Jump to content



Εξωτερικός σκληρός για back up


caterpillar

Recommended Posts

Χρόνια Πολλά & Καλή Χρονιά!

Σκεφτόμουν να αγοράσω έναν εξωτερικό σκληρό για back up των αρχείων του laptop, που έχουν αρχίσει κ πυκνώνουν...

Τα κυριότερα αρχεία είναι φωτογραφίες, μουσική, βιντεάκια.

Πιστεύω ότι 500GB είναι αρκετά, ποιά είναι η άποψη σας?

Budget μέχρι 100Ε.

Ακούω γνώμες!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Εγώ θα έλεγα να πας σε κάτι τέτοιο: http://www.plaisio.gr/Peripherals/Data-Storage/External-HDD/Lacie-Desktop-Hard-Disk-USB2-0-1TB-Design-by-Neil-Poulton-3-5-301304E.htm και ο λόγος είναι ότι δίνεις γύρο στα 20Ε παραπάνω απο τον 500ρη και πέρνεις+ 500GB.:023:

Link to comment
Share on other sites

Skyline1 μάλλον εννοείς δίνω λιγότερα λεφτά κ καταφέρνω να πάρω μεγαλύτερη χωρητικότητα. Ο συγκεκριμένος κάνει 75Ε.

Εκτός κ αν εννοείς γενικά να πάω προς 1ΤΒ ανεβάζοντας λίγο το κασέ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς δίνω λιγότερα λεφτά κ καταφέρνω να πάρω μεγαλύτερη χωρητικότητα. Ο συγκεκριμένος κάνει 75Ε.

Εκτός κ αν εννοείς γενικά να πάω προς 1ΤΒ ανεβάζοντας λίγο το κασέ...

Και τα 2... γιατί να δώσεις 50-60Ε και να πάρεις 500GB; άλλωστε ο αποθηκευτικός χώρος πάντα χρειάζεται!! Και αν μετά χρειαστείς και άλλο χώρο;;

Εγώ πιστεύω ότι είναι το καλύτερο και αν είχα τώρα ανάγκη θα τον αγόραζα επιτόπου!:047:

Link to comment
Share on other sites

Με 100€ παίρνεις πολύ μεγάλο

http://www.skroutz.gr/c/87/eksoterikoi-sklhroi-diskoi/f/5524_5528/%25CE%25A6%25CE%25BF%25CF%2581%25CE%25B7%25CF%2584%25CF%258C%25CF%2582.html?price_max=100.001

Ρίξε μιά ματιά. Οι WD MyBook 500GB έχουν 59€

Με 100Ε μπορώ να πάρω κ 1ΤΒ, πιστεύεις ότι αξιζει ή κ τα 500GB είναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τον όγκο των δεδομένων που έχεις ή που κατεβάζεις. Αν νομίζεις ότι θα σου "αντέξει" ο 500GB, χτύπα τον. Εξαρτάται καθαρά από εσένα. Εμένα π.χ. δεν μου φτάνει. Χτύπησα πριν λίγες μέρες έναν 1,5ΤΒ με 89€ που τον είχαν προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Οκ πέρα από την χωρητικότητα, μπορώ να θεωρήσω ότι όλοι οι εξωτερικοί σκληροί είναι πάνω-κάτω το ίδιο αξιόπιστοι? Υπάρχει κάποιος κατασκευαστής που έχει κάνει τη διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω. Πάντως εγώ έχω έναν LACIE 500GB εδώ και αρκετά χρόνια (έχει πέσει κάτω και μια φορά) και δουλεύει μια χαρά. Και έναν maxtor 1TB που έχω σχεδόν ένα χρόνο πάλι δεν είχα κανένα πρόβλημα...;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί για δυνατότητα σύνδεσης μέσω ethernet να ανεβαίνει κι άλλο η τιμή, αλλά θα άξιζε να κοιτάξω κ προς τα εκεί?

Αν έχεις τοπικό δίκτυο ή πρόκειται να στήσεις ναι! (και 2 pc αν έχεις και κάνεις συχνή χρήση)

ΥΓ για τι διαφορά μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Οκ πέρα από την χωρητικότητα, μπορώ να θεωρήσω ότι όλοι οι εξωτερικοί σκληροί είναι πάνω-κάτω το ίδιο αξιόπιστοι? Υπάρχει κάποιος κατασκευαστής που έχει κάνει τη διαφορά?

WD...με έχει βγάλει αστέρι...

ενώ SEAGATE κλαίω τα data μου...

δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τοπικό δίκτυο ή πρόκειται να στήσεις ναι! (και 2 pc αν έχεις και κάνεις συχνή χρήση)

ΥΓ για τι διαφορά μιλάμε;

Διαφορά ως προς την ταχύτητα γενικώς....

Πέρα από WD κ Lacie έχει κανείς άποψη για Toshiba, Samsung, Verbatim?

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από WD κ Lacie έχει κανείς άποψη για Toshiba, Samsung, Verbatim?
Όλες οι εταιρίες παίρνουν από 4 κατασκευαστές : WD, seagate, Samsung, Hitachi. Ούτε εγώ θα εμπιστευόμουν Seagate. Αφού το budget σου είναι 100€ και ψάχνεις κάτι σε 500GB, το καλύτερο που έχεις να κάνεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μη κουβαλάς βάρος είναι ένας 2.5' φορητός που μπαίνει εύκολα στην τσέπη και έχει μεγαλύτερη αντοχή σε κτυπήματα από ότι ένας 3.5'.

http://www.skroutz.gr/s/91171/Western-Digital-My-Passport-Essential-500GB-Red-September-09.html (βγαίνει και σε μαύρο χρώμα)

Αν θες κάτι ποιο γρήγορο πας σε e-sata γιατί με το USB χάνεις όλη την ταχύτητα, αλλά σε έτοιμες λύσεις υπάρχουν 3.5'

http://www.skroutz.gr/s/55862/Western-Digital-My-Book-Studio-Edition-500GB.html

Υ.Γ. Αν έχεις και λίγο υπομονή μπορείς να περιμένεις και τους καινούριους WD με το USB 3.0.

Link to comment
Share on other sites

Με 99€ εγώ πήρα από τα Media Markt 1.5TB της Verbatin. Έχει και αντίστοιχο της Samsung. Αυτό που πήρα είναι με usb σύνδεση, κουμπάκι power. Το μόνο ότι είναι σε Fat32 και για να γίνει NTFS μου πήρε μία μέρα για να τον φορμάρω....!!! :098: :098: :098:

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ευτύχιε... την εντολή convert δεν την ξέρεις;

Σε 5 λεπτά θα ήσουν έτοιμος.

Αυτός ο φίλος μου ο Alzhaimer φταίει για όλα..... :075: :075: :075:

Τώρα φορμάρει από χθες το βράδυ και θα τελειώσει σε κανά τρίωρο λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.