Jump to content



Επισκευή PC


antonis_man

Recommended Posts

Κατ'αρχήν γεια σε όλους,είμαι καινούριος στο forum σας και συγνώμη αν έχω βάλει το ποστ σε λάθος κατηγορία.

Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε σχέση με το hardware του pc και την επισκευή του.

Έστω ότι έχουμε ένα pc χαλασμένο,δεν ανοίγει καθόλου.Αν μπορούσαμε να ιεραρχήσουμε τι κοιτάμε έτσι ώστε να φτάσουμε στο πρόβλημα,ποια θα ήταν η λίστα?Με ποιον τρόπο θα μπορούσαμε να ελέγξουμε τις συσκευές(μητρική, κ.γραφικών κλπ)και με ποια εργαλεία?

Όσοι γνωρίζουν από service Η/Υ ας ρίξουν καμιά ιδέα....!:032:

Ξέχασα... εννοείται οτι το Νο.1 που κοιτάμε είναι το τροφοδοτικό! Απο κει και πέρα τι κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

αν δεν ανοιγει καθολου ουτε καν τ'ανεμιστηρακια να γυρνανε για λιγο ειναι τροφοδοτικο...μετα κοιτας τις ram και την μητρικη...μετα κοιτας επεξεργαστη αν και ειναι σχεδον αδυνατο... τελευταια πιστευω η καρτα γραφικων γιατι αν ηταν θα ανοιγει τουλαχιστον...πιστευω εγω δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι έχουμε ένα pc χαλασμένο,δεν ανοίγει καθόλου.Αν μπορούσαμε να ιεραρχήσουμε τι κοιτάμε έτσι ώστε να φτάσουμε στο πρόβλημα,ποια θα ήταν η λίστα?Με ποιον τρόπο θα μπορούσαμε να ελέγξουμε τις συσκευές(μητρική, κ.γραφικών κλπ)και με ποια εργαλεία?

Oταν λες δεν ανοιγει τι εννοεις?Κατεβασε το manual της μητρικης και κοιταξε αν ολα τα καλωδια ειναι σωστα βαλμενα και αν οι πυκνωτες ειναι σε καλη κατασταση,μετα δες αν φερνει ρευμα στην μητρικη (αν το λαμπακι της μητρικης ειναι αναμενο) και αν τα ανεμιστηρια δουλευουν.

Αν ολα τα παραπανω ειναι ενταξει αλλα εξακολουθει να μην ξεκιναει πρεπει να εχεις spare parts να δοκιμαζεις (αλλον επεξεργαστη,μνημες,καρτα γραφικων) η να μπορεις να δοκιμασεις τα δικα σου σε μια αλλη μητρικη που να δουλευει σιγουρα.

Τα παιρνεις ενα-ενα και βλεπεις τι γινεται.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Στα παραπανω που ειπαν τα παιδια να προσθεσω το ακολουθο link.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=2216

Στο πρωτο post εχει ενα συνημμενο αρχειο. Αν και ειναι ολιγον παλιο πιστευω πως εχει ενδιαφερον να το συμβουλυτει καποιος σε τετοιες περιπτωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μην τρομαξεις οταν το πρωτοδεις.Αν το παρεις βημα βημα θα διαπιστωσεις οτι ειναι πολυ απλο

LOL.Για τον λαβυρινθο λες?Οταν τον πρωτοδεις παθαινεις ζαλαδα.:046:

Παντως ειναι καλος οδηγος.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιάγραμμα είναι ότι πρέπει παιδιά...!Τα λ'εει όλα αν έχεις την υπομονή να το ακολουθήσεις...

Μη σας πω ότι θα το πάω σε ένα τυπογραφείο να το τυπώσω σε αφίσα κ θα πάει πάνω από το γραφείο (στο ντουβάρι) χωρίς πολλά πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.