Jump to content



ΘΑ ΣΚΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΗΡ, ΙΒΜ ΜΕ ΟΣΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ (ΑΓ)ΕΛΛΑΔΑ...


Dr Mendel

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από alex_000 [Χθες, στις 19:07]

Συγνώμη φίλε αλλά δεν νομίζω ότι κάποιο από τα στοιχεία που έδωσες απαντάει στην ερώτηση μου. Επίσης δεν νομίζω ότι η απάντηση ειναι πολύσύνθετη.

Ο πιο απλή οικονομική λογική λέει, αν αγοράζεις φτηνά και πουλάς ακριβά (όπως γίνεται στην Ελλάδα σύμφωνα με τους περισσότερους σε αυτό το thread ) έχεις μεγάλο ποσοστό κέρδους σε κάθε μονάδα προϊόντος που πουλάς. Αυτό όμως δεν ισχύει στην Ελλάδα καθώς το ποσοστό κέρδους στην αγορά προϊόντων σε χονδρική και λιανική πώληση είναι μικρό σύμφωνα με τον οικονομικό τύπο. Οπότε ισχύει ένα από τα 4

1) Κάνω λάθος το ποσοστό είναι μεγάλο (αμφιβάλω για αυτό)

2)Δεν αγοράζουν φτηνά

3)Δεν πουλάνε ακριβά

4)Υπάρχουν άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το ποσοστό κέρδους ( π.χ βαριά φορολογία , υψηλά λειτουργικά έξοδα, πολλές επισφαλείς απαιτήσεις από κακοπληρωτές. )

αν ισχύει το 1ο γράψτε λάθος.

αν ισχύει ενα απο τα 2-3 (η και τα δύο) τα πράγματα δεν είναι όπως περιγράφονται στο thread .

αν ισχύει το 4ο τα καταστήματα πληροφορικής δεν έχουν άλλη επιλογή από το να πουλάνε ακριβά και καθώς κρίνονται τόσο σκληρά σε αυτό το thread -όσον αφορά τις τιμές πώλησης , για το RMA και το service δεν διαφωνώ.-

Κι όμως η απάντησή μου, όπως άλλωστε αναφέρω) δεν σου λύνει το πρόβλημα αλλά σου βάζει τις παραμέτρους για να δείς την απάντηση, δεν πειράζει όμως ας τα πάρουμε με τον δικό σου τρόπο......

1) στα μεμωνομένα προιόντα το κέρδος είναι συνήθως μεγάλο και έχω τα στοιχεία για να το αποδείξω αυτό, σε αντίθεση με τα ολοκληρωμένα συστήματα που είναι ο κράχτης των επιχειρήσεων και δουλεύουν όπως τα γάλατα στα super market.

2) αν μου δώσεις κανένα σοβαρό λόγο γιατί να μην αγοράζουν φθηνά τότε θα το ξανασκεφτώ.

3) πουλάνε ακριβά, αυτό είναι γεγονός, αν έχεις αντίθετη άποψη εμένα τουλάχιστον δεν με πείθεις, βέβαια αυτό δεν αφορά όλη την αγορά και σαφώς όχι όλα τα είδη και βέβαια δεν υπολογίζω τιμές που έχουν άμεση σχέση με προσφορές και εκπτώσεις.

4) λειτουργικά έξοδα περισσότερα απο τις άλλες χώρες δεν υπάρχουν και για του λόγου το αληθές είναι λιγότερα απο τις περισσότερες χώρες της Ευρωπαικής Ενωσης, φορολογία είναι μεγαλύτερη αν κι αυτό δεν έχει να κάνει με τις μεγάλες ανώνυμες εταιρείες - εισαγωγείς αλλά με την αλυσίδα λιανικής, επισφαλείς απαιτήσεις? υπάρχουν αλλά σίγουρα όχι στους εισαγωγείς του μεγέθους που ανέφερα, στα καταστήματα - αλυσίδες λιανικής πάλι δεν υπάρχουν γιατί μεταφέρουν το πρόβλημα στις τράπεζες.

Για να είμαι και ποιό ακριβής :

α) οι μεγάλοι εισαγωγείς ζητάνε εγγυητικές τραπεζών για συνεργασίες πράγμα που καθιστά αδύνατο το ενδεχόμενο επισφαλών υποχρεώσεων.

β) οι αλυσίδες λιανικής και όλα σχεδόν τα καταστήματα πουλάνε με μετρητά ή μέσω τραπεζικού δανεισμού (δόσεις - πιστωτικές κάρτες), και στις δύο περιπτώσεις εισπράττουν άμεσα και η πιθανή επισφάλεια μετατίθεται στην τράπεζα.

Μετά απο όλα αυτά να μου πείς εσύ γιατί ενα προιόν έχει τιμή στην Βρεταννία 450 ευρω και στην Ελλάδα 590 ευρώ, μέρος της υπερτίμησης μπορεί να την καταλάβω αν το κατάστημα λιανικής είναι ο 4ος ή 5ος στην σειρά μεταπωλητής και έχουν στην σειρά προσθέσει το ανάλογο κέρδος οι προηγούμενοι, στην περίπτωση όμως που το κατάστημα αγοράζι απο τον εισαγωγέα απευθείας ποιά είναι η εξήγηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ταραμας

... στην περίπτωση όμως που το κατάστημα αγοράζι απο τον εισαγωγέα απευθείας ποιά είναι η εξήγηση?

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ εγώ, είναι μια χαώδης διαφορά τιμών από τους διαφορετικούς εισαγωγείς.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, φίλε ταραμά προετοιμάσου για πολύ διάβασμα.

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 00:48]

Κι όμως η απάντησή μου, όπως άλλωστε αναφέρω) δεν σου λύνει το πρόβλημα αλλά σου βάζει τις παραμέτρους για να δείς την απάντηση, δεν πειράζει όμως ας τα πάρουμε με τον δικό σου τρόπο......

1) στα μεμωνομένα προιόντα το κέρδος είναι συνήθως μεγάλο και έχω τα στοιχεία για να το αποδείξω αυτό, σε αντίθεση με τα ολοκληρωμένα συστήματα που είναι ο κράχτης των επιχειρήσεων και δουλεύουν όπως τα γάλατα στα super market.

2) αν μου δώσεις κανένα σοβαρό λόγο γιατί να μην αγοράζουν φθηνά τότε θα το ξανασκεφτώ.

3) πουλάνε ακριβά, αυτό είναι γεγονός, αν έχεις αντίθετη άποψη εμένα τουλάχιστον δεν με πείθεις, βέβαια αυτό δεν αφορά όλη την αγορά και σαφώς όχι όλα τα είδη και βέβαια δεν υπολογίζω τιμές που έχουν άμεση σχέση με προσφορές και εκπτώσεις.

4) λειτουργικά έξοδα περισσότερα απο τις άλλες χώρες δεν υπάρχουν και για του λόγου το αληθές είναι λιγότερα απο τις περισσότερες χώρες της Ευρωπαικής Ενωσης, φορολογία είναι μεγαλύτερη αν κι αυτό δεν έχει να κάνει με τις μεγάλες ανώνυμες εταιρείες - εισαγωγείς αλλά με την αλυσίδα λιανικής, επισφαλείς απαιτήσεις? υπάρχουν αλλά σίγουρα όχι στους εισαγωγείς του μεγέθους που ανέφερα, στα καταστήματα - αλυσίδες λιανικής πάλι δεν υπάρχουν γιατί μεταφέρουν το πρόβλημα στις τράπεζες.

Έπρεπε να διαβάσεις το ποστ μου με μεγαλύτερη προσοχή -όπως διαβασα εγώ το δικό σου και ας μην φάνηκε-. Δεν έχει νόημα να παραθέτεις τις απόψεις σου αν δεν διαβάσεις πρώτα τι σου λέει ο άλλος. Σου είπα ότι ισχύει ένα ή κάποια από τα τέσσερα, όχι και τα τέσσερα μαζί - καθώς αυτό δεν γίνεται να συμβαίνει. Απλά ήθελα να μου πεις ποιο είναι αυτό που ισχύει κατα την γνώμη σου. Δεν ανέφερα πουθενα ποιο πιστεύω εγώ οτι ισχύει ούτε έδωσα επιχειρήματα για κάποιο τα οποία θα μπορούσες να σχολιάσεις.

