Jump to content



Δεν αντέχεται άλλο η Radeon 4870x2 - τραγικά προβλήματα


Makinen

Recommended Posts

Μετά από μήνες πιπίλισμα του μυαλού μου από 100άδες reviews σε άπειρα sites, για το πόσο γαμ@τη είναι η 4870χ2 την πρότεινα σε κολλητό που έφτιαξε hi-end pc. Ανάμεσα στα άλλα του έβαλα έναν q9550, 4 gb Corsair Dominator 1066, ASUS P5Q deluxe κλπ σε οθόνη Samsung T240. Αγοράζει λοιπόν μια 4870χ2 για να δώσει σε τρίτο την GTX280 superclocked της EVGA που είχε αρχικά η σύνθεση αναζητώντας το κάτι παραπάνω σε επιδόσεις...

Ε από τότε, έχει αρχίσει η οδύσσειά του (μας) αφού ο άνθρωπος δεν ασχολείται ιδιαίτερα με pc's, απλά θέλει ένα hi-end μηχάνημα να τα τρέχει όλα στο τέρμα.

Βάζουμε τη Radeon, κολλήματα στο Counter Strike Source (στιγμιαία freeze, και τα fps τπτ σπουδαίο και αρκετά πιο κάτω από GTX280 στο ίδιο μηχάνημα). Άθλια ασυμβατότητα με το Company of Heroes να είναι unplayable αφού ναι μεν στο performance test το ξεσκίζει με 300+ fps, in-game όμως και σε "δύσκολα" για την κάρτα γραφικών maps τρώει φλασιές και παγώνει το game όταν απλά κάνεις scroll το battlefield. Για να μην πω για το μέγιστο χ8 AA που είναι διαθέσιμο στο σύνολο σχεδών των games που τρέχει ο άνθρωπος όπως GTR2, rFactor κλπ όπου η GTX280 πήγαινε χ16... Όσο για το crysis warhead, έτρεξα το γνωστό benchmark που υπάρχει στο guru3d και απλά τραβούσα τα μαλλιά μου για το πόσο έχανε από την GTX με χ4 ΜΟΝΟ antialiasing αφού δεν άφηναν οι drivers της ATi παραπάνω...:017:

Παιδιά οι δοκιμές γίνανε στο ίδιο μηχάνημα, με όλα τα ρολόγια stock. Αυτό που ΔΕ μας λένε όμως στα τεστ είναι η πραγματικότητα, ότι δηλαδή πρόκειται για μια κάρτα θηρίο που όμως δε λειτουργεί σχεδόν πουθενά σωστά ελέω drivers (οι δοκιμές γίνανε με τους 8,10 που είναι και οι τελευταίοι) και ο άνθρωπος έχει απηυδήσει και θέλει τη GTX280 του πίσω, κι εγώ νιώθω εντελώς ******* που πίστεψα την ATi μετά από τόσα χρόνια και τον καθοδήγησα να ακουμπήσει τα 400+ ευρώ του Ας λειτουργήσει αυτό το thread ως παράδειγμα για αποφυγή και σκεφτείτε καλύτερα τι κάρτα θα πάρετε την επόμενη φορά που θα διαβάσετε διθυραμβικά reviews και ξέρω εγώ τι άλλο:093: :093: :093:

Υ.Γ. Σε άλλο μηχάνημα δοκίμασα μια 4870 single 1 gb version άλλου φίλου (ναι είμαστε hi-end παρέα καμένων) και πήγαινε αρκετά καλά και χωρίς προβλήματα. Εκεί βασίστηκα κι εγώ και είπα πως το crossfire θα γ@μ@ει... Αλλά...

Υ.Γ.Γ. Όπου αναφέρθηκα σε games εννοείται πως μιλάω για τα τελευταία patches, ενώ όλο το σύστημα είναι up-to-date σε όλους τους drivers.

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη:069:

Υ.Γ.Γ.Γ. Τρέχει win xp pro sp3 32bit

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Κάτι δεν κάνεις σωστά... Δε μπορώ να ξέρω τι, οι παράγοντες είναι πολύ, αλλά σίγουρα κάτι φταίει. Και με την 4870 και με τη Χ2, παίζουν όλα άριστα. Ειδικά το CoH που λες, κι με τα πάντα τσίτα σε 1920Χ1200, δεν κάνει το παραμικρό. Το ίδιο και το Crysis. Φυσικά το 8Χ της ΑΤΙ έχει καλύτερη απεικόνιση από το Χ16 της 280, οπότε αυτό δεν παίζει ρόλο.

