Jump to content



Περίεργα προβλήματα μετά από αναβάθμιση


istrios1442169073

Recommended Posts

Σήμερα ειδικά το παρουσίασε 2-3 φορές οπότε άρχισα ν ανησυχώ. Παγώματα χωρίς μπλε οθόνες όμως. Είχα π.χ το flight simulator για κάνα 2ωρο και ξαφνικά παγώνουν τα πάντα..μερικές φορές το έκανε και στο μισάωρο με μια ώρα. Άλλες φορές πάλι μπορεί και καθόλου. Τρέχω ένα πρόγραμμα (Live for Speed) και πάω να το κάνω από full screen σε window (alt+F4) και με ποσοστό 100% παγώνουν πάλι τα πάντα. Το 3D mark06 3 φορές συνεχόμενα χωρίς πρόβλημα. Το διαγνωστικό για το far cry 2 χωρίς πρόβλημα. Παλιότερα σε παρόμοιο πρόβλημα που είχα (κολλήματα σε 3d) αποδείχτηκε ότι έφταιγε η μητρική. Τώρα και εκτός 3D προγράμματος. Πάω ας πούμε στο μενού ενός προγράμματος για live stream που χρησιμοποιώ και μόλις πάω ν αλλάξω κάτι από το menu μαυρίζει η οθόνη και επανέρχεται με alt+ctrl+del. Άλλη συμπεριφορά πάλι εδώ. Άλλαξα και drivers της κάρτας γραφικών χωρίς αποτέλεσμα.Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Hmmmm. Μηπως επειδη η VGA ειναι σχετικα καινουρια, οι drivers της εχουν τιποτα κοληματα στα παιχνιδια? Απο την αλλη μπορει να κλεινει απο θερμοκρασια και χωρις να βγαζει μπλε οθονη... Δες λιγο θερμοκρασιες και πες...

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο raid που έστησα μου έκανε παγώματα λόγω drivers της mobo και του pci controller. Δεν εγκατέστησα τους drivers του controller της mobo και έστρωσε η κατάσταση. Από και πέρα δοκίμασε να χαμηλώσεις μια σκάλα το hardware acceleration της κάρτας(έχει συμβεί κι αυτό) και δοκίμασε και μια έκδοση παλαιότερους drivers της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λέγοντας ότι κατάφερα να κάνω το πιο ασταθές σύστημα που είχα ποτέ μέχρι τώρα. Ακόμα και με το fraps κάνει restart ενω πριν για 45 λεπτά έτρεξε το flight simulator χωρίς crash κάτι που με παρεξένεψε..¨Εχω βάλει όλους τους drivers που κυκλοφορούν πάντα μετά από καθαρή εγκατάσταση, παρακολούθησα θερμοκρασίες (GPU Max 85 βαθμοί - CPU max 66 βαθμοί). Μου μυρίζει μητρική...δείτε ΕΔΩ σε παλιότερο παρόμοιο πρόβλημα που είχα...δεν ξέρω τι να πω...απογοητεύτηκα τελείως...κρίμα και τα χρήματα και ο χρόνος που μου έφαγε...:011:

Link to comment
Share on other sites

Μνημες εχεις τεσταρει για να εισαι 100% σιγουρος.Μετα δοκιμασε και ενα prime95 blend.Oι δισκοι και το τροφοδοτικο μηπως εχουν αρχισε να γερνανε λιγο?

Memtest χωρίς λάθη...τροφοδοτικό αγορασμένο πριν 1 εβδομάδα περίπου...δίκσους τους έχω αρκετό καιρό...:022:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν βρήκα άκρη τι συμβαίνει...αλλά πείτε κάτι άλλο ακόμα όσον αφορά τις μνήμες...η cosrair δίνει timings 9-9-9-24 και 1,6v αλλά όταν είναι στα 1866mhz ? . Στο bios το έχω στο auto αλλά μου βγάζει timings 8-8-8-20...επειδή είναι στα 1066mhz ?...δοκίμασα βέβαια και με 9-9-9-24 στα 1066 χωρίς να πειράξω volt και δεν είδα κάποια διαφορά στα συμπτώματα...άλλο ένα που θέλω ν αναφέρω είναι ότι το memtest το έκανα με αυτό το πρόγραμμα μέσα από περιβάλλον windows και μου έδειχνε ότι δεν υπάρχουν λάθη. Δοκίμασα και το memtest86 αλλά μόλις πήγαινε να κάνει το πρώτοι τεστ έκανε restart και μετά στο περιβάλον dos που έμπαινε πάλι του memetest86 κολούσε...please HELP !!