Τελος πάντων, από ότι καταλαβαίνω διαβάζοντας το ποστ σου, σύμφωνα με εσένα ισχύει το 1ο όπως λες δηλαδή:

"στα μεμονωμένα προϊόντα το κέρδος είναι συνήθως μεγάλο και έχω τα στοιχεία για να το αποδείξω αυτό,"

Αν όντως ισχύει αυτό τότε όπως είπα και στο ποστ -που δεν πρόσεξες- κάνω λάθος και γράψτε άκυρό. Ισχύει όμως? Δηλαδή τα καταστήματα λιανικής σύμφωνα με εσένα εχουν μεγάλο ποσοστό κέρδους ανα μονάδα προιόντος όσον αφορά τα μεμονωμένα προιόντα. . Περιμένω να παραθέσεις τα στοιχεία που έχεις.

Ομως πιστεύω πως θα περιμένω πολύ.

-Προσοχή πολλά βαρετά νούμερα όποιος βαριέται ας αλλάξει παράγραφο- Ο λόγος είναι έχω και εγώ τα δικά μου στοιχεία που δεν είναι ιδιαίτερα αμφισβητήσιμα. Σύμφωνα λοιπόν με την ICAP (Εταιρία Οικονομικών Πληροφοριών, Εκδόσεων και Συμβούλων Επιχειρήσεων - www.icap.gr) o δείκτης "Περιθώριο Καθαρού Κέρδους" του κλάδου "Εμπορία Η/Υ & Μηχανές Γραφείου" που συμπεριλαμβάνονται μερικές από τις μεγαλύτερες ελληνικές επιχειρήσεις του γενικότερου κλάδου πληροφορικής/ειδών πληροφορικής ( π.χ. Quest, ΠΛΑΙΣΙΟ), κυμαίνεται μεταξύ 2,44-2,29 τα έτη 2002-2003. Εκτός του ότι ειναι χαμηλός παρουσίαζει και μείωση της τάξης του 0,15%. (έτη των οποίων τα στοιχεία εχω πρόσβαση προς το παρόν και είναι προσβάσιμα απο τον καθένα μέσω του ICAP διαφορες ελληνικές βάσεις δεδομένων. Οι δείκτες βγαίνουν απο τους δημοσιευμένους ισολογισμούς των εταιριών).

Ο δείκτης αυτός δείχνει το καθαρό κέρδος ανά ευρώ πωλήσεων. Με απλά λόγια μας λέει ότι για κάθε προϊόν που πουλιέται από μια επιχείρηση του κλάδου το μέσο ποσοστό καθαρού κέρδους είναι το εκπληκτικό 2,3%. Δηλαδή από την κάρτα γραφικών που σου πουλάει εσένα 102,3 ευρώ, το τεράστιο ποσό που βάζει στην τσέπη του ο επιχειρηματίας είναι 2,3ε που δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση τον ισχυρισμό ότι οι εταιρίες αγοράζουν τζάμπα και πουλάνε σε εμάς ακριβά. Ο μόνος τρόπος να συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι να συντρέχουν άλλοι παράγοντές που επιρεάζουν το ποσοστό καθαρού κέρδους . Αν θες να μάθεις γιατί κάποιες εταιρίες εχουν υψηλά κέρδη σε απολύτες τιμές είναι γιατί σύμφωνα με τα παραπάνω σε απόλυτα θεωριτικό επίπεδο η εταιρία "μέσος όρος κλάδου" που εχει κύκλο εργασιών (πωλήσεις) 40.000.000 ευρώ θα έχει περίπου 1.000.000ε κέρδος. (Ενδεικτικά αναφέρω ότι το πλαίσιο εχει κύκλο εργασιών 180.000.000ε το 2003 για να καταλάβουμε για τί μεγέθη εταιριών μιλάμε.)

που μας οδηγεί στο δευτερο σκέλος του post σου

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 00:48]

Μετά απο όλα αυτά να μου πείς εσύ γιατί ενα προιόν έχει τιμή στην Βρεταννία 450 ευρω και στην Ελλάδα 590 ευρώ,

Πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι εκτός απο ενα μαγαζί που πουλάει ακριβά.

Πρώτος Όσον αφορά την διαφορά Ελλάδας με Αγγλία-Αμερική ο κυριότερος και γενικότερος λόγος είναι ότι το αγοραστικό κοινό σε αυτές τις χώρες είναι πολλές φορές μεγαλύτερο από ότι στην Ελλάδα. Η Αμερική έχει 350.000 κατοίκους και η Αγγλία 70.000 (αν και απο τα on line shops της αγοράζει όλη η Ευρώπη και οι υποψήφιοι αγοραστές της αυξάνουν κατακόρυφα). Αυτό επιτρέπει μεγαλύτερο πόλεμο τιμών που ωφελεί τον καταναλωτή. Με απλά λόγια επιτυγχάνεται ίδιο επίπεδο κέρδους με χαμηλότερη τιμή πώλησης αλλά υψηλότερη ποσότητα πωλούμενων προιόντων.

Ο δεύτερος λόγος είναι η ελαφρύτερη φορολογία σε προϊόντα και κυρίως στα κέρδη της επιχείρισης που επιτρέπει μεγαλύτερο περιθώριο ρύθμισης τιμών. Απο ότι ξέρω (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με) :

Φόρος εισοδήματος ΑΕ & ΕΠΕ για όλες τις επιχειρήσεις στην Ελλάδα 35%

Στην Αγγλία και Αμερική το υψηλότερο ποσοστό φόρου για μεγάλες επιχειρήσεις είναι 30% και χαμηλώνει σε 19% και 25% αντίστοιχα για επιχειρήσεις με χαμηλότερα είσοδήματα. Η διαφορά ειναι σημαντική ακόμα και στις μεγάλες εταιρίες.

Τρίτος λόγος είναι η ανάπτυξη στον τομέα πληροφορικής που είναι κατά πολύ μεγαλύτερη της Ελλάδας με περισσότερες και μεγαλύτερες επιχειρήσεις που μπορούν να συντηρηθούν λόγω του μεγάλου αριθμού καταναλωτών και της αυξημένης ζήτησης προιόντων πληροφορικής σε ποσοστά. Ο μεγάλος αριθμός επιχειρήσεων σημαίνει μεγάλη προσφερόμενη ποσότητα προϊόντος που έχει ως αποτέλεσμα την πτώση της τιμής.

Τεταρτος λόγος είναι ότι πολλά προίόντα του κλάδου σε αυτές τις χώρες αποτελούν εγχώριο προιόν και όχι αποτέλεσμα διεθνούς μεταπώλησης/εμπορίου όπως είναι όλα τα προιόντα πληροφορικής στην Ελλάδα.

Πέμπτος Συγκρίνουμε μόνο on-line stores Αγγλίας και Αμερικής με καταστήματα και On-line κατστήματα Έλλάδας. Ένα on-line κατάστημα έχει μεγαλύτερο περιθώριο μείωσης τιμής απο ένα κανονικό κατάστημα λόγω χαμηλών λειτουργικών εξόδων και μεγαλύτερου καταναλωτικύ κοινού για προφανείς λόγους. (Τα μικρότερα λειτουργικά εξόδα όφείλονται σε μικρές και φτηνότερες εγκαταστάσεις , μικρότερο εργατικό δυναμικό κτλ). Ελά όμως που σε Αγγλία και Αμερική η διάδωση του internet και του e-commerce είναι σε άπιαστα επίπεδα για τα ελληνικά δεδομένα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα ξένα on-line καταστήματα να εχουν την δυνατότητα να ρίξουν τις τιμές σε ακόμη πιο χαμηλά επίπεδα -λόγω ανταγωνισμού- από ότι τα ελληνικά on line (ή μη) καταστήματα. (Δίνουν και δωρεαν μεταφορικά στις χώρες τους ευτυχώς που αυτό αρχίσαμε να το βλέπουμε αυτό και εδώ)

Η δικιά σου άποψη δηλαδή ποιά είναι? Οτι όλα αυτά δεν παίζουν κανένα ρόλο? Μας δουλεύουνε και υπερτιμούν τα προϊόντα πριν τα πουλήσουν γιατί ο κλάδος πληροφορικής είναι οργανωμένος σε ένα μεγάλο τραστ από το οποίο δεν μπορεί να ξεφύγει κανένας μεταπωλητής μέ αποτέλεσμα όλοι να θησαυρίζουν ενώ ο κόσμος πεινάει? Να φωνάξουμε τον Εβαγελλάτο και τον Λιάγκα να βγάλουν έιδηση άν είναι έτσι.

