Jump to content



Βοήθεια για σύνθεση gaming rig!


Zenor

Recommended Posts

Δες κι αυτό. Ίσως μια μητρική της ASUS με 880G, 890FX, 890GX chipset, σε συνδυασμό με ένα επεξεργαστή BE, να σου δώσει επιδόσεις υπερχρονισμού εύκολα, όταν το χρειάζεσαι, χωρίς κατανάλωση και θόρυβο το καλοκαίρι.

Αν το αγόρασες ήδη, no problem, το σύστημα σου είναι υπέροχο, ταχύτατο και αν έχεις μεγάλη ανάγκη για παραπάνω επιδόσεις, κάνεις σταθερό υπερχρονισμό μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα τα πράγματα από Πλαίσιο.

Δεν είχα κάνει full σύνθεση(graphics card/dvd drive είχα πάρει από αλλού) και αυτοί μου το έστειλαν έτοιμο, όλα μέσα στο case... εγώ περίμενα να είναι όλα τα πράγματα που αγόρασα στα κουτιά τους έχω άδικο;

Επίσης, αυτός που το έστεισε είχε ξεχάσει να βγάλει το αυτοκόλλητο από την ψύκτρα... με αποτέλεσμα να γράφει 90C ο CPU στο bios όταν το άνοιξα για πρώτη φορά..

Λίγη βοήθεια από όσους γνωρίζουν παρακαλώ στα παρακάτω:

1) Εκτός από τον SSD πείρα και αυτόν τον Seagate 1TB και απ'ότι φαίνεται είναι green edition. Γνωρίζουμε αν τρέχει σε λιγότερα από 7200 rpm που γράφει; γιατί σε μία εγκατάσταση game άργισε αρκετά..

2) Γνωρίζει κάποιος ποιες ρυθμίσεις πρέπει να αλλάξω για να τρέχουν οι OCZ στα 1600;

Το bios λέει 1066(και επίσης δεν με αφήνει να αλλάξω voltage κτλ, είναι γκρι - not recommended), έχω το AMD OverDrive πρόγραμμα. Βρήκα ένα online profile, απ'ότι φαίνεται έχει τις σωστές ρυθμίσεις αλλά δεν ξέρω πως γίνεται apply:

60126216.jpg60126216.jpghttp://img696.imageshack.us/i/60126216.jpg/

EDIT: τελικά τα έκανα update και τρέχουν στα 1600, όμως έχω συνέχεια μπλε οθόνες(.sys) όπως και πριν στα 1066

3) BSOD win32k.sys , τι συμβαίνει;

Αυτά για την ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαίνεται τα bsod συμβαίνουν μόνο με τις ρυθμίσεις του Overdrive για 1600MHz...

αν ήταν θα τα έκανα από bios να δω αν δουλέψει αλλά εκεί τα έχει auto και δεν με αφήνει να τα αλλάξω.

Άλλο ένα κουλό(gpu):

Core/Memory δεν θα έπρεπε να λέει 850/1200 ;

91000160.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο MSI Afterburner τις δείχνει κανονικά, 850/1200.

Τι να πω..

Όσο για τις μνήμες, τι φταίει; μπορεί να θέλει bios flash ; εχω version 1.4 και έχει βγει 1.10 (1.A; )

μπορεί να οφείλετε σε αυτό το ότι δεν δουλεούν σωστά οι μνήμες στα 1600;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, κανένα πρόβλημα τότε.

Λοιπόν.. τελικά είχε επιλογή το bios για να κάνεις enable το OverDrive profile και με το που έκανα restart τις ρύθμισε μόνο του τελικά. Έτρεξα πάλι memtest και έβγαλε 0 errors

σε 167% coverage.

Anyway θα δω πως θα πανε τα πράγματα και θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαίνεται λύθηκε το πρόβλημα με τις μνήμες. δοξασοιιι

- Ο 955 πήγε 3.8 @ 1400 volt και ~45C idle 60C load, είναι καλά;

- Επίσης, στον postville εχω drivers και λειτουργικό και στον caviar black προγράμματα, όμως μου φαίνεται αρκετά αργός. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση;

Τον έχω συνδέσει σε παρόμοια sata θέση όπως του SSD(στην μητρική) παίζει ρόλο;(μήπως έχω κάνει καμιά raid σύνδεση καταλάθος δηλαδή..:p)

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα βάλε τα στο postville.

Τα παιχνίδια και τα user files (documents, video, music κτλ) στο black.

Δεν γίνεται αυτόματα raid και μάλιστα με διαφορετικής χωρητικότητα δίσκους.

Αν έχεις Win7 64bit, δεν δικαιολογείται να είναι τίποτα αργό.

Θα έπρεπε να πετάνε τα πάντα.

Βγάλε το UAC από την αρχή και μη βάλεις κάποιο παράξενο antivirus.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι 80GB μόνο, γι αυτό τα κάνω εγκατάσταση και στον άλλον.

Όσο για το writing speed.. μέσω του resource monitor/disk activity στον task manager

κατα τη διάρκεια της εγκατάστασης κάποιον games έγραφε 2-10ΜΒ/sec την περισσότερη ώρα. Σπάνια πήγε πάνω από 20ΜΒ/sec.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.