Jump to content



dial up συνδεση σε γραμμή ISDN ?


Tim1416003192

Recommended Posts

Έχω βάλει εδω και καιρό ΙSDN γραμμή , με την προυπόθεση ότι μπορώ να μπαινω και με dial up συνδεση ! Τον πρώτο καιρό συνδεόμουνα με καλές ταχύτητες για dial up (50K - 52k) με download 5.5kb/sec - 5.7 kbit/sec.Μετά για ένα διάστημα 2 μηνών χρισημοποίησα ISDN συνδεση 128Κ(ΝΕSCAFE) με καλές ταχύτητες. Από τον Ιανουαριο που τελείωσε επανήλθα στην dial up και τότε αρχισαν τα προβληματα , έμπαινα με ταχύτητες μέχρι 42.6Κ και πολλές φορές με 31.2κ και 28Κ και το download μεχρι 4.0kb/sec 4.2kb/sec, δηλαδη η συνδεση γενικος δεν ηταν σταθερή. Μιλησα με το 121 του ΟΤΕ και μου ειπαν αφου ελεγξαν την γραμμή ότι ειναι μια χαρα και αφουν ειναι isdn αν υπήρχε προβλημα θα φαινότανε, μίλησα με την το ISDN helpdesk και μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν κατι αφτοί αν και το πρόβλημα λεει έχει ξανα αναφερθει σε αυτους!!!!!!! και μου πρότειναν να μιλησω με το 121 (μπαλακι με κανανε). Μιλησα και με panafon net που ειναι η συνδεση, και από εκεί ολα είναι εντάξει τσεκάρανε την σύνδεση και είναι όλα καλα!

#Σημείωση , οταν μπαίνω με isdn σύνδεση η ταχύτητες ειναι σωστές σε 64Κ 6.5κb/sec download και 128K 13.5kb/sec με 14.0kb/sec (το κακό ειναι ότι δεν έχω σταθερή συνδεση isdn για να τους γράψω στα πα**ρια μου )

Απο μέρος μου

το συστημα ειναι φορμαρισμενο με τους τελαιυταιους drivers του Modem(βασικα οι ιδιοι που ειχα και πριν και εμπαινα με 50Κ , οπου είναι και οι τελαιυταιοι)

Τα καλώδια της γραμμή δεν έχουν πειραχτεί και ειναι όλα καινούρια και τσεκαρισμένα

Γενικός απο μέρος μου όλα ειναι οπως και ΠΡΙΝ , η μόνη αλλαγη ειναι ότι μπήκε sp2 σε σχέση με παλιά αλλα δεν ξερώ κατα πόσο παίζει ρόλο!

Υπαρχέι περίπτωση να φταεί το ΜODEM και να έχει χαλάσει και να μην μπορεί να μπαινει πάνω απο 42.6 ( η χαλάει τελειως η όχι ετσι δεν έιναι ?)

Γενικος το θέμα μου δεν ειναι και τοσο σημαντικό αλλα θελω να βρώ που ειναι το προβλημα!!

θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση (ή μαλλον είμαι βέβαιος) οτι με τον οτε δε θα βγάλεις άκρη.

Με τις pstn συνδέσεις τα πράγματα είναι πολύ ρευστά.

Ακόμα και η βροχή θα μπορούσε να επηρεάσει τη γραμμή σου.

Αφού μπορείς και μπαίνεις με 42Κ πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [Σήμερα, στις 16:26]

To MODEM σου μήπως είναι PSTN και όχι ISDN ????

Γιατί δεν συνδέεσαι μέσω του ΝΕΤΜΟD με USB για να κάνεις μια δοκιμή για τις ταχύτητες που θα πιάσεις ???

Oταν μπαινω με isdn συνδεση μπαίνω μεσο του netmod ,οπου to netmod ςίναι συνδεδεμένο με to usb εκεί όλα ειναι καλά .Οταν συνδεωμαι με PSTN συνδέωμαι μέσω ενός d - link MODEM 56Κ στο β1 κανάλι του NETMOD. εκεί είναι το πρόβλημα από εκεί που ειχα συνδεση με 50 -52 κ τώρα μέχρι 42κ

Link to comment
Share on other sites

μπορεις ομως οπως ειπε ο φιλος να συνδεθεις με το netmod μεσω usb και να κανεις 56Κ συνδεση .... δεν χρειαζεται κατι επιπλεον..

δοκιμασε το αυτο καταρχην

δευτερον οπως ειπε ενας αλλος φιλος με τις 56Κ πολλα μπορουν να φταινε ... ισως και τα αστρα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tim

#Σημείωση , οταν μπαίνω με isdn σύνδεση η ταχύτητες ειναι σωστές σε 64Κ 6.5κb/sec download και 128K 13.5kb/sec με 14.0kb/sec (το κακό ειναι ότι δεν έχω σταθερή συνδεση isdn για να τους γράψω στα πα**ρια μου )

Παλι χαμηλα νομιζω εισαι.... Το σωστο πρεπει να ειναι ~7,5Kb - ~15.5Kb
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth [Σήμερα, στις 19:13]

μπορεις ομως οπως ειπε ο φιλος να συνδεθεις με το netmod μεσω usb και να κανεις 56Κ συνδεση .... δεν χρειαζεται κατι επιπλεον..

δοκιμασε το αυτο καταρχην

δευτερον οπως ειπε ενας αλλος φιλος με τις 56Κ πολλα μπορουν να φταινε ... ισως και τα αστρα :)

Δεν μου κάνει συνδεση μέσω netmod αμα του δίνω σύνδεση pstn .Aπό ότι ξ΄ερω αυτό δεν γινεται μόνο με μόντεμ σε κάποιο κανάλι toy netmod γίνεται (το netmod το έχω συνδεδεμένο με usb)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το modem και να μην μπορεί να συνδεθεί με πάνω απο 42κ?

υπάρχει κανένα προγραμμα που να μετράει την ταχύτητα του internet ? κάτι έχω ακουσει ότι γίνεται μεσω κάποιων site?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από Tim [22-02-2005 20:54]

υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει το modem και να μην μπορεί να συνδεθεί με πάνω απο 42κ?

υπάρχει κανένα προγραμμα που να μετράει την ταχύτητα του internet ? κάτι έχω ακουσει ότι γίνεται μεσω κάποιων site?

υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.