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 00:48]

μέρος της υπερτίμησης μπορεί να την καταλάβω αν το κατάστημα λιανικής είναι ο 4ος ή 5ος στην σειρά μεταπωλητής και έχουν στην σειρά προσθέσει το ανάλογο κέρδος οι προηγούμενοι, στην περίπτωση όμως που το κατάστημα αγοράζι απο τον εισαγωγέα απευθείας ποιά είναι η εξήγηση?

Δεν μιλάς για συγκεκρίμένο εισαγωγέα αλλά απάντηση μπορέι να είναι ότι ο ίδιος ο εισαγωγέας πουλάει ακριβά (οι λόγοι μπορεί να διαφέρουν για κάθε εισαγωγέα ξεχωριστά). Αυτός είναι και ο λόγος που οι τιμές λιανικής από κατάστημα σε κατάστημα κυμαίνονται το πολύ στο +- 10% όπως είπα στο προηγούμενο πόστ. Αν ισχυε αυτό που διαβάζω στο thread (δηλαδή ότι τα καταστήματα μας δουλεύουνε) η αποκλίσεις στις τιμές θα ήταν πολύ μεγαλύτερες. Π.Χ μια αναζήτηση για MSI 6600GT που σκεύτηκα να κάνω στο skroutz.gr λέει ότι η απόκληση απο την μικρότερη στην μεγαλύτερη τιμή είναι 12%. Σε αυτό το επίπεδο μπορούμε να μιλάμε για φτηνά-ακριβά μαγαζιά και όχι στην 25-30% και βάλε γενική διαφορά Αγγλίας/Αμερικής - Έλλάδας.

Τέλος ριξε μιά ματιά στο pdf να δείς τι γίνεται στις μεγάλες εταιρίες κλάδου πληροφορικής και εισαγωγείς και με ποση αισιοδοξία ατένιζαν το μέλλον ένα χρόνο πρίν.

www.iraj.gr/IRAJ/Greek_IT_Sector_Overview_and_Prospects.pdf

δεν περιγράφω άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000 [27-02-2005 19:07]

. .-

Μου λες ότι δεν έχω επιχειρήματα γιατι συμβένει αυτό στην ΕΛΛΑΔΑ.

Μα δεν είπα εγώ ότι ξέρω ακριβώς γιατί συμβένει.

Γιαυτό διαβάζω και τις απόψεις σας μπας και βγάλω άκρη.

Σου λέω ειλικρινά ότι όντως έχω συχαθει τον κουτοπόνηρο τον έλληνα με τη δημοσιουπαλληλική νοοτροπία στα πάντα.

Μόνη μας ελπίδα πιστέυω είναι η εκπληκτική νέα γενιά την οποία θεωρω ότι βρίσκετε σε πολύ ανώτερο επίπεδο από την αντιστοιχη της υπόλοιπης ευρώπης

Αυτό όμως δεν ισχύει στην Ελλάδα καθώς το ποσοστό κέρδους στην αγορά προϊόντων σε χονδρική και λιανική πώληση είναι μικρό σύμφωνα με τον οικονομικό τύπο.

Δεν ξέρω αν αυτό που λες ισχύει.Είναι σίγουρο?Αμφιβάλω...Ο φίλος μας ο Ταραμας έχει άλλη γνώμη και έδωσε αρκετά στοιχεία.

Κρίμα να ζούμε στην ελλάδα ,τουλάχιστων όσους μας ενθουσιάζει περισσότερο μια PCI express υποδοχή από ένα γύρο express με απ'όλα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000 [Σήμερα, στις 01:53]

Όντως ο ανταγωνισμός που ανέφερες παίζει μεγάλο ρόλο

Δηλαδη αν υπηρχαν Αθήνα- θεσσαλονίκη δεκα μαγαζια σαν το πλαίσιο τότε θα έπεφταν πολύ οι τιμές.

Αυτό σημαίνει όμως ότι το πλαίσιο δεν έχει ανταγωνισμό και πουλάει όσο γουστάρει...’ρα καταρρίπτει αυτό που λες ότι έχει μικρότερο κέρδος.

Ισως με τα e-shop να βελτιωθει λίγο ο ανταγωνισμός και να πέσουν οι τιμες.

Η φορολογία που ανέφερες είναι ήδη υψηλη και στην ιταλία

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Mendel [Σήμερα, στις 02:07]

Μου λες ότι δεν έχω επιχειρήματα γιατι συμβένει αυτό στην ΕΛΛΑΔΑ.

Μα δεν είπα εγώ ότι ξέρω ακριβώς γιατί συμβένει.

Γιαυτό διαβάζω και τις απόψεις σας μπας και βγάλω άκρη.

Σου λέω ειλικρινά ότι όντως έχω συχαθει τον κουτοπόνηρο τον έλληνα με τη δημοσιουπαλληλική νοοτροπία στα πάντα.

Μόνη μας ελπίδα πιστέυω είναι η εκπληκτική νέα γενιά την οποία θεωρω ότι βρίσκετε σε πολύ ανώτερο επίπεδο από την αντιστοιχη της υπόλοιπης ευρώπης

No problem.

Αρχική απάντηση από Dr Mendel [Σήμερα, στις 02:07]

Δεν ξέρω αν αυτό που λες ισχύει.Είναι σίγουρο?Αμφιβάλω...Ο φίλος μας ο Ταραμας έχει άλλη γνώμη και έδωσε αρκετά στοιχεία.

Κρίμα να ζούμε στην ελλάδα ,τουλάχιστων όσους μας ενθουσιάζει περισσότερο μια PCI express υποδοχή από ένα γύρο express με απ'όλα...

O φίλος μας γνώμη έχει σίγουρα, Στοιχεία δεν έχει δώσει ακόμα αλλά απο ότι μου ειπε έχει και περιμένω να το κάνει.

Όσο για την ζωή στην Ελλάδα , στην Αμερική βάζουν υποθήκες τα λυόμενα σπίτια τους και στη Γαλλία όλο το Παρίσι ανήκει σε επιχειρήσεις. Έξω δουλεύουνε από τα 20 τους μια ζωή περνώντας 2 ώρες την ημέρα το λιγότερο σε μετακινήσεις προς και από την δουλειά για να μπορέσουν να αγοράσουν κάποτε ένα σπίτι , ενώ οι Έλληνες έχουν συνήθως κάποια ακίνητη περιουσία και σπουδάζουν (όσοι μπορούν) μέχρι τα 24+ και εδώ στην Θεσσαλονίκη τουλάχιστον και πήχτρα να είναι το κέντρο χαλαρά πάμε και ερχόμαστε. Φτύνουμε συνέχεια την Ελλάδα (και εγώ μαζί σας) γιατί έτσι έχουμε μάθει. Ίσως θα έπρεπε να σκεφτόμαστε και τα θετικά που και που.

Αρχική απάντηση από Dr Mendel

Όντως ο ανταγωνισμός που ανέφερες παίζει μεγάλο ρόλο

Δηλαδη αν υπηρχαν Αθήνα- θεσσαλονίκη δεκα μαγαζια σαν το πλαίσιο τότε θα έπεφταν πολύ οι τιμές.

Οχι γιατί δεν υπάρχεί αρκετά μεγάλο καταναλωτικό κοινό για να υποστηρίξει 10 μαγαζιά σαν το ΠΛΑΙΣΙΟ. Εξω αντιθέτως υπάρχει.

Αρχική απάντηση από Dr Mendel

Αυτό σημαίνει όμως ότι το πλαίσιο δεν έχει ανταγωνισμό και πουλάει όσο γουστάρει...’ρα καταρρίπτει αυτό που λες ότι έχει μικρότερο κέρδος.

Ισως με τα e-shop να βελτιωθει λίγο ο ανταγωνισμός και να πέσουν οι τιμες.

Η φορολογία που ανέφερες είναι ήδη υψηλη και στην ιταλία

Το ΠΛΑΙΣΙΟ δεν πουλάει όσο γουστάρει πουλάει λίγο πιο ακριβά απο τα e-shops που δεν εχουν τόσο μεγάλα έξοδα εγκαταστάσεων και εργατικού δυναμικού. Δεν ανεφερα τίποτα για φορολογία στην Ιταλία αλλά για Αγγλία και Αμερική που γνωρίζω. Για Ιταλία δεν γνωρίζω (αλλά αμφιβάλω ότι ειναι τοσο ψηλή όσο εδω).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000 [Σήμερα, στις 02:22]

Μα γιαυτό λέω ΑΜΑ υπήρχαν 10 μαγαζια.

Δεν είναι τόσο μεγάλο το καταναλωτικό κοινό για να κρατήσει 10 μαγαζιά.

Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια το multirama στη θεσσαλονίκη είχε 2 καταστήματα ένα στη βενιζέλου και ένα στην τσιμισκί(σε απόσταση 40 μέτρων περίπου λες και είμαστε Νέα Υόρκη με εκατομύρια καταναλωτές....) και σκεφτόμουν δεν τους κόβει να κρατήσουν το ένα?(τους έκοψε λίγο καθηστερημένα και κλείσανε το ένα προφανώς γιατί δεν τους έπερνε...

Πιστεύω μελλοντικά πάνε να γίνουν όλα e-shop.Δύσκολα να κρατήσεις 50 καταστήματα που έχει το πλαίσιο και multirama.

Kαι για να μην τα χώνουμε μόνο στο πλαίσιο να πούμε και για τα e-shop ότι είναι απαράδεκτο να έχουν έστω και ένα είδος ακριβότερο από το πλαίσιο τι στιγμή που έχουν πάρα πολύ λιγότερα έξοδα(ούτε καταστήματα ούτε φορτηγά ούτε υπαλλήλους...

Στο play 247 για παράδειγμα είδα sony vaio mp3 2 ευρώ ακριβότερο....(έχει και μερικά φτηνότερα κατα 2 με 3 ευρώ...)

Έχουν και κάποιες προσφορές τα e-shop αλλά θα μπορούσαν πιστεύω να έχουν ακόμα καλύτερες αν σκεφτούμε τα ταιράστια έξοδα των άλλων που αποφέυγουν(αναλογικά δηλαδή πουλάνε ακριβότερα)

Link to comment
Share on other sites

Το post σου το διάβασα και δεν θα περιμένεις καθόλου για τις απαντήσεις και τα στοιχεία, θα μου επιτρέψεις όμως να μην αναφέρω ονόματα και διευθύνσεις που λένε, το έχω κάνει αρκετές φορές στο παρελθόν και μόνο εγώ έχασα.

1) τα στοιχεία της icap ναι μέν είναι αληθή δεν δείχνουν όμως το πραγματικό ποσοστό κέρδους και αυτό το γνωρίζουν όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ, όσοι λοιπόν ξέρουν να διαβάζουν ισολογισμούς ξέρουν πολύ καλά, ενα απλό παράδειγμα θα αναφέρω για να γίνω κατανοητός, το έτος 2002 δόθηκαν 10000 κομμάτια εκτυπωτών lexmark σε δύο γνωστές αλυσίδες λιανικής στην εγγεγραμένη στα βιβλία τιμή των 48,00 ευρώ ανα τεμάχιο με μία διαφορά, οι μισοί απο δαύτους ήταν τσάμπα που λένε, το συγκεκριμένο μοντέλο είχε κριθεί ελαφρώς ελαττωματικό κατασκευαστικά, οι αλυσίδες έβαλαν τους εκτυπωτές μέσα σε πακέτα ολοκληρωμένων συστημάτων σαν δώρο με αποτέλεσμα μετά την πώληση αυτών των συστημάτων το κέρδος να εμφανίζεται με ποσοστό απο 0,32-1,05%, αυτό δυστυχώς δεν αποτελεί εξαίρεση αλλά συνήθη τακτική με διαφορετικούς τρόπους. Τώρα αν έχεις απορία πώς ενώ κέρδη εισπράττωνται αλλά οι σιολογισμοί δείχνουν απο ελάχιστα κέρδη έως ζημίες κάνε την ερώτηση σε ενα φοροτεχνικό και είμαι σίγουρος πως θα σου απαντήσει για να μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους εδω μέσα.

2) εξήγησα πρίν οτι τουλάχιστον κάποιες κατασκευαστικές εταιρείες (οι σημαντικότερες) έχουν πλαφόν ποσότητας και έδωσα και παραδείγματα με πραγματικά νούμερα, ας δούμε ενα παράδειγμα πάλι για να είμαι κατανοητός :

αν θέλεις να αγοράσεις επεξεργαστές απο την AMD πρέπει να έχεις πλαφόν απο 1000 τεμάχια και πάνω του ίδιου τύπου,

αγοράζω εγώ 2000 κομμάτια με τιμή αγοράς 97,00 ευρώ

αγοράζει ο φίλος μου στην αγγλία 4000 κομμάτια με τιμή 94,00 ευρώ

εγω πουλάω 149,00 ευρώ

ο φίλος στην αγγλία πουλάει 124,00 ευρώ

το παράδειγμα είναι πραγματικό αλλά δεν αφορά επεξεργαστή αλλά κάποιο άλλο προιόν

που μας οδηγεί στο δευτερο σκέλος του post σου

3) σχετικά με τους φόρους, εδώ υπάρχει κάποια περίπτωση δικαιολογίας (όπως αναφέρω και προηγούμενα) όμως συμβαίνει στην Ελλάδα ο φόρος να είναι 35% και οι φοροαπαλλαγές να αγγίζουν το 14%, στην Αμερική το σύστημα φτάνει και κάτω απο το 19% τους φόρους (απο όσα ξέρω) όμως δεν υπάρχουν ούτε παραθυράκια ούτε φοροαπαλλαγές εκεί όλοι ξέρουν τι θα πληρώσουν για κάτι που θα πουλήσουν πρίν το πουλήσουν, εδώ ξεκινάμε απο 35% και μπορεί να πάμε και στο 15%.

4) ενα σημείο που έθιξες και πράγματι έχει σημασία είναι οτι 2000 κομμάτια AMD μπορούν 2-3 εταιρείες το πολύ να φέρουν στην Ελλάδα ενώ στην Αγγλία σαφώς είναι περισσότερες και είναι σίγουρο οτι οταν κάποιο προιόν το διαχειρίζονται 1-3 εταιρείες τότε είναι περίπου μονοπωλιάκό, άρα μια συμφωνία μεταξύ των δύο ή τριών μας δίνει μια τιμή, με βάσει αυτό το σκεπτικό καταλήγουμε οτι κάποια πράγματα διατίθενται στην Ελληνική αγορά ακριβά και αν ο συλλογισμός αυτός είναι σωστός τότε αναιρεί τα υπόλοιπα που γράφεις και με δικαιώνει.

5) δεν γνωρίζω κανένα τουλάχιστον απο τα γνωστά είδη που να είναι εγχώριο προιόν καμμίας Ευρωπαικής χώρας, για την ακρίβεια κάποια πράγματα τώρα θα κάνουν την εμφάνισή τους απο χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ και νυν μέλη της ένωσης.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 09:37]

1) τα στοιχεία της icap ναι μέν είναι αληθή δεν δείχνουν όμως το πραγματικό ποσοστό κέρδους και αυτό το γνωρίζουν όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ, όσοι λοιπόν ξέρουν να διαβάζουν ισολογισμούς ξέρουν πολύ καλά, ενα απλό παράδειγμα θα αναφέρω για να γίνω κατανοητός, το έτος 2002 δόθηκαν 10000 κομμάτια εκτυπωτών lexmark σε δύο γνωστές αλυσίδες λιανικής στην εγγεγραμένη στα βιβλία τιμή των 48,00 ευρώ ανα τεμάχιο με μία διαφορά, οι μισοί απο δαύτους ήταν τσάμπα που λένε, το συγκεκριμένο μοντέλο είχε κριθεί ελαφρώς ελαττωματικό κατασκευαστικά, οι αλυσίδες έβαλαν τους εκτυπωτές μέσα σε πακέτα ολοκληρωμένων συστημάτων σαν δώρο με αποτέλεσμα μετά την πώληση αυτών των συστημάτων το κέρδος να εμφανίζεται με ποσοστό απο 0,32-1,05%, αυτό δυστυχώς δεν αποτελεί εξαίρεση αλλά συνήθη τακτική με διαφορετικούς τρόπους. Τώρα αν έχεις απορία πώς ενώ κέρδη εισπράττωνται αλλά οι σιολογισμοί δείχνουν απο ελάχιστα κέρδη έως ζημίες κάνε την ερώτηση σε ενα φοροτεχνικό και είμαι σίγουρος πως θα σου απαντήσει για να μην κουράζουμε και τους υπόλοιπους εδω μέσα.

