Jump to content



New PC... overclocking designated


varachio

Recommended Posts

Παιδιά κατ αρχήν να πω ένα γειά σε όλους μια και έλειψα καιρό απ την παρέα. Απο εδω και περα θα τα λεμε πλεον πιο συχνά...

Πήρα πλεον την απόφαση και πάω για καινούργια πλατφόρμα "εργασίας"...:033:

Μια και δεν φτιάχνω το σύστημα ελλάδα δεν έχω και άπειρες επιλογές αλλά κάθε γνώμη καλοδεχούμενη. Έχω καταλήξει λοιπόν στο παρακάτω και κολλάω στις λεπτομέρειες... Όποτε:

MOBO: GA-EX58-UD5

CPU: i7 920

MEM: OCZ Platinum DDR3 3Gb 12800 cl7

GPU: GTX 295 1792 GB

HDD: 2 x Velociraptors

PSU: 1000 - 1500W (?)

Ποιά κάρτα γραφικών μεταξύ των ASUS, XFX, MSI, GIGABYTE πάντα σε 295;

Ειναι ικανό ένα τροφοδοτικό 1000w για 2 κάρτες 295 + O/C για τους επόμενους μήνες ή να κοιτάω απο 1200w και πάνω; Έχω βρεί το ToughPower 1500W ετοιμοπαράδοτο και κατόπιν παραγγελίας τα enermax rev 85 1050W και cooler master ucp 1100w. Για πείτε ιδέες...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Καλωσηρθες κ παλι! Για καρτα γραφικων θα ελεγα την XFX, χωρις να λεω πως οι αλλες ειναι ασχημες. Απλα μ' αρεσουν περισσοτερο.... :)

Πιστευω οτι θα χρειαζεσαι καπου αναμεσα στα 1000-1500 w γι' αυτα που θες. Το Toughpower ειναι μια χαρα κατα τη γνμωμη μου κ μαλλον αθορυβο για 1500 w.

Οι ram ειναι ωραιες αλλα κοιτα κ τις Corsair DDR3 3GB 12800 cl8. Ομως, πραγματικα αν μπορεις να διαθεσεις λιγα παραπανω χρηματα θα ελεγα να χτυπησεις τις CSX Diablo DDR3 3GB 16000 που εχουν πανω κ τα Micron D9GTR! :033:

Κατα τ' αλλα εχεις φτιαξει μια χαρα συστημα. :D

Link to comment
Share on other sites

1500W είναι υπερβολικό.

Με το 1000άρι θα είσαι άνετος, αφού θα περισεύει κιόλας.

Οι κάρτες όλες είναι ίδιες απτην στιγμή που χρησιμοποιούν το default PCB.

Επίσης και τις EVGA να έχεις υπόψιν μια που στο εξωτερικό τις θεωρούν πιο εύκολες για overclocking.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες βάζεις είτε τις CSX Diablo DDR3-2000 3GB Kit D9GTR, είτε τις A-Data DDR3-2133 Vitesta 3GB Kit με Elpida MNH-E chips.

Τροφοδοτικό για αυτό το σύστημα σου επαρκεί και ένα ποιοτικό 800άρι.

Αν θες να έχεις και αρκετή καβάτζα να βάλεις και άλλη γραφικών ή περισσότερα πράγματα στο μέλλον χτύπα ένα καλό 1000αρι.

Αν θες να είναι και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο, παίζεις μεταξύ Corsair HX1000 & Enermax Revolution 85+ 1050W.

Κάρτα γραφικών όποια και να πάρεις είναι η ίδια. Το μόνο που αλλάζει είναι το αυτοκόλλητο που βάζουνε πάνω από αυτό της μαμάς nVIDIA :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου varachio,που χαθηκες βρε?

Για τις μνημες συμφωνω με τον bill,τωρα για τροφοδοτικο αν θελεις κατι πολυ καλο θα κοιταζα κατι σαν αυτο.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1011189

Αλλιως κοιτα αυτα που ειπε ο bill.

