Jump to content



Aξιζει το κοπο η να αραξω με το παρων συστημα?


Lewnidas

Recommended Posts

Γεια σας και παλι!!

βλεποντας οτι οι τιμες τησ AMD 8α πεσουν σε λιγο καιρο σκευτηκα να πουλησω mobo kai cpu και παω σε ενα 3500 με 939 .Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ρε παιδια ειναι η επιδοση στα παιχνιδια ,μεχρι στιγμης αραζω μια χαρα το μονο ζορι που τραβαω ειναι οτι οι μνημες ειναι για 250 μπασ και εγς ειμαι στο 229 δεν παει παραπνω με τιποτα, λογο 754 και οχι dual memory .Στο 3ντι μαρκ χτυπαω ενα πεντοχιλιαρο ,αξιζει το κοπο να σκασουμε γραγκα η οχιι:...: :...:

Link to comment
Share on other sites

απο την υπογραφη σου βλεπω οτι μονο προβλημα ειναι το single channel στις μνημες........ειχα και γω 754 με εναν 3400 και μια 9800προ......τα αλλαξα για 2 λογους

1ον γιατι οι μνημες που εχω (pqi3200turbo) δεν πηγαιναν βημα σε single.....

2ον γιατι η 9800προ αρχισε να τρωει τα ψωμια της και επισης σκεφτομουνα το μελλον του agp.

ετσι πηγα σε 939 και pci-e........για μενα το μονο σου προβλημα ειναι στις μνημες.......αν δεις ομως και επεξ και καρτα γραφικων εισαι παραπανω απο κυριλατος.......μην νομισεις οτι θα δεις τρελη διαφορα με το 939........αν ειχα και γω 6800GT δεν θα προχωραγα σε 939 + pci-e

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lewnidas [Σήμερα, στις 03:30]

...οι μνημες ειναι για 250 μπασ και εγς ειμαι στο 229 δεν παει παραπνω με τιποτα, λογο 754 και οχι dual memory...

γιατι δεν κατεβαζεις πολλαπλασιαστη ωστε να μπορεις να ανεβασεις τις μνημες? κατι θα τισμπισεις σε επιδοσεις...

Link to comment
Share on other sites

κατσε εκει που εισαι βρε φιλαρακι.... εδω αλλοι και αλλοι ειναι ακομα σε barton....

δεν χερεσαι που δεν εχεις soket A...

αυτη ειναι η συμβουλη μου... αμα αλαξεις τωρα παλι σε 7 - 8 μηνες αλλα 300-400 ευρο παλι για πισι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Snips [26-02-2005 15:12]

Αφού δεν βλέπεις χαίρι με 2 Χ 512 ..δώστες και πάρε ένα DIMM 1GB αν υπάρχει!!!

Για ποιο λογο να το κανει αυτο ? :...: 2Χ512 δεν ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να κάνεις βελτίωση για να δεις πχ στο Doom 72 frames από 70? Ή τέλος πάντων μια βελτίωση που σε πραγματικές συνθήκες δε θα ξεπερνάει το 10%?

Δεν καταλαβαίνω γιατί να ξοδεύεις τα λεφτά σου έτσι...

Προσωπικά έχω το σύστημα της υπογραφής και δε σκέφτομαι καμμία αλλαγή, γιατί και όλα τα παιχνίδια παίζουν σφαίρα σε full detail (εντάξει, ίσως να μη βάζω πάντα φίλτρα) και γιατί για να δω μια ουσιώδη διαφορά πρέπει να πάω τουλάχιστον σε 3500+ με 6800GT...

Γενικώς νομίζω ότι διαφορές κάτω του 30% (και για μένα 70%) δεν αξίζουν τον κόπο σε μια αγορά που η απαξίωση έρχεται πολύ γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Lewnida, δεν θα δεις τιποτα ιδιετερο σε αυξηση επιδωσεων. Κατω απο 8-9% . Η καρτα γραφικων σου ειναι κυριλατη αποτε απο την μετατροπη απο single σε dual mode θα παρεις στα παιχνιδια 5-10 καρε παραπανω, αν αναλογιστεις οτι για τα 5 καρε θα πληρωσεις 200+ ευρα.. δεν λεει. Στα benchmark (αλα 3DMark 03 κτλ) ισος δεις καμια αυξηση 600+ ποντων αλλα δεν αξιζει μονο γιαυτο...

Περιμενε κανα 6μηνο ακομα και πανε μετα κατευθυαν για dual core ειτε της Intel ειτε της AMD.