Κοιτά και συγκεκριμένος να ήσουνα δεν έχει καμία σημασία να μου μιλήσεις για 10.000 κομμάτια μιας αλυσίδας και ας έδινες και 10 παραδείγματα που δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω. Το θέμα είναι μακροοικονομικό και όχι μικροοικονομικό μιλάμε για πωλήσεις εκατομμυρίων εύρο για κάθε εταιρία πόσο μάλλον για το σύνολο των εταιριών. Δεν έχει σημασία δηλαδή τι ξέρω εγώ για την μία εταιρία τι ξέρεις εσύ για την άλλη. Πόσο μάλλον αν είναι για κάποια κομμάτια (10000 κομμάτια Χ80ε πες ο printer 800.000 εύρο δηλαδή συγκριτικά μηδαμινό παράδειγμα προς το σύνολο των πωλήσεων, εδώ λέμε το ΠΛΑΙΣΙΟ μόνο του κάνει 180.000.000ε πωλήσεις τι να πουν οι 10000 εκτυπωτές?). Αυτά είναι ψίχουλα συγκριτικά, προτιμάς να βγάλεις τα συμπεράσματά σου από εκεί παρά από τους δημοσιευμένους ισολογισμούς εταιριών?

Μακροοικονομικά μπορούμε να μιλήσουμε μόνο με επίσημα στοιχεία (που εσύ δεν δέχεσαι). Τελικά αν τα στοιχεία της ICAP δεν δείχνουν το πραγματικό ποσοστό κέρδους Οκ ας την κλείσουμε την IACP ας σταματήσουμε να βγάζουμε ισολογισμούς είναι όλα ψέματα, όλοι κλέβουν και τέλος. Βρήκαμε την απάντηση και έχουμε στοιχεία, 10.000 εκτυπωτές που οδηγούν στην κατάρρευση όλους του κλάδου πληροφορικής. Πάλι πίσω στην κουτοπονηριά του Έλληνα που έλεγε ένας φίλος. Πτυχίο λογιστή/φοροτεχνικού έχω και εγώ δεν χρειάζεται να ρωτήσω κανέναν για τρόπους φοροδιαφυγής. Δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την διαφωνία ειδικά εφ' όσον αμφισβητείς επίσημα στοιχεία για ένα μακροοικονομικό θέμα δεν έχω σκοπό να ξανακάνω πτυχιακή στο lab τζάμπα.

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 09:37]

2) εξήγησα πρίν οτι τουλάχιστον κάποιες κατασκευαστικές εταιρείες (οι σημαντικότερες) έχουν πλαφόν ποσότητας και έδωσα και παραδείγματα με πραγματικά νούμερα, ας δούμε ενα παράδειγμα πάλι για να είμαι κατανοητός :

αν θέλεις να αγοράσεις επεξεργαστές απο την AMD πρέπει να έχεις πλαφόν απο 1000 τεμάχια και πάνω του ίδιου τύπου,

αγοράζω εγώ 2000 κομμάτια με τιμή αγοράς 97,00 ευρώ

αγοράζει ο φίλος μου στην αγγλία 4000 κομμάτια με τιμή 94,00 ευρώ

εγω πουλάω 149,00 ευρώ

ο φίλος στην αγγλία πουλάει 124,00 ευρώ

το παράδειγμα είναι πραγματικό αλλά δεν αφορά επεξεργαστή αλλά κάποιο άλλο προιόν

Ναι φίλε το κατάλαβα το παράδειγμα σου. Γιατί αγοράζεις εσύ 2000 και αυτός στην Αγγλία 4000? Μήπως για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω? (Τους μισούς από τους οποίους αγνόησες σαν να μην υπάρχουν ή θα αμφισβητούσες και ότι η Αμερική έχει 350000 κατοίκους...)

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 09:37]

3) σχετικά με τους φόρους, εδώ υπάρχει κάποια περίπτωση δικαιολογίας (όπως αναφέρω και προηγούμενα) όμως συμβαίνει στην Ελλάδα ο φόρος να είναι 35% και οι φοροαπαλλαγές να αγγίζουν το 14%, στην Αμερική το σύστημα φτάνει και κάτω απο το 19% τους φόρους (απο όσα ξέρω) όμως δεν υπάρχουν ούτε παραθυράκια ούτε φοροαπαλλαγές εκεί όλοι ξέρουν τι θα πληρώσουν για κάτι που θα πουλήσουν πρίν το πουλήσουν, εδώ ξεκινάμε απο 35% και μπορεί να πάμε και στο 15%.

Οκ δεν το δεχόμαστε ούτε αυτό, όλοι κλέβουν δεν έχει καμία σημασία ότι το ποσοστό εδώ είναι 35% και εκεί 30% , όλοι κλέβουν και ταυτόχρονα όλοι κλαίγονται ότι μας έχουν ξεσκίσει στους φόρους, τέλος πάντων άσχετο και αυτό κανείς δεν πληρώνει φόρους εδώ. Δεν δεχόμαστε επίσημα στοιχεία μόνο ότι ξέρουμε από εδώ και από εκεί. Α και στην Αμερική δεν υπάρχει φοροδιαφυγή έτσι ;)

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 09:37]

4) ενα σημείο που έθιξες και πράγματι έχει σημασία είναι οτι 2000 κομμάτια AMD μπορούν 2-3 εταιρείες το πολύ να φέρουν στην Ελλάδα ενώ στην Αγγλία σαφώς είναι περισσότερες και είναι σίγουρο οτι οταν κάποιο προιόν το διαχειρίζονται 1-3 εταιρείες τότε είναι περίπου μονοπωλιάκό, άρα μια συμφωνία μεταξύ των δύο ή τριών μας δίνει μια τιμή, με βάσει αυτό το σκεπτικό καταλήγουμε οτι κάποια πράγματα διατίθενται στην Ελληνική αγορά ακριβά και αν ο συλλογισμός αυτός είναι σωστός τότε αναιρεί τα υπόλοιπα που γράφεις και με δικαιώνει.

Ω ναι το έθιξα και το έθιξα ειρωνικά εικάζοντας ότι πιστεύεις αυτό που είπα πιο πάνω, δηλαδή οτι "Μας δουλεύουνε και υπερτιμούν τα προϊόντα πριν τα πουλήσουν γιατί ο κλάδος πληροφορικής είναι οργανωμένος σε ένα μεγάλο τραστ από το οποίο δεν μπορεί να ξεφύγει κανένας μεταπωλητής μέ αποτέλεσμα όλοι να θησαυρίζουν ενώ ο κόσμος πεινάει." Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι και εσύ. Η εύκολη λύση και ο τρόπος που έχουμε μάθει να σκευτόμαστε έτσι ώστε να μην ασχοληθούμε καθόλου με το θέμα και να βασιστούμε σε consirancy theories και στο "όλοι κλέβουν".

Με 1-3 εταιρίες το προϊόν είναι ολιγοπωλιακό και τέτοιου είδους συμφωνίες απαγορεύονται ρητά, αλλά μία γενικότητα αναιρεί όλα αυτά που γράφω. Για ανέφερέ μου εσύ πιο ολιγοπώλιο ξέρεις συγκεκριμένα? Κανένα? Ε ναι αλλά εδώ είναι Ελλάδα όλοι κλέβουν σίγουρα υπάρχει. Ακόμα και αν δεχτούμε υποθετικά αυτήν την γενικότητα περί μονοπωλίων για την Ελλάδα, θα πούμε ότι έξω βέβαια αυτό δεν μπορεί να συμβαίνει είναι όλοι τίμιοι δεν υπάρχουν μονοπώλια και ολιγοπώλια μόνο εμείς οι Έλληνες είμαστε μάγκες (και ο Billy στα δικαστήρια). Ανερούνται τα πάντα εχουμε ολιγοπώλιο δικαιώθηκες.

