Jump to content



ΘΑ ΣΚΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΗΡ, ΙΒΜ ΜΕ ΟΣΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ (ΑΓ)ΕΛΛΑΔΑ...


Dr Mendel

Recommended Posts

ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΕ ΚΑΝΕΙΣ?:Γιατί στο ελλάντα μια ζωή πληρώνουμε πολλά και παίρνουμε λίγα?

Κύριοι ένορκοι,κύριοι δικαστές:

Τα αποδεικτικά στοιχεία:

HP Pavilion zd8080 P4 3.4+17"+1GB+100+X600 256MB(κάρτα γραφικών)

τιμή:1898 ευρώ στην Ιταλία

link:

http://www.computercityhw.it/Computercity/ns.asp?wci=prodinfo&lng=1040&cur=3057&pid=ZCN04801&did=238&sr=0

και Link Νο 2:

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/it/it/ho/WF06b/22655-186249-375899-375899-375899-12090378-26345803.html

Στο ελλαντάρα μας(το "ε"επίτηδες με μικρό...) που δεν έχει φέρει η αντιπροσωπεία ακόμα καν το συγκεκριμένο μοντέλο(στην αλβανία μπορει να υπάρχει...) άλλα το προηγούμενο :HP Pavilion zd8075EA Notebook PC (PS777EA#B1A) με 512 ΜΒ RAM και 128 κάρτα γραφικών

τιμή 1950

Ακριβότερο και με χειρότερα χαρακτηριστικά.(και με όλες τις γνωστες μάρκες το ίδιο ισχύει...)

Ένα μεγάλο Γ Ι Α Τ Ι ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Μήπως θεωρουν κάποιοι ότι στην ελλαντα είμαστε πιο λεφτάδες άρα μπορούν να μας αρμέγουν?

Ή μήπως απλά επειδή κάποιοι επιμένουν να μας θεωρούν χειρότερους και από αλβανία(χωρις να έχω τίποτα με αλβανία άλλα σίγουρα είναι πιο πίσω από μας)

Γιατί να δωσω 2000 ευρώ όταν ο ιταλος με τα ίδια λεφτά πέρνει καλύτερο μηχάνημα?

Και κάτι για το ΠΛΑΙΣΙΟ:

2200 ευρω κοστολογεί δικής του κατασκευής υπολογιστη φορητό με τα ίδια και χειρότερα χαρακτηριστικά χαρακτηριστικά απο το HP της ιταλίας

δειτε στο link τιμή και χαρακτηριστικα απο πλαισιο:

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=237725&Merchant_Id=1&sts_cid=3

και χαρακτηριστικα στην επίσημη σελιδα της HP ιταλίας:

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/it/it/ho/WF06b/22655-186249-375899-375899-375899-12090378-26345803.html

ΗΜΑΡΤΟΝ ΡΕ!!!!

ΘΑ ΣΚΙΣΟΥΝ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ* ΤΗΣ ΗΡ ΜΕ ΤΑ ΤΡΕΛΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ πλαισιο

*το "ανθρωποι" απευθείνεται στους υπευθυνους της HP ιταλιας όχι της (αγ)ελλάδας..

ΚΟΥΙΖ:

Εγινε από τη μια μέρα στην άλλη το πλαίσιο καλύτερο από την HP και μάλιστα πιο ακριβό ή απλά στηρίζεται στο γεγονός ότι υπαρχουν στο ελλάντα πολλά κορόιδα?

Και μη μου πείτε για το service από πλαίσιο γιατί έχω COMPAQ εδώ και 6 χρόνια και δε χρειάστηκε ούτε μια ασπιρίνι...(άλλα άμα το πλαίσιο σου δίνει μάπα μηχανήματα και χαλάνε μετά καμαρώνει που στα φτιάχνει σε 24 ώρες...)

Με κόβω να πηγαινω ιταλία εκδρομή για μια μερούλα να το πάρω και να επιστρέψω(μαζί με μια ιταλίδα δώρο!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Νομίζεις ότι είναι μόνο το Πλαίσιο; Η κατάσταση είναι γενικότερη στο ελλάντα.

Στην Γερμανία βρίσκω την EIZO L568AS-K 425. Εδώ έχουν φέρει μόνο το απλό μοντέλο L568-K, που είναι 10-20 φτηνότερο και ξέρεις πόσο την πουλάνε; ..... 670 !!!

