Jump to content



Ερώτηση για αγορά μνήμης


Lefteris1442169079

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω την p5k premium, E8400 με 2 X 1 Ddr2 Ram.

(KINGSTON KHX8500D2K2/2G HYPERX 2GB (2X1GB) DUAL CHANNEL DDR2 PC8500 1066MHZ)

Μιας και είναι πάρα πολύ φθηνές πλέον σκέφτηκα να αγοράσω ή

άλλο ένα ζευγάρι ίδιο τώρα που είναι και εύκολο να τις βρω,

ή

μία μνήμη 2Gb ram αντίστοιχη με αυτές που έχω.. Στο e-shop βρήκα αυτή.

Έχει διαφορετικά timings και αν την πάρω θα έχω 1,1 και 2=4Gb. Τι προτείνετε; Μήπως να τις πάρω πάλι ίδιες; Θα χάσω το dual ddr?

Γενικά αξίζει από 2 σε 4Gb? Πριν λίγο καιρό το θεωρούσα μεγάλη υπερβολή αλλά τώρα βλέπω είναι πάρα πολύ φθηνά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρε τα 2 Χ 1GB αν ειναι ιδια με αυτα που εχεις αλλιως δεν θα εχεις dual channel,εκτος αυτου το dimm των 2GB τρεχει με 7-7-7-20 @1.85V ενω αυτες που εχεις τρεχουν με 5-5-5-15 @2.2v.

Αμφιβαλω πολυ αν θα καταφερεις να τρεξεις μαζι τα 2 X 1GB που εχεις με το dimm των 2GB.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το 1Gb είναι ελεύθερο... οπότε δε βρίσκω λόγο ιδιαίτερο να αγοράσω περισσότερη... Είναι καλή λύση να πάρω 2Χ2 αλλά δεν έχω κάπου να πουλήσω την τωρινή... και αν κάνει 40 καινούρια πόσο θα πιάσει, αν και με εγγύηση.. Δεν αξίζει πολύ... λες να έρθουν εποχές που θα είναι λίγα τα 4??? Ελπίζω να αργήσει λίγο ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και πάλι, πήρα τελικά άλλα 2Gb ίδια, τώρα έχω 4Χ1Gb δηλαδή ίδια.

Το θέμα είναι ότι δεν παίζει το clock στα 1066 που έπαιζε πριν με τις δύο ίδιες μνήμες αλλά στα 800. Έχω την p5k premium. πού αλλάζει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.