εγω στο μηχανημα μου βλεπω καπου καπου καποια σπασιματα και με ενοχλουν(τα fps δεν πεφτουν),μηπως τα βλεπω μονο εγω τελικα??Τοσο περιεργος και ευαισθητος εγινα???,θα δοκιμασω το vsync που λες!THX για τις πληροφοριες!

ΥΓ:Δεν ειναι τοσο off-topic,εγω ειλικρινα εχω την απορια να δω πως θα πηγαινε το παιχνιδι στον καινουργιο ιντελ....:/

Ετσι για να μη γελας σα το χαζό, το παιχνίδι σε πολλά φορουμ που διάβασα δε παίζει καλα με SLI. Οποτε δε με πολυαπασχολεί απο τη στιγμή που παίζω μια χαρα. Σε αλλα φορουμ διάβασα οτι παίζει χειρότερα οταν ενεργοποιείς το SLI πάρα σε single. Εγω τα έχω βάλει ολα full , Αntializing full κλπ. Απο κει και πέρα παράπονο δεν έχω, σίγουρα σε νεότερους drivers θα παίξει ακόμα καλύτερα. Κολλήματα στην αρχή με το που κανεις log in λογικό ειναι να κάνει αφου διαβάζει πληροφορίες για τον κόσμο και φορτώνει ολους τους παίκτες που ειναι δίπλα σου. Οταν λέω κόλλημα ειναι το σταδιακό φόρτωμα των παικτών γύρω σου. Σε 2-3 σεκ ειναι ολα οκ. ΤΟΣΟ πολυ σε ενοχλεί δηλαδη ?

Και το υφος σου πολλές φορές δεν ειναι και το καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το παιχνιδι δεν παιζει καλα με ΣΛΙ με χαροποιει ιδιαιατερα γιατι ξερω οτι δεν φταιει η καρτα και οτι δεν χρειαζεται να δωσω 900 ευρω(που ουτως η αλλος δεν τα δινω με τιποτα).Για την ιστορια εχουμε δοκιμασει μεχρι και 2 gb ραμ!Εννοειται ολα Φουλ

Μα δεν στην ειπα βρε αδερφε...τι να μην γελασω...εγω αμα ειχα δωσει 900 ευρω η 800 η και δεν ξερω ποσα και μου εκανε το πραμικρο..κατι μια βλακεια δεν ξερω...θα το εσπαγα(αφου δεν σου κανει οκ).Το αρχικο δεν με ενοχλει το καταλαβαινω,αλλα μεσα στο παιχνιδι..εγω βλεπω καποια πραγματα που με ενοχλουν...ισως ειμαι εγω μονο..απλα ειμαι περιεργος φαινεται...

Δεν μπορω να καταλαβω τι σε πειραξε παντως...γελασα γιατι περιμενα να ακουσω καμια 150 αρα να γουσταρουμε..μολις ειδα 60 καταλαβα οτι δεν χρισημοποιεις το ΣΛΙ.ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΦΤΑΙΣ!

Αληθεια εσυ γιατι ενοχληθηκες??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Eγώ πάλι δεν έχω καταλάβει ακόμη ποιό είναι το πρόβλημα με τον Α64 @ SLI.... :(

Λέτε να μου διαφεύγει τίποτα ????:blink:

Τι ενοεις πρόβλημα ? Το μόνο πρόβλημα ειναι οτι μερικά παιχνίδια δεν υποστηρίζονται απο το SLI. Οπότε ειτε έχεις μία είτε 2 κάρτες ειναι το ίδιο πράγμα. Αλλά οπως βλέπω, η nvidia βγάζει συνέχεια drivers και προσθέτει στα παιχνίδια που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris

Και γω όση ώρα σερφάρω κατεβάζω με emule, τρέχω seti (μεσος όρος για ένα WU 2 ώρες), και ακούω mp3.... Με Α64 φυσικά χωρίς HT...

Καλά το Seti, τις άλλες εφαρμογές τις θεωρείς ΒΑΡΙΕΣ? ΕΛΕΟΣ....δε μπορω να ακούω ότι κάνω πολλά μαζί δηλαδή ανοίγω 10 tab στο Firefox ακούω mp3 και γράφω στο Word, δεν είδα κανέναν να μου λέει κάνω SETI η FOLDING μιας είναι κάτι το κάνετε οι περισσότεροι και παίζω ένα βαρύ 3D παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse

’ρα hyperthreading είναι όταν διαβάζεις 2 thread του thelab ταυτόχρονα;

Πάντως , για να σε στεναχωρήσω , εγώ πίνω καφέ , γράφω την απάντηση και διαβάζω το thread ταυτόχρονα.

Mε τον καφέ σε idle priority......

Όχι δεν σημαίνει αυτό....μάθε να διαβάζεις καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chris2004

Φίλε μου έχεις την νοοτροπία του AMDα γιαυτό δεν καταλαβαίνεις, όση ώρα γράφω - διαβάζω το Thread κάνω και κάτι άλλο ταυτόχρονα, ενώ εσύ όχι, άρα τον χρόνο μου δεν τον σπαταλάω.

:rofl:
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.