Jump to content



Κάρτα Γραφικών.. αντικατάσταση


djgps

Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Πιστευω οτι η agp 3850 το μόνο καλυτερο που εχει ειναι οτι υποστηριζει direct10. Kαι ασφαλως θα τσιριζει σα μπρικι.

Σημειωνω παλι οτι δεν μιλαω για απλη 7800gs αλλα για ΧFX 7800gs Extreme Edition.

Πως λες οτι η 3850 ειναι... "πολυ ανωτερη"? δοκιμασες και τις 2? εχεις καποιο benchmark?

Πιανει η 3850 200 frames στο Colin Mcae Rally 5 1024X768?

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα μαλώνετε το παίδί εχει να μπεί στο φορουμ μας απο τις Last Activity: 27-10-2008 01:05 κατα τα άλλα απο οτι εχω δει τον ιντερνετ η 3580 agp ειναι οτι καλύτερο εχει βγεί για την θύρα AGP ... η μητέρα ολων των καρτών ειναι η 3580 agp και τελικά η τελευταία που βγήκε

As you might expect when it comes to performance, Sapphire's HD3850 is the fastest AGP card on the block, scoring 7,200 and 2,210 in 3DMark05 and 06 respectively when tested at a 1,024 by 768-pixel resolution.

But of more interest is the real world gaming performance. At the same resolution, with all the game details set to maximum, the card produces an average frame rate in F.E.A.R of 70fps, and a respectable 45fps in Half Life 2. It struggles a bit in Company of Heroes, scoring an average of just 39fps, but dropping the game details down a notch would produce a faster frame rate.

http://www.itreviews.co.uk/hardware/h1599.htm

MUL added 4 Minutes and 10 Seconds later...

http://www.3dgameman.com/content/view/12184/103/1/5/

Link to comment
Share on other sites

Ποιο παιδι?

Η 3850 ειναι μια καρτουλα που κανει 110€, πως περιμενεις να ειναι η καλυτερη agp? Eγω ειχα παρει τη δικη μου 320 και ειναι αθορυβη.

Επειδη ειναι η τελευταια δε σημαινει οτι ειναι και η καλυτερη που βγηκε ποτέ. Εγω τη κοβω για τενεκε και δεν θα την εβαζα:046:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο παιδι?

Η 3850 ειναι μια καρτουλα που κανει 110€, πως περιμενεις να ειναι η καλυτερη agp? Eγω ειχα παρει τη δικη μου 320 και ειναι αθορυβη.

Επειδη ειναι η τελευταια δε σημαινει οτι ειναι και η καλυτερη που βγηκε ποτέ. Εγω τη κοβω για τενεκε και δεν θα την εβαζα:046:

Ρίξε μια ματιά εδώ...

http://www.tomshardware.co.uk/Best-Graphics-Card,review-31363-7.html

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, εγω δεν εχω ακριβως αυτη τη καρτα αλλα μια οβερκλοκαρισμενη(απ το εργοστασιο).

Αν ειναι πες μου τι ακριβως τεστς να κανω κι εγω ωστε να βγει συγκριτικο αποτελεσμα.

Ο λοιπος εξοπλισμος παιζει ρολο?

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλως και ειναι πεπαλαιωμενη.

Την ειχα παρει προ 2ετιας ως η καλυτερη agp που ειχε απομεινει τότε.

Απ οτι εμαθα, η xfx 7800gs Extreme Edition ειναι καλυτερη απο την σκετη 7800gs(η σκετη πωλουνταν τοτε στο Πλαισιο 50€ λιγοτερο) σε νουμερα.

Tη βλεπεις εδω:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.519543

Επιπλεον εχει πολυ καλο και αθορυβο συστημα ψυξης (οχι πανω απο 50οC), λεπτο μεγεθος και χαμηλη καταναλωση ρευματος.

Δε νομιζω οτι η 3850 εχει κατι παραπανω εκτος απ το Direct10. Yπαρχει καποιος τροπος να γινει συγκριση?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασε το καλλιτερα,δεν αξιζει τον κοπο να κανεις αναβαθμιση σε συστημα με AGP θυρα,πεταμενα λεφτα ειναι.

Κρατησε αυτην που εχεις μεχρι να μπορεσεις να παρεις αλλο συστημα με PCI-E.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Mα βαζοντας τη 3850 δε νομιζω οτι κανω καποια αναβαθμιση...

Σημειωνω οτι το σκεπτικο σου περι "πεταμενων λεφτων" ειναι λαθος. Γιατι αν και οποτε βαλω pci xpress μπορει να εχει βγει στο μεταξυ το pci xpress 2, το ddr3 κλπ, οποτε το pci xpress 1 θα θεωρειται ξεπερασμενο, και παει λεγοντας... Παντα βγαινουν νεα προϊοντα και δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ακολουθουμε συνεχως oτι νεο βγαινει:)

Link to comment
Share on other sites

Mα βαζοντας τη 3850 δε νομιζω οτι κανω καποια αναβαθμιση...

Σημειωνω οτι το σκεπτικο σου περι "πεταμενων λεφτων" ειναι λαθος. Γιατι αν και οποτε βαλω pci xpress μπορει να εχει βγει στο μεταξυ το pci xpress 2, το ddr3 κλπ, οποτε το pci xpress 1 θα θεωρειται ξεπερασμενο, και παει λεγοντας... Παντα βγαινουν νεα προϊοντα και δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ακολουθουμε συνεχως oτι νεο βγαινει:)

Σωστό και αυτό.