Link to comment
Share on other sites

Βάλαμε μια άλλη κάρτα γραφικών 9800 διπύρινη και τα προβλήματα φαίνεται να λύθηκαν...οπότε πάει για RMA η XFX..για τις μνήμες μπορεί αν ξέρει κάποιος να μου πει πως να τις ρυθμίσω στο bios για να δουλέψουν στα 1066 και όχι στα 1866? Auto (8-8-8-20) ή manual (9-9-9-24)? Ελπίζω να μην είναι συνδυασμός κάρτας και μνήμης μια και με το memtest86 δεν φαίνεται να μπορεί να ξεκινήσει καν τα test. Είμαι μάλλον εκτός ενότητας όσον αφορά τις μνήμες αλλά δεν μου δίνει επιλογή να το διαγράψω και να πάω στη σωστή ενότητα...για να μην έχω διπλά ερωτήματα συνεχίζω εδώ...εκτός αν μπορεί κάπιος από τους moderator να το μεταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να δοκιμάσεις την κάρτα σου και σε άλλο PC για σιγουριά.

Εγώ πάντως μιας και έχουμε παρόμοιο σύστημα (x58 chipset, 295, τελικά πήρες το δικό μου psu) δεν είχα κανένα απ'τα προβλήματα που ανέφερες.

Ποιους drivers είχες βάλει δεν είπες.

Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να δοκιμάσεις την κάρτα σου και σε άλλο PC για σιγουριά.

Εγώ πάντως μιας και έχουμε παρόμοιο σύστημα (x58 chipset, 295, τελικά πήρες το δικό μου psu) δεν είχα κανένα απ'τα προβλήματα που ανέφερες.

Ποιους drivers είχες βάλει δεν είπες.

To πήρα σε τεχνικό μια και δεν μπορούσα να βγάλω μόνος μου άκρη. Δοκίμασα αρχικά αυτούς που έχει το cd 180.20 νομίζω μετά προσπάθησα τους 181.22 που δεν έλεγε με τίποτα να εγκατασταθούν παρά μόνο μετά από φορμάτ , κατόπιν 185.20 beta και τέλος από το το site της XFX μια έκδοση 181.20 αν δεν κάνω λάθος. Σε όλους τα ίδια προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν βρήκα άκρη τι συμβαίνει...αλλά πείτε κάτι άλλο ακόμα όσον αφορά τις μνήμες...η cosrair δίνει timings 9-9-9-24 και 1,6v αλλά όταν είναι στα 1866mhz ? . Στο bios το έχω στο auto αλλά μου βγάζει timings 8-8-8-20...επειδή είναι στα 1066mhz ?...δοκίμασα βέβαια και με 9-9-9-24 στα 1066 χωρίς να πειράξω volt και δεν είδα κάποια διαφορά στα συμπτώματα...άλλο ένα που θέλω ν αναφέρω είναι ότι το memtest το έκανα με αυτό το πρόγραμμα μέσα από περιβάλλον windows και μου έδειχνε ότι δεν υπάρχουν λάθη. Δοκίμασα και το memtest86 αλλά μόλις πήγαινε να κάνει το πρώτοι τεστ έκανε restart και μετά στο περιβάλον dos που έμπαινε πάλι του memetest86 κολούσε...please HELP !!

Γι αυτό έχει κάποιος να μου δώσει κάπιοια πληροφορία ειδικά για την 1η ερώτηση?:)

Link to comment
Share on other sites

οσο ποιο σφηχτα timing εχεις τοσο ποιο γρηγορες τις κανεις και τοσο ποιο πολυ ταση θελουν αυτα βεβαια στην ιδια συχνοτητα εσυ που τις δουλευεις σε πολυ ποιο χαμηλη ταχυτητα μπορεις να αφησεις τα ποιο μικρα(τα 8αρια)αφου πεζει κανονικα και δεν εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

οσο ποιο σφηχτα timing εχεις τοσο ποιο γρηγορες τις κανεις και τοσο ποιο πολυ ταση θελουν αυτα βεβαια στην ιδια συχνοτητα εσυ που τις δουλευεις σε πολυ ποιο χαμηλη ταχυτητα μπορεις να αφησεις τα ποιο μικρα(τα 8αρια)αφου πεζει κανονικα και δεν εχεις προβλημα
Aφού σου πήγε τα timings χαμηλά, καλύτερα για σένα.

Τι θες να τα ανεβάσεις?

Έλεγα μήπως δεν τις βλέπει σωστά η μητρική και με τα σφιχτά timings κι έχω αυτά τα προβλήματα...αλλά αν ήταν αυτό θα το έβλεπα μια και τις δικίμασα και με 9-9-9-24 στα ίδια volt και συχνότητα (1066). Ήθελα μια μικρή επιβεβαίωση από πιο έμπειρους χρήστες. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.