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 09:37]

5) δεν γνωρίζω κανένα τουλάχιστον απο τα γνωστά είδη που να είναι εγχώριο προιόν καμμίας Ευρωπαικής χώρας, για την ακρίβεια κάποια πράγματα τώρα θα κάνουν την εμφάνισή τους απο χώρες του πρώην ανατολικού μπλόκ και νυν μέλη της ένωσης.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν

Τα επιχειρήματα αναφερόντουσαν σε Ευρώπη και Αμερική όπως όλη η παράγραφος -μην μου πεις οτι δεν το πρόσεξές? Απο ότι ξέρω ΑΜD , NVIDIA , INTEL και πολές άλλες είναι όλες αμερικάνικες. Παρόλα αυτά άλλη επιχειρηματική σχέση εχει η αμερική με την Αγγλία και άλλη με την Ελλάδα. Μπα τωρα που το ξανασκεύτομαι δεν συμβάινει αυτό , οι Αμερικάνοι μας πάνε με χίλια :D

Δεν εχει νόημα συνέχειας φίλε το πράγμα και από ότι βλέπω ότι γράφω πηγάινει στον βρόντο. Κάποια απο αυτά που λές τα δέχομαι αλλά τό θέμα οπως είπα είναι καθαρά μακροικονομικό και όχι μικροοικονομικό. Το θέμα αφορά σύνολα οικονομίας - ή μήπως δεν το δέχεσαι και αυτό? -. Εσύ προτιμάς να το βλέπεις απο μικροικονομική σκοπιά και να έχεις σαν παραδείγματα καποιες συγκεκριμένες εταιρίες/γεγονότα που γνωρίζεις -κάποια απο τα οποία δεν αμφισβητώ- και μέσω αυτών να προσπαθείς να απαντήσεις στην ερώτηση "γιατί ο Ελληνας αγοράζει πιο ακριβά απο τον ’γγλο?" . Καλά κάνεις αλλά για εμένα δεν εχει νόημα η συζήτηση καθώς μιλάμε από άλλη σκοπιά. Αν ήθελες να μιλήσουμε για καποια συγκεκριμένη εταιρία θα βλέπαμε το θέμα μικροικονομικά και θα εξεταζαμε τι εβγαλε, πόσο αγόρασε, τι δηλωσε πόσο αγόρασε η αντίστοιχη εταιρία σε Αγγλία , τι έκλεψε κτλ αλλά αυτή είναι μικροοικονομική συζήτηση εν μέρη ασχετή με αυτό που λέμε.

Εσύ προτιμάς να προσπαθείς απλά να καταρίψεις αυτά που λέω χωρίς καν σε νοίαζει τι λέω όυτε να δέχεσαι τίποτα (εκτός κάποιων μικρών σημείων πού δέχεσαι μόνο για να τα γυρίσεις όπως σε βολεύει στη συζήτηση) - και μιλάω με πολύ συγκεκριμένα δεδομένα ούτε γενικότητες ούτε σπασμένα τηλέφωνα στα οποία αντιπαραθέτεις 10.000 εκτυπωτές (που δέχομαι σαν γεγονός), ενα πλαφόν που δεν αμφισβήτησα ποτέ αλλά σου εξήγησα και γιατί συμβαίνει και το ότι όλοι κλέβουν (που ειναι πολύ γενικό για να υποστηρίξει οτιδήποτε). Σαν να μου λές εσυ για τους 10000 εκτυπωτές που ενέφερες και εγώ να σου λέω όχι δεν το δέχομαι ο Θείος μου εχει μαγαζί και ολοι οι εκτυπωτές ειναι αγορασμένοι νόμιμα. Γίνεται σηζήτηση έτσι? Οπως είπες πριν ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του. Εγώ προτιμώ να τελιώσει εδώ το θέμα γιατί τζάμπα γράφω και δεν διατίθεμαι να ξανασχολιάσω, στο κατω κάτω νομίζω οτι την θέση μου την ανέπτυξα πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί είσαι τόσο θερμός και γιατί αρπάζεσαι, εγώ αντιθέτως χαίρομαι γιατί μπορούμε να κάνουμε συζήτηση και δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις την εντύπωση οτι δεν διαβάζω αυτά που γράφεις, το αντίθετο μάλιστα, αυτό που μου προξενεί απορία είναι ενας φοροτεχνικός να υποστηρίζει οτι μπορεί να αναγνώσει την πραγματική εικόνα μιας τέτοιας επιχείρησης απο τον ισολογισμό της, αυτό ειλικρινά με εντυπωσιάζει (παρεπιμπτόντως οικονομικά πτυχίο κλάση 1986 Καναδά και φοροτεχνικά 1988), τα σχόλιά μου έχουν ώς εξής :

1) η πληθυσμιακή διαφορά σαφώς είναι στοιχείο προσμετρήσιμο και διαμορφώνει το ύψος των πωλήσεων όπως και άλλοι παράγοντες όπως για παράδειγμα ο δείκτης εκσυγχρονισμού, με άλλα λόγια σήμερα πωλούνται 10 φορές περισσότερες συνδέσεις ISDN στην Ελλάδα απο αυτές που πωλούνται στην Βρεταννία, πάραυτα το κόστος είναι 3 φορές μεγαλύτερο στην Ελλάδα.

Αφού το θέτεις μακροοικονομικά τότε θα γνωρίζεις οτι ο παράγων πληθυσμός είναι μόνο ένας απο τους περίπου 14 βασικούς και άλλους τόσους δευτερεύοντες.

2) οι ιδιαίτερες σχέσεις των αμερικάνων με τους άγγλους δεν μου λένε τίποτα στο προκείμενο, άλλωστε οι συγκρίσεις αφορούν όλες τις ευρωπαικές χώρες και όχι μόνο την αγγλία, επίσης αφορούν και εισαγωγές απο ασιατικές χώρες για παράδειγμα.

3) το 2002-2003 εργαζόμουν σαν διοικητικό στέλεχος πολυεθνικής με κύκλο εργασιών τεράστιο και περίπου 6500 άτομα προσωπικό στην Ελλάδα, ο ισολογισμός του 2003 ήταν ο πρώτος που εμφάνισε κέρδη και το νούμερο ήταν μικρότερο απο τα κέρδη που είχε ο ισολογισμός της δικής μου εταιρείας το 1998 με κύκλο εργασιών 1,2 δις δραχμές και 47 άτομα προσωπικό, με το δικό σου σκεπτικό θα έπρεπε η πολυεθνική να κλείσει όπως και δεκάδες μεγάλες επιχειρήσεις στην Ελλάδα που χρόνια τώρα παρουσιάζουν πάμπλουτους εταίρους και ισολογισμούς με ζημίες, μια που το έφερε η κουβέντα μόλις σήμερα άκουσα στις ειδήσεις κάποιου καναλιού την φράση "στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ μπήκαν δεκάδες επιχειρήσεις που λειτουργούν πάνω απο δέκα χρόνια με συνεχόμενους ισολογισμούς με ζημίες", βέβαια κι άλλες φορές ακούστηκαν τέτοιες δηλώσεις αλλά ξεχάστηκαν.

Πάντως αν συμφωνήσω με αυτά που λές τότε μάλλον θα πρέπει να οργανώσουμε έρανο να βοηθήσουμε κάποιους ανθρώπους σαν τον κ.Πουλιάδη.

4) να μου πείς οτι δεν μπορούμε να παράγουμε προιόντα στην Ελλάδα γιατί το εργασιακό κόστος είναι μεγάλο σε σύγκριση με άλλες χώρες όπως οι ασιατικές και προσφάτως οι πρώην βαλκανικές του ανατολικού μπλόκ και ακόμη και η τουρκία, να συμφωνήσω και να επαυξήσω, όμως ούτως η άλλως δεν παράγουμε τίποτα, μόνο εισάγουμε, η intrakom τα φτιάχνει στην taiwan, η boxer εισάγει τους πάτους και τους κορμούς των παπουτσιών σε κομμάτια σαν πρώτη ύλη απο τα βάθη της ασίας, τα δένει και τα εξάγει σαν Ελληνικά προιόντα για να τα αγοράσεις 35,0 ευρώ στο λονδίνο και 65,00 στην Αθήνα, και θα με πείσεις οτι όλα αυτά θα τα βρείς μέσα στους ισολογισμούς?

5) αφού δέχεσαι τα επίσημα στοιχεία και τα παραθέτεις στην συζήτηση και καλά κάνεις για δώσε μας και τα επίσημα στοιχεία για τα ποσοστά - ποσά της φοροδιαφυγής για την Ελλάδα και τις υπόλοιπες Ευρωπαικές χώρες για να μην σου πώ για την Αμερική γιατί στην σύγκριση αυτή θα κλάψουμε.

Εδώ στην Ελλάδα μας ισχύει ο κανόνας "ο φόρος είναι 35% γιατί στο τέλος θα πληρώσεις 25% ή και λιγότερα αν είσαι μάγκας, στην Αγγλία είναι 25% γιατί θα πληρώσεις 25% ούτως ή άλλως"

σαφώς και διαφωνώ με την κατάσταση αυτή και όσο υφίσταται αποτελεί μάστιγα αλλά δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

Και τέλος ένα είναι σίγουρο, την φοροδιαφυγή δεν την κάνουν ούτε οι εργαζόμενοι ούτε οι συνταξιούχοι, αναρωτιέμαι ποιός μένει?

Ααα και μην ξεχάσω, σε θυμήθηκα σήμερα που φώναζα στο τηλέφωνο με τον πωλητη του πουλιάδη, ενα μήνα κατάθεση μετρητών για να στείλει μηχανήματα και ακόμη έρχονται, ο πελάτης έδωσε 100 ευρώ προκαταβολή και εγώ 1100 στον πουλιάδη πρίν ένα μήνα, για πες μου ποιός θα έχει επισφάλειες? ο πουλιάδης ή εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Είχανε λέει 2 χωρικοί διαφορές και πήγανε στον Αγά να τους δώσει λύση

Λέει ο ένας την αποψή του.

