Jump to content



καθαρισμός ψύκτρας και τρελό πρόβλημα!


trilos0211442169074

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα,είπα σήμερα να καθαρίσω την ψύχτρα του cpu του υπολογιστή της υπογραφής μου.Ο υπολογιστής κτυπαγε 69 βαθμους σε ηρεμία!αφού τον καθάρισα τον τοποθέτησα πάλι πάνω και μπήκα στο bios να δω θερμοκρασίες και βλέπω 102 βαθμούς και ανέβαινε!!!!!τρελάθηκα!βεβαιώθηκα ότι ο cpu έχει πάνω του πάστα και ακουμπάει καλά η ψύκτρα!τι μπορεί να παίζει?

Link to comment
Share on other sites

sensor στη μητρική?υπαρχει περίπτωση να πειράχτηκε κάτι στη mobo κατα την εγκατασταση της ψύκτρας?

Δεν ξέρω να σου πω για την mobo σου... ας απαντήσει κάποιος άλλος που ξέρει..

Σίγουρα όλα τα άλλα είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα οτι κάποιο ποδαράκι της ψύκτρας δεν πατάει καλά μέσα στην υποδοχή στο mobo και θα σου έλεγα να τα ξανακοιτάξεις προσεκτικά. Αλλιώς τότε μάλλον ο sensor για την θερμοκρασία λέει ότι να 'ναι. Οκ είδες 102 βαθμούς μετά το pc έσβησε απευθείας?

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση π εχει χαλάσει ο σενσορ δεν φτιαχνεται?θελει αλληγη η μητρική?

trilos021 added 1 Minutes and 6 Seconds later...

ειδα 102 κ μετα ανεβαινε η θερμοκρασια όσπου στους 109 περιπου εκλεισε

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν νομίζω να αλλάζει.

Βγάλτη και ξαναβάλτη την ψήκτρα σε περίπτωση που δεν το έκανες ήδη ξανά. Να δεις αν θα υπάρξει κάποια αλλαγή. Και δες πάνω στον cpu αν έχει πατικωθεί η πάστα, γιατί αν δεν έχει πατηθεί σημαίνει ότι για κάποιο λόγο δεν πατάει καλά η ψήκτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με το που ανοίγει κλείνει μόνο του;

Διακρίνεις κάτι παράξενο στην mobo;

Κάτι χαζό, αλλά μήπως μπήκε λάθος τίποτα και παίρνει παραπάνω ρεύμα;

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο…. :011:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαίνει τίποτα έτσι. Δεν ξέρω μου φαίνετε πολύ περίεργο. μπας και το καλωδιάκι της ψύκτρας μπλοκάρει τον ανεμιστήρα? όταν το άνοιξες το pc poy έκλεισε πάλι, κοίταξες τι παίζει μέσα?

Link to comment
Share on other sites

oxι τι καλωδιακι ήταν οκ.το είχα ανοιχτο το pc όλη την ώρα.τεσπα μολις παραγγειλα αυτο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807940 .ελπίζω να κάνει δουλεια ε?καλό δεν είναι?

Σαν ψήκτρα καλή είναι αλλά δεν θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο; Αφού όλα τα έχεις ελέγξει δεν θα γίνετε καλή επαφή ψήκτρας-επεξεργαστή…. Αν φταίει η επιφάνεια του επεξεργαστή δεν θα κάνει διαφορά η ψήκτρα…

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν βάζεις καλά την ψύκτρα φίλος.

Άνοιξε το PC και βάλε το χέρι σου στην ψύκτρα να δείς αν είναι ζεστή όταν λέει το BIOS 100C +.

Αν δεν ζωματάει τότε δεν την έχεις βάλει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.