Εκει θα εχει διαφορες περισσοτερες απο οτι μονο λογο dual ram.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από AlienHack [Χθες, στις 09:41]

Φιλε Lewnida, δεν θα δεις τιποτα ιδιετερο σε αυξηση επιδωσεων. Κατω απο 8-9% . Η καρτα γραφικων σου ειναι κυριλατη αποτε απο την μετατροπη απο single σε dual mode θα παρεις στα παιχνιδια 5-10 καρε παραπανω, αν αναλογιστεις οτι για τα 5 καρε θα πληρωσεις 200+ ευρα.. δεν λεει. Στα benchmark (αλα 3DMark 03 κτλ) ισος δεις καμια αυξηση 600+ ποντων αλλα δεν αξιζει μονο γιαυτο...

Περιμενε κανα 6μηνο ακομα και πανε μετα κατευθυαν για dual core ειτε της Intel ειτε της AMD.

Εκει θα εχει διαφορες περισσοτερες απο οτι μονο λογο dual ram.

Συμφωνω και εγω, μεινε με αυτο πισι και κρατα τα λεφτα για αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Lewnidas [24-02-2005 01:30]

Γεια σας και παλι!!

βλεποντας οτι οι τιμες τησ AMD 8α πεσουν σε λιγο καιρο σκευτηκα να πουλησω mobo kai cpu και παω σε ενα 3500 με 939 .Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ρε παιδια ειναι η επιδοση στα παιχνιδια ,μεχρι στιγμης αραζω μια χαρα το μονο ζορι που τραβαω ειναι οτι οι μνημες ειναι για 250 μπασ και εγς ειμαι στο 229 δεν παει παραπνω με τιποτα, λογο 754 και οχι dual memory .Στο 3ντι μαρκ χτυπαω ενα πεντοχιλιαρο ,αξιζει το κοπο να σκασουμε γραγκα η οχιι:...: :...:

Eφοσον εχεις 3400+ δεν αξιζει τον κοπο να πας στα 3500+

Ειναι μικρη η διαφορα

Αμα πας ομως για 3800+ η παραπανω τοτε αλλαζει το θεμα

Κατα την γνωμη μου περιμενε να βγουν οι DUAL CORE επεξεργαστες τοσο απο την Intel οσο και απο την AMD και τοτε αρχιζε να σκεφτεσαι για αναβαθμιση, κρατα τα λεφτα σου ως τοτε

Και εγω το ιδιο σκοπευω να κανω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dohc16 [Σήμερα, στις 12:24]

MaGiCman,:OT: Στο σύστημα της υπογραφής σου από όσο βλέπω δεν πρέπει να έχει pci/agp lock, σε τι συχνότητα τρέχεις τον επεξεργαστή;:OT:

Ναι δεν εχει η μητρικη. τωρα τον τρεχω στα 200 φσβ κανονικα δηδαδη, καποτε τον ετρεχα στα 220 αλλα απο κει και περα δεν ειναι σταθερος. Ασε που δεν εχω καλο stepping νομιζω επειδη ο cpu μου ειναι απο τα πρωτα κομματια νομιζω.Δεν θα τον κλοκαρω καθολου, φοβαμαι χωρις pci/agp lock. Υπομονη μεχρι το καλοκαιρακι να παρω καμια DFI και CPU. Ξερει κανεις αν θα βγει καμια καινουρια DFI το καλοκαιρι ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είχα την ίδια μητρική και όταν την έδωσα έμαθα από εδώ(lab) ότι αν βάλεις 233 ΗΤΤ, τότε το σύστημα βάζει διαιρέτη στα pci/agp από μόνο του, όμως προσοχή δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pro

κατσε εκει που εισαι βρε φιλαρακι.... εδω αλλοι και αλλοι ειναι ακομα σε barton....

δεν χερεσαι που δεν εχεις soket A...

αυτη ειναι η συμβουλη μου... αμα αλαξεις τωρα παλι σε 7 - 8 μηνες αλλα 300-400 ευρο παλι για πισι

Σωστος!Δες και την υπογραφη μου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Χθες, στις 23:35]

Τι ειναι το ΗΤΤ? μην φανταστεις δεν ξερω και πολλα απο o/c. :( Δηλαδη αν το κανω αυτο, θα ΄΄λοκαρει'΄ με λιγα λογια το pci/agp ?

Ακριβώς, θεωρητικά πάντα, καθότι όπως σου είπα δεν πρόλαβα να το δω στην πράξη, αλλά ενδέχεται το συστηματάκι της GB που βοηθάει στο ο/c(easy tune) να μην στο δείξει, οπότε προτίμησε το clock gen και με προσοχή. Στη θέση σου θα έβγαζα την κάρτα γραφικών και ό,τι pci έχω και θα το δοκίμαζα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.