Jump to content



Θορυβωδες pc


astron man

Recommended Posts

γεια σε ολους,εχω ενα παλιο υπολογιστη με p4 3,00 asrock dual-vsta μητρικη

και ενα noname τροφοδοτικο,μεσω του speedfan βλεπω πως οταν η θερμοκρασια της cpu ειναι 53 βαθμους κελσιου η ταχυτητα του fan ειναι πανω απο 4000 χιλ στροφες με αποτελεσμα να κανει τρομερο θορυβο εχω το απλη ψυκτρα και ανεμιστηρακι που ειχε μεσα ο επεξεργαστης,τι μπορω να κανω ετσι ωστε να μειωσω τον θορυβο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις ένα fanmate της Zalman, να ρίξεις τις στροφές, να αλλάξεις την πάστα, μπας και ρίξεις λίγο τις θερμοκρασίες. Και να κοιτάξεις και το airflow του κουτιού σου, αν έχεις πολλά χύμα καλώδια μέσα, ανεμιστήρα εισαγωγής/εξαγωγής, αν είναι αρκετά μεγάλος, κλπ.

Αλλά οι θερμοκρασίες θα είναι μεγάλες, πρέπει να έχεις Prescott, που δουλεύουν στάνταρ πάνω από 40c.

Link to comment
Share on other sites

To εχεις καθαρισει?Ισως να εχει μπουκωσει η ψυχτρα απο σκονες,να ανεβαζει θερμοκρασια και το ανεμιστηρακι ανεβαζει στοφες προσπαθωντας να ψυξει τον επεξεργαστη.

Mε την ευκαιρια αλλαξε και παστα στον επεξεργαστη.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται που κ που ενα καθαρισματακαι.Ευακρια να το κανεις.Για την παστα μην τρελενεσαι.Παρε μια οποτε μπορεις κ βαλε.Αυτο που επηγει ειναι το ξεμπουκωμα των fins της ψυχτρας.

Link to comment
Share on other sites

ναι σιγουρα θα το καθαρισω αλλα ξεχασα να αναφερω πως οταν μεσω του speedfan ριχνω τις στροφες στο 60% η θερμοκρασια ως δια μαγειας αντι να ανεβαινει πεφτει πως εξηγειται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστης μου δεν εχει καν παστα,δεν το εχω καθαρισει ποτε εχω ενα 12cm ανεμηστηρακι πισω στο κουτι μηπως αυτο αντι να κανει δουλεια ειναι χειροτερα.

Βάλε πάστα, όχι πολύ όμως, βάλε και ανεμιστήρα εισαγωγής. Για το speedfan τώρα... μπορεί να λέει και ότι θέλει ξέρεις, οι θερμοκρασίες δεν είναι πάντα ακριβείς.

Καλύτερο είναι το coretemp από όσο ξέρω, πιο ακριβές δηλ.

Link to comment
Share on other sites

ο επεξεργαστης μου δεν εχει καν παστα,δεν το εχω καθαρισει ποτε εχω ενα 12cm ανεμηστηρακι πισω στο κουτι μηπως αυτο αντι να κανει δουλεια ειναι χειροτερα.

Αν αυτο το ανεμιστηρι βγαζει αερα απο το κουτι ειναι ενταξει,βαλε και εναν να βαζει αερα στο μπροστινο του κουτιου οπως σου ειπε και ο sonic.

Καθαρισε την ψυχτρα βαλε και παστα (οσο ενας κοκκος ρυζι στην μεση του επεξεργαστη) και θα εισαι ενταξει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.