Edit:Επειδη το τροφοδοτικο ειναι μακρυ κοιτα πρωτα αν χωραει στο κουτι.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Thanks boys...

varachio added 2 Minutes and 28 Seconds later...

Μνήμες βάζεις είτε τις CSX Diablo DDR3-2000 3GB Kit D9GTR, είτε τις A-Data DDR3-2133 Vitesta 3GB Kit με Elpida MNH-E chips.

Τροφοδοτικό για αυτό το σύστημα σου επαρκεί και ένα ποιοτικό 800άρι.

Αν θες να έχεις και αρκετή καβάτζα να βάλεις και άλλη γραφικών ή περισσότερα πράγματα στο μέλλον χτύπα ένα καλό 1000αρι.

Αν θες να είναι και όσο το δυνατόν πιο αθόρυβο, παίζεις μεταξύ Corsair HX1000 & Enermax Revolution 85+ 1050W.

Κάρτα γραφικών όποια και να πάρεις είναι η ίδια. Το μόνο που αλλάζει είναι το αυτοκόλλητο που βάζουνε πάνω από αυτό της μαμάς nVIDIA :D

Bill είμαι Σιγκαπούρη και οι μνήμες εδώ εκτός απο δυσεύρετες είναι και πανάκριβες... Το ίδιο και τα τροφοδοτικά... Πάντως θα τα έχω υπ'όψην για αργότερα...

varachio added 3 Minutes and 31 Seconds later...

Γεια σου varachio,που χαθηκες βρε?

Για τις μνημες συμφωνω με τον bill,τωρα για τροφοδοτικο αν θελεις κατι πολυ καλο θα κοιταζα κατι σαν αυτο.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1011189

Αλλιως κοιτα αυτα που ειπε ο bill.

Edit:Επειδη το τροφοδοτικο ειναι μακρυ κοιτα πρωτα αν χωραει στο κουτι.

stealth

Έλα ρε παιδί! Καιρό είχαμε να τα πούμε... Σιγκαπούρη χάθηκα και ήμουν και χωρίς ιντερνετ εναμιση μήνα τώρα... απο εδώ και πέρα όμως θα τα λέμε μια και δικτιωθήκαμε δορυφορικά:033: Αν είναι μακρύ δεν με νοιάζει... ουτως η άλλως δεν θα μπεί σε κουτί το σύστημα, τουλάχιστον όχι σύντομα!:)

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε παιδί! Καιρό είχαμε να τα πούμε... Σιγκαπούρη χάθηκα και ήμουν και χωρίς ιντερνετ εναμιση μήνα τώρα... απο εδώ και πέρα όμως θα τα λέμε μια και δικτιωθήκαμε δορυφορικά:033:

Πω πω!!!καλα να περνας φιλε.

Και εγω που νομιζα οτι εκει κατω ειναι πιο φτηνα...

Κανε μου μια χαρη...επειδη εγω δεν μπορω να παω,πηγαινε λιγο πιο ανατολικα προς Πολυνησια μερια...εκει με τις αιθεριες υπαρξεις βρε λεω...και ανεβασε καμια φωτο να δουμε και εμεις οι καμενοι.LOL:D:D

Να εισαι καλα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Πω πω!!!καλα να περνας φιλε.

Και εγω που νομιζα οτι εκει κατω ειναι πιο φτηνα...

Δηστυχώς... Όταν έρχεσαι εδώ για δουλειά δεν είναι και τόσο καλά όσο θα μπορούσε να είναι...Και σαν να μην έφτανε αυτό όλα μα όλα είναι ακριβά,απο τσιγάρα μέχρι κάρτες γραφικών.:(

Κανε μου μια χαρη...επειδη εγω δεν μπορω να παω,πηγαινε λιγο πιο ανατολικα προς Πολυνησια μερια...εκει με τις αιθεριες υπαρξεις βρε λεω...και ανεβασε καμια φωτο να δουμε και εμεις οι καμενοι.LOL:D:D

Να εισαι καλα.

stealth

Πες πως έγινε... Σαββατοκύριακο έρχεται... κάτι θα καταφέρω να κάνω...:112:

varachio added 14 Minutes and 24 Seconds later...