Τι τροφοδοτικό έχει απάνω το μηχάνημα? Οι μνήμες είναι 4Χ1 ή 2Χ2 ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν κάνεις σωστά... Δε μπορώ να ξέρω τι, οι παράγοντες είναι πολύ, αλλά σίγουρα κάτι φταίει. Και με την 4870 και με τη Χ2, παίζουν όλα άριστα. Ειδικά το CoH που λες, κι με τα πάντα τσίτα σε 1920Χ1200, δεν κάνει το παραμικρό. Το ίδιο και το Crysis. Φυσικά το 8Χ της ΑΤΙ έχει καλύτερη απεικόνιση από το Χ16 της 280, οπότε αυτό δεν παίζει ρόλο.

Τι τροφοδοτικό έχει απάνω το μηχάνημα? Οι μνήμες είναι 4Χ1 ή 2Χ2 ?

To PSU είναι Thermaltake Toughpower 850W και οι μνήμες 2x2 GB. Ειδικά το Crysis σέρνεται ακόμα και με x4 AA αλλά δεν έδωσα σ'αυτό τόσο σημασία αφού θα μπορούσε να λέγεται και NVgame. Στα υπόλοιπα όμως και το limit στο AA και τα προβλήματα είναι απαράδεκτα (και δεν τα περίμενα κι όλας)

Link to comment
Share on other sites

Παίζει περίπτωση να είναι προβληματικό το κομμάτι? Δοκιμάστηκε πχ σε άλλο σύστημα ή αν επιστράφηκε για έλεγχο?

Δεν παίζει αυτό. Η κάρτα λειτουργεί κανονικά και είναι φανερότατα πρόβλημα drivers. Όπως είπα δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο τώρα γιατί δεν το έχω σπίτι μου το μηχάνημα, θα αναφέρω ξανά όταν κάνω clean install σε καινούριο λειτουργικό.

Αν ήταν πρόβλημα hardware δε θα παιζε καθόλου, ή θα παιζε με artifacts και crashes και ξέρω γω τι... Αν διαβάσετε λίγο προσεκτικά το post μου θα καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω

Link to comment
Share on other sites

To PSU είναι Thermaltake Toughpower 850W και οι μνήμες 2x2 GB. Ειδικά το Crysis σέρνεται ακόμα και με x4 AA αλλά δεν έδωσα σ'αυτό τόσο σημασία αφού θα μπορούσε να λέγεται και NVgame. Στα υπόλοιπα όμως και το limit στο AA και τα προβλήματα είναι απαράδεκτα (και δεν τα περίμενα κι όλας)

στο crysis και εμενα σερνοτανε αλλα ητανε επειδη τερματιζε ο cpu

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, πολύ πιθανόν το πρόβλημα να είναι το 32μπιτο λειτουργικό.

Γιατί τα 32μπιτα μπορούν να διευθυνσιοδοτήσουν μέχρι 2^32 (δηλαδή 4Giga) διευθύνσεις μνήμης! Ανεξάρτητα με το αν αυτό είναι RAM, vga RAM, buffers κλπ. Οπότε, σε 32bit OS υπάρχουν ήδη 4GB μνήμης RAM τα οποία δεν τα βλέπει όλα, και μπαίνει και μια κάρτα γραφικών με 2GΒ δικιά της μνήμη.

Οπότε κάτι απο τα δύο συμβαίνει: ή βλέπει κάτω από 2GB RAM ή δεν βλέπει όλη τη RAM της 4870x2, και εκεί να οφείλονται τα προβλήματα και οι μειωμένες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ, έχω την προηγούμενη (3870X2) χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχω πάψει από το 2007 να χρησιμοποιώ 32Bit και από τότε ησύχασα.

Βάλε η Vista 64Bit η το λιγότερο Vista 32Bit. Τα XP 32Bit για σύγχρονο gaming ξέχνα το, χαραμίζεις όλο σου το σύστημα.

Πέρα από κάρτα γραφικών, έχω διαβάσει πολλά ξένα threads που έχουν να κάνουν σε κολλήματα πάνω σε intel + Nvidia(ασχέτως ΑΤΙ) και για αυτό τους αποφεύγω. Καλύτερος συνδυασμός βέβαια είναι ΑΤΙ chipset + ATI vga + AMD η Nvidia Chipset + Nvidia Vga(για AMD και Intel).

Link to comment
Share on other sites

παιδια κουταμαρες τι να πω.Εχω βαλει στον κολητιμο μου 4870χ2)vista64 bit ultimate+4 giga ram)

Και τρεχει το crysis warhead(ακομα ποιο βαρη απο το πρωτο( very high settings)(enthusiasts) AA το ποιο υψυλο και αναλυση 1400χ 1200(καπου εκει)

Η καρτα απλα τα σπαει.Εγω παλει εχω την 3870χ2 και δεν εχω κανενα προβλημα..