Πάντως την 3850 σε AGP την έχω δει εν δράσει και μαμάει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή θα κάνω και εγώ αναβάθμιση στην msi fx 5700td128 ποια μου προτείνετε από τοις 2;

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1172476&HYKARTAGRAFIKONSINDESI=AGP+8x&category=69977735&catalog=20

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513340

το σύστημα είναι AMD Athlon 3.0Ghz με 1 γιγα ραμ.

Link to comment
Share on other sites

1) Η 7800gs δε βλέπει την 3850 ούτε με κυάλια... Και δεν είναι μόνο στις επιδόσεις καλύτερη 3850, το IQ της GeForce7 ήταν απλά για τα μπάζα.

2) φίλε nemo23, ίδιες κάρτες σε θέμα επιδόσεωων. Η Sapphire έχει ανεμιστήρα αλλά η Asus όχι. Συνεπώς θα είναι αθόρυβη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά. αγόρασα την 3850, την τοποθέτησα στην θέση της 5200 που είχα αλλά το Pc κολλάει στην εκκίνηση, "μαύρη οθόνη με Press f2 κτλ.) Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

:022: :022: :022: :022:

Έχει το κουτί μέσα ένα καλώδιο 2χ4pin σε 8pin για την τροφοδοσία της... το σύνδεσες στην κάρτα;

Αφού κάτι βλέπεις στη οθόνη - press F2, πράγμα που σε προτρέπει να μπείς στο bios - μην τρελαίνεσαι, θα παίξει.

προσπάθησε αν γίνεται πάνω στην γραμμή που τροφοδοτεί την κάρτα να μην έχει σκληρό δίσκο ή cd-rom, το πολύ κανένα floppy.... Με γειές!

Δεν κατάλαβα όμως το pc κολλάει ή μπορείς έστω να μπείς στο bios?

A! και πρίν κουμπώσεις την 3850 πάνω θα πρέπει να κάνεις απεγκατάσταση τους drivers για την παλιά σου κάρτα και μετά μια επαννεκκίνηση με την παλιά σου κάρτα. Μετά κλείνεις το pc κουμπώνεις καινούργια κάρτα και μόλις μπείς windows περνάς οδηγούς restart και είσαι ready... Thats the right way

Link to comment
Share on other sites

Έχει το κουτί μέσα ένα καλώδιο 2χ4pin σε 8pin για την τροφοδοσία της... το σύνδεσες στην κάρτα;

Αφού κάτι βλέπεις στη οθόνη - press F2, πράγμα που σε προτρέπει να μπείς στο bios - μην τρελαίνεσαι, θα παίξει.

προσπάθησε αν γίνεται πάνω στην γραμμή που τροφοδοτεί την κάρτα να μην έχει σκληρό δίσκο ή cd-rom, το πολύ κανένα floppy.... Με γειές!

Δεν κατάλαβα όμως το pc κολλάει ή μπορείς έστω να μπείς στο bios?

A! και πρίν κουμπώσεις την 3850 πάνω θα πρέπει να κάνεις απεγκατάσταση τους drivers για την παλιά σου κάρτα και μετά μια επαννεκκίνηση με την παλιά σου κάρτα. Μετά κλείνεις το pc κουμπώνεις καινούργια κάρτα και μόλις μπείς windows περνάς οδηγούς restart και είσαι ready... Thats the right way

Χρήσιμα όλα αυτά που μου είπες φίλε μου... θα δοκιμάσω όπως μου τα είπες και θα απαντήσω.. Eυχαριστώ. Πάντως στο Bios δεν με βάζει και ας πατάω f2.

:087:

Link to comment
Share on other sites

1) Η 7800gs δε βλέπει την 3850 ούτε με κυάλια... Και δεν είναι μόνο στις επιδόσεις καλύτερη 3850, το IQ της GeForce7 ήταν απλά για τα μπάζα.

Kαλα, για να το λες αυτο προφανως εισαι οπαδος/κατοχος της Ati. Kαι οι οπαδοι/κατοχοι των Nvidia θα πουν οτι το IQ της Ati ειναι για τα μπαζα. Εγω δεν μενω σε τετοιες διαμαχες, θελω μόνο να κανω τη δουλεια μου.

Eπι τοις ουσιας τωρα, οπως ειπα δεν μιλαω για την απλή 7800gs και αν υπαρχει καποιος τροπος να τις συγκρινουμε μου λες. Κατα τη γνωμη μου, το μόνο συν που εχει η 3850 ειναι οτι υποστηριζει direct10 αλλα δεν θα την εβαζα γιατι συν τοις αλλοις καταναλωνει περισσοτερο ρευμα ενω θα επρεπε να βαλω και μια silent ψυκτρα.

Λοιπόν παιδιά. αγόρασα την 3850, την τοποθέτησα στην θέση της 5200 που είχα αλλά το Pc κολλάει στην εκκίνηση, "μαύρη οθόνη με Press f2 κτλ.) Ξέρετε τι μπορεί να φταίει?

:022: :022: :022: :022:

Τι psu εχεις και τι cpu?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.