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν ψωνιζετε απο την ιταλια , μετα πατε με το φορητο απο το πλαισιο και ανοιξτε ενα excel sheet και πειτε στον πωλητη να σας γραψει τις τιμες στο φυλλο ωστε να αποφασισετε στο σπιτι σας. Κατα τη διαρκεια της κουβεντας πειτε του που το πηρατε απο την Ιταλι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 11:10]

και γιατι δεν ψωνιζετε απο την ιταλια , μετα πατε με το φορητο απο το πλαισιο και ανοιξτε ενα excel sheet και πειτε στον πωλητη να σας γραψει τις τιμες στο φυλλο ωστε να αποφασισετε στο σπιτι σας. Κατα τη διαρκεια της κουβεντας πειτε του που το πηρατε απο την Ιταλι κλπ.

και γιατι να μασησει ο πωλητης απο το πλαισιο (και καθε πλαισιο) ;

αυτος εχει τη δουλεια του κι εσυ ενα φορητο με εγγυηση απο την ιταλια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

και γιατι να μασησει ο πωλητης απο το πλαισιο (και καθε πλαισιο) ;

αυτος εχει τη δουλεια του κι εσυ ενα φορητο με εγγυηση απο την ιταλια.

κανονικά θα πρεπε να έχει πανευρωπαική εγγύηση ελέω Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

πολλα μηχανηματα ΕΧΟΥΝ ΠανΕυρωπαϊκη εγγυηση και ΑΣ το ΑΡΝΟΥΝΤΕ οι ΠΩΛΗΤΕΣ

...βγαζω τα αποθημενα μου απο αγορα καμερας σονυ....

..οχι οτι με επεισε ο πωλητης, αλλα ο πατερας μου την ηθελε σε 3 μερες το πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Πάω σε ένα κατάστημα (το τι θέλω να αγοράσω δεν έχει σημασία).

Γνωρίζω ότι στην αμερική κάνει 300 ευρώ (+μεταφορικά + τελωνεία πάει 450 να έρθει ελλάδα). Στην Ευρώπη έχει 550. Και στην Ελλάδα μου λέει ο τύπος 690!!!

Και τον ρωτάω ο αδαής.... γιατί τέτοιες τιμές στην Ελλάδα....

Και απαντάει ο έξυπνος.... γιατί ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ....:tomato:

(ελευθερη μετάφραση : γιατί βρίσκω μαλάκες που δίνουν τόσα)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω για μ*****ς ψάχνουν....αχ ρε αδέρφια,γιατί να μην κάνουμε κάτι καλύτερο.......Το καλοκαίρι θα πάω για δυο βδομάδες Αμερική και επι την ευκαιρία θα πάρω απο εκεί κάπια εξαρτήματα που θέλω!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το πλαίσιο(και καθε πλαισιο...) υποτιμάει τη νοημοσύνη μου όταν μου λέει ότι ο παρακάτω υπολογιστής δικής του κατασκευής :

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=54&Nav_Section_Id=6&Catalog_Id=1&Product_Id=237725&Merchant_Id=1&sts_cid=3

είναι κάτα 300 ευρώ ακριβότερος από το παρακάτω φορητό της HP

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/it/it/ho/WF06b/22655-186249-375899-375899-375899-12090378-26345803.html

που όπως βλέπετε έχει πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά

ΔΕ ΓΙΝΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

ΑΣ ΒΓΕΙ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΓΙΝΑΝΕ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΩΤΕΡΗ ΦΙΡΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΡ ΚΑΙ ΠΟΥΛΑΝΕ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ

Δε φτέει όμως το πλαισιο(πολύ καλά μας κάνει)

Φταιμε εμεις που δεν καταλάβαμε τη δυναμη μας.

Αν θέλουμε μπορουμε σε 1 μήνα να τους βάλουμε λουκέτο(πόσο θα αντέξει να πληρώνει υπαλλήλους?)

Να δείτε μετά που θα τα φέρνουν φτηνότερα και από την Αμερική!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το λουκέτο.. του ενός μηνός

Το πλαίσιο και άλλες μεγάλες εταιρίες(κάποια τράπεζα πχ) έχουυν αποθεματικά που μπορούν να δουλέψουν για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ψυχή να μη πατάει....

Link to comment
Share on other sites

Και να σταματήσει αυτή η καραμέλα με το περιβοητο service από πλαίσιο

γιατι όπως σας είπα έχω 6 χρόνια COMPAQ και δεν έπαθε τίποτα.