Λοιπόν, σήμερα πετάχτηκα μια βόλτα και τα βρήκα όλα εκτός απ τις μνήμες...

Έχουμε και λέμε...

GA-EX58-UD5

i7 920

XFX GTX 295 1792Mb

ENERMAX REV 85+ 1050W (as per bill instuctions)

1 x Velociraptor 74gb

Μνήμες στα 2000ΜΗz βρίσκω μόνο τις Kingston XyperX με CL9... Αυτές ή τις ocz platinum 1600MHz CL7? Η τιμή τους ίδια πάνω κάτω (~10ε διαφορά)

Σύνολο για την ιστορία ~1380 euro...

Link to comment
Share on other sites

SimLim πηγες? Εκει βρηκα αρκετο hardware ... επαιζε πολυ τοτε που ημουν εγω ο E8600

Δοκιμασε και FUNAN επισης... Ειναι κοντα σε Peninsula εκει που απεναντι εχει 2-3 χενοδοχεια στη σειρα... Απεναντι απο τον Αγιο Αντρεα

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες στα 2000ΜΗz βρίσκω μόνο τις Kingston XyperX με CL9... Αυτές ή τις ocz platinum 1600MHz CL7? Η τιμή τους ίδια πάνω κάτω (~10ε διαφορά)

Σύνολο για την ιστορία ~1380 euro...

Nαι η CSX δεν εξαγει μνημες εκτος Ευρωπης,τις A-Data ομως θα επρεπε να τις βρεις,τελος παντων...εγω με κατι OCZ ειχα προβλημα και απο τοτε δεν ξαναπαιρνω OCZ συν οτι δεν εχω ακουσει καλα πραγματα,ισως και να ειναι καλες μνημες αλλα η αποψη μου δεν θα ειναι αμεροληπτη oποτε καλυτερα να σου πει καποιος αλλος.

Πολυ ακριβο παει το συστημα βρε παιδι μου.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Welcome back :)

Μπάς και θα έπρεπε να ψαχτείς για κανά φτηνό on-line στις πέριξ χώρες ?

Γεια χαρά και σε σένα Τάσο... Το σκέφτηκα αυτό, αλλά πού θα το ταχυδρομήσουν; Μην ξεχνάτε οτι βρίσκομαι σε πλοίο, ε; Δεν θέλω να κάνω άνω κάτω τους πάντες για να μου έρχονται τα πράγματα κομμάτι-κομμάτι απο Μαλαισία και hong-kong!

varachio added 2 Minutes and 24 Seconds later...

SimLim πηγες? Εκει βρηκα αρκετο hardware ... επαιζε πολυ τοτε που ημουν εγω ο E8600

Δοκιμασε και FUNAN επισης... Ειναι κοντα σε Peninsula εκει που απεναντι εχει 2-3 χενοδοχεια στη σειρα... Απεναντι απο τον Αγιο Αντρεα

Απο εκεί θα ψωνίσω... Sim Lim... To Funan δεν είχε τίποτα το ιδιαίτερο... ωραίο αλλά απλά shopping center... Το sim lim square έχει ποικιλία αλλά και τιμές ελλάδας... ευτυχώς όχι ακριβότερες...

varachio added 2 Minutes and 38 Seconds later...

Nαι η CSX δεν εξαγει μνημες εκτος Ευρωπης,τις A-Data ομως θα επρεπε να τις βρεις,τελος παντων...εγω με κατι OCZ ειχα προβλημα και απο τοτε δεν ξαναπαιρνω OCZ συν οτι δεν εχω ακουσει καλα πραγματα,ισως και να ειναι καλες μνημες αλλα η αποψη μου δεν θα ειναι αμεροληπτη oποτε καλυτερα να σου πει καποιος αλλος.