Δίκιο έχεις του λέει ο Αγάς!!!

Λέει και ο άλλος τα δικά του

Δίκιο έχεις ξαναλέει λέει ο Αγας

’ρχοντα με όλο το θάρρος άλλα και στους δύο έίπες ότι έχουν δίκιο αλλά αυτοι ήρθαν να τους πεις ποιος από τους 2 έχει δίκαιο... παρατήρησε ένας τρίτος.

Και εσύ δίκιο έχεις,λέει ο Αγάς....

Παιδιά διαβασα αυτά που γράφετε άλλα η αλήθεια είναι ότι δεν τα έπιασα όλα καθότι είμαι από δεύτερη δέσμη και εσείς με τα οικονομικά ξεφύγατε σε 'αλλο επίπεδο.

Πιστεύω ότι τα σημεία που συμφωνείτε είναι περισσότερα από τις επιμέρους διαφωνίες σας.

’λεξ πιστεύω πως πρέπει να είσαι πιο διαλακτικός.Η διαλακτικότητα είναι δείγμα ευφηιας(το σκότωσα?)

Έτσι όπως παρουσιάζεις τα πράγματα

θα δούμε καμιά μέρα σε κανένα παγκάκι το διευθηντή από το πλαίσιο να πουλάει χαρτομάντηλα για να πάρει γάλα και ψωμί για τα παιδιά του

και τον Πουλιάδη στο απέναντι παγκάκι να χτυπάει τις τιμές στα χαρτομάντιλα....

Το 2 % καθαρό κέρδος μου φαίνετε από υπερβολικό ως εξωπραγματικό.

Εκτός και αν καθαρό κ'ερδος εννοούνε το κέρδος που έχουν οι ιδιοκτήτες αφού πάρουν δώρο κότερο στη γυναίκα τους,ελικόπτερο στα παιδιά τους και βίλα στις γκόμενές τους.

Τότε ίσως να ισχύει το 2% και να μένουν στο τέλος καθαρά κέρδη στην τσέπη 2 % διότι ως γνωστόν οι ωραίοι έχουν πολλά χρέη!!!

Και κάτι ακόμα :

Mην το μάθουν από TOSHIBA και HP ότι το πλαίσιο πουλάει τα δικά του φορητά με 2000 ευρώ γιατί όχι μόνο θα σκίσουν τα πτυχία τους αλλά θα βάλουν λουκέτο και θα έρθουν να παρακαλάνε το πλαίσιο να τους πάρει υπαλλήλους να καθαρίζουν τα τζάμια από τα καταστήματά του...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Mendel

Mην το μάθουν από TOSHIBA και HP ότι το πλαίσιο πουλάει τα δικά του φορητά με 2000 ευρώ γιατί όχι μόνο θα σκίσουν τα πτυχία τους αλλά θα βάλουν λουκέτο και θα έρθουν να παρακαλάνε το πλαίσιο να τους πάρει υπαλλήλους να καθαρίζουν τα τζάμια από τα καταστήματά του...

στέκεσαι πολύ στο brand name. η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι στο πλαστικό περίβλημα, και επειδή το πλαίσιο δεν κάνει τις πωλήσεις π.χ. της HP είναι λογικό σε μερικές εκδόσεις να μην μπορεί να πετύχει καλές τιμές. Τώρα η μητρική κλπ, δεν τη φτιάχνει στο χέρι το πλαίσιο, εισαγωγή είναι. Μην είσαι τόσο γενικός. Όταν όλα τα εξαρτήματα κοστίζουν ένα ποσό, δεν μπορεί να πέσει κάτω από ένα επίπεδο. Το τι θα αγοράσεις εσύ είναι καθαρά δικό σου θέμα.

Όσον αφορά τις οικονομικές αναλύσεις που κάνετε, πολύ σωστές μου φαίνονται και οι 2, δεν βλέπω να διαφωνείτε και κάπου, σίγουρα οι σχέσεις Αμερικής - Ελλάδας δεν παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο όταν μιλάμε για πολυεθνικές με ελληνικό παράρτημα, γιατί οι πολυεθνικές ως γνωστόν νοιάζονται ΜΟΝΟ για το κέρδος και την εξάπλωσή τους, οπότε δεν έχουν κάποιον ηθικό δισταγμό να πουλήσουν π.χ. Ιράν ή Συρία (όταν δεν υπάρχει "εμπάργκο") επειδή η αμερική (ως έδρα τους) δεν έχει καλές σχέσεις με αυτές τις χώρες.

Η βασική διαφορά είναι οι 2 δείκτες που αναφέρει ο ταραμάς, ο δείκτης εκσυγχρονισμού και ο δείκτης πληθυσμού. Παίζει επίσης και ο παράγοντας της αγοραστικής δύναμης, γιατί καλώς ή κακώς η αγοραστική δύναμη στην Ελλάδα είναι λίγο πιο περιορισμένη από ότι σε άλλες χώρες της Ε.Ε.

Η δική μου γνώμη είναι ότι εφόσον η Ε.Ε. είναι μια ενιαία αγορά, να ισχύει αυτό και στην πράξη, δηλαδή οι εισαγωγείς να μη διαμορώνουν τιμή π.χ. Ελλάδας αλλά τιμή Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, καταρχάς δεν πρέπει να το γενικεύουμε το θέμα γιατί υπάρχουν και προιόντα που δεν πωλούνται ακριβά όμως είναι στατιστικά λίγα, τα περισσότερα πωλούνται ακριβότερα και μερικά εξωφρενικά ακριβότερα.

Ενα παράδειγμα θα φέρω, πρίν ενα χρόνο εγώ μαζί με 7 άλλους φίλους με καταστήματα κάναμε εισαγωγή 1000 κομμάτια σκληρούς δίσκους γνωστής φίρμας και με μικτό κέρδος 50% και καθαρό περίπου 18% πουλάγαμε σε τιμή έστω και λίγο χαμηλότερη απο τις γνωστές εταιρείες και δώσαμε και σε άλλα μαγαζιά. Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα αλλά να μην γίνουμε κουραστικοί.

Σαφώς υπάρχουν κίνδυνοι στους εισαγωγείς και ο σημαντικότερος όλων είναι το στοκάρισμα, αυτό είναι όντως ενας κίνδυνος αν ενα προιόν δεν περπατήσει, μετά αναγκάζονται να καταφύγουν σε προσφορές αλλά και πάλι ενα παράδειγμα θα δώσω για να γίνω σαφής, ενα προιόν του τάδε εισαγωγέα δεν περπάτησε και έμεινε στις αποθήκες, η αρχικη τιμή πώλησης ήταν 97,00 ευρώ, το έβγαλαν προσφορά 40,00 ευρώ 10 κομμάτια σε κάθε 50,000 ευρώ τζίρου, δηλαδή τρέχανε τα μαγαζάκια να κάνουν τζίρους για να αγοράσουν μισοτιμής, βέβαια ο multiramas πρέπει να πήρε πολλά απο δαύτα γιατί γέμισαν τα μαγαζιά.

Οσο για τα laptop του πλαισίου δεν νομίζω οτι μπορούν να δώσουν την ίδια τιμή με αυτά των εταιρειών και είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1037&Nav_Section_Id=1036&Catalog_Id=1&Product_Id=248599&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Τι εννοει ο ποιητης οταν λεει οτι ο επεξεργαστης μας "προστατευει απο φαινομενα" ???

ΥΓ οι ιντελ 64μπιτ εχουν ΗΤ ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr Mendel [Σήμερα, στις 10:24]

Το 2 % καθαρό κέρδος μου φαίνετε από υπερβολικό ως εξωπραγματικό.

Εκτός και αν καθαρό κ'ερδος εννοούνε το κέρδος που έχουν οι ιδιοκτήτες αφού πάρουν δώρο κότερο στη γυναίκα τους,ελικόπτερο στα παιδιά τους και βίλα στις γκόμενές τους.

Τότε ίσως να ισχύει το 2% και να μένουν στο τέλος καθαρά κέρδη στην τσέπη 2 % ..

Ο δείκτης είναι απο εταιρίες που είναι εισηγμένες στο χρηματιστήριο. Φυσικά είναι κατά πολύ υψηλότερος όσο μικραίνει μια επιχείριση για διάφορους λόγους.

