Jump to content



Περι Format


Γιωργος_Μ

Recommended Posts

Εχω Ακουσει Κατα Κορον Οτι Για Φορματ Αρκει να Κανεις Boot Απο το Cd Των Windows

Και Σου παρεχεται μετα η επιλογη για Format,

Αυτη τη στιγμη εχω Windows Me , Και σκοπευω να βαλω XP

Αν παρω Μια Κοπια Windows Xp Θα μπορω να κανω Με αυτο Και Φορματ Στον Σκληρο?

Και Ρωταω Γιατι με τιν κοπια Windows Me που εχω η μοναδικη επιλογη που

μου δινεται ειναι απλα για επανεγκατασταση των Me και Οχι Για Φορματ

Καποιος Ας Μου Δωσει Μια Πληροφορηση γιατι ηδη μου εχουν σπασει τα νευρα με τα Me

δεν θελω να σκεφτομαι οτι αν χρειαστει να κανω Φορματ Στον Σκληρο

Λογω προβληματων με την αναβαθμιση σε Xp δεν θα μπορω να κανω τπτα.

Link to comment
Share on other sites

το βασικό ερώτημα είναι έχεις τίποτα στο δίσκο που να χρειάζεσαι?

γιατί με το φορμάτ θα το χάσεις.

με το cd των xp μπορείς σίγουρα να κάνεις format.

Me δε χρησιμοποιούσα ποτέ, μόνο 98 οπότε δεν τα ξέρω καλά,

λογικά θα μπορείς και με αυτά να κάνεις format.

στα xp απλά διαγράφεις το partition και στη συνέχεια φτιάχνεις 1 καινούριο και το φορμάρεις.

προτίμησε να είναι σε ntfs.

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιση : Θελω να αναβαθμισω σε Χπ Και ρωταω αν θα μπορω να κανω Φορματ Με μια Κοπια Των Χπ ,

απλα αναφερα οτι επειδη δεν μπορουσα με το cd τον Με να κανω φορματ ηθελα να μου διευκρινησει

καποιος αυτο,

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βρει έναν καλό τρόπο για πλήρες και σίγουρο format:

1) Από το BIOS επιλέγω First Boot Device το CD-ROM

2) Βάζω το CD των Windows Me

3) Επιλέγω Start Computer from CD-ROM

4) Επιλέγω Start Computer with CD-ROM support

5) Γράφω A:\>fdisk

6) Επιλέγω Διαγραφή διαμερισμάτων ή λογικών μονάδων DOS και ψάχνω όλες τις κατηγορίες και διαγράφω όλα τα διαμερίσματα

7) Επιλέγω Δημιουργία διαμερίσματος ή λογικής μονάδας DOS --> Δημιουργία πρωτεύοντος διαμερίσματος DOS

8) Όταν εμφανιστεί μια ερώτηση για το μέγεθος και την ενεργοποίηση του διαμερίσματος, επιλέγω Υ (Yes)

9) Όταν τελειώσει η διαδικασία, βγαίνω από το fdisk και ΔΕΝ κάνω format, όπως λέει πριν την έξοδο

10) Βάζω το CD των Windows XP και ξεκινάω την εγκατάσταση

11) Στην οθόνη που εμφανίζονται τα διαθέσιμα διαμερίσματα, αυτό το διαμέρισμα που δημιουργήθηκε πριν με το fdisk πρέπει να έχει τρέχον σύστημα αρχείων "’γνωστο"

12) Συνεχίζω στην επόμενη οθόνη και επιλέγω Διαμόρφωση διαμερίσματος με NTFS (Γρήγορο)

13) Ολοκληρώνω την Εγκατάσταση

ΠΡΟΣΟΧΗ: Αυτή η διαδικασία έχει δοκιμαστεί μόνο όταν ο δίσκος είχε NTFS πριν τη διαγραφή και με λειτουργικό σύστημα Windows XP SP1 ή/και SP2

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιωργος_Μ [Χθες, στις 23:23]

Ευχαριστω για το Ινφο , Απλα Δωστε μια διευκρινιση για το συστημα αρχειων NTFS

γιατι δεν το εχω υποψην μου.

Ναι στο format από το cd των XP σου δίνετε επιλογή για NTFS ή FAT καλύτερα σε NTFS

Πιστεύω ειδικά στα XP;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιωργος_Μ [20-02-2005 23:23]

Ευχαριστω για το Ινφο , Απλα Δωστε μια διευκρινιση για το συστημα αρχειων NTFS

γιατι δεν το εχω υποψην μου.

Σε γενικές γραμμές το NTFS είναι κάπως πιο αργό από το FAT γιατί έχει περισσότερα built in features. Παίζουν όμως και ρόλο θέματα όπως file size και cluster size.

Σύμφωνα με την microsoft τα πλεονεκτήματα του NTFS είναι η αυξημένη ασφάλεια, έχει καλύτερη συμπίεση και encryption. Ενώ είναι καλό για file-sharing δεν συνεργάζεται καλά με πολλαπλά λειτουργικά και δεν είναι διαθέσιμο όταν γίνεται boot από δισκέτα.

Για τον λόγο αυτό οι Αdmins συνήθιζαν να φτιάχνουν ένα part NTFS για το λειτουργικό και ένα μικρό σε FAT με recovery tools.

Το πρόβλημα λύθηκε με την έκδοση ΧΡ που έχει built in recovery abilities.

Σε γενικά πλαίσια το NTFS θεωρείται καλύτερο με XP.

Και συγκριτικά:

Link Link 2

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι δεν θα βγάλει την επιλογη του format σε συστημα με εγκατεστημενα τα WinMe.

Αν βάλει το Cd στα windows θα βγουν δυο επιλογές μια για αναβάθμιση σε XP(αν είναι ίδια γλώσσα Μe & XP) και μαι για Clean Ιnstall. Και στις δύο περιπτώσεις format δεν γίνεται.

Στην πρώτη αναβαθμίζει όπως έχει τα Winme σε Xp και στην δευτερη σε ρωτα που θες να βάλεις τα Xp(ίδιο η άλλο partition) και κρατάει και τα Me δηλαδή dual boot.

Αν κάνεις boot απο το Cd πάλι σε ρωτάει που θα βάλεις τα Xp. Σε πείπτωση που επιλέξεις το ίδιο δίσκο σε προειδοποιει ότι δίσκος έχει εγκαταστημένα άλλα windows αλλα δεν σου δίνει την επιλογή format δηλαδή πάλι θα έχεις dual boot

Νομίζω όμως ότι αν επιλέξεις να αλλάξεις το fat32 σε NTFS κάνει format και μετα φυσικά μπορείς να κάνεις clean Ιnstall τα XP

H λύση του Νιckstamat είναι καλή αν θες να αλλάξεις τα partition αλλιώς τζάμπα κόπος

Τα Χp είναι πέραν απο κάθε αμφιβολία καλυτερα απο τα Μe αλλα είσαι σίγουρος ότι πήρες backup και ότι έχεις τους απαιράιτητους drivers για να λειτουργήσουν οι κάρτες και οι συσκευές σου στα XP.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πάει καιρός από την τελευταία φορά που αναβάθμισα από Me σε XP, δεν βλέπω γιατί να μην σε αφήσει να σβήσεις το partition με τα Me και μετά να κάνεις format.

Εφόσον έχεις μπουτάρει με το cd των XP τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα μπορεις.Μαλιστα ειναι βασικο μερος της διαδικασιας εγκαταστασης και η επιλογη θα ειναι μπροστα στα ματια σου.

Καλα θα κανεις να πας σε XP( και πολυ το αργησες)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.