τωρα το παλικαρι μαλλον εχει κανει κατι λαθος

σαν λυσεις σου προτεινω

1)βαλε vista 64 για να σου δουλεξουν και ολλα σε dx10 και να μην χαραμιζεται η δυναμη της καρτας.

2)βαλε 4γιγα ραμ(δεν ξερω εαν εχεις ειδη)

3)κατεβασαι απο την Aτι τους τελευταιους Drivers για την 4870χ2(για το λειτουργικο που εχεις)

4)βαιβεωσου οτι το pc manager στο display adapters αναγωριζει και τους δυο πυρηνες.

5)Κανε format εαν εχεις ιους ΒΑΣΙΚΟ.

6)κανε βιοs update

7)ενεργοποιησε τυχον crossfire απο το βιος

8)ελενξε εαν την συκωνει το PSU σου.

9)ΚΑΙ επισης εαν κατεβαζεις παιχνιδια και περνας crack.Τοτε βεβαιωσου οτι το crack ειναι γι αυτο το λειτουργικο.

Δεν μοθ ερχεται κατι αλλο ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αφησει την ιδια εγκατασταση φανταζομαι,αυτη που ειχε και την nVidia.Με καποιο cleaner καθαρισες τον driver της προηγουμενης?Ολα αυτα ομως ειναι "ματζουνια".

Το φαρμακο ειναι τα X64.

Opote θα συμφωνισω με τα παιδια απο πανω οτι θες οπωσδηποτε X64 λειτουργικο με αυτο το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω παντως με το ιδιο ακριβως συστημα που εφτιαξες για τον φιλο σου, κανενα oc, με την μονη διαφορα οτι εχω μια μονη 4870 1gb και vista64x, ολα τα παιχνιδια πανε απο καλα μεχρι τελεια στην 1920*1080 που παιζω. Και στο COH που συγκεκριμενα αναφερεσαι μονο σε dx10 ζοριζεται ελαχιστα αλλα καμια σχεση με αυτα που περιγραφεις. Θα συμφωνησω με τα αλλα παιδια. Δεν φταει η ati, προφανως κατι αλλο φταει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν διαβάσετε προσεκτικά το post μου θα δείτε ότι έχω 4 gb ram. Λοιπόν χθες δοκίμασα driver cleaner και τίποτα, τα ίδια. 64μπιτο σύστημα δυστυχώς δε γίνεται να βάλω γιατί τα μισά games κρασάρανε όταν το είχα δοκιμάσει. Για 32bit Vista το συζητάω αλλά αν είναι να κάνουν τα ίδια με τα xp τότε τσάμπα κόπος... Είναι δυνατό να θέλει 64μπιτο για να δουλέψει;; Αυτά γιατί δε μας τα λένε πιο πριν; Πού θα βρω games για 64μπιτο όταν σχεδόν η πλειοψηφία των games που ασχολείται το παιδί είχαν πρόβλημα σε Vista 64-bit που δοκίμασα (με τη GTX τότε) ... Το GTR evolution κράσαρε με μπλε οθόνη μετά από λίγο, το rFactor τα ίδια... Ε δε γίνεται ρε παιδιά τώρα αυτό το βιολί, άμα χρειάζεται 64bit ας βάλουμε μια GTX να τελειώνουμε...

Link to comment
Share on other sites

mpla mpla ..................Πού θα βρω games για 64μπιτο όταν σχεδόν η πλειοψηφία των games που ασχολείται το παιδί είχαν πρόβλημα σε Vista 64-bit που δοκίμασα (με τη GTX τότε) ... ................mpla mpla

Πρόσφατα έκανα format και έβαλα Ultimate 64 SP1. Ό,τι έκανα με τα 32, κάνω και με αυτά. Ούτε προβλήματα έχω συναντήσει, ούτε ασυμβατότητες με παιχνίδια/programs κλπ.

Πιστεύω ότι δεν είναι προβληματικό κομμάτι, με ένα format όλα θα στρώσουν

Link to comment
Share on other sites

μπα!!....φιλε διαβασες τι σου πρωτεινο???

Η καρτα ειναι νεας γενιας εαν δεν βαλεις 64 μπιτα(χπ-vista) δεν κανεις τιποτα.

Στον φιλο μου μου τρεχον ολλα αψογα(vista ultimate 64 bit)..

Crysis warhead.need for speed pro street,company of heroes,sega rally revo,cod4......

Και ολλα σε high settings και DX10.

Drive cleaner???...Lolll αυτα δεν κανουν τιποτα.Με ενα φορματ καθαριζει το τοπιο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.