Δε μου έκανε τίποτα το πλαίσιο η το multirama

καλά κάνουν και φτιάχνουν δικά τους

απλά δε γουστάρω να υποτιμούν τη νοημοσύνη μας

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sa1901 [Σήμερα, στις 10:56]

Νομίζεις ότι είναι μόνο το Πλαίσιο; Η κατάσταση είναι γενικότερη στο ελλάντα.

Στην Γερμανία βρίσκω την EIZO L568AS-K 425. Εδώ έχουν φέρει μόνο το απλό μοντέλο L568-K, που είναι 10-20 φτηνότερο και ξέρεις πόσο την πουλάνε; ..... 670 !!!

αν διαβαζες τι έγραψα θα καταλάβαινες...

δεν είπα ότι φτέει μόνο το πλαίσιο

ΟΥΤΕ στην HP ελλάδας θα κάτσω να με αρμέξουνε

Αν τους δώσω τα 2000 ευρώ θέλω-απαιτώ

να κόψουν το λαιμό τους και να μου δώσουνε το ίδιο μοντέλο που θα πάρει και ο ιταλός με τα ίδια χρήματα και όχι με τη μισή μνήμη και τη μισή κάρτα γραφικών....

δε γράφει στο κούτελό μου ότι είμαι κοροιδο...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dr Mendel

Σε ελευθερη χωρα ζουμε κατα συνεπεια και σε ελευθερη αγορα . Ξερουμε εδω και χρονια οτι το πλαισιο ειναι ΑΚΡΙΒΟ . Σε Αυτο ομως δεν φταιει ουτε η Ελλαδα ουτε και η Αγγελαδα . Εαν θελεις μπορω να σου δωσω link ( απο ενα σχετικο ψαξιμο ) οπου τιμες ( με φπα ) στο δικο μας e-shop ειναι φθινοτερες απο αντιστοιχο γερμανικο και πιθανον φθινοτερο και απο μαγαζια και σε αλλες χωρες .

Τα μαγαζια κοιτανε το κερδος ενω οι καταναλωτες το συμφερον τους......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tomhel [Σήμερα, στις 15:00]

Φιλε Dr Mendel

Σε ελευθερη χωρα ζουμε κατα συνεπεια και σε ελευθερη αγορα . Ξερουμε εδω και χρονια οτι το πλαισιο ειναι ΑΚΡΙΒΟ . Σε Αυτο ομως δεν φταιει ουτε η Ελλαδα ουτε και η Αγγελαδα . Εαν θελεις μπορω να σου δωσω link ( απο ενα σχετικο ψαξιμο ) οπου τιμες ( με φπα ) στο δικο μας e-shop ειναι φθινοτερες απο αντιστοιχο γερμανικο και πιθανον φθινοτερο και απο μαγαζια και σε αλλες χωρες .

Τα μαγαζια κοιτανε το κερδος ενω οι καταναλωτες το συμφερον τους......

Είπα εγώ να μου χαρίσουνε τίποτα για τη γιορτή μου?

Φυσικά να κοιτάνε το συμφέρον τους.Νομιζεις στην ιταλία και στις άλλες χώρες τα πουλάνε χωρις κέρδος και δε βγάζουνε λεφτά?

’λλο να βγάζεις όμως λεφτά και άλλο να πουλάς φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να κοροιδέυεις

κοροιδευεις βεβαια μόνο εκεί που σε πέρνει....

Link to comment
Share on other sites

κοιτα απο την αλλη το πλαισιο παιρνει 100 κομματια γιατι τοσα αποροφα η ελληνικη αγορα ας πουμε. Το ιταλικο πλαισιο παιρνει 1000 γιατι τοσα αποροφα η ιταλικη αγορα. Σαφως τα 1000 κομματια τα δινει σε καλυτερη τιμη η ΗΡ στους ιταλους οποτε μηπως παιζει και αυτο ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kender [Σήμερα, στις 14:48]

Για το λουκέτο.. του ενός μηνός

Το πλαίσιο και άλλες μεγάλες εταιρίες(κάποια τράπεζα πχ) έχουυν αποθεματικά που μπορούν να δουλέψουν για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα ψυχή να μη πατάει....

Είπα ΑΜΑ θέλουμε και ΑΜΑ μας πιασει ο εγωισμός μπορούμε να τους κλείσουμε .Είναι απλό για να γίνει άλλα πολύ δύσκολο

Πρέπει ΝΑ ΘΥΜΩΣΟΥΜΕ λίγο και να απαιτήσουμε κάποια πράγματα.

Μόνοι τους δε στα δίνουν...

ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΥΜΩΣΑΜΕ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.