Πολυ ακριβο παει το συστημα βρε παιδι μου.

stealth

Συμφωνώ εν μέρει... κι εγώ με τις ocz είχα θέματα... 3 RMA... άψογη εξυπηρέτηση αλλά 3 φορές πρόβλημα... Δηλ. στην ελλάδα θα κόστιζε λιγότερο; γιατί με ένα πρόχειρο googling έβγαινε λίγο ακριβότερο στην ελλάδα...

varachio added 1 Minutes and 14 Seconds later...

Πες μου σε ποιά περιοχή είσαι για να ρωτήσω έναν φίλο να μας πεί που κοντά σου θα βρείς καλές τιμές και hardware ;)

Bill έχεις άκρες; Δώσε διεύθυνση να τον βρώ εγώ γιατί εδώ που είμαι αυτός ΔΕΝ θα με βρεί!!!:) Κέντρο κατεβαίνω όμως κάθε μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Τάκη!:) Αν κι εγώ εδώ έχω καλημέρα μια και 01:17 hrs και το πρωϊ έχω πάλι δουλίτσα οπότε είναι ώρα για όνειρα γλυκά... Μου λείψατε πάντως... χαίρομαι που τα λέμε και πάλι...:)

υ.γ. με γειά και το avatar... cool θα έλεγα... Να υποθέσω όταν το άλλαξες θα είχες πολλές απόψεις να managaρεις, ε;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν κύριοι αποτελέσματα για όποιον ενδιαφέρεται... Να σημειώσω ότι τα παρακάτω ήρθαν σχεδόν απο μόνα τους με μικρή αναλογικά με προηγούμενες πλατφόρμες προσπάθεια απο την πλευρά μου και με stock - εργοστασιακή ψύξη... Το μόνο εξτρά που χρησιμοποίησα ήταν ένας Δέλτα που έδινε ένα ρεύμα αέρα πάνω απο το σύστημα απλά για να απομακρύνει την πολύ ζέστη... Κατά τα άλλα ο i7 φάνηκε απο το πρώτο ξεκίνημα οτι ήταν "ζεστός" αφού idle ήταν στους 46'C... Στα 4,3+ GHz που κατάφερα να τον φτάσω ξεπερνούσε τους 90'C όταν έτρεχε wprime... Το σύστημα στην τελική του μορφή είναι το παρακάτω:

Mobo: GA-EX58-UD5

Cpu: i7 920

Mem: Kingston XyperX PC16000 CL9 3Gb Triple channel

Gpu: XFX GTX 295 1792Mb

Psu: ENERMAX REV 85+ 1050W

Hdd: 1 x Velociraptor 74gb

Τα τελευταία αποτελέσματα που έχω είναι:

Pifast: 20,02 sec @ 4,389MHz @ 836MHz 8-8-8-27 1T

SuperPi 1M: 9,282 sec @ 4,389MHz @ 836MHz 8-8-8-27 1T

Wprime32: 6,274 sec @ 4,000MHz @ 1000MHz 9-9-9-27 1T

PcMark05: 13.562 @ 4,000MHz @ 1000MHz 9-9-9-27 1T

Aquamark: 311.740 @ 4,242MHz @ 1010MHz 9-9-9-27 1T @ 691/1110

3dMark Vantage: 21.344 @ 3,600MHz @ 900MHz 9-9-9-27 1T @ 688/1110

3dMark06: 25748 @ 3990MHz @ 950MHz 9-9-9-27 1T @ 681/1110

3dmark05: 31727 @ 3990MHz @ 950MHz 9-9-9-27 1T @ 681/1110

3dMark03: 92.404 @ 4,095MHz @ 975MHz 9-9-9-27 1T @ 681/1110

3dMark01: 81.477 @ 4,095MHz @ 975MHz 9-9-9-27 1T @ 681/1110

Enjoy!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.