Αυτο το ποσοστό κέρδους για εταιρίες με πωλήσεις πολλών εκατομυρίων ευρώ είναι απολυτα φυσιολογικό απο χρηματιοικονομική αποψη, και δε σημαίνει οτι πεινάει κανένας, αντιθέτως μάλιστα πολλές απο της εταιρίες βγάζουν απίστευτα μεγάλα ποσά κέρδωv , αν είναι δυνατών να λέμε οτι πεινάνε και να λειπόμαστε την Quest τον Πουλιάδη και το ΠΛΑΙΣΙΟ.

Αρχική απάντηση από ταραμας [Σήμερα, στις 02:25]

Δεν ξέρω γιατί είσαι τόσο θερμός και γιατί αρπάζεσαι, εγώ αντιθέτως χαίρομαι γιατί μπορούμε να κάνουμε συζήτηση και δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις την εντύπωση οτι δεν διαβάζω αυτά που γράφεις, το αντίθετο μάλιστα, αυτό που μου προξενεί απορία είναι ενας φοροτεχνικός να υποστηρίζει οτι μπορεί να αναγνώσει την πραγματική εικόνα μιας τέτοιας επιχείρησης απο τον ισολογισμό της, αυτό ειλικρινά με εντυπωσιάζει

Επαναλαμβάνω δεν μπορούμε να μιλήσουμε για μακροικονομικό θέμα με μικροοικονομικά στοιχεία. Δεν κάνουμε συζήτηση για το πόσα κέρδη έχουν οι εταιρίες. κανουμε συζήτηση σχετικά με το αν οι τιμές στην Ελλάδα είναι φυσιολογικές ή όχι. Αν θέλουμε να βρουμε γιατί αγοράζουμε ακριβότερα απο του Αγγλους είναι αποψή μου οτι πρέπει να χρησιμοποιήσουμε επίσημα στοιχεία γιατί αλλιώς δεν θα ερθουμε σε κανένα βάσιμο συμπέρασμα αλλά σε συζητήσεις καφενείου. Αυτό δεν σημαίνει οτι υποστηρίζω ότι η πραγματική εικόνα κερδών μιάς επιχείρησης μπορεί να φαίνεται πάντα απο τους ισολογισμούς της ούτε οτί οι επιχειρήσεις δεν κλέβουν (αν και διαφωνώ ότι επιχειρήσεις τετοιου μεγέθους σαν αυτές που εφερα εγώ ως παράδειγμα θέλουν να εμφανίζουν ζημία στους ισολογισμούς τους όπως είπες. ). Ξέρω δύο μαγαζιά που ο ένας πουλαει Hardware και ο άλλος είναι πειρατής (εδώ και πολλα χρόνια). O hardware τα εβγαζε πέρα με τα χίλια ζόρια και ο άλλος θησαύρισε (κυριολεκτικά) και όλα τα λεφτά μαύρα. Ε αυτό δεν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε στην συζήτηση τί να κάνουμε. Δεν πρόκειται να αμφισβιτήσω ότι συμβαίνει όμως, εγώ σε άλλη χώρα ζω?

.

Εδωσα ενα ποσοστό κερδών για τον κλάδο στο 2,4%. Μου λές ότι δεν είναι ακριβές και "παιζεί" ? Κανένα πρόβλημα το δέχομαι. Δεν φαντάζομαι ότι παίζει πάνω απο 2% (μιλάμε για τεράστια χρηματικά ποσά τώρα όμως μονο είκασίες μπορούμε να κάνουμε για το πόσο παίζει) όσο κλέψιμο και να βάλουμε μέσα. Αυτό που φανερώνει το ποσοστό αυτό κατ εμέ είναι ότι οι τιμές είναι σε φυσιολογικά επίπεδα αν αναλογιστούμε πού ζούμε παρ'όλο που στην Αγγλία είναι κατα πολύ φτηνότερα (άσχετα με το αν βγάζουν κέρδη οι επιχειρήσεις απο μεγάλο αριθμό πωλήσεων). Για αυτό υπάρχουνε για να κερδίζουνε. Εδωσα και τους λόγους που πιστεύω ότι ισχύει αυτό και αυτό είναι όλο. Περα απο αυτά δεν εχει νόημα να συνεχίσουμε να συζητάμε κατ΄εμέ όπως είπα πρίν (και δεν αρπάχτηκα όπως νομίζεις). Δεν δεχεσαι κάν ότι ο πλυθησμός των χωρών, το πλήθος επιχειρήσεων/ανταγωνισμός και η υψηλή φορολογία επιρρεάζουν τις τιμές , δηλαδή βασικούς οικονομικούς νόμους -παρ'όλο που είσαι οικονομολόγος. Πιστεύεις ότι αυτή η τεράστια διαφορά 35% στις τιμές Αγγλίας και 40% στις τιμές Αμερικής οφείλονται μόνο στο ότι οι μεγάλες επιχειρήσεις μας εξαπατάνε. Καλά κάνεις , δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την συζήτηση σχολιάζοντας ο ένας τι είπε ό άλλος επ'άπειρον και όχι γιατί εχω κάποιο πρόβλημα να συζητάω μαζί σου συγκεκριμένα αλλά κυρίως γιατί ότι είχα να πώ το είπα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο οτι ειδα ανναλισετε το 8εμα πολυ καλα!!

αλλα εγω απο την αλλη λεο πως οι τιμες εσας ειναι πολυ μα παρα πολυ καλητερες απο τισ δικες μας που εχουμε στην Κύπρο . εχει μια εκφρασει που λεει : εγω τιφλονο και πουλο και εσει βλεπε και γοραζε!!

δεν 3ερω αν ειναι ετσι ποy μεταφταζετε απο τα κυπριακα στα ελληνικα:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tromeross

Παιδια απο οτι ειδα ανναλισετε το 8εμα πολυ καλα!!

αλλα εγω απο την αλλη λεο πως οι τιμες εσας ειναι πολυ μα παρα πολυ καλητερες απο τισ δικες μας που εχουμε στην Κύπρο . εχει μια εκφρασει που λεει : εγω τιφλονο και πουλο και εσει βλεπε και γοραζε!!

δεν 3ερω αν ειναι ετσι ποy μεταφταζετε απο τα κυπριακα στα ελληνικα:)

Επειδή έχω δουλέψει στην Κύπρο σε μαγαζί για καλοκαίρι, άστα εκέι γίνετε τις κακομοίρας από τιμές... Θυμάμε χαρακτηριστηκά που τα άδεια cd-r της verbatim 700mb τα φτηνά είχανε 0.80cent της λίρας δηλαδή σε ευρώ 1.6 ένα cd άδειο με θήκη!!!

Όσο για hardware, άστο, ακόμα στέλνω σε φίλους εξαρτήματα με άλλους φίλους φοιτητές :)

Αλλά και η ελληνική αγορά είναι κόλαση!!! Ένα USB 1GB της Lexar σε μαγαζί στην ελλάδα έχει 120 και στην Αμερική από που θα μου το φέρουνε το πήρανε με 42!!! Καμία σχέση μιλάμε!!!

Πάντος σας εύχομαι υπομονή και να σκέφτεστε ένα.... Τα πράγματα δεν είναι όσο χάλια φαίνονται.... Είναι ακόμα χειρότερα :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alex,

μάλλον δεν κατάλαβες, η διαφορά φορολογίας σαφώς και παίζει μεγάλο ρόλο, αλλοίμονο, γι'αυτό άλλωστε στενάζουν οι περισσότερες μικρές επιχειρήσεις, αν βάλεις και δημοτικό φόρο κλπ κλπ καταλαβαίνεις που φτάνουμε, όμως η πραγματικότητα είναι οτι τελικά οι μεγάλες ανώνυμες εταιρείες δεν φτάνουν ποτέ να αποδίδουν το ποσοστό αυτό και αυτό είναι ηλίου φαεινότερον, εκεί εστιάζω την διαφορά, ο άγγλος επιχειρηματίας γνωρίζει οτι θα πληρώσει Χ ποσό πρίν ακόμη κάνει την πράξη, εγώ έχω πληρώσει 6.500.000 δραχμές φόρο προκαταβολικά για τα εισοδήματα που υποτίθεται θα αποκτούσα το επόμενο έτος.

Αυτά ούτε στην Ζιμπάμπουε δεν γίνονται όπως και πολλά άλλα, τέλος πάντων νομίζω οτι σταδιακά και σε μερικά χρόνια θα καλυτερέψουν τα πράγματα τουλάχιστον με τις τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.